PROIECT DE LECTIE
DATA:17 mai 2011 CLASA:a X-a OBIECTUL:Geografie SUBIECTUL:Regiunile industriale OBIECTIVE DE REFERINTA: •
•
•
Dobandirea de noi cunostinte privind regiunile industriale ale lumii si factorii care determina aparitia lor; Exersarea deprinderilor de rezolvare a unor situatii-problema, de interpretare interpretare a hartii ; Exersarea deprinderilor de localizare pe harta.
OBIECTIVE OPERATIONALE :
1. sa numeas numeasca ca factorii factorii initiali si actuali actuali ai localizarii localizarii industriei industriei pe Glob ; 2. sa localizeze localizeze pe harta harta principalele principalele regiuni regiuni industriale industriale , analizand analizand si factorii care au determinat aparitia lor ; 3. sa caracterizeze caracterizeze pe scurt scurt cele cele mai mai importante importante regiuni regiuni industriale, industriale, localizandu-le pe harta si evidentiind elementele de specificitate, pe baza cunostint cunostintelor elor dobandite dobandite anterior si si a observatiei observatiei dirijate dirijate a profesorului profesorului ; 4. sa compare compare diferite regiuni industriale, industriale, avand avand la baza baza criteriul criteriul de clasificare a statelor in tari dezvoltate(Nord) si tari in dezvoltare(Sud), pe baza cunostintelor dobandite anterior si a observatiei dirijate a profesorului ; 5. sa localizeze localizeze pe harta harta principalele principalele regiuni regiuni industriale industriale din Europa, Europa, precizand elementele elementele de specificitate specificitate,, folosind folosind si informatiile informatiile din din lectiile anterioare referitoare la resurse, agricultura etc. METODE SI PROCEDEE :conversatia euristica, problematizarea, algoritmizarea, demonstratia, observatia, explicatia, munca independenta, “Cubul”, “Mozaicul de baza”, “Diagrama Venn” MATERIAL DIDACTIC(MIJLOACE DE INVTAMANT) :Harta fizica alumii, Harta politica, atlase, planes, “Cubul”, fise de lucru MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Dulama, Maria Eliza(2002)-“Modele, strategii si tehnici didactice • activizante cu aplicatii in geografie”, Ed. Clusium, Cluj-Napoca ; Ilin Ilinca ca,, N.(2 N.(200 006) 6)-« -« Dida Didact ctic icaa geog geogra rafie fieii »,Ed »,Ed.. Dida Didact ctic icaa si • Pedagogica, Bucuresti. INSTRUMENTE SI TEHNICI DE EVALUARE:fisa de evaluare, Diagrama Venn
1
STRATEGIA PEDAGOGICA :semialgoritmica, dirijata, euristica TIPUL LECTIEI:lectie de dobandire de noi cunostinte. PROFESOR :STILPEANU VIRGINIA GR. SC. “C. D. NENITESCU” BUZAU.
SCENARIUL LECTIEI:
Momentele lectiei
Desfasurarea lectiei(Activitatea profesorului)
Comportamentul psihpedagogic(Activita tea elevilor)
-se noteaza absentele; -elevii isi pregatesc -se pregatesc materialele materialele necesare necesare lectiei; lectiei ; -se impart elevii pe grupe -se organizeaza pe . grupe. -se realizeaza o verificare -elevii se pregatesc 2.Captarea atentiei din lectia”Regiuni si pentru a fi verificati ; 3.Verificarea peisaje agricole”, mai cunostintelor mult calitativ decat cantitativ;pentru verificarea cunostintelor despre regiunile agricole se foloseste metoda « Cubul » ;clasa e impartita in 6 grupe de cate 4 elevi.Pe fiecare -se impart pe grupe ; fata a cubului sunt notate cerinte la care trebuie sa raspunda fiecare grupa, dupa ce arunca -arunca cubul si cubul.dupa fiecare raspund, pe grupe, la raspuns al cerinte ; grupelor,profesorul bifeaza in centralizator(pe o coala alba)participarea fiecarei -participa cat mai activ grupe. la lectie pentru a obtine -Ceritele de pe fetele puncte cat mai multe in cubului centralizator ; sunt:1.Numeste !,2.Descr ie !,3.Compara !,4.Locali zeaza !,5.Enumera !,6.Al ege !Profesorul comleteaza aceste cerinte, de ex :Numeste -raspund la intrebari, culturile specifice localizeaza pe harta, 1.Moment organizatoric
2
Strategii didactice
-conversatia -frontal
-conversatia de verificare
metoda « Cu bul »
-activitate pe grupe, frontal
-demonstratia -observatia -conversatia euristica -jocul didactic
regiunii mediteraneene !,Descrie regiunea agricola temperata!,Compara agricultura comerciala cu cea de subzistenta(2 asemanari si 2 deosebiri)etc. -pentru verificarea cunostintelor despre peisajele agricole, se prezinta o plansa cu diferite peisaje agricole de pe Terra ;fiecare grupa primeste o ilustratie cu un tip de peisaj pe care trebuie sa-l recunoasca si sa-i prezinte 2-3 elemente de specificitate.Dupa fiecare prezentare, profesorul consemneaza rezultatele in centralizator. 4.Reactualiza -se reactualizeaza acele cunostinte care sunt rea cunostintelor necesare in intelegerea noii lectii, respectiv cele insusite anterior despre sectoarele unei economii, despre importanta agriculturii si a industriei in economie, despre resurse, materii prime, mestesuguri, Revolutia industriala, dezvoltarea oraselor paralel cu dezvoltarea industriei(au devenit mari centre de consum).Se localizeaza pe harta.
5.Enuntarea
-li se precizeaza elevilor
compara, caracterizeaza diferite regiuni agricole ale Terrei.
-observa si analizeaza plansa, ilustratiile primite, recunosc tipul de peisaj si il caracterizeaza oral in fata clasei.
-conversatia de verificare -demonstratia -observatia
-participa la lectie ; -numesc sectoarele unei economii :primar(agricu ltura si industria extractiva),secundar(ind ustria prelucratoare si constructiile) si cel tertiar(serviciile). -subliniaza importanta agriculturii si a industriei intr-o economie ; -numesc principalele resurse, tipuri de resurse, localizeaza pe harta,numesc activitatile premergatoare Revolutiei industriale(mestesuguri), precizeaza cand a izbucnit Revolutia industriala si ce reprezinta aceasta, localizeaza pe harta orase care s-au dezvoltat pe baza industriei etc. -constientizeaza ceea ce
-conversatia de verificare -conversatia euristica -algoritmizarea
3
-demonstratia -observatia -explicatia
-conversatia
ca, asa cum exista regiuni au de studiat azi. euristica agricole pe Glob, asa problematizare exista si regiuni industrialecare concentreaza elemente despre care s-a discutat pana acum. 6.Anuntarea -se noteaza titlul pe tabla -elevii isi noteaza titlul -conversatia si pe caiete : « Regiunile pe caiete. temei indistriale ». -profesorul, in colaborare -participa la lectie; 7.Dirijarea invatarii cu elevii, prezinta noul continut al lectiei, utilizand si harta si alte materiale didactice.Se completeraza schema -isi completeaza schema lectiei pe tabla . lectiei pe caiete; -se defineste si se explica notiunea de regiune industriala; -explicatia -se precizeaza factorii initiali ai localizarii industriei, pe baza -demonstratia cunostintelor anterioare ale elevilor(forta de -numesc factorii initiali -observatia munca, materii prime, ai localizarii industriei ; porturi, centre urbane de consum). invatarea prin -profesorul numeste si descoperire explica factorii actuali importanti in aparitia regiunilor -numesc factorii actuali -conversatia industriale :resurse ai localizarii industriei ; euristica financiare, forta de munca inalt calificata si specializata, tehnopolii.Se explica -frontal notiunea de tehnopl, se explica notiunea de dau exemple si se tehnopol, noteaza localizeaza pe harta definitia, dau exemple, principalii localizeaza pe harta. tehnopoli :Marsilia, Boston, Chicago, Los Angeles etc. -se prezinta apoi o plansa cu principalele regiuni -elevii observa plansa pe -demonsratia industriale ; care sunt scrise -observatia principalele tipuri de problematizare regiuni industriale pe -se foloseste apoi metoda Glob.
scopurilor si a obiectivelor noii lectii
4
« Mozaicul de baza » ;elevii sunt impatiti pe 6-7 grupe, fiecare grupa primeste cate un text(fragment din lectie)pe care trebuie sa-l studieze, sa-i formuleze ideile principale si pe care trebuie sa-l prezinte in fata clasei -profesorul vine cu completari, cu lamuriri, completeaza schema lectiei pe tabla, prezinta ilustratii cu exemple de regiuni industriale, orase etc.
-la finalul prezentarilor, profesorul consemneaza in centralizator participarea fiecarei grupe.
Conexiunea inversa
-elevii studiaza,pe grupe, urmatoarele regiuni industriale : 1.regiuni industriale bazate pe traditia mestesugareasca ; 2.regiuni industriale carbonifere ; 3.regiuni industriale petrolifere ; 4.regiuni industriale metalurgice ; 5.regiuni industriale urbane ; 6.regiuni industriale portuare ; 7.regiuni industriale mixte. -prezinta fiecare grupa, observa ilustratiile, fac comparatii etc.
-observa pe harta regiunile industriale din Europa, le noteaza ;
-profesorul prezinta regiunile industriale din Europa si principalele caracteristici ale lor ; -le precizeaza elevilor ca tarile lumii sunt impartite in doua categorii, dupa nivelul de dezvoltare :Nordul(tari dezvoltate) si Sudul(tari in dezvoltare),numeste si localizeaza regiunile ce apartin de N sau S.Explica notiunile de reconversie, descentralizare. -li se da elevilor un exercitiu de comparatie intre doua regiuni industriale, folosind metoda « Diagrama
-observa impartirea actuala a lumii in 2 categorii, dupa nivelul de dezvoltare economica :Nord si Sud ;
5
-« Mozaicul de baza » -conversatia euristica problematizare algoritmizarea
-demonstratia -observatia
-explicatia -munca independenta -activitate pe grupe -activitate frontala -analiza hartii -analize comparative
-observatia -demonstratia
problematizare
-noteaza explicatiile date de profesor.
-explicatia -conversatia euristica activitate frontala
-compara cele doua regiuni, pe baza
-« Diagrama Venn »
observatiei dirijate a Venn » :Comparati profesorului. regiunea Marilor Lacuri Americane cu regiunea Sao Paulo-Belo Horizonte-Rio de Janeiro(doua asemanari si doua deosebiri).
-li se da elevilor o fisa de evaluare, cu punctaj. 1.Numiti 2 factori ai localizarii industriei.....2p 2.Explicati notiunea de descentralizare specifica marilor orase din Nord.....1p 3.Numiti doua regiuni industriale petrolifere.......2p 4.Numiti 2 regiuni industriale mixte........2p 5.Comparati regiunea industriala BeijingTianjin cu regiunea industriala Middlands(Marea Britanie)-o asemanare si o deosebire.............2p +1 punct din oficiu Total :10 puncte 9.Verificarea -se strang fisele care vor si aprecierea fi corectate ulterior ; rezultatelor -se apreciaza activitatea fiecarei grupe conform centralizatorului si se evidentiaza grupa castigatoare ; -se noteaza elevii care sau remarcat. 10.Tema -se da tema :de comparat pentru acasa regiunea industriala Ruhr cu regiunea PretoriaJohannesburg. 8.Asigurarea retentiei si transferului
-elevii primesc fisele de evaluare si rezolva cerintele individual ;
-analiza comparativa -frontal
-munca independenta individual
6
-pentru exercitiul de comparatie, pot folosi « Diagrama Venn ».
Diagrama Venn -timp de lucru :8 minute
-elevii participa la aprecieri, fac autoaprecieri.
-conversatia
-isi noteaza tema.
-conversatia -frontal.