RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 FASA NEEDHAM
Subjek
: Sains
Tahun
: Tahun 5
Tema
: Menyiasat Alam Bahan
Tajuk
: Asid, Alkali dan Neutral.
Tarikh
: 15 Jun 2014
Masa
: 10.30 pagi hingga 11.30 pagi (1 Jam)
Kelas
: 5 Dedikasi
Bilangan murid
: 21 orang (10 lelaki, 11 perempuan)
Pengetahuan
: Murid boleh membezakan rasa makanan di rumah sama ada manis, masam,
sedia ada
pahit, tawar. 1. Memerhati bahan maujud, video berkaitan topik pembelajaran. 2. Meramal rasa bahan-bahan semasa membuat eksperimen.
KBKK
3. Mengelaskan bahan-bahan kepada asid, alkali dan neutral.
(Kemahiran
4. Mentafsir data dengan mengelaskan bahan-bahan kepada asid, alkali dan
Berfikir Secara Kreatif dan Kritis)
neutral dalam jadual. 5. Penjanaan idea dengan memberi contoh-contoh lain bahan-bahan yang berasid, beralkali dan neutral. 6. Membuat kesimpulan tentang bahan-bahan yang berasdi, beralkali dan neutral. 1. Berkomunikasi di dalam kumpulan.
Penerapan nilai
2. Bertanggungjawab dalam menjalankan tugasan yang diberikan.
murni
3. Patuh pada arahan guru dan ketua kumpulan 4. Keseronokan melakukan aktiviti 1. Video, Powerpoint Powerpoint , Buku teks, Kertas A4, Surat Khabar, Lembaran kerja.
Alat bantu mengajar
2. Bahan-bahan eksperimen : Buah mangga, ikan masin, Air limau nipis, air oren, air sabun, cuka, air syampu, air serbuk pencuci pinggan, air gula, air paip, air garam dan kertas litmus.
Objektif pembelajaran
: Diakhir pembelajaran, murid akan dapat memahami tentang ciri -ciri bahan yang bersifat asid, alkali dan neutral.
Murid-murid dapat : 1. Mengenal pasti bahan yang berasid, beralkali dan neutral dengan Hasil pembelajaran
menggunakan kertas litmus. 2. Mengenal pasti bahan yang berasid, beralkali dan neutral. 3. Membuat kesimpulan tentang ciri-ciri bahan yang berasid, beralkali dan neutral.
FASA
AKTIVITI PdP
ISI KANDUNGAN
Membezakan rasa
GURU
1. Guru menunjukkan dua
CATATAN
MURID
1. Murid memerhatikan bahan
BBB :
dengan menggunakan
bahan kepada muri iaitu
yang ditunjukkan oleh
1. Buah mangga.
deria.
buah mangga dan ikan
guru.
2. Ikan masin
masin. 2. Guru meminta beberapa orang murid tampil untuk
tampil untuk merasa buah
merasa bahan-bahan
mangga dan ikan masin
tersebut dengan lidah.
dengan lidah.
3. Guru bertanyakan soalan
Orientasi (5 Minit)
2. Beberapa orang murid
persoalan guru dan murid-
Soalan :
murid lain.
a. Apakah rasa bagi
Jawapan :
tersebut? b. Selain kedua-dua bahan tersebut, adakah
1. Memerhati bahan maujud.
3. Murid tersebut menjawab
kepada muri-murid :
kedua-dua bahan
KBKK :
a. Mangga -Rasa masam Ikan Masin-Rasa masin b. Ada. Bahan kegunaan harian.
terdapat bahan lain yang mempunyai rasa seperti bahan tersebut?
4. Guru menerangkan topik pembelajaran tentang asid, alkali dan neutral kepada murid-murid. Memperihalkan tentang
1. Guru menunjukkan
1. Murid memerhatikan
BBB :
bahan-bahan yang
powerpiont tentang tajuk
powerpoint yang
1. Powerpoint
berasid, beralkali dan
pembelajaran kepada
ditunjukkan oleh guru.
2. Buku teks.
neutral.
murid-murid. 2. Guru menerangkan kepada
Pencetusan Idea (15 Minit)
2. Murid-murid mendengar
murid-murid bagaimana
tentang penerangan
untuk kita mengetahui
pembelajaran tajuk ini.
Nilai murni :
1. Berkomunikasi.
bahan tersebut berasid, beralkali atau neutral. 3. Guru meminta murid-murid berbincang tentang tajuk pembelajaran ini.
3. Murid-murid berbincang tentang tajuk pembelajaran ini bersama rakan-rakan dan guru
Ekpserimen : Penstrukturan Semula Idea (25 Minit)
Menetukan sifat
1. Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan.
bahan sama ada berasid, beralkali
2. Guru memberi penerangan tentang aktiviti yang akan
1. Murid-murid membentuk
BBB :
kumpulan yang diarahkan
1. Kertas A4.
oleh guru.
2. Surat Khabar.
2. Murid mendengar arahan yang diberikan oleh guru.
3. Kertas litmus 4. Video.
4. Guru menerangkan topik pembelajaran tentang asid, alkali dan neutral kepada murid-murid. Memperihalkan tentang
1. Guru menunjukkan
1. Murid memerhatikan
BBB :
bahan-bahan yang
powerpiont tentang tajuk
powerpoint yang
1. Powerpoint
berasid, beralkali dan
pembelajaran kepada
ditunjukkan oleh guru.
2. Buku teks.
neutral.
murid-murid. 2. Guru menerangkan kepada
Pencetusan Idea (15 Minit)
2. Murid-murid mendengar
murid-murid bagaimana
tentang penerangan
untuk kita mengetahui
pembelajaran tajuk ini.
Nilai murni :
1. Berkomunikasi.
bahan tersebut berasid, beralkali atau neutral. 3. Guru meminta murid-murid berbincang tentang tajuk pembelajaran ini.
3. Murid-murid berbincang tentang tajuk pembelajaran ini bersama rakan-rakan dan guru
Ekpserimen : Penstrukturan Semula Idea (25 Minit)
Menetukan sifat
1. Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan.
bahan sama ada berasid, beralkali
2. Guru memberi penerangan tentang aktiviti yang akan
atau neutral.
1. Murid-murid membentuk
BBB :
kumpulan yang diarahkan
1. Kertas A4.
oleh guru.
2. Surat Khabar.
2. Murid mendengar arahan yang diberikan oleh guru.
dijalankan kepada murid.
3. Kertas litmus 4. Video.
Bahan Eksperimen :
Air limau nipis, air oren, air 3. Guru menunjukkan video kepada murid tentang cara
3. Murid melihat video tersebut.
menjalankan eksperimen. 4. Guru mengedarkan alatan eksperimen dan kertas kepada murid untuk mencatat keputusan eksperimen yang dijalankan.
sabun, cuka, air syampu, air serbuk pencuci pinggan, air gula, air paip, air garam
4. Murid menjalankan eksperimen dengan
KBKK :
menggunakan alatan yang
1. Meramal rasa bahan-
dibekalkan serta mencatat
bahan semasa membuat
hasil keputusan ke dalam
eksperimen.
kertas yang diedarkan oleh guru.
2. Mengelaskan bahan bahan kepada asid, alkali dan neutral. 3. Mentafsir data dengan mengelaskan bahan-bahan kepada asid, alkali dan neutral dalam jadual.
atau neutral.
dijalankan kepada murid.
Bahan Eksperimen :
Air limau nipis, air oren, air 3. Guru menunjukkan video kepada murid tentang cara
3. Murid melihat video tersebut.
menjalankan eksperimen. 4. Guru mengedarkan alatan eksperimen dan kertas kepada murid untuk mencatat keputusan eksperimen yang dijalankan.
sabun, cuka, air syampu, air serbuk pencuci pinggan, air gula, air paip, air garam
4. Murid menjalankan eksperimen dengan
KBKK :
menggunakan alatan yang
1. Meramal rasa bahan-
dibekalkan serta mencatat
bahan semasa membuat
hasil keputusan ke dalam
eksperimen.
kertas yang diedarkan oleh guru.
2. Mengelaskan bahan bahan kepada asid, alkali dan neutral. 3. Mentafsir data dengan mengelaskan bahan-bahan kepada asid, alkali dan neutral dalam jadual.
Nilai murni :
1. Berkomunikasi di dalam kumpulan. 2. Bertanggungjawab dalam menjalankan tugasan yang diberikan. 3. Patuh pada arahan guru dan ketua kumpulan 4. Keseronokan melakukan aktiviti Aktiviti pengukuhan. Aplikasi Idea
Latihan dan nota.
(10 Minit)
1. Guru mengedarkan kepada
1. Murid menyiapkan
murid lembaran kerja untuk
lembaran kerja dengan
menguji pemahaman murid
dibantu oleh murid.
BBB :
1. Lembaran kerja.
tentang tajuk pembelajaran. Kesimpulan pembelajaran. Penutup (5 Minit)
1. Guru mengingatkan
1. Murid berbincang dengan
kembali kepada murid
guru tentang tajuk yang
tentang tajuk pembelajaran.
telah dipelajari.
2. Guru dan murid membuat kesimpulan dengan memberikan beberapa contoh bahan-bahan lain.
Nilai murni :
1. Berkomunikasi di dalam kumpulan.
Nilai murni :
1. Berkomunikasi di dalam kumpulan. 2. Bertanggungjawab dalam menjalankan tugasan yang diberikan. 3. Patuh pada arahan guru dan ketua kumpulan 4. Keseronokan melakukan aktiviti Aktiviti pengukuhan. Aplikasi Idea
Latihan dan nota.
(10 Minit)
1. Guru mengedarkan kepada
1. Murid menyiapkan
murid lembaran kerja untuk
lembaran kerja dengan
menguji pemahaman murid
dibantu oleh murid.
BBB :
1. Lembaran kerja.
tentang tajuk pembelajaran. Kesimpulan pembelajaran. Penutup (5 Minit)
1. Guru mengingatkan
1. Murid berbincang dengan
kembali kepada murid
guru tentang tajuk yang
tentang tajuk pembelajaran.
telah dipelajari.
2. Guru dan murid membuat kesimpulan dengan memberikan beberapa contoh bahan-bahan lain.
Nilai murni :
1. Berkomunikasi di dalam kumpulan.
PowerPoint.
PowerPoint.
Video.
Jadual Aktiviti Esperimen.
Jadual Aktiviti Esperimen.
Lembaran kerja.
Nama : .................................................................................................................................... Kelas : 5 ..........................................
Isikan tempat kosong dengan jawapan yang betul.
1. Bahan berasdi menukarkan kertas litmus ______________ kepada warna ____________. Contoh bahan berasid seperti: a) _____________________________________________________________________ b) _____________________________________________________________________ c) _____________________________________________________________________
2. Bahan beralkali menukar kertas litmus ________________ kepada warna ____________. Contoh bahan beralkali seperti : a) ____________________________________________________________________ b) ____________________________________________________________________ c) ____________________________________________________________________
3. Bahan neutral ______________ menukarkan warna kertas litmus merah dan biru. Contoh bahan neutral seperti : a) ____________________________________________________________________ b) ____________________________________________________________________ c) ____________________________________________________________________