RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6
Mata Pelajaran Pelajaran
: Bahasa Melayu
Tahun
: 6 Arif
Bilangan Murid
: 33 Orang
Tarikh
: 26 September 2011
Masa
: 0800 pagi hingga 0900 pagi
Tema
: Sekolahku
Tajuk
: Bergotong royong membersihkan sekolah
Bidang Pembelajaran Fokus Utama 3.1. Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata,istilah,frasa, kata,istilah,frasa, atau ayat yang tepat. Aras 1 ( ii ) Mengemukakan isi yang yang diperoleh diperoleh dengan jelas Fokus Sampingan Fokus Sampingan
:
8.2. Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks Aras 1 ( I )
Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan berdasarka n tajuk
Hasil Pembelajaran :Di akhir sesi pembelajaran ini ,murid-murid akan dapat: -
A.
Menguasai isi kandungan 1. Menjelaskan isi yang terdapat terdapat di dalam gambar sekurang-kurangnya sekurang-kurangnya daripada 7 frasa frasa berkaitan aktiviti dalam gambar. 2. Membina ayat tunggal dan a yat majmuk berdasarkan frasa berkaitan aktiviti sekurang-kurangnya 5 ayat yang lengkap.
B.
Membina Kemahiran Saintifik berfikir dan Strategi Berfikir. 1. Memelihara kebersihan alam sekitar dan tempat belajar sebagai satu amalan yang harus dilaksanakan. dilaksanakan.
C.
Mengamalkan Sikap Saintifik dan Nilai Murni 1. Menyemaikan sikap cintakan cintakan kebersihan dan memupuk sikap kerjasama dalam menyempurnakan menyempurnakan sesuatu aktiviti.
Bahan Bantu Mengajar
: Gambar gotong royong,slaid power point, komputer riba dan lembaran kerja.
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid-murid pernah mengikuti mengikuti aktiviti gotong royong Perdana sambutan sempena hari guru.
Sistem Bahasa
: Kata kerja .ayat majmuk dan ayat tunggal.
Pengisian kurikulum kurikulum:: a. Ilmu Ilmu
: Pendidikan sivik kenegaraan,sains,Pendidikan kenegaraan,sains,Pendidikan moral,Pendidikan agama islam
b. Nilai Murni
: Bekerjasama, kesyukuran,Menghargai kesyukuran,Menghargai alam dan tempat belajar
c. Kemahiran Bernilai Tambah : i.
Kecerdasan Pelbagai: Verbal Lingusitik, Intrapersonal, Interpersonal
ii.
Kemahiran Berfikir : meneliti,menjana idea,mengenalpasti,m idea,mengenalpasti,menghubungkait enghubungkait
iii.
Kemahiran Belajar Belajar Cara Belajar: Membaca, mencatat, menulis
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Fasa
Isi kandungan
Mencungkil idea
Memperdengarkan
-Memperdengarkan murid
-Murid mendengar dan menyanyi
Kaedah Soaljawab
(5 minit )
lagu ”Tanya sama
dengan lagu “Tanya sama lalat.”
senikata lagu yang guru
POE
lalat” menerusi
Dan menayangkan senikata
perdengarkan.
tayangan video..
lagu
Aktiviti Guru
Nota
Aktiviti Murid
Kemahiran Befikir -Murid memberi respon terhadap
-Meneliti
-Guru bersoaljawab dengan
soalan guru berdasarkan
-Menghubungkait
murid berkaitan dengan
pengetahuan sedia ada dan
senikata lagu berkaitan menjaga
senikata lagu.
kebersihan.
Kecerdasan Pelbagai: -Verbal linguistik
-Murid membuat perkaitan -Menjelaskan kepentingan
pengetahuan sedia ada mereka
Nilai
menjaga kebersihan dan
dengan tajuk yang guru
-kebersihan
mengaitkannya dengan amalan
perkenalkan.
-bekerjasama
bergotong royong.. Menstruktur
Menunjukkan
Murid diarahkan untuk
-Murid mengikut arahan guru dan
Kaedah Simulasi
semula
gambar aktiviti
memahami aktiviti yang
berusaha memahami aktiviti yang
Sumbang saran
20 minit
bergotong royong
terdapat dalam gambar secara
terdapat dalam gambar.
Bimbingan rakan
membersihkan
Kelas.
kawasan sekolah
sebaya -Murid berbincang secara
Kemahiran Berfikir
Menggunakan
-Guru meminta murid untuk
berpasangan untuk mencari aktiviti
-Meneliti
tayangan LCD
berbincang secara berpasangan
yang terdapat dalam gambar
-Mengenalpasti
untuk menyenaraikan aktiviti
Fasa
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Isi kandungan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
- yang dilakukan dalam gambar
. menggunakan kata kerja yang
dengan kata kerja yang sesuai
sesuai
-Guru menampalkan gambar
-Berdasarkan perbincangan
aktiviti gotong-royong
bersama rakan sebaya, murid
membersihkan kelas yang
secara individu membulatkan aktiviti
terdapat dalam manila kad di
gotong royong membersih kan kelas
papan tulis dan meminta murid
yang berkaitan aktiviti yang
membulatkan aktiviti yang
berkaitan kata kerja .
berkaitan kata kerja.
-Guru meminta murid
-Murid menyenaraikan kata kerja
menyenaraikan kata kerja
bagi aktiviti yang dibulatkan tadi.
berdasarkan aktiviti yang telah dibulatkan tadi.
-Guru menerangkan maksud
-Murid mendengar penerangan
frasa kata kerja yang telah
guru.
disenaraikan oleh murid dan menayangkannya di paparan LCD.
Nota
Fasa
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Isi kandungan
Aktiviti Guru
Nota
Aktiviti Murid
Aplikasi idea
Membina ayat
-Guru meminta murid membina
-Murid membina rangka ayat
(20 minit)
tunggal dan ayat
rangka ayat tunggal dan
tunggal dan ayat majmuk majmuk secara
majmuk
majmuk secara perbincangan
perbincangan kelas berdasarkan
Kemahiran Belajar
menggunakan kata
kelas menggunakan perkataan
kata kerja yang telah d isenaraikan.
Cara
kerja.
yang disenaraikan tadi. -Guru menyuruh murid membina ayat lengkap secara lisan dan mempersembahkan mempersembahkan contoh ayat
Belajar -Murid membentangkan ayat
pada ayat yang baik dan
lengkap secara lisan.
-Murid membuat catatan ringkas penerangan guru sebagai rujukan.
pada ayat murid yang kurang mantap.
membuat latihan bertulis dan memberi rangka untuk membina ayat yang lengkap ayat melalui slaid power point.
-Murid membuat latihan bertulis dalam buku latihan berpandukan rangka ayat yang diberi oleh guru. Kumpulan cerdas dan sederhana cuba membina ayat majmuk yang gramatis.
-Guru membimbing murid lemah membina ayat secara bertulis.
Nilai -Keberanian
membuat penambahbaikan
-Guru mengarahkan murid untuk
-Membaca
tunggal dan ayat majmuk yang yang
yang telah dibina. -Guru membuat peneguhan
Kecerdasan pelbagai
-Kerjasama -Kesyukuran
Fasa
Isi kandungan
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Pembelajaran Aktiviti Guru
Nota Aktiviti Murid
Refleksi/Penutup Membuat rumusan
-Guru bersoaljawab dengan
-Murid memberi respon kepada
Kaedah
5 Minit
murid secara lisan.
soalan guru.
Perbincangan
isi pelajaran
Huraian -Guru meminta murid menyebut
-Murid menyatakan semula aktiviti
Kemahiran Belajar
semula aktiviti gotong gotong royong
gotong royong yang terdapat dalam
Cara Belajar:
yang telah mereka dapati dari
gambar.
-Membaca
gambar.
-Mencatat -Menulis
-Guru merumus penjelasan
-Murid membuat rumusan isi
Kemahiran Berfikir
murid dan membuat
pembelajaran hari ini mengikut
-Menjana idea
perkaitannya dengan nilai murni. tahap kefahaman masing-masing.