Contabilitatea salariilor, proiect de lectie clasa a XI-a
Proiect de lectie Active imobilizateFull description
Full description
Full description
Full description
psh
PROIECT DE LECŢIE UNITATEA ŞCOLARĂ: COLEGIUL TEHNIC „DUMITRU MANGERON” BACĂU DISCIPLINA: CONSILIERE PSIHOPEDAGOGICĂ TIPUL DE CONSILIERE: DE GRUP / GRUP MARE CLASA: A XI-A B PROFESOR: OVIDIU CRAIU SUBIECTUL: SIGURANŢA DATELOR PE INTERNET. CUM SĂ NE PROTEJĂM ATUNCI CÂND NAVIGĂM ÎN MEDIUL ONLINE? DATA 18 Mai 2012 Competenţă generală: Obiective operaţionale:
Educaţie pentru viaţă privată – navigarea în siguranţă pe internet. La sfârşitul activităţii elevii: Oo1: vor recunoaşte pericolele la care se expun atunci când navighează pe internet; Oo2: vor identifica mijloace şi strategii de a se proteja atunci când navighează pe internet; Oo3: vor deprinde moduri de reacţie adecvate la situaţii în care sunt victimele unor ameninţări online.
1
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: expunerea,
explicaţia,
conversaţia euristică,
problematizarea,
observaţia sistematicǎ
şi
independentǎ, reflecţia personalǎ, activitatea independentǎ. MIJLOACE ŞI MATERIALE: prezentare Power Point, laptop, chestionare, flipchart, videoproiector
Ob. Activitatea consilierului -Salută, consemnează elevii în Registrul de evidenţă activităţilor de consiliere. -Se asigură că elevii sunt pregătiţi pentru începerea şedinţei.
Activitatea elevilor -Se pregătesc pentru începerea activităţii.
-Iau la cunoştinţă obiectivele operaţionale.
Moment organizatoric
2'
-
Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale
3'
Oo1 Oo2 Oo3
Anunţă titlul şedinţei de consiliere Siguranţa datelor pe internet. Cum să ne protejăm atunci când navigăm în mediul online şi prezintă obiectivele operaţionale.
Exerciţiu de „spargere a gheţii”
5'
Oo1 Oo2 Oo3
Profesorul adresează -Ascultă întrebările întrebările: profesorului şi oferă „1.Ridicaţi mâna elevii care au răspunsuri.
Strategii didactice Metode -
Mijloace -
- Explicaţia;
-Prezentare Power Point. -Laptop. Videoproiecto r. -Flipchart. -Prezentare Power Point. -Laptop.
- Explicaţia; - Activitatea frontală.
Evaluare -
Observare sistematică
Observare sistematică
3
Prezentarea conţinutului lecţiei
36'
Oo1 Oo2 Oo3
fost învăţaţi de părinţi cum să se protejeze de persoane rău intenţionate pe internet! 2. Ştiu părinţii să vă protejeze de eventualele pericole care apar atunci când navigaţi în mediul online? 3. Care sunt pericolele la care sunteţi supuşi atunci când navigaţi pe internet?”
-Solicită explicaţii suplimentare.
-Prezintă statistici despre opiniile tinerilor în ceea ce priveşte siguranţa navigării pe internet.
-Ascultă indicaţiile consilierului. -Adresează întrebări pentru a înţelege mai bine informaţiile prezentate. -Împărtăşesc din experienţele personale.
-Arată cauzele pentru care tinerii nu le spun părinţilor despre problemele întâlnite pe internet.
-Prezentare Observare Power Point. sistematică -Laptop. Videoproiecto r. -Flipchart.
-Defineşte ameninţările informatice şi exemplifică. -Oferă soluţii pentru a depăsi ameninţările informatice.
4
-Defineşte frauda intelectuală şi exemplifică. Oferă sfaturi pentru a evita problemele cauzate de folosirea ilegală a unor materiale protejate de drepturi de autor. -Defineşte spam-ul, phishingul şi cracking-ul ca ameninţări informatice, exemplifică şi oferă informaţii pentru protejarea de astfel de ameninţări. - Arată pericolele folosirii reţelelor de socializare şi oferă informaţii pentru protejarea datelor cu caracter personal. Obţinerea feedback-ului
4'
Oo1 Oo2 Oo3
- Recapitulează elementele esenţiale ale lecţiei de consiliere. -Adresează întrebări de tip grilă pentru a evalua înţelegerea conţinutului lecţiei. - Solicită elevilor să precizeze ce le-a plăcut la şedinţa de
- Sintetizează elementele esenţiale ale şedinţei de consiliere. -Răspund la întrebările de tip grilă. -Verbalizează ceea
- Activitatea frontală.
-Prezentare Power Point. -Laptop. Videoproiecto r. -Flipchart.
Observare sistematică Observare independentă
5
consiliere.
ce le-a plăcut la activitatea de consiliere. Consilier şcolar Ovidiu Craiu