Contoh RPH bagi mata pelajaran Bahasa Melayu.Full description
Full description
Full description
Full description
contoh Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah di bawah tunjamg Sains dan Teknologi. RPH ini mengenai deria rasa iaitu masam, manis, pahit dan sebagainyaFull description
rph year 2
prasekolahFull description
Full description
kokurikulum
Rancangan Pengajaran
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN UNTUK MURID PRASEKOLAHFull description
Full description
RPHFull description
!
Full description
4 contoh rph wang
rancangan pengajaran sains tahun 4 sains tajuk luasFull description
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tingkatan 1
Tingkatan
: 1 Bestari.
Tarikh
: 25 Oktober 2013.
Masa
: 80 minit.
Mata Pelajaran
: Bahasa Malaysia (Kemahiran Tatabahasa)
Tajuk
: Simpulan Bahasa
Bilangan murid
: 25 Orang
Objektif Pembelajaran
: Pada akhir pengajaran: 1.
Setiap murid dapat menghuraikan maksud sekurangkurannya tiga daripada lima simpulan bahasa dengan betul secara lisan.
2.
Setiap murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya lima simpulan bahasa dengan betul secara lisan dan bertulis.
3.
Setiap murid dapat membina satu perenggan karangan berdasarkan simpulan bahasa dengan betul secara lisan dan bertulis.
Hasil Pembelajaran Utama
: 1.0
Berinteraksi untuk menjalin dan mempererat hubungan mesra.
: 2.0
Memberi pendapat yang bernas sebagai sumbangan dalam perbincangan.
: 3.0
Berunding secara santun untuk mendapat persetujuan dan kata sepakat.
Hasil Pembelajaran Khusus: 1.2
Mendengar dan memberikan respons secara lisan dan bertulis tentang sesuatu yang diperihalkan oleh orang lain.
: 1.3
menyatakan maksud yang tersurat berdasarkan bahan yang dikemukakan deangan menggunakan kata dan ungkapan yang sesuai.
: 2.2
Menghuraikan idea yang bernas secara kritis dan kreatif.
: 3.2
Berbincang untuk menerima dan menolak pandangan orang lain secara terbuka untuk mencapai kata sepakat.
Kemahiran bahasa
: Kemahiran bertutur dan kemahiran menulis
Pengisian Kurikulum
: i. Ilmu: Bahasa dan kemanusiaan. ii. Nilai kemanusiaan: Bekerjasama, tanggunggjawab dan rasional.
Kemahiran Bernilai Tambah : Kecerdasan pelbagai dan Kemahiran Berfikir Secara Kritis Dan Kreatif (KBKK).
Bahan Bantu Mengajar
: Komputer riba, skrin projektor, gambar, kertas dan lembaran kerja.
Langkah
Isi Pelajaran
Induksi
Tayangan beberapa gambar mengenai simpulan bahasa
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
-
Set
Guru gambar
Catatan
menayangkan
beberapa
berkaitan
dengan
BBM
Komputer (10 minit)
simpulan bahasa. -
Guru meminta murid memberikan sepenuh
perhatian
terhadap
gambar yang ditayangkan. -
Guru bertanyakan kepada murid tentang
kefahaman
mereka
terhadap gambar tersebut. Murid memberikan respon. -
Guru mengaitkan respon murid dengan isi pelajaran pada hari ini.
Langkah
Definisi dan simpulan bahasa
ciri-ciri
-
1
Guru menerangkan definisi dan
BBM
ciri-ciri simpulan bahasa. Komputer
(10 minit)
-
Guru bertanyakan kepada murid tentang simpulan bahasa yang mereka tahu.
-
Guru
membuat
pengukuhan
berdasarkan respon murid.
Langkah 2
Meneka simpulan bahasa melalui
gaya
-
atau
Guru meminta dua orang murid untuk
(10 minit) pergerakan tubuh.
membuat
pergerakan
gaya
tubuh
atau tanpa
mengeluarkan suara, kemudian murid-murid lain diminta meneka simpulan
bahasa
berdasarkan
yang
sesuai
perbuatan
atau
pergerakan yang dilakukan. -
Guru
membuat
peneguhan
terhadap aktiviti tersebut.
Langkah 3
Menyenaraikan
simpulan
-
bahasa serta membina satu
Guru
mengarahkan
membentuk
empat
murid
BBM
kumpulan Kertas
perenggan (15 minit) berdasarkan
karangan
yang terdiri daripada enam orang
simpulan
ahli kumpulan.
bahasa tersebut.
-
(aktiviti dalam kumpulan)
Guru mengedarkan sehelai kertas kepada setiap kumpulan.
-
Guru meminta wakil kumpulan untuk mencabut kata kunci yang
disediakan. -
Guru meminta murid membuat perbincangan
dalam
seterusnya
kumpulan
menyenaraikan
simpulan bahasa berdasarkan kata kunci yang dipilih. -
Guru meminta setiap kumpulan untuk membina satu perenggan karangan
daripada
simpulan
bahasa tersebut. -
Guru meminta setiap kumpulan membentangkan isi perbincangan berserta huraiannya di hadapan kelas.
-
Guru
memberi
peneguhan
terhadap aktiviti tersebut.
Langkah
Permainan teka silang kata.
4 (15 minit)
-
Guru
mengedarkan
(Melengkapkan teka silang
kerja
teka
kata simpulan bahasa).
simpulan bahasa kepada setiap Lembaran
silang
lembaran kata
bagi
murid. -
BBM
kerja teka
Guru meminta setiap orang murid silang kata melengkapkan teka silang kata
tersebut dengan betul. -
Perbincangan jawapan dilakukan bersama-sama
bagi
mengenal
pasti jawapan silang kata yang dilengkapkan itu betul atau salah.
Penutup
Rumusan isi pelajaran
-
(10 minit)
Guru memanggil seorang murid secara rawak untuk merumuskan semula isi pelajaran yang telah dipelajari.
-
Guru menyoal murid tentang ciriciri simpulan bahasa dan meminta murid