RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
Tarikh Masa
Tahun
: 26 Ogos 2010 : 8.00-9.00 pagi : 1 Pintar
Mata pelajaran
: Bahasa Melayu Tahun 1
Tema
: Pelancongan
Tajuk
: Makan Angin
Objektif
:Pada akhir pembelajaran, murid dapat : 1.
Mem Membac baca teks eks deng dengan an seb sebutan utan dan dan inton ntonas asii yang ang
2.
Meny Menyat atak akan an empa empatt peng pengaj ajar aran an dari daripa pada da teks teks yang yang
betul.
telah disediakan. 3.
Meny Menyat atak akan an lima ima maks aksud lam lambang bang yang ang diber iberik ika an berdasarkan kad bergambar yang telah disediakan.
Fokus utama
: 5 .2
Membaca kuat tek teks pro prosa dan dan pui puisi den dengan seb sebutan
dan intonasi intonasi
yang betul dan lancar serta memahami memahami perkara
yang dibaca. Aras 2 (i) baca teks informatif dengan sebutan dan intonasi intonasi yang betul. Fokus sampingan sampingan : 4.1 Mengemu Mengemukakan kakan idea, idea, pandanga pandangan, n, dan pendapat pendapat tentang tentang sesuatu
perkara secara terperinci, tepat dan tersusun.
Aras 2 (i) Menyatakan pandangan tentang sesuatu perkara yang dibualkan. Sistem bahasa
: Tatabahasa
-
Kata nama khas dan Kata
adjektif Kosa kata
-
makan angin, berbudii bahasa, cantik, gembira, dll.
Ilmu
: Kajian Tempatan dan Muzik
Nilai
: Berbudi bahasa dan semangat bermasyarakat.
KBT KBT
:KB:KB-me meny nyen enar arai aika kan, n,
memb memban andi ding ng
beza beza,,
bela belaja jarr
cara cara
bela belaja jarr
dan dan
konstruktivisme BB M
: Kl Klip Vi Video ‘C ‘Cuti-cuti Ma M alaysia’, Pe P etikan be b ertajuk ‘M ‘ Makan
Angin Angin
bersama bersama Keluar Keluarga ga Saya.’ Saya.’,, Kad bergam bergambar bar,,
Lembaran kerja.
Masa / Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti P& P
Catatan
Set Induksi
Mengenal pasti
1.Guru
menayangkan
(5 minit)
tempat-tempat
bertajuk ‘Cuti-cuti Malaysia’
perlancongan di
2.Gu 2.Guru ru
Malaysia dalam
lagu lagu
klip video ‘Cuti-
tempat tempat perlan perlancon congan gan yang yang terdap terdapat at
cuti Malaysia’.
dalam klip video tersebut.
memi memint nta a
samb sambil il
klip
muri murid d
vide ideo
mend menden enga garr
meng mengen enal al
BBM
past pastii
K li p
video
Cuti-cuti
nama nama Malaysia ‘
KBT
3. Muri Murid d mende endeng ngar ar dan dan meng mengen enal al Kontekstual pasti
nama-nama
tempat
Kecerdasan
perlancongan yang terdapat dalam klip
pelbagai
video .
Kemahiran berfikir
Langkah 1 (10 minit)
Guru
bersoal
1.Guru memilih 5 orang murid secara
jawab mengenai mengenai rambang untuk menyatakan pendapat pengalaman
tentang
murid
ditayangkan.
melancong
2.
dalam negara
pendapat tentang klip video yang telah
5
klip
orang
video
yang
KBT Konstruktivisme
telah Teori
murid
menyatakan
Behaviourisme
ditayangkan.
Sistem bahasa:
3.Murid berkongsi pengalaman mereka
Kata nama khas
‘maka akan
angin ngin’’
bers bersam ama a
guru guru
dan dan
‘
rakan-rakan.
Langkah 2
Membaca
1.Guru membahagikan murid kepada
Kemahiran
(15 minit)
petika petikan n ‘Makan ‘Makan
lima kumpulan dan setiap kumpulan
Membaca
Angin Angin bersama bersama
diberikan nama bersempena dengan
Mekanis
Keluarga Saya’
tempat perlancongan yang telah dinyatakan.
BBM
2.Guru mengedarkan petikan bertajuk
Peti Petika kan n
‘ Makan
Angi An gin n
Angin Bersama
Keluarga Saya’ kepada murid-murid.
‘Mak ‘Makan an bers bersam ama a
Keluarga Saya’
3.Guru membaca petikan tersebut secara kuat, terang dan jelas dengan intonasi yang betul
Teori Behaviourisme
4.Murid mengajuk bacaan guru secara kuat, terang dan jelas dengan menggunakan intonasi yang betul.
Teknik
Ajuk-
sebut
5. Guru meminta 5 orang murid untuk membaca petikan dan diikuti oleh rakan-rakan lain. 6. 5 orang murid membaca ayat secara kuat, terang dan jelas dengan intonasi yang betul dan diikuti dengan rakan-rakan yang lain. Langkah 3
Nilai dan
(15 minit)
pengajaran
difahami oleh murid mengenai
dalam petikan
petikan yang telah dibaca.
‘Makan Angin
1. Guru bertanyakan apa yang
2. Murid menyatakan dengan lisan 4
Kemahiran Lisan
KBT: Kontekstual,
bersama
pengajaran yang terdapat dalam
Kemahiran
Keluarga Saya’
petikan yang dibaca.
berfikir,
3. Guru meminta murid menyatakan
Kajian
masa
kesan jika tidak mengamalkan nilai-
depan
nilai yang terdapat dalam petikan. 4. Murid menyatakan nilai-nilai yang
Sistem bahasa:
mereka peroleh dan berkongsi
Kata adjektif
dengan rakan kesan jika tidak bersikap sedemikian.
Nilai: Berbud Berbudii bahasa bahasa,, semangat bermasyarakat,
Langkah 4
Membezakan
(10 minit)
ciri-ciri
1.Gu 1.Guru ru meng mengeda edarka rkan n kepa kepada da seti setiap ap BBM:
orang kum kumpula pulan n
yang
berbudi
seban ebany yak
bergambar
yang
5
kepi keping ng
kad kad Kad bergambar,
menunjukka kkan
5 Lembaran Kerja
bahasa bahasa dan ciriciri- situasi berbeza dan lembaran kerja. ciri ciri oran orang g yang yang 2. Guru meminta murid mengenal pasti
KBT:
tidak
Kontekstual
berbudi gamb gambar ar sama sama ada ada gamb gambar ar terse tersebu butt
bahasa
menu menunj njuk ukka kan n
nila nilaii
yang yang
baik baik
atau atau
buruk.
Kaedah koperatif
3. Muri Murid d akan akan
mena menand ndaka akan n ‘betu ‘betul’ l’
sekiranya menun enunju jukk kkan an
Penutup
-Rumusan isi
(5 minit)
-Murid-murid
gambar nila nilaii
yang ang
tersebut Nilai: baik baik,,
dan dan Berbudi bahasa,
‘pangkah’ sekiranya menunjukkan nilai
kerjasama,
yang tidak baik.
kepimpinan
1.Guru merumuskan P&P dengan sesi
BBM: BBM: Klip Klip Vide Video o
soal jawab bersama murid.
‘Cuti-cuti
diminta
2.Guru 2.Guru memasa memasang ng semula semula klip video video Malaysia’
menyanyikan
‘Cuti-cuti Malaysia’
lagu lagu
3.Murid 3.Murid dan guru guru menyan menyanyik yikan an lagu lagu
‘Cut ‘Cutii-c cuti uti
Malaysia’
tersebut bersama-sama.
KBT: Kontruktivisme Kecerdasan Pelbagai
Refleksi :