Contabilitatea salariilor, proiect de lectie clasa a XI-a
Proiect de lectie Active imobilizateFull description
Full description
Full description
Full description
forme ale motivatiei
Full description
PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICĂ UNITATEA DE INVATAMANT: Colegiul Naţional Bănăţean-Timişoara PROPUNATOR:Diaconu Cristina-Elena DATA: 1.IV.2011 CLASA: a X-a SS ARIA CURRICULARA: Om şi societate OBIECTUL DE INVATAMANT: Psihologie TEMA LECTIEI: Forme ale motivaţiei. Optimul motivaţional TIPUL LECTIEI: Lecţie de transmitere si dobandire a cunoştiinţelor OBIECTIVELE DE REFERINTA: 1) Analizarea profilului propriei personalităţi si a personalităţii celorlalti; 2) Analiza posibilităţilor de dezvoltare personală din perspectiva cunostinţelor de psihologie; 3) Caracterizarea principalelor dimensiuni ale personalităţii OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. să enumere formele motivaţiei 2. să explice fiecare formă a motivaţiei 3. să definească optimul motivaţional 4. să exemplifice fiecare formă a motivaţiei STRATEGIA DIDACTICA: METODE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia dirijată, munca independentă MIJLOACE: planşă, fişă de lucru, flipchart, manualul EVALUARE: formativă pe tot parcursul orei, orală prin întrebări şi răspunsuri, scrisă pe baza fişelor FORME DE ORGANIZARE: colectiv- dirijat, grup-independent BIBLIOGRAFIE:Iacob,L.,Neculau,A,Boncu,S,Salavastru,D.,Lungu,O.(2000)-Psihologie-manual pentru clasa a X-a,Ed.Polirom
SECVENŢELE LECŢIEI
TIM P
OB. OP.
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC AL LECŢIEI ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
STRATEGIA DIDACTICĂ METODE
MIJLO ACE
FORME DE ORGANIZ ARE C G I
Salut elevii şi pregătesc materialul necesar ORGANIZAREA INVĂŢĂRII
2`
CAPTAREA ATENŢIEI
3’
Conversaţia
D
Le captez atenţia elevilor prin adresarea Observaţia dirijată unor întrebări : « Care credeţi că este Conversaţia diferenţa dintre o persoană care renunţă la
D
predării lecţiei.
fumat şi alta care nu poate ? Dar dintre o persoană care câştigă 1000 de euro şi una care câştigă 200 ? Dar dintre o persoană care la sfârşitul anului îşi face un bilanţ bogat în evenimente şi realizări şi una care nici măcar nu se gândeşte să facă unul ? » În urma răspunsurilor la aceste întrebări, elevii vor realiza cât de importantă este motivaţia
în
desfăşurarea
acţiunilor
noastre. ENUNŢAREA SUBIECTULUI ŞI A OBIECTIVELOR
3`
Anunţ tema despre care vom continua să Conversaţia vorbim: “Forme ale motivaţiei şi optimul motivaţional”şi scriu titlul lecţiei pe tablă.
DIRIJAREA INVĂŢĂRII ŞI PREZENTAREA NOULUI CONŢINUT
30`
O sa postez pe tablă un flipchart ce va
D
conţine formele motivaţiei. O1
Tipurile de motivaţie sunt : 1. Motivaţia pozitivă si motivaţia