contoh Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah di bawah tunjamg Sains dan Teknologi. RPH ini mengenai deria rasa iaitu masam, manis, pahit dan sebagainyaFull description
rph year 2
kokurikulum
Rancangan Pengajaran
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN UNTUK MURID PRASEKOLAHFull description
Full description
RPHFull description
!
4 contoh rph wang
RPH
rancangan pengajaran sains tahun 4 sains tajuk luasFull description
rph bm 2018Full description
prasekolahFull description
.
rph
Full description
RPH Assure Model
Rancangan Pengajaran Pembelajaran
contoh rancangan pengajaran harian TMK tahun 5Full description
RANCANGAN RANCA NGAN PENGAJAR PENGA JARAN AN HARIAN HARI AN Mata Pelajaran : SEJARAH Tarikh
: 19 Oktober 2009
Hari
: Isnin
Tingkatan
: 1 Cempaka
Kehadiran
: 35/35
Tajuk
: ZAMAN PRASEJARAH DI MALAYSIA
Tema/ Tema/Taj Tajuk uk
Masa: 3.00 – 4.20 petang (80 minit)
TEMA TEMA 1 : ZAMAN ZAMAN PRAS PRASEJA EJARAH RAH DAN KEAGU KEAGUNG NGAN AN KESU KESULT LTANA ANAN N MELAYU MELAKA/ 1.1 Zaman Prasejarah di Malaysia (Buku Teks:
Subtopik
Muka Surat 20 - 28). Zaman Prasejarah a) Pale Paleol olit itik ik b) Neol Neolit itik ik
Objektif
c) Zama Zaman n Log Logam am Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat:
pembelajara
i) Memahami Memahami konsep konsep setiap setiap zaman zaman prasej prasejarah arah di Malays Malaysia ia
n
ii) Mengetahui tahap perkembangan mengenalpasti mengenalpasti ciri-ciri ciri-ciri setiap zaman prasejarah di Malaysia iii) Membuat perbandingan perbandingan tahap perkembangan perkembangan Zaman Zaman Prasejarah Prasejarah di
Hasil Pembelajara n
Malaysia 1. Pelajar Pelajar akan dapat dapat menerangka menerangkan n konsep bagi bagi kesemua kesemua zaman praseja prasejaah ah di Malaysia 2. Pelajar dapat dapat menjelaskan menjelaskan tahap tahap perkembangan perkembangan dan ciri – ciri Zaman Zaman Paleolitik 3. Pelajar dapat dapat menjelaskan menjelaskan tahap tahap perkembangan perkembangan dan ciri – ciri Zaman Zaman Neolitik 4. Pelajar dapat dapat menjelaskan menjelaskan tahap tahap perkembangan perkembangan dan ciri – ciri Zaman Zaman Logam 5. Pelajar akan dapat dapat membandingkan membandingkan ciri-ciri zaman prasejarah prasejarah dari segi kegiatan, lokasi dan peralatan
Pengetahua
Para pelajar diminta membaca tajuk tersebut di rumah sebelum
n sedia ada Alat bantu
proses Pengajaran dan Pembelajaran. Pembelajaran. 1. Tagged Web site
mengajar
2.
Komp Komput uter er dan dan proj projec ecto torr LCD LCD
3.
Slaid laid Pow Power Poin Pointt
4.
Buku Buku Teks Teks Seja Sejara rah h Tin Tingk gkat atan an 1
5.
Buku Buku Ruju Rujuka kan n Seja Sejara rah h
6.
Peta
7. 1.
Buku komik Sema Semang ngat at gigi gigih h dan dan berd berdik ikar arii
-
Bekerja keras dan yakin diri
Nilai
LANGKAH/
ISI K ANDUNGAN ANDUNGAN
Tonik Studi Nexus Vista
AKTIVITI
NI LAI/ KONSEP/
PENGAJARAN DAN PEMB ELA JA RAN
MASA
ISTILAH
Pengenala
Set Induksi
n
-
(5 Minit)
AKTIVITI 1. Guru
Guru akan
G U RU
AK TIV IT I MURID
1. Pelajar Pelajar memberi memberi
Nilai Murni
memulakan sesi
perhatian terhadap
1.
Minat
memperkenalk
pengajaran
slaid yang
2.
Kerjasama
an tajuk yang
dengan
ditayangkan.
3.
Berdisiplin
dibincangkan
menerangkan
dengan cara
secara ringkas
Konsep
mempamerkan
tentang bentuk-
Prasejarah
video klip
bentuk zaman
berkaitan
pra sejarah iaitu
dengan tajuk
Zaman
Zaman
Paleolitik,
Prasejarah di
Zaman Neolitik
Malaysia
dan Zaman
menggunakan
Logam 2.
Guru membuat rumusan dan mengaitkan Tagged video dari Youtube
dengan tajuk pembelajaran
Langkah 1
Guru
seterusnya. 1. Guru
(10 minit)
menerangkan
mengemukakan
menumpukan
1. Kerja erjas sam
beberapa
soalan kepada
perhatian pada
a
konsep yang
pelajar
soalan yang
2. Peka
digunakan
mengenai
ditanya oleh
3. Berdisip Berdisiplin lin
dalam
beberapa
guru.
pengajaran dan
konsep semasa
pembelajaran.
Zaman
kerjasama
Zaman
Prasejarah
kepada guru
Paleolitik
2.
dengan
Zaman Neolitik
memberi
menjawab
Zaman Logam
penerangan
soalan yang
tentang konsep
disoal.
Guru
yang berkaitan
1. Pelajar
2. Pela Pelaja jarr memb member erii
Nilai murni
Konsep
3. Pela Pelaja jarr memb member erii
dengan
perhatian
menggunakan
terhadap
contoh-contoh
penerangan
yang sesuai.
guru.
Langkah
Menyatakan
2
tahap
mengemukakan
menumpukan
1. Kerja erjas sam
( 15 minit)
perkembangan
soalan kepada
perhatian pada
a
Zaman Paleolitik
pelajar
soalan yang
2. Peka
mengenai tahap
ditanya oleh
3. Berd Berdis isip ipli li
perkembangan
guru.
n
1. Guru uru
setiap Zaman
1. Pelajar
Nilai murni
2. Pelaja Pelajarr memb memberi eri kerjasama
Konsep
kepada guru
Anismisme
beberapa orang
dengan
Sara Diri
pelajar untuk
menjawab soalan
menjawab
yang disoal.
Paleolitik 2. Guru Guru memi memilih lih
KBKK
soalan secara rawak. 3. Guru uru
3. Pela Pelaja jarr membe emberi ri perhatian
Menjana idea/ pendapat
terhadap
menerangkan
penerangan
tentang tahap
guru.
perkembangan Zaman Paleolitik di Malaysia dari segi kegiatan, peralatan dan juga lokasi dengan menggunakan Bahan Bantu Mengajar di dalam aplikasi
Langkah 2
Menyatakan
(15 minit)
tahap
Tagged. 1. Guru
1. Pelaj elaja ar
Nilai Murni
menunjukan klip
menunjukkan
1. Member Memberii
perkembangan
video bagi
minat dan
Zaman Neolitik
menunjukan
memberi
2. Mina Minatt
penempatan
perhatian
3. Berdisip Berdisiplin lin
Zaman Neolitik
terhadap
4. Bekerjasa Bekerjasama ma
2.
Guru
perhatian
penjelasan
menerangkan
menggunakan
Konsep
tahap
Klip Video
Peralatan
perkembangan
2. Pelaj elaja ar
Beliung
Zaman Neolitik
memberi
dengan
kerjasama
menunjukkan
apabila disoal
gambar
oleh guru.
berkaitan dengan zaman tersebut
3.
Guru menerangkan tahap perkembangan
Zaman Neolitik 1. Gur Guru telah elah
Langkah 3
Menyatakan
(15 minit)
tahap
menayangkan
tumpuan kepada
1. Memberi
perkembangan
klip video
tayangan video
perhatian
zaman Logam
kepada pelajar
clip
2. Minat
serta
2. Pelaj elaja ar
3. Berd Berdis isip ipli li
mengaitkan
menunjukkan
n
video tersebut
minat dan
4. Beker ekerja jas sa
dengan Zaman
memberi
ma
Logam.
perhatian
2. Guru menunjukkan jenis-jenis peralatan serta menjelaskan
1. Pelajar Pelajar memberi memberi
terhadap
Konsep
penjelasan
Kendi
menggunakan gambar 3. Pela Pelaja jarr memb member erii
fungsi peralatan
kerjasama
tersebut bagi
kepada guru
masyarakat Zaman Logam. 3. Guru Guru memi memili lih h pelajar secara rawak untuk menandakan kawasan penempatan Zaman Logam 1. Guru
Langkah 4
Membandingkan
(15 minit)
ciri – ciri zaman
mengedarkan
prasejarah di
kertas dan
Malaysia
mengarahkan
Nilai Murni
1. Pelajar memerhati dan mengenal pasti ciri-ciri, kegiatan, peralatan,
setiap pelajar cuba menjawab soalan yang diberikan menggunakan Tagged Jurnal dalam masa
kepercayaan dan lokasi Zaman Prasejarah 2. Pelajar memberi kerjasama apabila disoal oleh guru.
lapan minit tanpa merujuk buku ataupun nota. 2. Guru Guru akan akan memilih wakil setiap kumpulan secara rawak untuk membacakan jawapan mereka.
Penilaian
1. Guru Guru memb memberi eri
(3 minit)
1. Pelaj elaja ar
pelajar lembaran
diminta untuk
latihan melalui
menghantar
Tagged Jurnal
tugasan yang
dan pelajar
diberikan pada
boleh
hari Rabu, 21
mendapatkan
October 2009.
bahan tersebut melalui akaun guru atau akaun mereka sendiri dan diminta membuat latihan
Penutup
Penutup
di rumah. 1. Gu G uru
1. Pelajar
( 2 minit)
merumuskan isi
diminta untuk
pelajaran
memberi
berdasarkan
perhatian
objektif
kepada
pelajaran
pengajaran guru.
sebagai
2. Pelaj elaja ar
penutup.
menjawab
2. Guru mengemukakan beberapa soalan secara rawak untuk memastikan kefahaman pelajar terhadap topik yang telah dipelajari.