RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU TAHUN 4
Tarikh : 15 April 2013
Masa : 10.00 pagi hingga 11.00 pagi (60 minit)
Kelas : Tahun 4 Cekal
Bilangan Murid : 30 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Buah-buahan Tempatan
Tajuk : Ke Dusun Datuk
Hasil Pembelajaran :
Fokus utama :
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1 :
Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandung ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Menerangkan makna perkataan,frasa dan ayat.
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat
majmuk.
Aras 1 :
Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan.
Fokus sampingan :
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan
intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang
dibaca.
Aras 1 :
Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Aras 2 :
Menyatakan isi penting berdasarkan bahan yang dibaca.
Objektif :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Murid dapat mengenal pasti penjodoh bilangan yang terdapat di dalam teks.
Murid dapat menulis ayat mudah iaitu ayat tunggal dan majmuk dengan betul berdasarkan penjodoh bilangan yang diberi.
Murid dapat membaca petikan pantun teka teki dengan sebutan dan intonasi dengan betul.
Sistem Bahasa:
Tatabahasa : penjodoh bilangan
Kosa kata : lazat, tempatan, menikmati, kudapan, teruja
Pengisian Kurikulum:
Ilmu : Pendidikan Seni, Pendidikan Muzik,
Nilai : Kerjasama, bantu-membantu, hormat-menghormati, kasih sayang
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT):
Kemahiran berfikir : Membuat kaitan dan perhubungan, menjana idea dan
membuat kesimpulan, menimbang dan membuat keputusan, mengenal pasti fakta dan mentafsir.
Kemahiran belajar : Mengumpul dan mencatat maklumat,membaca,membina ayat dengan baik.
Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, visual-ruang, interpersonal, intrapersonal.
ABM/ BBM : Komputer riba, projector, LCD, 'slide', video lagu, permainan
bahasa teka silang kata, cari perkataan tersembunyi,
lembaran kerja, petikan teks.
Pengetahuan Perlu ada : Murid mempunyai pengalaman pergi ke dusun buah-
buahan.
.
Langkah
Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set induksi
(5 minit)
Mencari perkataan tersembunyi
Murid ditayangkan dengan satu permaianan bahasa yang mengandungi perkataan buah-buahan tersembunyi.
Murid diminta mencari dan mengenal pasti perkataan buah yang tersembunyi berdasarkan pembayang yang diberi.
Murid diminta membulatkan perkataan buah-buahan tersembunyi yang dijumpai.
Murid bersoal jawab dengan guru berkenaan perkataan buah-buahan tersebut dan guru mengaitkan gambar dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.
BBB: permainan bahasa perkataan tersembunyi,
Strategi: Berpusat bahan
KP: Visual-ruang, intrapersonal
BCB:ICT
Langkah
Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Langkah 1
(10 minit)
Murid bermain permain bahasa yang berbentuk teka silang kata manakala pantun teka-teki sebagai pembayang.
Satu permainan teka silang kata di tampal di hadapan kelas.
Murid diedarkan dengan pembayang bagi teka silang kata iaitu berkonsepkan teka teki.
Murid diminta membaca pantun teka teki dengan nada yang betul.
Murid diminta meneka jawapan bagi pembayang yang dibaca.
Murid diminta menyiapkan teka silang kata tersebut.
BBB: Mounting board, permainan teka silang kata
Strategi: Berpusat bahan dan murid
KP: Visual-ruang, verbal linguistik, interpersonal
Langkah 2 :
( 20minit )
Kosa Kata:
Lazat
Tempatan
Menikmati
Kudapan
Teruja
Murid dipaparkan di 'slide' berkenaan petikan' Ke Dusun Datuk' dan diberikan helaian petikan kepada setiap murid.
Guru membacakan cerita diikuti murid-murid dengan menggunakan kaedah bacaan yang betul.
5 orang murid dipilih oleh guru untuk membacakan petikan.
BBB : slide, , helaian petikan
Strategi: Berpusat bahan dan murid
Langkah
Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
mengikut perenggan dengan kaedah pembacaan yang betul.
Guru menerangkan maksud perkataan-perkataan baru dan sukar.
Murid dan guru bersama-sama mencari dan menyenaraikan penjodoh bilangan yang terdapat di dalam petikan.
KP: Verbal lingusitik, interpersonal
Nilai:
Kasih sayang
Langkah 3
(20minit)
Penjodoh bilangan
Tangkai
Batang
Rumpun
Sikat/sisir
Tongkol
Ulas
Buah
Longgok
Guru menunjukkan kad penjodoh bilangan kepada murid
Murid diberikan beberapa lembaran kerja.
Murid diminta membina ayat berdasarkan penjodoh bilangan yang diberi.
BBB :kad penjodoh bilangan, lembaran kerja
KP : verbal lingusitik
Penutup
( 5 minit)
Penutup kognitif
(Kesimpulan daripada pengajaran)
Murid diminta menyenaraikan penjodoh
bilangan yang dipelajari.
Murid diminta menyenaraikan nama-nama buah- buahan tempatan.
Murid didedahkan dengan nilai-nilai murni yang terdapat sepanjang tempoh pembelajaran.
Murid dan guru sama-sama menyanyikan lagu 'Buah-buahanTempatan'
BBB: Tayangan video,
Strategi: Berpusat bahan dan murid
KP: Muzik. intrapersonal
REFLEKSI:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Lampiran 1
NAMA : ___________________________________________ KELAS : _________
PERMAINAN BAHASA
3TEKA SILANG KATA
3
27.2.
2
7.
2.
6.
6.
13.
1
3.
4.
4.
5.8.
5.
8.
PETUNJUK :
Naik basikal pergi kepekan,
Singgah membeli periuk belanga,
Sungguh manis bila dimakan,
Kulitnya merah berambut pula.
Tiap pagi pergi kesawah,
Mencari rezeki untuk keluarga,
Terkenal sebagai raja buah,
Durinya tajam tidak terkira.
Kulit dan isi seakan nangka,
Sekali cuba tentulah hendak,
Buah apa cuba la teka,
Digoreng panas rasanya enak.
Aku askar memakai perisai,
Segak bergaya tampak kemas,
Aku berjanggut tidak bermisai,
Badan ku kuning bukannya emas.
Batangnya lembut daunnya lebar,
Sungguh mudah hendak ditebang,
Di merata tempat sudah tersebar,
Digoreng panas enak dihidang.
Pokoknya tinggi daun melambai,
Kekadang terbiar tidak berjaga,
Airnya di jual di merata gerai,
Mujarab sebagai penghilang dahaga.
Adik kecil mukanya bersih,
Selepas dimandi oleh bonda,
Kulitnya hitam isinya putih,
Rasanya manis seperti gula.
Kulitnya kuning bentuknya bulat,
Tergigit biji pahit rasanya,
Seakan duku jika dilihat,
Bila dibuka keluar getahnya.
Lampiran 2
KE DUSUN DATUK
Pada cuti penggal yang lalu, ayah membawa kami sekeluarga pulang ke kampong datuk.Ketika itu ialah musim buah-buahan. Saya berasa sangat gembira dan tidak sabar untuk pulang ke kampong dan melawat dusun datuk. Kampung datuk terletak di Pahang. Perjalanan mengambil masa selama 4 jam untuk sampai ke destinasi.
Kami tiba di rumah datuk kira-kira pukul 5.00 petang. Datuk dan nenek menyambut kami dengan tangan terbuka. Saya berasa tidak sabar untuk ke dusun datuk lalu datuk membawa saya ke dusunnya dengan menaiki motorsikal. Setibanya saya di sana saya, sangat teruja melihat pelbagai jenis buah-buahan.
Antaranya ialah rambutan, durian, pisang, kelapa, langsat, jagung, cempedak dan banyak lagi. Saya teringin makan rambutan kerana warna merahnya yang menggoda. Lalu saya mengambil sebatang galah untuk mengait rambutan. Akhirnya, saya Berjaya mengait dua ikat rambutan. Manakala datuk pula mendapatkan tiga tangkai buah langsat tanpa memanjat pokoknya kerana pokok tersebut rendang.
Di samping itu, datuk mengambil kesempatan membersih kawasan dusun yang ditumbuhi lalang. Sesudah itu, saya dan datuk membawa pulang rambutan dan langsat ke rumah. Kami juga sempat mengutip sepuluh tongkol jagung untuk direbus sebagai kudapan esok pagi.
Pada sebelah malam pula, kami pergi lagi ke dusun untuk menunggu buah durian gugur dan mengutip buah manggis. Akhirnya kami Berjaya mengutip sebanyak lapan biji buah durian dan tiga longgok besar buah manggis. Kami membawa buah-buahan tersebut pulang ke rumah dengan hati yang gembira.
Pada keesokkan harinya datuk mengajak saya ke dusun lagi kerana banyak lagi buah-buahan yang belum diambil. Pada kali ini saya hanya menolong datuk mengambil buah-buahan. Antara yang berjaya kami dapatkan ialah lima sisir pisang dan setandan kelapa muda. Saya sangat gemar air buah kelapa muda.
Petang itu, nenek telah menggoreng cempedak yang diambil oleh datuk di dusun semalam. Cempedak goreng nenek sangat lazat. Saya makan cempedak goreng itu dengan banyak sekali. Saya juga makan beberapa ulas cempedak yang tidak goreng.Ternyata buah-buahan yang ditanam oleh datuk enak dan manis semuanya.
Apabila tiba masanya untuk saya bertolak pulang. Datuk dan nenek telah membekalkan kami dengan pelbagai jenis buah-buahan tempatan untuk dibawa pulang. Saya sangat seronok kerana berpeluang untuk menikmati pengalaman musim buah-buahan di kampong datuk saya sendiri. Ternyata buah-buahan tempatan tiada tandingannya. Saya berharap saya berpeluang lagi untuk merasai detik-detik seperti ini. Saya, ibu dan ayah pulang ke rumah dengan gembira..
Lampiran 3
LEMBARAN KERJA
TAJUK: PENJODOH BILANGAN
NAMA : ……………………………………………………. TARIKH: …………………
KELAS: ……………
Bina satu ayat berdasarkan penjodoh bilangan yang diberikan.
Tangkai
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Batang
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Rumpun
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Sikat/sisir
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Tongkol
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Ulas
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Buah
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Longgok
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Lampiran 4