Proiect Proiect de lec lecț ie
Aria curriculară: curriculară : Matema Matematică tică și științe Disciplina: Disciplina : Științe ale naturii naturii Învățător: Școala:
Clasa: Clasa: a III-a Unitatea de învă de învăț are: Proprie Proprietă tăți și transfo transformări rmări ale corpuril corpurilor or care care nu au au via viață Subiectul lecției: Circuitul apei în natură Tipul lecției: formarea de priceperi și deprinderi Scopuri: Scopuri:
Formarea si dezvoltarea capacitatilor de observare, explorare si intelegere a realitatii din mediul inconjurator
Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare a realităţii prin observarea şi experimentarea unor fenomene fizice
Obiective Obiective de referinț ă vizate: •
să indice asemănări şi deosebiri dintre corpuri pe baza unor observaţii proprii
•
să comunice în forme diverse observaţii şi comparaţii asupra corpurilor studiate şi asupra experimentelor realizate
•
să deruleze experimente simple pe baza unui plan de lucru
•
să conştientizeze efecte ale activităţii omului asupra mediului înconjurător
Obiective operaționale: 7
O1: să execute experimentele conform explicațiilor;
O2: să definească procesele care au loc în urma experimentelor;
O3: să dea exemple pentru fiecare stare de agregare a apei;
O4: să exemplifice câteva măsuri de prevenire a inundațiilor;
O5: să precizeze denumirea fenomenelor produse în cadrul circuitului apei în natură.
Metode și procedee: exerciţiul, experimentul, conversația, explicația, problematizarea, descoperirea. Mijloace de învăț ământ: planşă cu rebus, fişe cu rebus, spirtieră, trepied, vas din metal, capac, cuburi de gheaţă, fişe de experiment, planşă cu „Circuitul apei în natură” completă, planşă cu „Circuitul apei în natură” fără terminologia specifică, brăţări, pălări e, bileţele cu întrebări. Forme de organizare: formal, individual, pe grupe. Material bibliografic: •
„Ghid metodologic privind predarea ştiinţelor la clasele a III-a şi a IV a”, Ed.Aramis;
•
Bădescu, A. (2005) „Ştiinte ale naturii”, Bucureşti, Editura Aramis Print.
•
M.E.C. Proiectul pentru învăţământul rural – Program universitar de formare în domeniul Pedagogie pentru învăţământul Primar şi Preşcolar adresat cadrelor didactice din mediul rural „Ştiinţe şi Cunoaşterea mediului. Didactica Ştiinţelor şi Cunoaşterii Mediului în învăţământul primar şi preşcolar” – Carmen Tică, 2007
8
Nr. crt.
Obiective operaț ionale
1.
Secvenț ele activităț ii
Moment organizatoric
2.
Verificarea cunoștințelor
Conț inutul învăț ării
4.
5.
O1 O2
O1
Evaluare
Pentru buna desfăşurare a lecţiei se vor pregăti materialele didactice necesare şi se va stabili un climat favorabil desfăşurării activităţii Se propune un rebus a cărui cheie este „circuitul apei în natură” cu întrebări din lecţiile precedente. (Anexa 1)
anterioare Captarea
3.
Strategii didactice
Dezlegarea rebusului. Se explică noţiunea de circuit: atenției - circuit = mişcare pe un traseu închis cu revenire la punctul de plecare; Anunțarea temei Elevii descoperă titlul noii lecţii citind cuvintele rezultate pe verticală. Se anunţă obiectivele operaţionale, pe înţelesul copiilor. și a obiectivelor Se scrie titlul pe tablă şi în caiete. operaționale Dirijarea Experimente: 1. EVAPORAREA învățării Elevii vor lucra în echipe de câte 4 (3 echipe). Fiecare echipă va avea: spirtieră, trepied, vas din metal, capac. Se lasă apa să fiarbă, până se observă aburul; elevii vor fi întrebaţi în ce s-a trasnformat apa prin fierbere. Se va explica termenul de EVAPORARE = trecerea apei din stare lichidă
Exerciţiul
Frontală
Exerciţiul
Frontală
Descoperirea
Frontală Problematizarea Descoperirea Conversaţia
în stare gazoasă sub influenţa căldurii;
Explicaţia Elevii notează observaţiile în fişa de experiment. (Anexa 2) 2. CONDENSAREA Se acoperă vasul cu un capac. După un timp se va lua capacul de pe oală; Problematizarea elevii vor fi întrebaţi ce se află pe capac, în ce s-au transformat vaporii de apă. Descoperirea Se va explica termenul de CONDENSARE = trecerea apei din stare Conversaţia
gazoasă în stare lichidă, în momentul în care întâlneşte un corp rece (sau 9
Frontală
Explicaţia Elevii notează observaţiile în fişa de experiment. (Anexa 2) 3. TOPIREA Se vor lua câteva cuburi de gheaţă aduse de la congelator; elevii vor freca Problematizarea aceste cuburi în palme, le vor pune într-un vas de sticlă şi altele în vasul Descoperirea de metal care se află deasupra spirtierei; vor observa ce se întâmplă şi vor trage concluziile. Se va explica termenul de TOPIRE = trecerea apei din stare solidă în Conversaţia stare lichidă, când temperatura creşte. Explicaţia Elevii notează observaţiile în fişa de experiment. (Anexa 2) 4. SOLIDIFICAREA: (experiment făcut cu o zi înainte) Elevii au turnat apă în câteva forme pentru cuburi de gheaţă, dar şi în alte Problematizarea vase care nu se sparg; au fost duse la congelator, urmând ca efectele să fie Descoperirea văzute la ora de ştiinţe. Elevii vor fi întrebaţi ce observă şi în ce s-a transformat apa pusă în recipientele respective. Se va explica termenul de SOLIDIFICARE = trecerea apei din stare lichidă în stare solidă când temperatura scade (sub 0 C). Conversaţia Elevii notează observaţiile în fişa de experiment. (Anexa 2) Se explică elevilor faptul că apa se găseşte în natură în toate cele 3 stări Explicaţia de agregare. Se solicită elevii să dea exemple pentru fiecare stare de agregare a apei: -stare lichidă (ape curgătoare, ape stătătoare, ape subterane), Problematizarea -stare solidă (gheaţă, zăpadă, grindină) -stare gazoasă (aburi, nori). Li se va spune elevilor că acum, prin experimentele făcute, ei înţeleg cum se produc fenomenele naturii: ploaia, zăpada. Li se va spune ce este grindina: vara, când picăturile de ploaie trec prin straturi foarte reci de aer, se transformă în gheaţă: aceasta este grindina. Conversaţia Se prezintă elevilor planşa „Circuitul apei în natură”. Li se va explica Explicaţia un strat rece de aer).
O2
O1 O2
O3
10
Frontală
Frontală
Frontală
Frontală
elevilor acest drum al apei, ei urmărindu-l la tablă şi în manual. O5
O5
O4
O4
Circuitul apei în natură: -în zilele călduroase, apa de la suprafaţa lacurilor, mărilor se transformă în vapori de apă care se răspândesc în aer (evaporarea); -vaporii de apă se ridică şi formează norii; când trec prin straturi reci de aer, se transformă în picături de ploaie (condensarea); -iarna, din cauza temperaturilor foarte scăzute, picăturile de apă din atmosferă îngheaţă şi se transformă în zăpadă (solidificarea); -primăvara, când temperatura aerului începe să crească, zăpada trece din stare solidă în stare lichidă (topirea); Acest drum continuu pe care-l face apa în natură, trecând prin cele 3 stări de agregare, se numeşte circuitul apei în natură.
Conversaţia Explicaţia
Vor fi puşi 3–4 elevi să prezinte acest drum la planşa de la tablă, ceilalţi din bănci urmărind, completând, corectând. Exerciţiul Se fac tot timpul analogii cu experimentele făcute, pentru ca elevii săşi însuşească corect termenii respectivi. Li se va spune elevilor că nu întotdeauna apa este prietena oamenilor, există pe pământ deşerturi, unde plouă la câţiva ani odată, unde plante nu există şi unde animalele şi oamenii suferă. De asemenea, în multe ţări (şi în ţara noastră), ploile foarte mari pot produce inundaţii. Elevii vor fi întrebaţi dacă ştiu de ce sunt inundate multe localităţi şi dacă au auzit de măsuri ce pot preveni aceste calamităţi. Seceta (lipsa precipitaţiilor) este foarte dăunătoare plantelor (care nu se dezvoltă), dar şi animalelor şi oamenilor care suferă mult din cauza aceasta. Inundaţiile se produc datorită oamenilor care au defrişat pădurile, au schimbat cursurile râurilor, intervenind nechibzuit în mediul înconjurător. Măsuri de prevenire a inundaţiilor: 11
Conversaţia Explicaţia
Frontală
-împăduriri; -îndiguiri de cursuri de râuri.
O5
Obținerea
Se prezintă elevilor o planşă cu circuitul apei în natură pe care vor trebui să o completeze cu denumirea fenomenelor produse.
performanței
6.
Exerciţiul
Încheierea
Elevii vor fi împărţiţi în două grupe şi se va organiza un concurs. Ei vor fi solicitaţi să extragă din „Pălăria Magică” bileţele pe care sunt Conversaţia scrise întrebări cu privire la conţinutul lecţiei. Fiecare elev va extrage câte Explicaţia un bileţel. Echipa care va răspunde corect la toate întrebările va câştiga concursul. Exerciţiul Elevii vor primi ca recompensă pentru participarea la concurs o brăţară cu inscripţia „APA-SURSĂ DE VIAŢĂ” Se apreciază activitatea desfăşurată atât colectiv, cât şi individual.
activității
Se notează elevii.
O2
Intensificarea
O3
retenției ș i
O4
asigurarea
O5
transferului
Frontală
Individuală
Frontală Individuală
Se dă temă pentru acasă.
12
Anexa 2
Fişă de experiment
Ce experimentăm?
Ce materiale folosim?
Cum lucrăm?
Anexa 1 13
Ce am descoperit?
1.
D 2. P L 5. U E 8. S 10. 11. A
E F 3. S E A 4. I S 6. S O L B 7. A M S S 9. O L A 12. M R 13. 14. C A M P 15. 16. M U 17. P E R M E 18. P O 19. L 20. F E 21. C
a C I R C U I T U L A P E I I N N A T U R A b
A L A H B L E B
N T R I S A C T
T R E D T
A R E A R E A A N T E
E R A N E
C A Z E I T B A T T L
V O R S I P O S E I L I T A T E B I L A I L I T A T E C A R O S
1. Metoda de separare a unei substanțe solide insolubile de un lichid. 2. Metoda de separare a unei substanțe solide insolubile de un lichid, printr-un filtru. 3. .............. substanț elor din amestecuri se poate realiza prin decantare, filtrare sau alte metode. 4. Apa este un corp ............. . 14
5. Corpurile sunt alcătuite din ...................... . 6. Dacă o substanță se dizolvă în altă substanță spunem că este .................. . 7. Poate fi format din două sau mai multe substanțe. 8. Izvoarele care se află sub pământ se numesc izvoare ...................... . 9. Stratul de la suprafața pământului în care plantele își înfig rădăcinile se numește ............ . 10. Apă stătătoare. 11. Lichid vital vieții. 12. Întindere mare de apă sărată. 13. Locul de unde izvorăște o apă curgătoare se numește ............... . 14. Cea mai joasă formă de relief. 15. Solul care se află pe văile apelor este ................. . 16. Cea mai înaltă formă de relief. 17. Însușirea solului de a permite apei să treacă prin el de sus în jos, dar și de jos în sus se numeș te ..................... . 18. Apa consumată de om se numește apă .................... . 19. Sol de culoare galbenă folosit la olărit. 20. Însușirea solului de a asigura apa cu sărurile minerale pentru creș terea și dezvoltarea plantelor se numește ............ . 21. Sol caracteristic zonei de deal, bun pentru cultura pomilor fructiferi și a viței de vie. 15
Pe coloana a – b ați descoperit .................. ............ ......... ................... .
16