RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
: Kelana Siswa 1
Tarikh
: 30 September 2010
Hari
: Khamis
Masa
: 9.00 pagi – pagi – 12.00 12.00 tengahari
Bilangan Pelajar
: 90 orang
Tajuk
: Pertolongan cemas, balutan anduh, kayu tuap
Objektif
: Pada akhir pengajaran, para pelajar dapat : a) memahami fungsi pertolongan cemas b) memberikan bantuan awal kecemasa c) mengetahui jenis kecederaan ringan dan tindakan kecemasan yang perlu dilakukan segera d) mengetahui cara untuk melakukan balutan luka dan menggunakan kain anduh dan kayu tuap dengan betul
Kaedah
: ceramah / kursus, latihan amali, demostrasi dan bengkel/ perbincangan
Nilai murni
: memahami perasaan, kasih syang, bertanggungjawab, berdisiplin, mengikut peraturan
Bahan / alat bantu
: komputer, LCD, papan putih, , peti pertolongan cemas
Isi pelajaran
Aktiviti guru
Aktiviti pelajar
Set induksi
Power point slide:
1- guru masuk ke
1- pelajar
ABM:
(15 minit)
Asas dan pengenalan
dalam kelas dan
memberikan
komputer, LCD,
kepada pertolongan
memberikan salam.
tumpuan kepada
papan putih
cemas, balutan anduh
Wakil pelajar
penerangan yang
dan kayu tuap
membacakan doa
diberikan
sebelum proses pengajaran bermula
Catatan
FPK: Emosi, intelek,
2- pelajar diberikan
jasmani, rohani
masa untuk 2- guru memberikan penerangan secara
menyalin nota slide yang disediakan
ringkas tentang asas pertolongan cemas, balutan anduh dan kayu tuap secara teori
3- pelajar bertanya sekiranya tidak memahami apa yang diajar
Aktiviti 1:
Memahami konsep dan
1- guru meminta
1- pelajar
ABM:
(15 minit)
fungsi pertolongan
pelajar berada dalam
memberikan
komputer, LCD,
cemas :
petrol masing-masing
tumpuan kepada
papan putih, peti
penerangan yang
pertolongan
diberikan
cemas
konsep dan fungsi
2- pelajar diberikan
FPK:
pertolongan cemas
masa untuk
Emosi, intelek,
yang sebenarnya
menyalin nota slide
jasmani, rohani
- keperluan - kepentingan
2- guru memberikan
-perkhidmatan
penerangan tentang
yang disediakan
3- pelajar bertanya sekiranya tidak memahami apa yang diajar
Aktiviti 2:
Pengenalan kepada
1- guru
1- pelajar
ABM:
(15 minit)
jenis-jenis luka:
memperkenalkan
memberikan
komputer, LCD,
- luka terhiris
jenis-jenis luka yang
tumpuan kepada
papan putih,
- luka terkoyak
sering berlaku
penerangan yang
- luka tertikam/tembus
diberikan
- luka lebam
Emosi, intelek, jasmani, rohani,
- luka tembak
2- pelajar memerhati
ketekunan
jenis-jenis luka Aktiviti 3:
Pengenalan kepada
1- guru
1- pelajar
ABM:
(30minit)
jenis anduh :
memperkenalkan jenis
memberikan
komputer, LCD,
-anduh besar
kain anduh yang
tumpuan kepada
papan putih, kain
-anduh kecil
digunakan dalam
penerangan yang
anduh
-anduh pergelangan
pertolongan cemas
diberikan
tangan -anduh menaik
FPK: 2- guru juga
2- pelajar
Emosi, intelek,
menerangkan
memerhatikan dan
jasmani, rohani,
kegunaan dan fungsi
mengenali jenis
ketekunan
setiap kain anduh
anduh yang ditunjukkan
Aktiviti 4:
Pengenalan kepada
1- guru
1- pelajar
ABM:
(30 minit)
balutan luka dan cara
memperkenalkan cara-
memberikan
komputer, LCD,
untuk melakukan
cara yang dilakukan
tumpuan kepada
papan putih, kain
balutan luka :
dalam memberi
penerangan yang
anduh
- luka tangan
bantuan dalam balutan
diberikan
-luka dada
luka
-luka bahu
FPK: 2- pelajar melakukan
Emosi, intelek,
-luka peha
2- guru juga
balutan luka yang
jasmani, rohani,
-luka siku
melakukan demostrasi
diajar oleh guru
ketekunan,
-luka lengan
bagi setiap balutan
-luka lutut
luka
-luka jari
kerjasama
Aktiviti 5 :
Mengetahui cara
1- guru meminta
1-pelajar bergerak
FPK:
(60 minit)
rawatan kecemasan:
pelajar untuk berada
dalam petrol
Emosi, intelek,
dalam petrol masing-
masing-masing dan
jasmani, rohani,
masing
menuju ke setiap
ketekunan,
pengkalan yang
kerjasama,
disediakan
semangat
15 minit satu pengkalan
a) pengkalan I: cara rawatan luka - luka kecil
2- guru memberi
-luka di perut
arahan kepada setiap
-luka di dada
petrol untuk bergerak
2-pelajar mula
- pendarahan bahagian
ke setiap pengkalan
melakukan aktiviti
dalam telinga
secara bergilir-gilir ke
yang disediakan di
satu pengkalan ke satu
setiap pengkalan
b) pengkalan II:
berpasukan
pengkalan lain.
bagaimana memberikan
3- pelajar bersedia
bantuan kecemasan
3- guru akan member
menerima arahan
kepada mangsa
penerangan pada
daripada guru di
-patukan ular
setiap pengkalan.
setiap pengkalan.
-keracunan 4- guru akan memberi c) pengkalan III:
arahan kepada setiap
memahami punca
ahli petrol untuk
berlakunya kecemasan
melakukan aktiviti
dan bentuk bantuan
yang dilakukan
-renjatan elektrik -terbakar
5- guru akan membuat
/terkeher/melecur
penilaian dan member
-patah dan terseliuh
markah kepada setiap
-tercekik
petrol mengikut
-lemas
kebolehan petrol tersebut
d) pengkalan IV: pemulihan pernafasan - Holger- Nielson -CPR Penutup:
Rumusan tentang
1- guru meminta
1- pelajar bergerak
ABM:
(15 minit)
pertolongan cemas dan
pelajar untuk kembali
ke tempat duduk
Papan putih.
balutan anduh serta
ke tempat duduk
masing-masing
‘maker’ pen
kayu tuap dalam
masing-masing 2- pelajar member
FPK:
2- guru mengulas
perhatian kepada
Jasmani, emosi,
secara keseluruhan
guru
intelek, rohani
pertolongan cemas
mengenai pengajaran pada hari ini
3- pelajar juga bertanyakan soalan kepada guru
3- guru bertanya
4- pelajar menyanyi
kepada pelajar jika ada
bersama-sama
yang masih kurang
dengan penuh
faham tentang topic
gembira
yang diajar 5- pelajar member 4- guru minta pelajar
ucapan terima kasih
untuk bangun bersam-
kepada guru.
sama