PROIECT DIDACTIC
A. Date generale
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul National Al. I. Cuza Ploiesti DISCIPLINA: Matematica CLASA: a VI-a B PROFESOR: Bucur Florentina-Victoria Florentina-Victoria DATA: 5.VI.2013 DURATA:50 min LOCUL DESFĂŞURĂRII LECŢIEI: Sala de clasa UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numere rationale TEMA LECŢIEI: Multimea numerelor rationale pozitive TIPUL LECŢIEI: Lecţie de fixare si consolidare
B. Scopul activităţii, obiectivele operaţionale, strategii didactice 1
Scopul activităţii:
Transmiterea, sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor vizand numerele rationale pozitive
Dezvoltarea capacitatii de a comunica, utilizand limbajul matematic
Cunoasterea si intelegerea conceptelor, terminologiei si procedurilor de calcul cu numerele rationale pozitive
Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea cunostintelor privind numerele rationale pozitive
Obiective operaţionale: Generale: o
Să scrie, să citească, să compare şi să reprezinte pe axă numere raţionale pozitive
o
Să efectueze calcule cu numere raţionale pozitive
Specifice
Cognitive O1: Sa identifice corect forma sub care este prezentat numarul rational (fractie ordinara, fractie zecimala) O2: Sa utilizeze corect terminologia si sa identifice corect tipul de fractie zecimala (finita, periodica simpla, periodica mixta) O3: Sa rezolve exerciţii de scriere şi citire a unui număr raţional pozitiv (reprezentat printr-o fracţie ordinară sau zecimală); O4: Sa realizeze transformari din fractii zecimale in fractii ordinare O5: Sa utilizeze proprietăţile operaţiilor în calcule conţinând adunări, scăderi, înmulţiri, împărţiri şi ridicări la putere; O6: Sa reproduca si sa aplice corect formula de calcul a mediei artimetice a doua numere rationale pozitive O7: Sa compare doua numere rationale pozitive O8: Sa reprezinte pe axa un numar rational pozitiv, sa-i stabileasca partea intreaga si partea fractionara
Afective 2
O9: Sa transpuna in limbaj matematic enuntul unei probleme si sa o rezolve corect O10: Sa reorganizeze cunostintele in jurul unor idei centrale O11: Sa stabilileasca noi legaturi intre cunostinte (ce nu pot fi realizate cu usurinta in procesul parcurgerii secventiale a acestora)
Psiho-motorii: O12: Să rezolve exercitii utilizand opratiile si proprietatile numerelor rationale pozitive
C. Strategii didactice
Metode de învăţare: Metode de învăţare:
Metode activ-participative:
•
Metode de comunicare orală- explicaţia
•
Metode bazate pe acţiune- conversaţia, algoritmizarea
Metode constructiviste- observaţia, modelarea, problematizarea, conflictul cognitiv
Metode active- Metoda Ciorchinelui 3
Procedee de instruire: -
Conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor
Forme de organizare: Individuală Forme de dirijare: Dirijată de profesor, independentă sau prin materiale didactice Resurse materiale: -
Fişe de lucru
-
Tabla
Metode de evaluare: -
Chestionarea orală
-
Observarea sistematică a elevilor
D. Bibliografie •
Manualul de Matematica pentru clasa a VI-a, autori : George Turcitu, Ionica Rizea, Ion Chiriac, Constantin Basarab, Maria Duncea, Petre Ciungu, Editura Radical, 2010
Structura lecţiei pe secvenţe de instruire 4
5
Secvenţele instruirii 1). Moment organizatoric (2 min.) 2). Anunţarea temei noi şi a obiectivelor (2 min.)
Activitate desfăşurată de:
Competenţe
Profesor
Strategii didactice
Elev
-Verificarea frecvenţei elevilor, a -Raportează curăţeniei din clasă absentării
absenţii
şi
motivele Conversaţia
Se prezintă tema- “Recapitulare. Multimea numerelor rationale pozitive“ si obiectivele lectiei
Elevii noteaza in caiete titlul lectiei si retin explicatiile profesorului
Profesorul realizeaza reactualizarea cunostintelor printr-un set de intrebari
Elevii raspund la intrebari:
Rezolvari: Intrebari recapitulative Cum putem exprima un numar rational? 2. Cum se noteaza multimea numerelor rationale? 3. Care este relatia dintre multimea numerelor naturale si multimea numerelor rationale pozitive? 4. De cate feluri sunt fractiile zecimale? (Exemple) Sortati urmatoarele fractii zecimale in categoriile aferente:
1. Ca fractie ordinara (a/b) ( sau cat neefectuat) cu b neaparat diferit de 0 sau ca fractie zecimala (exemplu 3,56) (cat efectuat)
1.
•
1,3;
2,(98);
2.Multimea numarelor rationale pozitive se noteaza cu Q + ={a/b, cu a ∈ N, b ∈ N * } 3. N este inclus in Q
4. De 3 feluri: fractii zecimale finite (1,3; 3,700; 2,789), fractii zecimale periodice simple(2,(98); 10,(8) ), fractii zecimale periodice mixte (6,8(1); 17,2(5) )
3,700;
Ce inseamna partea intreaga a unui numar rational pozitiv? (Reprezentare pe axa numerelor.) 6. Cum efectuam transformarea dintr-o fractie zecimala intr-una ordinara? (tinand cont de de tipul fractiei zecimale) 7. Ce inseamna fractie ireductibila? (Exemple) 8. Ce inseamna fractii echivalente? 9. Definiti fractia subunitara, fractia echiunitara si fractia supraunitara. 10. Cum efectuam simplificarea unei
(Reprezentare prin
diagrama Venn Euler)
6,8(1); 10,(8); 17,2(5); 2, 789;
5.
+
5. Partea intreaga a numarului real pozitiv x reprezinta cel mai mare intreg mai mic sau egal cu x. 6. Eexemple: 1,3=1
3
1 ⋅10 + 3
10
=
10
=
13 10
6
1,(3)= 1
3 9
=
13
1⋅ 9
+3
9
1
−
=
12
12 9
=
4 3
1 ⋅ 90 + 12
Explicatia
Evaluare
7