UNIVERZITET U TUZLI FILOZOFSKI FAKULTET RAZREDNA NASTAVA
NASTAVNA PRIPREMA
ZA MUZIČKU KULTURU
PREDMET :Muzička kultura
UČITELJ: Hrnjić Mujo RAZRED :III a
NASTAVNA OBLAST :Slušanje muzike
NASTAVNA JEDINICA : Mala noćna muzika, Wolfgang Amadeus Mozart
TIP NASTAVNOG SATA :Obrada novog nastavnog gradiva
CILJ NASTAVNOG SATA : -Obrazovni: Učenje nove pjesmice, razvijanje
zapažanja i
pamćenja kod djece. -Odgojni: Razvijanje ljubavi prema muzici, sluha kod djece,
mašte,odgajanje u muzici. -Funkcionalni: Razvijanje stvaralačkih i muzičkih sposobnosti,
pobuĎivanje interesa za slušanje muzike i muzičko izražavanje djece. NASTAVNE METODE : - razgovor - usmeno izlaganje - pokazivanje – demonstracija - rad na tekstu
OBLICI RADA : - frontalni - individualni
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA :
-
tabla, kreda, udžbenik, kasetofon, CD,plakat
LOKACIJA ČASA : učionica VRIJEME TRAJANJA : 45 minuta DATUM : 20.2.2012. godine
MIKROARTIKULACIJA ČASA
Uvodni dio:
Nakon što uĎem u učionicui završim upisivanje časa, počinjem sa učenicima razgovarati. Prvo ću da ih pitam koju smo nastavnu jedinicu, tj. šta smo, radili prošli put. Učenici će mi odgovoriti da smo radili Proljetnu pjesmicu. Zatim ćemo da je zajedno otpjevamo, prvo ću ja zajedno sa učenicima otpjevati je a potom ću ih pitati da li će neko od njih sam da mi je otpjeva. Nakon toga najavljujem današnji zadatak, a to je pjesma Mala noćna muzika koju je napisao Wolfgang Amadeus Mozart. Na tabli zapisujem pjesmu i ime kompozitora te pristupamo obradi pjesme.
Glavni dio:
Nakon što smo počeli obraĎivati novu pjesmicu govorim im da je nju napisao kompozitor Mozart, te ih pitam da mi ponove šta to znaci kompozitor, te šta smo do sada slušali od Mozartovih djela. Zatim ću im ja (uz pomoc dobrovoljaca) reći nešto više o Mozartu, navest ćemo njegovu kratku biografiju da se podsjetimo ovog velikog kompozitora. Nakon sto zavrsimo izlaganje o kompozitoru krenut cemo na obradu kompozicije, pjesmu pustam na CD-playeru, dva puta, a onda
ćemo analizirati pjesmu. Nakon analize pjesme pustam im jos jednom i govorim da se fokusiraju na instrumente i da pokusaju prepoznati koji instrument/i su zastupljeni u pjesmi. Nakon toga jos jednom cemo poslusati pjesmu i pokusati zapamtiti melodiju i ritam u pjesmi koji se javlja,
usporediti je sa kompozicijom Turski marš koju smo prethodno radili. Nakon toga jos cu razgovarati sa ucenicima o plesu, tj da li nas ova pjesma navodi na plesanje, govorim im o menuetu koji je poznati ples i podsticem djecu da malo razmisljaju o plesu uz ovu kompoziciju.
Zavrsni dio:
Na zavrsnom dijelu casa ponavljamo koju smo danas kompoziciju radili, ko je kompozitor i
analiziramo sta smo naucili jos, koji instrumenti se javljaju i da li nas pjesma vuče da plešemo za njom. Nakon toga govorim im da pokusaju nacrtati ovu kompoziciju kako to oni doživljavaju, te takodjer da pokusaju smisliti neki drugi naziv koji bi oni dali ovoj kompoziciji. Pohvalim sve ucenike za angažman na času a one što su se najviše isticali ocijenim.
STRUKTURA I TOK NASTAVNOG ČASA Uvodni dio ( 5 minuta ):
Učitelj : Dobro jutro djeco ! Učenici:Dobro jutro !! Učitelj:Odlažem stvari, upisujem čas i eventualno odsutne učenike. Djeco ko će nam reci sta smo radili prošli put? Učenici: Radili smo „Proljetnu pjesmicu“ Učitelj:Da, tako je. Pošto smo se prisjetili koju smo pjesmicu radili sada ćemo je zajedno otpjevati. Zajedno sa učenicima izvodim pomenutu pjesmicu, bez instrumentalne pratnje. Da vidimo da li neko želi sam da nam otpjeva ovu pjesmicu. Učenici se javljaju. Odaberem jednog učenika/cu. Svi zajedno slušamo izvedbu pjesmice učenika/ce, zatim pohvalim izvedbu pjesmice i ocijenim učenika. Učenicima najavljujem današnju nastavnu jedinku.Danas ćemo slusati jedno muzičko djelo Koje se zove : „Mala noćna muzika“. (Na tabli zapisujem naslov muzičkog djela)
Glavni dio sata ( 30-35 minuta )
Učitelj : Ovo djelo je napisao Wolfgang Amadeus Mozart, čitamo: Mocart (stavljam sliku Mozarta na tablu). Mi smo ovog kompozitora već spominjali. Ponovimo: Šta znači kompozitor? Učenik ( dobrovoljac odgovara ) :Kompozitor je čovjek koji piše muzička djela, čovjek koji piše kompozicije , a kompozicije su muzička djela. Učitelj:.Koju smo mi Mocartovu kompoziciju slušali? Slušali smo kompoziciju Turski marš. Šta smo tada govorili o ovom velikom kompozitoru?
Učenik ( dobrovoljac odgovara ) : To je jedan od najvećih svjetskih kompozitora. On je roĎen u lijepom austrijskom gradu Salzburgu (čitamo:Salcburgu). Već je u najranijoj mladosti bio zbog svoje kompozitorse genijalnosti poznat kao «čudo od djeteta» ili kako se na njemačkom kaže «wuderkind». Samo sa 3 godine počeo je pisati jednostavne pjesmice, sa 7 godina je već Ponovimo:
svirao koncerte a sa 9 je napisao svoju prvu operu!
Učitel j: Bravo! Sada ćemo proširiti svoje znanje o ovom kompozitoru pa ćemo spomenuti i neka njegova poznata kompozitorska djela. Tokom svog života napisao je mnoge kompozicije od kojih se najčešće spominju opera Čarobna
frula i kompozicija za orkestar Mala noćna muzika. Mocart je roĎen 27.siječnja 1756.godine. Dakle, tačno prije 255 godina rodio se ovaj veliki kompozitor i umjetnik! Sada ću vam pustiti ovu kompoziciju. Pažljivo slušajte a kad se završi razgovarat ćemo o njoj. - (slušanje kompozicije) Postavljam pitanja: Da li vam se svidjela ova kompozicija? Recite mi kakva je ova kompozicija, da
li je spora ili brza? Kako ste je doživjeli? Da li je vesela ili tužna? Kako je još možemo opisati?
Učenik ( dobrovoljac odgovara ) :Kompozicija je razigrana, vesela, živahna... Učitelj :Ponovo ćemo poslušati kompoziciju, a vi obratite pažnju na instrumente odnosno odredite instrument koji čujete u ovoj kompoziciji. - (slušanje kompozicije) Učenike pitam :“Koji ste instrument čuli? Učenik ( dobrovoljac odgovara ) : Violinu. Učitelj: Ova je kompozicija izvedena na violini i na još nekim gudačkim instrumentima o kojima ćete vi učiti u višim razredima. Sada ćemo još jednom poslušati kompoziciju a vi obratite pažnju na ponavljanje melodije, pokušajte da je upamtite i pjevušite tiho dok slušate. - (slušanje kompozicije) (U toku slušanja ukazujem na ponavljanje melodije). Koja se melodija ponavlja? Hoće li to neko otpjevušiti? Sjetite se časa na kojem smo slušali Mocartov Turski marš. Kakva je bila melodija u toj kompoziciji, brža, živahna? Da li je ta melodija slična ovoj melodiji? Dakle, ovu kompoziciju izvodi orkestar. Znate li šta je orkestar?
Učenik ( dobrovoljac odgovara ) :Orkestar je grupa ljudi koji sviraju na različitim instrumentima. Učitelj :Ovo što smo mi slušali je samo dio kompozicije Mala noćna muzika i to dio koji se zove menuet. Menuet je ime starog plesa. Ples se izvodio sa puno meĎusobnih naklona plesača i plesačica. Taj je ples bio omiljen u svom vremenu. Da li ste možda nešto slično gledali u filmovima, na televiziji?
Učenici se javljaju: jesmo! Razmislite, da li vas ova melodija podsjeća na ples?
Završni dio sata ( 5-10 minuta ): Učitelj: Učenicima kažem da ćemo razgovarati o onome što smo danas radili na času. Da li vam se svidjela nova kompozicija koju smo danas slušali? Učenici: Jeste!!!! Učitelj: Da li ste zapamtili kako se zove kompozicija i koji kompozitor je napisao ovu kompoziciju?
Učenici: Kompozicija se zove: „Mala noćna muzika“, a napisao ju je kompozitor Wolfgang Amadeus Mozart. Učitelj: Tako je.Da vidimo,da li ste primjetili koji smo instrument slušali u ovoj pjesmici? Učenici:Violinu. Učitelj:Odlično.Pohvalim sve učenike.Učenicima kažem da do kraja časa pokušaju ilustrovati
likovnim crtežom kompoziciju„Mala noćna muzika“. Učenici koji ne uspiju završiti ilustraciju do kraja časa uradit će to za domaću zadaću. Kratka igra: djeca smišljaju imena za ovu kompoziciju, koja bi još imena odgovarala ovoj kompoziciji, kako bi je oni nazvali (s obzirom na to da je ovo kompozicija za ples te s obzirom na karakter melodije).
PLAN TABLE :
Plakat :
Mala noćna muzika Wolfgang Amadeus Mozart
kompozitor – čovjek koji piše kompozicije kompozicije – muzička djela orkestar - grupa ljudi koji sviraju na različitim instrumentima menuet – stari ples
Wolfgang Amadeus Mozart