Proiect didactic Data: 19.10.2011 Liceul de Informatica “Stefan Odobleja” Clasa: IX Obiectul: Informatica Profesor: Costea Emanuel Filip Durata lectiei: 50 min
Tema lectiei: Tipuri de date utilizate în algoritmi. Rezolvarea problemelor.
Algoritmi de rezolvare. Tipul lecţiei: - Lecţie mixtă
- Lecţie de de formare formare a priceperilor priceperilor şi deprinderilor ce.
Tehnologii didactice: 1. Metode de învăţămân învăţământ, t, procedee procedee şi tehnici tehnici didactic didactice: e:
1.1cooperarea; (C28) 1.2conversaţia euristică, dialogul; (A22, C13, C18) 1.3 procedeu de asociere (B15) 1.4problematizarea; (C 11, B11 ) 1.5algoritmizarea, metoda comprimării informaţiei; (B3 , B4, C16, C17) 1.6explicaţia; (A18) 1.7lucrul cu conspectele de reper; (B13, A18, B10) 1.8studiul individual, descoperirea; 1.9Instruirea programată şi asistată de calculator; (C15) 1.10exerciţiul; (B6) 1.11investigaţia; (C24) 1.12metoda variantelor noi; (C23) 1.13acordarea ajutorului în stimularea activitaţii. 2. Mate Materi rial alee dida didact ctic icee: • Programe la calculator: - SO WINDOWS XP - Sistemul Turbo Pascal 7.0; • Conspecte de reper; • Manuale; • Fişe, poster; • Algoritmi de rezolvare a problemelor. 3. Mijloace de învăţământ: • Calculatoare PC. ( A- metode de activizare a perceperii şi atenţiei; B- metode metode de activi activizar zaree a memoriei memoriei;; C- organizarea organizarea activitaţi activitaţiii de gândire a elevil elevilor or )
Pagina 1 din 7
Obiectivele lectiei:
1. Obiective cadru. Obiective de referinţă: ♦ Cunoaşterea tipurilor structurate de date ale limbajului Pascal
Să definească tipul de date STRING Să cunoască procedurile şi funcţiile tipului de date STRING Să utilizeze aceste proceduri şi funcţii la rezolvarea problemelor Să cunoască algoritmi de rezolvare a problemelor
2. Obiective operaţionale: O1 – să definească tipul de date tablou O2 - să definească noţiunea de şir de caractere; O3 - să recunoască algoritmii de modificare a tablourilor; O4 – să corecteze algoritmii, depistînd grezelile; O5 - să execute algoritmii propuşi, determinînd ce rezultat se va obţine; O6 – să descrie procedurile şi funcţiile tipului de date STRING; O7 – să utilizeze procedurile şi funcţiile tipului de date STRING la rezolvarea problemelor; O8 – să elaboreze programe la calculator şi să le evalueze cu ajutorul calculatorului; O9- să descopere noi algoritmi de rezolvare a problemelor . 3. Obiective afective:
Perceperea rolului calculatorului la rezolvarea problemelor ; Necesitatea de-a cunoaste un limbaj de programare.
Etapele lecţiei:
1. 2. 3. 4. 5. 6.
Momentul organizatoric Actualizarea cunoştinţelor Comunicarea noilor cunoţinţe. Rezolvarea problemelor Elaborarea programelor la calculator, testarea programelor Notarea elevilor, concluzii, realizarea feedback-ului Temă pentru acasă
Pagina 2 din 7
- 2-3 min; - 10 min; - 15 min; - 15 min - 5 min - 2 min.
Scenariul lecţiei Etapele lecţiei
Obiec tivele opera ţional e
Conţinutul informaţional şi aplicativ Evaluarea elevelor
orgarizarea clasei 2-3min
Actualizarea cunoştinţelor. Evaluarea. 20 min
Strategiile didactice
- Salut elevii.Anunţ tema şi obiectivele lecţiei. Îi cooperez în grup cîte doi după anumite criterii.
1.
2.
Activitatea profesorului
O1 O2
O3 O4
O5
O3 O4
1. repetăm noţiunea de tablou 2. repetăm noţiunea de şir de caracteree 3. propun să recunoască şi să explice algoritmii de pe poster şi să corecteze greşelile (daca sunt) 4. prin cooperarea în
grup le propun să rezolve oral itemii de pe fişa nr. 1
Dirijez discuţia, urmăresc explicarea corectă a noţiunilor, corectez greşelile
Activitatea elevilor
Pregătesc cele necesare pentru lecţie
conversa ţia euristică, dialogul 1.2
Elevii explică noţiunile
Problem atizarea 1.4 Repartizez fişele şi explic însărcinările, răspund la întrebări
descoper primesc fisele, irea examinează 1.8 continutul Cooperar Discutînd în grup ea 1.1 elevii recunosc algoritmii găsesc răspunsul corect Elevii participă la discuţie
5. Lucrare de evaluare
O5 6. Consolidăm
cunostinţele teoretice
Ca lucrul independent şi creativ le propun să rezolve itemii de pe fişa nr.2, creez situaţii de problemă.
Problem atizarea 1.4
Strîng testele. Folosind metoda: conversaţia euristică, Conversa explicăm care sunt ţia Pagina 3 din 7
Elevii rezolvă lucrarea de evaluare
Elevii participă la discuţie
1. Le propuns să
3. Comunicarea noilor cunoţinţe. Rezolvarea problemelor 30 min
O6
O6 O7
explice ce reprezintă o variabilă de tip STRING 2. Le propuns să explice prin ce se deosebeşte o variabilă de tip STRING de o variabila de tip tablou cu elementele de tip char 3. Le explic procedurile STR; VAL; DELETE; INSERT. 4. Le explic funcţiile: LENGTH; POS; COPY; CONCAT 5. Rezolv la tablă două
O9 O7
probleme la rezolvarea cărora voi folosi procedurile şi funcţiile predefinite
O9
Problema 1
Se numărul n:longint; De alcătuit un program Pascal, care să determine suma cifrelor nr. N, numărul de cifre, cifra maximă prin 2 metode: I m. Fără a folosi tipul de date STRING II m. Folosind tipul de date STRING
răspunsurile corecte. Le creez situaţii de problemă.
euristică 1.2
Ascult explicaţiile, corectez greşelile, sistematizez
explicaţi a 1.6
Elevii explică noţiunile
Explic procedurile, funcţiile
conspect e de reper 1.7
Elevii scriu în caiete
algoritmi zarea 1.5
Creez situaţii de problemă Rezolvăm problemele prin diferite metode
Investiga tia 1.11
Elevii participă la rezolvarea metoda problemelor, scriu variantel explicaţiile şi or noi rezolvările în caiete 1.12
Problema 2
Se variabila s:STRING; De alcătuit un program Pascal, care să şteargă lacunile din S iar apoi să scrie sirul modificat. Vom rezolva problema prin 2 metode: I m. Fără a folosi Funcţia POS II m. Folosind funcţia POS
- /// - ///-
Pagina 4 din 7
instruirea program ată 1.9
4.
Verificarea lucrului Testez programele, stimulare dat pentru acasă la îmi notez rezultatele a calculator. testării, răspund la 1.13 întrebări acord ajutor în stimularea activitaţii elevilor.
O8
1.
O8
2. Le propun să rezolve
Elaborarea programelor la calculator, testarea programelor 30 min
O8
Verific răspunsurile la calculator la fişe problemele rezolvate la tablă 2. Le propun de sine stătător să rezolve la calculator următoarea problemă:
- se dă var s: string. De
alcătuit un program care să determine care caractere se repetă în S şi care nu se repetă. Concluzii, întrebări.. Notarea elevilor.
4. 5min
5. 2 min
O6 O7 O8 O9
studiul Elevii lucrează individua independent (sau în l.8 grup câte doi) la realizarea programului
Pun intrebări pentru Conversa sistematizarea ţia cunostinţelor. 1.2 Fac totalurile lecţiei.
Lucrul pentru acasă:
- de memorizat procedurile, funcţiile - de memorizat rezolvarea problemelor - de rezolvat în caiete problema propusă
Exerciţiu l1.10
Comunic, explic lucrul pentru acasă
Le zic la revedere
Anexez conţinutul fişelor:
Pagina 5 din 7
Conectează calculatoarele, încarcă sistemul tp7, deschid şi lansează programele rezolvate la calculator Elaborarea programelor la calculator
studiul individua l.8
Răspund la întrebări, pun întrebări Noteză lucrul pentru acasă în caiete. Deconectează calculatoarele
Fişa nr. 1
Data _________________ Clasa _________________ Numele Prenumele _________________________
I. a) Determinaţi ce face următorul algoritm (corectati greselile posibile): {se da var a: array [1..50] of integer
ce contine n-elemente si var k: 1..50}
For j:=1 to k do begin X:=a[1]; For i:=1 to n do a[i]:=a[i+1]; a[n]:=x; end; for i:=1 to n do write(a[i],’ ‘); writeln;
b) Fie că se dă tabloul:
4 15 2 0 13 1 5 8 1 9, unde n=10 si fie k=5 Ce rezultat va afisa algoritmul: ____________________________________
II Determinaţi ce face următorul program (corectati greselile posibile): Program test1 Var a:array [1..50] of real; i, n: integer; Begin Readln(n); For I;=1 to n do begin Write(‘a[’,I, ’]=’); readln (a[i]);end; For i:= 1 to n-1 do For j= I+1 to n do If a[j]> a[I] then begin X:=a[i]; a[i]:=a[j]; a[j]:=x end; For i:= n downto 1 do write(a[i], ‘ ‘); End.
III. a) Ce se va afişa la ecran după execuţia următorului program Pascal? {Se citeste tabloul a[1..n] cu elemente de tip integer} For i:=1 to n do begin X:=a[i] A[i]:=A[n+1-i]; A[n+1-i]:=x; end; For i:= 1 to n do write (a[i], ‘ ‘); writeln;
b) Fie ca se da tabloul:
5 7 9 10 3 4 9 18 1 ,
n=9
Ce tablou va scrie algoritmul: Fişa nr.2
______________________________ Data _________________ Pagina 6 din 7
I. Fie date declaraţiile:
Clasa _________________ Numele Prenumele _________________________
Var x, y: real; i, j : integer; p: boolean; Determinaţi tipul următoarelor expresii scrise în limbajul Pascal: 1. i mod 5 3. p and (x < y) ____________________ _________________
2. x + y / (x-y) _________________
4. sqr (x) + sqr (i) ____________________
II Ce se va afişa la ecran după execuţia următorului program Pascal: Program test1 Var s : string; i,k: integer, Begin S:=’Informatica 2005’; k:=0; For i:= length(s) downto 1 do Case s[i] of ‘a’..’z’ : k:=k+1; end; writeln(’k=’, k); end. Raspuns: ________________________________________________________________
III. a) Ce face algoritmul de mai jos ? {Se citeste tabloul a[1..n] cu elemente de tip integer} x:= a[n]; For i:=n downto 2 do A[i]:=A[i-1]; A[1]:=x; For i:= 1 to n do write (a[i], ‘ ‘); writeln;
_______________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________ b) Fie ca se da tabloul: Ce tablou va scrie algoritmul:
5 7 9 10 3 4 9 18 1 ______________________________
Pagina 7 din 7