Contabilitatea salariilor, proiect de lectie clasa a XI-a
Proiect de lectie Active imobilizateFull description
Full description
Full description
Full description
Plan de LectieFull description
PROIECT DE LECTIE
NUME: Petic Sanda Marinela DATA: 22.11.2011 ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte OBIECTUL DE INVATAMANT : Matematica UNITATEA DE INVATARE : Impartirea numerelor naturale mai mici sau egale cu 1000 SUBIECTUL LECTIEI : Impartirea unui numar de doua cifre la un numar de o cifra cand restul este diferit de 0 (zero)
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- sa foloseasca corect terminologia matematica in exprimare si in exercitii matematice pentru aflarea sumei produsului si catului; O2- sa efectueze oral si in scris minim cinci exercitii cu operatiile matematice studiate; O3- sa rezolve corect probleme cu mai multe operatii; O4- sa efectueze minim cinci impartiri a unui numar de doua cifre la un numar de o cifra;
STRATEGIA DIDACTICA:
Metode si procedee didactice : conversatia , explicatia, exercitiul ; Mijloace de invatamant : planse cu exercitii si probleme , fise de lucru, manualul; Forme de organizare : frontala individuala ; Tipul de lectie : dobandire de noi cunostinte;
Nr crt .
1.
Evenimentele lectiei
Ob. Op.
Moment organizatoric
Continutul esentializat al al lectiei
Strategia didactica
Se pregatesc conditiile optime pentru desfasurarea lectiei : pregatirea manualului didactic necesar ,stabilirea linistii. Se face oral, sub forma de joc, prin completarea unor propozitii cu definitii lacunare.
2.
3.
Reactualizarea cunostintelor anterioare
O1 Rezultatul inmultirii se numeste…….. Numarul pe care il impartim se numeste….. • Rezultatul impartirii se numeste…….. • Impartirea cu restul diferit de zero se numeste…… • Numerele care se inmultesc se numesc…….. • Se prezinta elevilor un rebus. Elevii completeaza rebusul intai individual apoi vor iesi pe rand la tabla. •
Captarea atentiei
Jocul didactic
A frontal
B 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8)
Catul este rezultatul rezultatul …..( impartirii impartirii). ). Stiinta Stiinta numerel numerelor or se numeste numeste …..(mat …..(matemati ematica). ca). Catul Catul este este opusul opusul ………(pr ………(produs odusulu ului). i). Cel ce ce este impartit impartit se se numeste…… numeste…….. .. (deimpart (deimpartit). it). Cel ce ce se impart impartee se numeste numeste ……..(impar ……..(impartito titor). r). Rezultatul Rezultatul impartiri impartiriii se numeste numeste …..(cat …..(cat). ). Proba impartiri impartiriii se face prin…..(in prin…..(inmulti multire). re). Impartirea Impartirea cu cu restul restul diferit diferit de zero se numeste numeste impartir impartiree cu……… (rest). 9) ………..(rez ………..(rezultat ultatul) ul) impart impartirii irii este mai mai mic decat impartitorul.
4.
5.
Pornind de la cuvantul obtinut pe verticala A-B a rebusului, elevii sunt anuntati ca in cadrul orei de matematica matematica vor invata sa efectueze corect impartirea unui numar de doua cifre la un numar de o cifra cand restule este diferit de zero.
Enuntarea obiectivelor si a subiectului lectiei Dirijarea invatarii
O2
O3
Observatia Conversatia
Explic copiilor modul corect de rezolvare a exercitiilor, folosind proprietatile operatiilor. Inmultirea si impartirea sunt operatii de ordinul al II-lea, iar acestea se rezolva in ordinea in care sunt scrise 49 : 4 = ? 54 : 5 =? 97 : 3 = ? rest ? 31 : 5 = ? rest ? Explic copiilor modul corect de rezolvare atunci cand apar in probleme operatii de impartire. Se trece apoi la rezolvarea problemelor pentru stapanirea noilor notiuni de catre elevii.
Explicatia
Demonstratia
1. Cei 29 de elevi ai unei clase s-au impartit in 3 grupe de cate 3 pentru a participa la un joc. Cati elevi nu participa la un joc pentru ca nu sunt suficienti pentru a forma o grupa? Dar in cazu; in care se formeaza grupe de cate 9 elevi , cati elevi nu pot participa?
O4
a) 29 : 3 = 9,66 9 x 3 = 27 29 – 27 = 2 copii ramasi
Exercitiul
b) 29 : 9 = 3 9 x 3 = 27 29 – 27 = 2 copii ramasi
2. Bunica are 95 de mere. Daca le imparte, imparte, in mod egal, egal, celor 4 nepoti, bunicii ii mai raman trei mere. Cate mere primesc doi dintre nepoti ? 95 : 4 = 23, 75 95 – 3 = 92 mere 92 : 2 = 46 mere la doi nepoti 6.
Obtinerea performantei
O1
Elevii vor fi raspunde la intrebarile adresate de catre colegii lor frontal referitoare la operatii cu impartiri.
7. 8.
Evaluare performantei
Se impart elevilor fise de evaluare. Sunt solicitati elevii pentru a rezolva fisa de evaluare.
Asigurarea retentiei si a transferului
Se realizeaza prin intrebariadresate elevilor despre ordinea efectuarii operatiilor de impartire a unui numar de doua cifre la un numar de o cifra cand restule este diferit de zero. Se precizeaza tema elevilor pentru acasa Se fac aprecieri generale si individuale asupra comportamentului si asupra participarii elevilor la lectie.