PROIECT DIDACTIC Şcoala: Şcoala cu clasele I-VIII „Anton Pann„ Râmnicu Vâlcea Profesor: Chiriţă Elena Cătălina Data: 18 IV 2012 Clasa: a VI-a B Disciplina: Limba şi literatura română Tema lecţiei: Câinele şi căţelul, de Grigore Alexandrescu – apartenenţa la specie Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe Competenţe generale: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse Competenţe specifice: 1.2. sesizarea sensului unităţilor lexicale noi în funcţie de context; 1.4. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat; 2.2. utilizarea relaţiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie în organizarea mesajului oral; 2.3. utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii; 2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării; 3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit; 3.2. identificarea modurilor de expunere într-un text epic; 3.3. sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite; 4.1. redactarea textelor cu destinaţii diverse; 4.2. utilizarea unui lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la mijloacele de îmbogăţire a vocabularului, pentru exprimarea nuanţată; 4.3. înlănţuirea corectă a frazelor în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie; Obiective operaţionale: • Obiective cognitive: OC1: să identifice trăsăturile operei epice în versuri Câinele şi căţelul de Grigore Alexandrescu; OC2: să compare structura operei Câinele şi căţelul de Grigore Alexandrescu cu structura altor opere studiate; OC3: să argumenteze încadrarea textului Câinele şi căţelul de Grigore Alexandrescu în genul epic în versuri;
1
OC4: să demonstreze apartenenţa textului Câinele şi căţelul de Grigore Alexandrescu la specia fabula;
•
Obiective psihomotorii: OPM1: să-şi subordoneze acţiunile motorii intenţiei de comunicare; OPM2: să-şi reprime tendinţa de a manifesta sau de a executa mişcări inutile pe parcursul lecţiei. Obiective afective: OA1: îşi vor manifesta interesul pentru identificarea trăsăturilor fabulei; OA2: vor dovedi deschidere în însuşirea de noi cunoştinţe.
Resurse: A. Bibliografice: A.1. oficiale: Programa şcolară pentru clasa a VI-a (revizuită 2009) Limba română. Manual pentru clasa a VI-a (autori Anca Şerban, Sergiu Şerban), Bucureşti, Editura ALL, 2005 Limba română. Caietul elevului pentru clasa a VI-a. Fonetică. Lexic. Gramatică (autori Anca Şerban, Sergiu Şerban), Bucureşti, Editura ALL, 2009 A.2. metodico – didactice: I. Gherghina, I. Dănilă et alii, Metodica predării limbii şi literaturii române în şcoala primară, gimnaziu şi liceu, Craiova, Editura „Didactica nova”, 2005 Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid teoretico-aplicativ, Iaşi, Editura POLIROM, 1999 A.3. ştiinţifice: Dicţionar explicativ al limbii române (DEX), Ediţia a II-a, Bucureşti, Editura „Univers Enciclopedic“, 1998 Dicţionar ortografic, ortoepic şi de punctuaţie, Ediţia a II-a revăzută şi adăugită, Bucureşti, Editura „Univers Enciclopedic“, 2005 Fabule, ediţie, prefaţă şi note de C. Mohanu, Bucureşti, Editura „Ion Creangă”, 1974 Grigore Alexandrescu, Poezii, Bucureşti, Editura „Minerva”, 1970 „Convorbiri didactice” – număr de autor: Sergiu Şerban, Compunerile în gimnaziu. Argumentarea apartenenţei la gen şi la specie B. Metodologice: B.1. strategia didactică: mixtă B.2. metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, argumentarea, rebusul, schema, cvintetul, jocul de rol B.3. mijloace de învăţământ: tabla, caietul, manualul, catalogul, fişe de lucru, panoul, volume de fabule B.4. forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe C. Temporale: 50 minute D. Umane: colectivul clasei a VI-a
2
E. Psihologice: nivelul mediu de informare şi formare intelectuală
3
SCENARIUL DIDACTIC Strategia didactică Evenimentele lecţiei 0. Moment organizatoric 1. Captarea atenţiei
O. O.
OPM1 OPM2 OA1 OA2
2. Enunţarea temei şi a obiectivelor
3. Actualizarea cunoştinţelor
OC1 OC2 OC3 OC4 OPM1 OPM2 OA1 OA2 OC1 OC2 OC3 OC4 OPM1
Evaluare
Conţinuturi şi sarcini de învăţare - notarea absenţelor; - pregătirea caietelor şi manualelor. „De cât timp nu am mai rezolvat la ora de română un rebus? Cred că este momentul să încercăm să dezlegăm un alt rebus (Anexa 1), care ne va ajuta să descoperim titlul lecţiei de astăzi, nu înainte de a verifica tema şi de a clarifica problemele pe care le-aţi întâlnit în redactarea compunerii de caracterizare a personajelor.” „Cuvântul obţinut de voi în rebus este fabulă, el constituind cheia lecţiei de astăzi, deoarece, pe parcursul orei, ne vom concentra atenţia asupra caracteristicilor acestei specii literare. La sfârşitul orei, veţi fi capabili să argumentaţi apartenenţa operei Câinele şi căţelul, de Grigore Alexandrescu la specia fabula.” „Pentru a ne aminti informaţiile legate de acţiunea operei Câinele şi căţelul, de Grigore Alexandrescu, vă rog să completaţi următoarele fişe de lucru (Anexa 2). Ne vom reaminti împreună care
Metode
Mijloace
conversaţia
catalog
Forme de organizare frontală
volume de fabule
frontală
rebusul
individuală
conversaţia
conversaţia explicaţia
rebusul volume de fabule manual caiete tablă
conversaţia
frontală fişe de lucru
explicaţia
frontală
Analiza răspunsurilor oferite şi observarea comportamentului
Observarea comportamentului elevilor
Observarea comportamentului elevilor şi analiza
4
OPM2 OA1 OA2 4. Prezentarea optimă a conţinutului
OC1 OC2 OC3 OC4 OPM1 OPM2 OA1 OA2
5. Dirijarea învăţării
6. Obţinerea performanţei
OC1 OC2 OC3 OC4 OPM1 OPM2 OC1 OC2 OC3 OC4
sunt caracteristicile textului pe care îl studiem, care sunt trăsăturile personajelor, cum se desfăşoară acţiunea, care sunt modurile de expunere predominante etc.” „După cum aţi putut remarca, textul este structurat în două părţi, personajele sunt animale personificate, întruchipări ale unor trăsături umane, finalul este unul moralizator, deoarece se urmăreşte îndreptarea unor defecte (făţărnicia, minciuna, ipocrizia). Un rol important în caracterizarea personajelor îl are dialogul, trăsăturile acestora fiind conturate cu ajutorul figurilor de stil.” Elevii identifică figurile de stil, remarcă prezenţa naratorului din finalul textului, argumentându-şi opinia asupra construcţiei textului. „Pentru o mai bună înţelegere a ceea ce am discutat, v-am adus această schemă (Anexa 3), pe care vreau să o discutăm, argumentând, de fiecare dată, cu exemple din text.” Elevii analizează schema, explică ceea ce înţeleg şi argumentează fiecare afirmaţie cu citate din text. Pe o altă fişă, elevii trebuie să completeze două adjective care caracterizează o fabulă, trei verbe care sugerează ceea ce se realizează cu ajutorul fabulei, un enunţ alcătuit din patru cuvinte şi, în final, un cuvânt care sintetizează cunoştinţele
problematizarea
individuală
conversaţia explicaţia
volume de fabule
frontală
manual problematizarea
caiete
răspunsurilor oferite Observarea comportamentului elevilor şi analiza răspunsurilor oferite
individuală
tablă exerciţiul fişe argumentarea conversaţia explicaţia argumentarea
scheme volume de fabule
frontală
caiete
Analiza răspunsurilor oferite şi observarea comportamentului
explicaţia caiete cvintetul
individuală
Analiza răspunsurilor oferite de elevi
fişe
5
7. Feedbackul
8. Evaluarea
9. Retenţia 10. Transferul
OC1 OC2 OC3 OC4 OC1 OC2 OC3 OC4 OPM1 OPM2 OA1 OA2 OA1 OA2 OPM1 OPM2 OA1 OA2
asimilate despre fabulă. - valorificarea rezultatelor de la obţinerea performanţei; - ameliorarea problemelor; - pregătirea elevilor în vederea evaluării activităţii pe parcursul celor patru ore în care s-a studiat fabula; - împărţiţi pe grupe, elevii interpretează, pe roluri, subiectul fabulei Câinele şi căţelul, de Grigore Alexandrescu; - elevii votează grupa cu cea mai expresivă interpretare; - aprecieri generale şi individuale cu privire la activitatea didactică; - notarea activităţii; - întrebări generale cu privire la conţinutul lecţiei; „Compunerea de argumentare a apartenenţei la specia fabula poate fi un subiect posibil pentru lucrarea semestrială pe care o veţi susţine săptămâna viitoare.” Temă: Într-o compunere de 15-20 de rânduri, argumentaţi încadrarea textului Câinele şi căţelul de Grigore Alexandrescu la specia fabula.
conversaţia explicaţia
manuale caiete tablă
frontală
volume de fabule jocul de rol
pe grupe caiete catalog
conversaţia
Observarea comportamentului elevilor
Urmărirea interpretării şi observarea comportamentului
frontală
conversaţia manuale frontală explicaţia
caiete tablă
6
Anexa 1 Câinele şi căţelul de Grigore Alexandrescu
Completând corect rebusul de mai jos, veţi obţine pe coloana AB un cuvânt care ne va conduce la titlul activităţii noastre de astăzi:
Rebus
A
B 1. Antonimul cuvântului curajos. 2. Partea de vorbire neflexibilă care arată caracteristica unei acţiuni. 3. Sinonimul cuvântului viteaz. 4. Partea de vorbire flexibilă care arată numărul sau ordinea obiectelor prin numărare. 5. Om fără caracter, netrebnic. 6. Cuvântul subliniat în enunţul: Profesorul avea un glas domol este…
Anexa 1 7
Câinele şi căţelul de Grigore Alexandrescu
Completând corect rebusul de mai jos, veţi obţine pe coloana AB un cuvânt care ne va conduce la titlul activităţii noastre de astăzi:
Rebus A
N
F
R
I
C
O
S
A
D
V
E
R
B
B
R
A
V
U
M
E
R
A
L
L
I
C
H
E
A
A
D
J
E
C
T
I
V
B 1. Antonimul cuvântului curajos. 2. Partea de vorbire neflexibilă care arată caracteristica unei acţiuni. 3. Sinonimul cuvântului viteaz. 4. Partea de vorbire flexibilă care arată numărul sau ordinea obiectelor prin numărare. 5. Om fără caracter, netrebnic. 6. Cuvântul subliniat în enunţul: Profesorul avea un glas domol este…
8
2. Textul este structurat în
Anexa 2 1. Acţiunea se petrece ………….
…………………………… ……………………………
7. Scrie două reguli care trebuie respectate într-o comunicare orală. ....................................... ………………………………. .......................................... …………………………… ……………………………
……………………………… şi aparţine genului ................................
3. Personajele operei
sunt …………………........... ......................................... ........................................
4. Scrie două
Titlul şi autorul operei studiate .............................................. ………………………… ………………………….
însuşiri potrivite pentru: Samson .................................. ……………………….... Samurache ........................ …………………
6. Scrie sinonime pentru însuşirile de la
punctul cinci. ……………………………………………….. ……………………………………………….. ………………………………………………..
5. Completează cu însuşiri potrivite, din text:
neam …………… , ţări ……………............, ……………… privitor, gândirea …………….., lichea………………....................
9
NARAŢIUNE
DIALOG
Anexa 3
SCOPUL: DE A LE ÎNDEPĂRTA
GREŞELI UMANE MODURI DE EXPUNERE
MONOLOG
TRĂSĂTURI UMANE
NEGATIVE
DEFECTE OMENEŞTI
SATIRIZEAZĂ
FABULA
STRUCTURA
PARTEA NARATIVĂ (întâmplarea)
PERSONIFICARE FIGURI DE STIL
OPERĂ EPICĂ
MORALA (învăţătura)
ANTITEZĂ ÎN VERSURI SAU PROZĂ COMPARAŢII ACŢIUNE (întâmplarea propriu-zisă)
PERSONAJE
NARATOR
EPITETE ANIMALE
PLANTE
LUCRURI
ENUMERAŢII PERSONIFICATE 10
CVINTETUL Realizaţi un cvintet (strofă alcătuită din cinci versuri) care să aibă în centru specia învăţată astăzi, răspunzând celor cinci cerinţe:
1. Subiectul.........................................................................................................FABULA..................................... 2. Două adjective care caracterizează specia.......................................................................................................... 3. Trei verbe care sintetizează fabula..................................................................................................................... 4. Un enunţ alcătuit din patru cuvinte exprimând sentimentul vostru faţă de subiect........................................................................................................... 5. Un cuvânt care exprimă esenţa subiectului..........................................................................................................
11