contoh Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah di bawah tunjamg Sains dan Teknologi. RPH ini mengenai deria rasa iaitu masam, manis, pahit dan sebagainyaFull description
rph year 2
kokurikulum
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN UNTUK MURID PRASEKOLAHFull description
Full description
RPHFull description
!
Full description
4 contoh rph wang
rancangan pengajaran sains tahun 4 sains tajuk luasFull description
rph bm 2018Full description
prasekolahFull description
.
rph
Full description
RPH Assure Model
Rancangan Pengajaran Pembelajaran
contoh rancangan pengajaran harian TMK tahun 5Full description
Full description
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN AQIDAH Mata pelajaran
Pendidikan Islam
Kelas
Tahun 2
Hari / Tarikh
Isnin / 05/ 03 / 2013
Masa
8.50-9.50 minit ( I jam )
Bilangan murid
10 orang
Bidang / Tajuk
Aqidah / Allah bersifat wujud
Standard kandungan
2.3 Memahami sifat-sifat Allah
Standard pembelajaran
2.3.1 Menyatakan pengertian Allah bersifat wujud. 2.3.2 Menyatakan hukum mempercayai Allah bersifat wujud. 2.3.3 Membaca dan menerangkan dalil naqli Allah bersifat Wujud ( Surah Al-Ikhlas ). 2.3.4 Menerangkan bukti-bukti kewujudan Allah. 2.3.5 Menerangkan kesan mempercayai kewujudan Allah.
Hasil pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran muridmurid dapat : 1.Menyatakan pengertian Allah bersifat wujud dan hukum mempercayai Allah bersifat wujud dengan betul. 2.Membaca dalil naqli dan menyatakan bukti- bukti kewujudan Allah sekurang-kurangnya 9 daripada 10 dengan betul. 3.Menyatakan kesan mempercayai kewujudan Allah dengan dengan betul. betul.
Murid telah mempelajari beriman kepada Allah yang merupakan rukun iman yang pertama
Kemahiran berfikir
mengenal pasti, banding beza
Penyerapan ilmu
Sains-kitaran kejadian alam dan kitaran hidup manusia
Penerapan nilai
Patuh kepada perintah Allah dengan meninggalkan segala laranganNya. Bersyukur dengan nikmat yang dikurniakan.
Bahan bantu mengajar (BBM)
slaid powerpoint, LCD, komputer
Refleksi
Hasil daripada pengajaran dan pembelajaran ini saya dapati 8 daripada 10 orang murid dapat menyatakan pengertian sifat wujud, hukum mempercayainya, dalil naqli dan dalil aqli dengan betul. Manakala 2 orang murid tidak dapat menyatakan dalil naqli dengan betul. Oleh itu, guru perlu menekankan pengetahuan murid untuk dalil naqli pada pengajaran akan datang iaitu tajuk Allah bersifat Qidam. Keseluruhannya murid memberikan tindak balas aktif pada aktiviti yang dijalankan sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran. Murid menunjukkan keseronokan belajar dengan memberikan tumpuan sepanjang proses pengajaran. Namun saya perlu buat penambahbaikan dengan menyediakan lebih banyak soalan pada pembinaan bahan media pada pengajaran seterusnya.
Langkah/ Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Pendahuluan ( 3 minit )
Bacaan doa belajar
1.Guru memperdengarkan bacaan doa belajar dan murid mengikut bacaan.
BBM: video bacaan doa Nilai : adab membaca doa
Set Induksi ( 5 minit )
Nyanyian nasyid 20 sifat Allah
1.Guru memperdengarkan nyanyian nasyid kepada murid. 2.Guru bersoaljawab dengan murid dan mengaitkan dengan tajuk pelajaran. 3.Guru memperkenalkan tajuk pelajaran.
BBM LCD Komputer slaid seni kata lagu nasyid
1. Guru meminta murid membaca teks dialog pada buku teks secara kumpulan. 2. Guru bersoal jawab berdasarkan teks. 3. Guru memberi penerangan tentang pengertian Allah bersifat wujud dan hukum mempercayai sifat wujud Allah dengan mempamerkan carta pada slaid. 4. Murid menjawab soalan pada slaid secara kelas.
BBM : buku teks carta slaid
Dalil naqli Allah bersifat 1. Guru mempamerkan wujud dan membaca dalil naqli Surah Al-Ikhlas ayat 1 yang dipamerkan pada slaid. 2. Guru menerangkan maksud yang terdapat pada dalil. maksudnya: 3. Murid membaca dalil Katakanlah (wahai
BBM: carta slaid
1.Apakah tajuk nasyid ini? 2.Sebutkan sifat-sifat Allah yang kamu ketahui?
Langkah 1 ( 20 minit )
Langkah 2 ( 20 minit )
Pengertian wujud wujud ertinya ada Hukum mempercayai Allah bersifat wujud wajib
Kaedah: berdialog, soal jawab, penerangan
KBKK: mengelaskan, banding beza Kaedah:
Muhamad ) (Tuhanku) ialah Allah yang Maha Esa
Langkah 3 ( 7 minit )
Penutup ( 5 minit )
penerangan, sumbang saran
Dalil aqli kewujudan Allah pelangi matahari binatang putaran siang dan malam kitaran hidup manusia dan lain-lain
naqli secara kelas. 4. Guru membuat sumbang saran buktibukti kewujudan Allah ( dalil aqli ) . 5. Guru mengulas jawapan yang diberi oleh murid. 6. Guru mempamerkan gambar- gambar bukti kewujudan Allah dan memberi penerangan. 7. Murid menjawab soalan pada slaid.
Kesan mempercayai Allah bersifat wujud sentiasa mengingati Allah meningkatkan keimanan ikhlas melakukan ibadah mengagungkan kebesaran Allah Pengertian Allah bersifat wujud Hukum mempercayai Allah bersifat wujud Dalil naqli Dalil aqli Kesan mempercayai Allah bersifat wujud
1. Guru membuat sumbang saran tentang kesan mempercayai Allah bersifat wujud. 2. Guru memberi penerangan. 3. Murid membaca carta pada slaid secara kelas. 1.Murid merumus isi pelajaran dengan bimbingan guru dengan menyatakan pengertian Allah bersifat wujud, hokum mempercayainya, membaca dalil naqli serta menyatakan dalil aqli dan kesan mempercayai Allah bersifat wujud.