PROPUNĂTOR:……………………….
Proiect de lectie DATA : CLASA: a III-a OBIECTUL: STIINTE SUBIECTUL: CIRCUITUL APEI IN NATURA TIPUL LECTIEI: comunicare, însuşire de noi cunoştiinţe; DURATA: 45 minute SCOPUL LECŢIEI : *dobândirea cunoştiinţelor cunoştiinţelor referitoare la circuitul inchis al apei; *consolidarea cunoştiinţelor referitoare la precipitatii; OBIECTIVE OPERATIONALE: a)COGNITIVE : O1. să precizeze etapele etapele circuitul apei în natură,pe natură,pe baza plansei si explicatiile primite, primite, recunoscand cel putin 3 fenomene fenomene (vaporizare ,condensare ,condensare , topire ,etc .) O2. să identifice formele apei in natura ,în timpul circulaţiei apei,in cel putin 3 puncte de plecare(sol,lac,nori), plecare(sol,lac,nori), din mai multe posibile (sol ,nori,lac ,plante, animale, apa subterana,rauri,oceane si mari , etc); O3. sa explice de ce circuitul apei in natura este un proces continuu; O4. Sa precizeze ce importanta are sa protejam natura si sa pastram apele curate; b)AFECTIVE: -cultivarea interesului pentru cunoasterea temeinica a mecanismelor mecanismelor din mediul inconjurator; -formarea unor deprinderi necesare ocrotirii factorilor mediului înconjurãtor ; -1-
METODE ŞI PROCEDEE: PROCEDEE:
- conversaţia, explicaţia, experimentul, experimentul, observatia, jocul didactic, problematizarea; MIJLOACE DE INVATAMANT:- planşe cu starea apei, planşe cu circuitul apei în natură, fişă de lucru, uscător de păr, pahar cu apa rece , text "Poveţele izvorului", material PPT(3X) MATERIAL BIBLIOGRAFIC: BIBLIOGRAFIC: MEC "Ghid metodologic de aplicare a programei programei şcolare de ştiinţele naturii la clasele a III-a şi a IV-a, I V-a, Bucureşti 2001; M.M.Bogheanu,N.Ilarion-Sti M.M.Bogheanu,N.Ilarion-Stiinte inte ale naturii,Evaluare,cls.a naturii,Evaluare,cls.a I-IVa, Ed. Humanitas Educational,2002 Educational,2002 Claudiu Voda,Stefan Voda-Din tainele naturii si ale lumii inconjuratoare, Ed. Aramis,2002 V.Paraiala, D.Paraiala,Carman D.Paraiala,Carman Filoti-Stiinte ale Naturii,auxiliar pt.elevi,cadre didactice si parinti,Ed. Euristica, Iasi,2002 I asi,2002 FORME DE ORGANIZARE:frontal, individual si pe echipe;
-2-
NR. CRT
MOMENTELE LECŢIEI
0
1
1.
MOMENT ORGANIZATORIC
CONŢINUTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC AL LECŢIEI ACTIVITATEA PROPUNATORULUI PROPUNATORULUI 2
Pent Pentru ru buna buna desf desfăş ăşur urar aree a lecţi ecţiei ei voi avea avea în vede vedere re pregătirea materialului didactic şi a climatului favorabil.
METODE , DURATA PROCEDEE SI
ACTIVITATEA ELEVILOR 3
4
- se pregătesc materialele necesare desfăşurării orei; - elevii stabilesc liniştea şi ordinea
1’
2.
Se va realiza reactualizarea cunoştinţelor accumulate REACTUALIZAREA referitoare la precipitatii; CUNOŞTINŢELOR *principalele forme de precipitatii (ploaie, ninsoare , grindina, lapovita,) *mecanismul formarii fiecarui tip de precipitatii; *beneficiile si daunele pe care le produc precipitatiile; *masurile pe care le iau oamenii pentru a diminua efectele devastatoare datorate caderii masive de precipitatii; 3.
CAPTAREA ATENŢIEI
5
FORME DE ORG.
MATERIAL DIDACTIC
6
7
frontal
-conversaţia - conv conver ersa saţiţiaa fron fronta tall
7’
-elevii raspund la intrebari;
Se propune un rebus a carui - se completează cheie este circuit. împreună cu clasa Se explica notiunea de circuit: scoţând în evidenţă -circuit =miscare pe un traseu noţiunile: ploaie, lapoviţă, inchis cu revenire la punctul de ninsoare, nori ; plecare; -3-
3’
- conversaţia frontal explicaţia,
- pl planşa cu cu rebusul
4.
5.
ANUNŢAREA TEMEI ŞI SCRIEREA TITLULUI COMUNICAREA CUNOSTINTELOR
Se scrie titlul „CIRCUITUL „CIRCUITUL APEI ÎN NATURĂ" NATURĂ" pe tabla si in caiete;
Elevii noteaza;
- se realizează experimentul cu farf farfur urio ioar araa cu puţin puţinăă apă apă şi uscătorul de păr; -se -se obse observ rvaa ce a apar aparut ut pe peretii unui pahar cu apa rece adus anterior de la frigider;
Elevii constata ca apa a disparut,s-a evaporat; Elevii observa ca pe pahar au aparut picaturi de apa.Vaporii de apa din aer s-au condensat;
Se prezinta elevilor PPT-ul cu Elevii observa; CIRCUITUL APEI IN NATURA ;
- conversaţia
20’
- conversaţia front ontal explicaţia observatia;, experimentul ,
uscătorul de păr; pahar cu apa rece;
Pezentare PPT
Se completeaza schema si fisele cu CIRCUITUL APEI IN NATURA; Circuitul apei în natură condensare NORI PRECIPITATII
Elevii completeaza;
evaporare APA DE LA SUPRAFAŢĂ
APA revin revinee la suprafaţa Pământului;
-4-
fisa de observatii;
Se evid eviden entitiaz azaa impo import rtan anta ta protejarii mediului inconjurator;
6.
Se prezinta PPT-ul cu Elevii asculta si participa POVESTEA APEI si se la concluzii; concluzioneaza ca circuitul apei in natura este un proces continuu.
Pezentare PPT
Concluziile sunt trecute in fisa Elevii completeaza fisa; de observatii;
fisa de observatii;
RELIZAREA FE FEED- se va da spre completare o fişă Elevii completeaza fisa; BACK-ULUI de evaluare.
se rezolva un exercitiu exercitiu continut Elevii rezolva; intr-o prezentare PPT; Se vizione vizioneaza aza in complet completare are PPT-ul PPT-ul cu POVEST POVESTEA EA UNEI UNEI PICATURI DE APA; Se realiz realizeaz eazaa prin prin aceasta aceasta o noua noua fixa fixare re a cuno cunost stin inte telo lor r acumulate;
-5-
13’
pe Problemaechipe tizarea; jocul didactic
fisa de evaluare; Prezentare PPT;
7.
INCHEIEREA ACTIVITATII
- se citeşte rapid lectur cturaa elevii citesc "Poveţele izvorului" - se dă ca temă pentru acasă răspunsul la lectură -se fac aprecieri si se acorda calificative;
-6-
6’
frontal
Poveste;
ANEXE
-7-
2
5
1 P L O A N I N S O A 3 F 4 N O R L A P O V I
C I R C U I T
E E L G I A
1. Se formează când când norii trec prin straturi de aer aer mai reci. 2. Precipitatii Precipitatii sub sub forma de fulgi; fulgi; 3. Iarna ,cad ,cad ca niste fluturi fluturi albi din cer; cer; 4. Fără ei nu există există nici ploaie, nici nici ninsoare; ninsoare; 5. Ninge si si ploua in acelas acelasii timp;
-8-
Circuitul apei în natură NORI
condensare
PRECIPITATII
evaporare APA DE LA SUPRAFAŢĂ
APA revine la suprafaţa pământului;
Circuitul apei in natura este un proces continuu.
-9-
Circuitul apei în natură NORI
condensare
PRECIPITATII
evaporare APA DE LA SUPRAFAŢĂ
APA revine la suprafaţa pământului;
-10-
Lectură POVEŢELE IZVORULUI Trei călători poposiseră în drumul lor la un izvor şi îşi potoliră setea cu apa lui limpede şi curată. Deasupra izvorului cineva scrise: "FACEŢI ŞI VOI CEEA CE FAC EU !"... - Oare ce înseamnă aceste cuvinte? - se întrebară cei trei drumeţi. - Eu cred, zise unul, că izvorul vrea să ne spună: "Vedeţi? Eu alerg mereu printre pământ şi pietre, de aceea sunt curat; lucraţi; alergaţi mereu şi voi, căci munca vă apără de rău şi vă ţine curaţi.!" - Mie mi se pare, zise al doilea - că izvorul parcă ne-ar zice: "Vedeţi? Eu vă dau apa mea în dar, fără bani. Fiţi şi voi la fel de darnici! Dăruiţi din bogăţiile şi bunătăţile de care v-a învrednicit Bunul Dumnezeu!"
- Eu cred altceva, spuse al treilea călător. Parcă îl aud spunând: "Vedeţi cât de curată şi de bună e apa mea? Dar dacă mă tulbur puţin, nu mai sunt bun de nimic, nu mai poate bea nimeni din apa mea. Fiţi şi voi buni, cu inima netulburată!..." * Tu ce crezi? Care dintre cei trei drumeţi avea dreptate? Argumenteaza!
-11-
-12-