Unitatea de învăţământ: Şcoala Sanitară Postliceală “Carol Davila”- Bucureşti
Prof. Mihaela Itul-Toderesc
Proiect de lecţie lecţie
26.03.2013 II AMF Fitoterapie “Tratamentul şi prevenirea afecţiunilor digestive cu ajutorul produselor obţinute din plante medicinale” (Boli diareice, dureri abdominale la adulţi şi copii, constipaţie) Tipul lecţiei: Lecţie de formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi intelectuale şi practice Data: Clasa: Obiectul: Subiectul:
Scopul lecţiei: lecţiei:
1
Cunoaşterea tratamentului fitoterapeutic pentru prevenirea şi tratamentul unor afecţiuni digestive în vederea înţelegerii, aplicării metodelor acestei terapii în viaţa omului, importanţa fitoterapiei, a rolului din punct de vedere ecologic (atât a mediului cât şi a organismului) precum şi dezvoltarea limbajului de specialitate, necesare stimulării interesului atât pentru studiul şi recomandările fitoterapiei cât şi pentru formarea profesională.
Competenţe specifice:
C1: Explicarea metodelor de obţinere a preparatelor farmaceutice prin extracţia produselor vegetale C2: Descrierea efectelor fiziologice şi terapeutice ale principiilor active din plantele medicinale
Obiective operaţionale: Pe parcursul activităţii şi la sfârşitul ei, toţi elevii vor fi capabili: O1: Să descrie produse vegetale, formule de produse vegetale şi preparate fitofarmaceutice oficinale utilizate în afecţiuni digestive folosind FRX şi utilizând nomenclatura medicală de specialitate. Obiectivul este realizat dacă fiecare elev descrie cel puţin 3 produse vegetale sau formule de produse veg etale şi cel puţin 3 preparate fitofarmaceutice oficinale din FRX. O2: Să argumenteze indicaţiile terapeutice şi contraindicaţiile unor specii medicinale utilizate în afecţiuni digestive în funcţie de produsele vegetale componente şi de principiile active conţinute. Obiectivul este realizat dacă fiecare elev argumentază indicaţiile, contraindicaţiile a cel puţin 3 specii medicinale. O3: Să elaboreze preparate farmaceutice cu produse vegetale sau amestecuri de produse vegetale studiate în funcţie de produsele vegetale conţinute făcând a pel la cunoştinţele dobândite în lecţiile anterioare. Obiectivul este realizat dacă fiecare elev elaborează cel puţin un preparat farmaceutic (formă fitofarmaceutică) din 3 preparate farmaceutice propuse de profesor. O4: Să compună o dietă şi o listă cu recomandări necesară pentru prevenirea şi tratarea afecţiunilor digestive utilizând materialul bibliografic sub îndrumarea profesorului.
Strategia didactică: a) Metode de învăţământ: instructajul verbal, o 2
o o o o o
explicaţia, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire activităţi cu fişele (fişe de cunoştinţe), activităţi cu materialul bibliografic.
b) Mijloace şi materiale didactice: o o o o o o
suportul de curs, fişe de lucru, fotografii / filme (pe format electronic), caiete, dicţionar, atlas.
c) Forma de organizare a elevilor: o o o
frontală, individual, pe grupe (3-4 elevi).
Anticiparea dificultăţilor: întrebări suplimentare – asigurarea fodului de documentare. o întreruperea curentului – utilizarea cărţilor o Locul de desfăşurare: sala de clasă. o Condiţii externe ale învăţării - motivarea elevilor prin explicarea importanţei cunoaşterii acestei discipline, a rolului pe care îl vor avea în societate, importanţa deosebită a profesiei lor. 3
Evaluare: o
formativă prin chestionare orală şi fişe de lucru.
Autoevaluare – prin interacţiune de grup cu stabilirea unor criterii de performanţă. o
o
Cunoşterea produselor vegetale formulelor de produse vegetale şi preparatelor fitofarmaceutice oficinale utilizate în afecţiuni digestive: boli diareice, dureri abdominale la adulţi şi copii, constipaţie Identificarea indicaţiilor, contraindicaţiilor, precauţiilor speciilor medicinal utilizate în afecţiuni digestive (boli diareice, dureri abdominale la adulţi şi copii, constipaţie)
o
Să cunoască modul de preparare formelor farmaceuticeprecum ş obţinute din produse vegetale.
o
Ȋnţelegerea şi folosirea corectă a termenilor de specialitate.
Material bibliografic: a). Resurse de specialitate: Programa şcolară, o Standardele curriculare, o Bojor, Ovidiu, Popescu, Octavian, Fitoterapie tradiţională şi modern, ediţia aV-a, Editura Fiat Lux, Bucureşti, 2009 o Bojor, Ovidiu, Pop, Maria, Fitoterapia în folosul tuturor, Editura Medicală, Bucureşti, 2010 o o Bojor, Ovidiu, Perianu, Catrinel, Sănătate prin remedii naturale, Editura Polirom, Iaşi, 2011 o FRX Cristea, Aurelia, Nicoleta, Farmacologie generală, EDP, Bucureşti, 2011. o o Gîrd, Cerasela, Curs de Farmacognozie.Fitochimie.Fitoterapie vol. I, Editura Curtea Veche, Bucureşti, 2010 4
o o
o
Gîrd, Cerasela, Curs de Farmacognozie.Fitochimie.Fitoterapie vol. II, Editura Curtea Veche, Bucureşti, 2010 Lupuliasa, Dumitru, Popovici,Iuliana, Ochiuz, Lăcrămioara, Terminologie medicală şi farmaceutică , Editura Polirom, Iaşi, 2011. Dobrescu, Dumitru, Negreş, Simona, Memomed ediţia 18, Editura Universitară, Bucureşti, 2012
b). Resurse psihopedagogice: Cerghit, Ioan, Sisteme de instruire alternative şi complementare , Editura Polirom, Iaşi, 2008 o Lazăr, Viorel, Nicolae, Mariana , Lecţia-forma de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare la o disciplina biologie, Editura Arves, 2007 Lazăr, Viorel, Căprărin Daniela, Metode didactice utilizate în predarea biologiei, Editura Arves, 2008. o Manolescu, Marin, Teoria şi metodologia evaluării, Editura Universitară , Bucureşti, 2010. o Oprea, Crenguţa-Lăcrămioara, Strategii didactice interactive, EDP, Bucureşti, 2009 o
Desfăşurarea activităţii
Momentele lecţiei
Oop
Conţinutul lecţiei
Doza (timp)
1
2
1.Moment
3
Verifică dacă sunt condiţii optime pentru 5
4
3min.
Strategia didactică Metode
5
Instructaj
Mijloace
Formă de activitate
6
7
Strategia de evaluare
8
organizatoric
2.Reactualizarea ideilor ancoră
desfăşurarea orei. Pregăteşte materialul didactic pentru lecţie necesar atât pentru profesor cât şi pentru elevi. Solicită elevului de serviciu să numească elevii absenţi şi îi notează în catalog. Se reamintesc produsele vegetale utilizate în afecţiuni digestive (boli diareice, dureri abdominale la adulţi şi copii, constipaţie) şi compoziţia lor chimică precum şi acţiunile biologice ale principiilor active conţinute de produsele vegetale amintite.
verbal
5min.
Conversaţi a euristică
3.Captarea atenţiei
Elevii sunt rugaţi să-şi amintească un tratament naturist pe care l-au urmat. Sunt implicaţi în discuţie deoarece fiecare dintre ei au avut cel puţin o asemenea experienţă
5min.
Conversaţi a euristică
4.Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor pentru elevi
Scrie pe tablă titlul lecţiei. Titlul lecţiei: “Tratamentul şi prevenirea afecţiunilor digestive cu ajutorul produselor obţinute din plante medicinale. “ Prezintă obiectivele pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.
2min.
Explicaţia, Conversaţi a euristică, Lucrul cu materialul bibliografic ,
5.Dirijarea învăţării
Se fac constituie grupe de câte 4 elevi şi li se solicită să găsească produse vegetale şi preparate fitofarmaceutice oficinale utilizând FRX.
25 min.
6
Imagini pe videoproiector
fişe de lucru (fişa nr.2) FRX
Activitate frontală
Activitate frontală
Evaluare formativă prin observaţie directă
Activitate independentă,
Evaluare formativă prin:
Activitate frontală
observaţie
O1
O2
O3
O4
7
Fiecare grupă de elevi, prin reprezentantul lor, sunt puşi să prezinte produsele vegetale şi preparatele farmaceutice găsite.
videoproiector Activitate pe grupe
Aceleaşi grupe sunt îndrumate să găsească argumente pentru recomandările produselor vegetale şi preparatele farmaceutice găsite. Utilizând materialul bibliografic, elevii sunt solicitaţi să găsească şi alte produse vegetale (eventual care se regăsesc în FE).
Elevii sunt puşi să analizeze produsele vegetale apoi vor completa fişele de lucru cu observaţiile făcute. Fiecare elev trage un bileţel pe care este scris un produs vegetal. Fiecare elev trebuie să deducă modul de obţinere a unui preparat farmaceutic să-l prezinte în faţa elevilor şi eventual să-l realizeze (dacă nu, să expună modul de preparare). La final fiecare elev va complet fişa de lucru. Se vor face iar grupe de 4 elevi şi fiecare grupă va concepe o dietă şi o listă cu recomandări necesară pentru prevenirea şi tratarea afecţiunilor digestive (boli diareice, dureri abdominale la adulţi şi copii, constipaţie) La sfârşit vor realiza fişe cu diete şi
Fişa de lucru
directă, chestionare orală, fişele de lucru.
6.Fixarea cunoştinţelor
recomadări. Profesorul inventariază principalele informaţii şi observaţii cerând elevilor să dea răspunsuri clare, concrete, verificând în acelaşi timp modul în care au fost atinse obiectivele operaţionale. Revine cu explicatii acolo unde este cazul. Profesorul va pune accent pe: utilizarea corectă a FRX şi a surselor de informare. •
O1
•
O2
•
cunoaşterea şi utilizarea corectă a nomenclaturii medicale de specialitate; indicarea corectă a indicaţiilor şi contraindicaţiilor produselor vegetale şi a preparatelor farmaceutice cu produse vegetale;
O3 •
O4
7.Obţinerea performanţei 8
•
elaborarea corectă de preparate fitofarmaceutice; conceperea dietelor cu discernământ şi oferirea de recomandări în mod responsabil
Profesorul cere elevilor să dezlege un rebus.
4min.
8.Aprecieri generale şi individuale
1min.
9
Matricea itemilor I O O1 O2 O3 O4
10
I1
I2
I3
I4
I5
11
12