contoh Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah di bawah tunjamg Sains dan Teknologi. RPH ini mengenai deria rasa iaitu masam, manis, pahit dan sebagainyaFull description
rph year 2
kokurikulum
Rancangan Pengajaran
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN UNTUK MURID PRASEKOLAHFull description
Full description
RPHFull description
!
Full description
4 contoh rph wang
contoh rancangan pengajaran harian TMK tahun 5Full description
mmmFull description
Full description
Rancangan mengajar harian Bahasa Melayu
Contoh RPH bagi mata pelajaran Bahasa Melayu.Full description
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU 3TAHUNRPH 33
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU
3
TAHUN
RPH 3
VICTORIA MAZUIN MALARN 24
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 3
TARIKH : 23 JULAI 2014 (RABU)
MASA : 1200 - 1300 (60 MINIT)
TEMA : TRADISI KITA
TAJUK : MAKANAN TRADISIONAL
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)
(KEMAHIRAN MENULIS)
Tarikh /Hari : 23.7.2014
Hari : Rabu
Tahun : 3 Ungu
Bil Murid : 28 orang
Masa : 1200-1300 (60 minit)
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Tradisi Kita
Tajuk : Makanan Tradisional
STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PEMBELAJARAN
2.2 Membaca dan memahami perkataan frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
2.2.3 Membaca dan memahami ayat dalam perenggan daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.
STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PEMBELAJARAN
3.7 Menghasilkan penulisan kreatif dalam pelbagai genre dengan betul.
3.7.1 Menghasilkan penulisan pelbagai genre kreatif secara berpandu dengan betul.
Objektif Implisit : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, 24 daripada 28 orang murid dapat:
Membaca dan memahami lima daripada enam ayat dalam perenggan mengenai "Makanan Tradisional" dengan sebutan yang betul.
Menghasilkan satu daripada dua penulisan genre kreatif secara berpandu mengenai " Makanan Tradisional" dengan betul.
Sistem Bahasa
Sebutan dan Intonasi : Membaca dan memahami bahan kreatif dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Sistem Ejana : Menulis genre dengan kreatif dan ejaan yang betul.
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Moral.
Kemahiran : Menulis dan membaca.
Nilai Murni : Bekerjasama dan Kerajinan
Elemen Merentasi Kurikulum
Kreatif dan Inovasi
Kemahiran Bernilai Tambah
Kemahiran Berfikir : Menghubung kait, menjana idea
Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik, Interpersonal, intrapersonal, logik dan kinestetik..
Pembelajaran Koperatif : Bekerjasama dan saling membantu antara satu sama lain.
Pembelajaran Kontekstual : Menceritakan Pengalaman Harian
Pembelajaran Kontruktivisme : Pengetahuan Baru
Bahan bantu mengajar
Jenis
Bilangan
1
Poster
1
2
Petikan Teks
1
4
Kertas Lukisan
5
5
Gam
28
6
Sampul Surat
4
7
Kad Gambar
5
8
Lembaran Kerja
1
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid pernah merasai makanan tradisional masing-masing mengikut budaya masing-masing.
Langkah /masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set Induksi
1200-1205
(5 minit)
Poster Makanan Tradisional
(Rujuk Lampiran 1)
Makanan Tradisional
Melayu
Cina
Iban
Soal Jawab:
Makanan apakah yang ditunjukkan di poster tersebut?
Di manakah anda pernah melihat makanan-makanan tersebut.
Bilakah makanan itu selalu dihidangkan?
Guru bertanyakan khabar murid.
Guru menunjukkan gambar poster makanan kepada murid.
Kemudian, meminta murid melekat gambar makanan tersebut di dalam ruangan poster yang disediakan mengikut kaum masing-masing.
Bersoal-jawab dengan murid mengenai gambar yang ditunjukkan di hadapan.
Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran yang akan disampaikan pada hari tersebut.
Pembelajaran Kontekstual
Menceritakan Pengalaman
KB
Menghubung kait,
Strategi
Berpusatkan Murid dan Bahan
Teknik :
Soal Jawab
BBM:
Poster "Makanan Tradisional"
Aktiviti 1 :
Guru memaparkan teks mengenai "Makanan Tradisional" di papan tulis.
Murid diminta membaca dan memahami petikan teks tersebut secara beramai-ramai.
Guru meminta murid mengemukakan pandangan mengenai kandungan petikan teks tersebut.
Guru meminta murid menceritakan sedikit pengalaman mereka mengenai makanan tradisional yang pernah mereka lihat.
Guru merumuskan pandangan murid sebelum melangkah ke aktiviti yang seterusnya.
Aktiviti 2:
Guru menjelaskan kandungan teks "Makanan Tradisional" kepada murid.
Guru membimbing murid untuk menggariskan isi utama yang terkandundalam teks tersebut.
Murid diminta untuk mengenal pasti isi utama yang terkandung dalam teks tersebut.
Kemudian, meminta murid membaca isi kandungan teks tersebut secara beramai-ramai.
Guru merumuskan keseluruhan petikan teks tersebut sebelum melangkah ke langkah yang seterusnya.
BBM
Petikan Teks.
KB
Menghubung kait, menjana idea
Pembelajaran Kontekstual
Menceritakan pengalaman
Kecerdasan Pelbagai
Verbal-Linguistik
Kinestetik
Strategi
Berpusatkan Murid Guru dan Bahan
Nilai:
Kerajinan
Ilmu
Pendidikan Moral
Objektif
Membaca dan memahami lima daripada enam ayat dalam perenggan mengenai "Makanan Tradisional" dengan sebutan yang betul.
Langkah 2
1225-1240
( 15 minit)
Pandangan Gambar dengan pernyataan dengan betul
(Rujuk Lampiran 3)
Gambar Makanan Kaum:
Melayu
Cina
Iban
Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan
Guru mengedarkan kad manila dan sampul surat yang berisi gambar makanan tradisional dan gam kepada setiap kumpulan.
Secara berkumpulan, murid diminta memadankan gambar makanan tradisional mengikut tiga kaum yang diberikan.
Kumpulan yang berjaya memadankan gambar makanan tradisional dengan nama kaum masing-masing dianggap sebagai pemenang.
Kemudian, guru meminta setiap kumpulan untuk membentangkan hasil kerja mereka di hadapan.
Guru merumuskan keseluruhan aktiviti tersebut sebelum melangkah ke langkah yang seterusnya.
BBM
Kad Manila
Gam
Sampul Surat
KB
Verbal linguistik
Interpersonal
Kinestetik
Nilai Murni
Bantu-Membantu
Kerajinan
Pembelajaran Koperatif
Berbincang mengenai tugasan
Strategi
Berpusatkan murid dan bahan
Teknik
Perbincangan
Pembentangan
Pentaksiran :
Guru mengedari kertas latihan karangan berpandu kepada murid.
Murid diminta untuk menghasilkan penulisan karangan berpandukan kertas latihan yang diberikan oleh guru.
Pengayaan
Murid diminta untuk meneruskan lembaran kerja dalam lembaran pentaksiran yang diberikan sebentar tadi.
Pemulihan
Guru membimbing murid untuk melengkapkan dan menulis karangan berpandu yang diberikan dengan betul.
BBM
Lembaran Kerja
KB
Menjana idea
Kecerdasan Pelbagai:
Verbal-Linguistik
Objektif:
Menghasilkan dan membina satu daripada dua penulisan genre kreatif secara berpandu dengan betul.
Penutup
1255-0100
(5 minit)
Penutup Kognitif :
Soalan:
Apakah yang kita pelajari hari ini?
Senaraikan nama-nama bagi makanan tradisional?
Penutup Sosial.
Penerapan nilai murni
Bekerjasama dan kerajinan.
Guru merumukan isi pelajaran dengan bertanyakan soalan kepada murid.
Murid-murid akan membuat rumusan tentang isi pelajaran bersama dengan guru.
Guru menerangkan nilai murni yang terlibat dengan menggalakkan murid memupuk nilai tersebut ke dalam diri mereka.
KB
Merumus
KP
Interpersonal
Ilmu
Pendidikan Moral
Nilai
Baik Hati
Bantu-Membantu
Aktiviti Susulan: Membina karangan berdasarkan gambar yang diberikan.
PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH
(Diserahkan kepada/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)
Disemak oleh pensyarah pembimbing/guru pembimbing
Catatan:
Tandatangan :
Nama :
Tarikh :
Disemak oleh Guru Besar:
Catatan:
Tandatangan :
Nama :
Tarikh :
PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA
ISU
BUKTI
TINDAKAN SUSULAN
Kekuatan:
Kelemahan:
Disemak oleh Guru Pembimbing Disemak oleh Pensyarah Pembimbing
Catatan: Catatan:
Tandatangan : Tandatangan :
Nama : Nama :
Tarikh : Tarikh :
SET INDUKSI
(KEMAHIRAN LISAN)
Lampiran 1:Poster Makanan Tradisional
Kuih Jala
Kuih Jala
Mee
Mee
KetupatDim sum
Ketupat
Dim sum
Nasi lemak
Nasi lemak
Ayam pansuh
Ayam pansuh
LANGKAH 1
(KEMAHIRAN LISAN & MEMBACA)
LANGKAH 1
(Kemahiran Membaca)
LAMPIRAN 2:PETIKAN TEKS "MAKANAN TRADISIONAL"
Nasi lemak ialah makanan tradisional bagi kaum Melayu. Nasi lemak biasanya dihidangkan bersama sambal ikan bilis, kekacang, hirisan timun dan ikan bilik goreng. Nasi lemak yang sedap dibungkus menggunakan daun pisang kerana baunya harum. Nasi lemak enak dimakan untuk sarapan pagi.Ketupat pula ialah makanan tradisional yang direbus setelah dibungkus menggunakan daun . Ketupat yang direbus bersama daun pandan dan santan akan berbau barum. Ia amat popular dihidangkan bersama dengan rendang ataupun kari ayam musim perayaan Hari Raya.
Nasi lemak ialah makanan tradisional bagi kaum Melayu. Nasi lemak biasanya dihidangkan bersama sambal ikan bilis, kekacang, hirisan timun dan ikan bilik goreng. Nasi lemak yang sedap dibungkus menggunakan daun pisang kerana baunya harum. Nasi lemak enak dimakan untuk sarapan pagi.
Ketupat pula ialah makanan tradisional yang direbus setelah dibungkus menggunakan daun . Ketupat yang direbus bersama daun pandan dan santan akan berbau barum. Ia amat popular dihidangkan bersama dengan rendang ataupun kari ayam musim perayaan Hari Raya.
Makanan tradisional kaum Iban yang dihidangkan pada musim perayaan ialah kuih jala dan kuih sepit. Ia diperbuat daripada tepung dan gula. Keistimewaan kuih muih ini ialah rasanya yang sedap dan rangup untuk dimakan.Manakala, ayam pansuh pula merupakan makanan tradisional yang dimasak di dalam buluh. Buluh terlebih dahulu dicuci sehingga bersih. Ayam pansuh dimasak dengan daun ubi, halia dan bawang. Baunya yang harum amat menyelerakan.
Makanan tradisional kaum Iban yang dihidangkan pada musim perayaan ialah kuih jala dan kuih sepit. Ia diperbuat daripada tepung dan gula. Keistimewaan kuih muih ini ialah rasanya yang sedap dan rangup untuk dimakan.
Manakala, ayam pansuh pula merupakan makanan tradisional yang dimasak di dalam buluh. Buluh terlebih dahulu dicuci sehingga bersih. Ayam pansuh dimasak dengan daun ubi, halia dan bawang. Baunya yang harum amat menyelerakan.
Makanan tradisional bagi kaum Cina ialah dim sum. Dim sum diperbuat daripada tepung dan intinya ialah daging, sayur ataupun udang dan sebagainya. Dim sum yang enak direbus sehingga lembut dan ia sesuai dijadikan sarapan pagi.Mee turut merupakan makanan tradisional yang biasanya dihidang di dalam satu pinggan besar. Ia dimakan bersama keluarga secara beramai-ramai pada musim perayaan Tahun Baru Cina. Terdapatnya pelbagai lauk seperti daging dan sayur dihidang bersama mee tersebut.
Makanan tradisional bagi kaum Cina ialah dim sum. Dim sum diperbuat daripada tepung dan intinya ialah daging, sayur ataupun udang dan sebagainya. Dim sum yang enak direbus sehingga lembut dan ia sesuai dijadikan sarapan pagi.
Mee turut merupakan makanan tradisional yang biasanya dihidang di dalam satu pinggan besar. Ia dimakan bersama keluarga secara beramai-ramai pada musim perayaan Tahun Baru Cina. Terdapatnya pelbagai lauk seperti daging dan sayur dihidang bersama mee tersebut.
LANGKAH 2
(Kemahiran Membaca)
LAMPIRAN 3: PADANKAN GAMBAR MAKANAN DENGAN KAUM DENGAN BETUL.
Makanan Melayu
Makanan Iban
Makanan Cina
(Gambar yang dipadankan )
(Gambar yang dipadankan )
(Gambar yang dipadankan )
LANGKAH 3
(Kemahiran Menulis)
LAMPIRAN 4 : Karangan Berpandukan Gambar Tunggal.
sekolah mengadakan 'karnival makanan tradisional'
ibu bapa, guru dan murid
suasana meriah
pelbagai jenis makanan
harga yang murah
makanan segar
makan bersama
berkongsi lauk
tersenyum gembira