PROIECT DE LECŢIE INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Colegiul Naţional „Decebal”, Deva PROFESOR : Manea Ştefania
SUBIECTUL LECŢIEI: Mexic CLASA: CLASA: a VII-a A
TIPUL DE LECŢIE : de însuşire de cunoştinţe noi; COMPETENŢE GENERALE : 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice 2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine 4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic 7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă
COMPETENŢE SPECIFICE : 1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi;
2.2. Citirea corectă a denumirilor şi termenilor geografici din limbi străine; 3.3. Prezentarea structurată a componentelor geografice ale continentelor extraeuropene, a regiunilor şi ţărilor acestora; 4.1 Identificarea principalelor elemente naturale si socio-economice reprezentate pe harta Lumii;
4.3 Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice; 7.8 Să analizeze elemente din realitatea observata direct sau indirect; ul lecţiei toţ i elevii vor fi capabili : OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfârşit ul O1 – să
i; precizeze poziţia geografică şi limitele Mexicului utilizând harta fizică a Lumi Lumii; 1
O2 -
să identifice cel puţin 4 aspecte specifice ale cadrul natural al Mexicului (relief, clima, ape, vegetaţie), citind si interpretând
hărţile din manual; O3 -
să expună informaţii generale privitoare la populaţia şi aşezările omeneşti din Mexic, utilizând imagini şi hărţile din manual;
CONDIŢII PREALABILE : elevii ştiu că analizeze componentele esenţiale ale unui spaţiu geografic; RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, Tabelul incomplet, lucrul cu manualul, lucrul cu harta, scriere explicativă; RESURSE MATERIALE: harta fizică şi politică a Americii; manualul; videoproiector; RESURSE DE TIMP: 50min. EVALUAREA : Ce dovezi există că elevii au învăţat lecţia: A)
de conţinut: răspunsurile la întrebări, Tabelul incomplet;
B)
de utilizare a operaţiilor gândirii: analiza com ponentelor spaţiului Mexicului; scriere explicativă;
BIBLIOGRAFIE: 1.
Cocean, P., Alexe, Rădiţa (2004), America, Ed. Transversal, Târgovişte.
2.
Dulamă, Maria Eliza (2001), Metodica predării geografiei, Ed. Clusium, Cluj-Napoca.
3.
Dulamă, Maria Eliza (2002), Modele, strategii şi tehnici didactice activizante, Ed. Clusium, Cluj-Napoca.
4.
Ilinca, N., Mândruţ, O. (coord.) (2006), Elemente de didactică aplicată a geografiei, Ed. CD Press, Bucureşti.
5.
Mândruţ, O. (2008), Geografie continentelor extraeuropene. Manual pentru clasa a VII-a., Ed. Corint, Bucureşti.
6. xxx (2009),
Programe şcolare- Geografie. Clasele a V-a – a VIII-a, Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării,
Bucureşti. 7. www.worldatlas.com 8. www.vivanatura.org 9. http://www.elclima.com.mx/flora_y_fauna_del_estado_de_mexico.htm 10. http://www.touristiczone.com/mexico.html 2
11. http://www.atractii-turistice.com/viziteaza-ciudad-de-mexico/
DESFĂŞURAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE Momentele
lecţiei
Descri ptori
Timp alocat
Activitatea profesorului
Activitatea elevului
Profesorul verifică
Comunicarea absenţilor. Pregătirea pentru lecţie. Elevii răspund la întrebări şi Harta fizică Conversaţi a Americii a localizează pe hartă.
activităţ
Resurse Materiale Proceduri
ilor Momentul organizatoric Reactualizarea cunoştinţelor din lecţia anterioară
5’ 5’
1.Conexiuni cu cunoştinţele anterioare ale elevilor.
SENSULUI
2.Anunţarea lecţiei noi şi a obiectivelor propuse
Lucrul harta
În continuare, veţi vedea câteva Elevii se concentrează şi Videoproie ctor; imagini reprezentative pentru ţara pe recunosc imaginile.
EVOCARE
REALIZAREA
prezenţa. Profesorul pregăteşte materialul. Se desfăşoară frontal pe baza întrebărilor. Se adresează interogaţii de control privitoare la conţinuturile predate şi învăţate anterior (Canada).
cu
conversaţia
care o vom studia în cadrul acestei
lecţii. Se proiectează cu ajutorul videoproiectorului imagini sugestive pentru Mexic ( porumb, cactuşi, sombrero, Teotihuacan, calendarul mayaş). O1
20’
Se scrie titlul pe tablă.
Notează în caiete
MEXIC
Tablă
Conversaţi
manual
a Tabelul incomplet
Formaţi grupuri de câte 4. Citiţi din Lecturează 3
manual textul despre Mexic. Fiecare membru din grup va completa o parte din tabelul de pe tablă. Aveţi la dispoziţie 15 min. Poziţie geografică - pe glob -pe continentul american -limite - suprafaţă Caracterizare fizico-geograf ică -relief -climă -hidorgrafie -vegetaţie Populaţia şi aşezările - populaţia -aşezările Resursele şi economia -resursele naturale -industria -agricultura -transporturile -comerţul -turismul
3. Comunicarea sarcinii de lucru 4. Activitate în grupuri. O2
O3
Completează tabelul Cooperează
După completarea părţii distribuite din tabel, fiecare elev din grup prezintă ce a scris şi se completează întreg tabelul REFLECŢIE
5.Explorarea sensuluiactivitate frontală
15’
în cadrul grupului. Se solicită răspunsuri
de la fiecare Răspund grup şi se completează tabelul. Indică la hartă. Toate elementele menţionate în tabel sunt localizate de către elevi pe hartă.
Conversaţi a
Fiecare membru al grupului va analiza 4
activitatea desfăşurată.
EXTINDERE
5’
6.Scriere explicativă
Răspundeţi la următoarele întrebări: Îşi notează întrebările. 1.Explicaţi diferenţa de precipitaţii Răspund dintre ţărmul de vest şi cel de est al
Problemati zarea
Explicaţia
Mexicului.
2.Precizaţi cel puţin 2 asemănări şi 2 deosebiri între relieful Mexicului şi relieful celorlalte americane.
state
nord-
SCHIŢA LECŢIEI
MEXIC
POZIŢIE GEOGRAFICĂ America Centrală străbătut de Tropicul de Nord (Capricornului);
vecini: E:Oceanul Atlantic; V: Oceanul Pacific; N: SUA; S:Belize şi Guatemala
Suprafaţa: 1,9 mil. kmp
CADRU NATURAL Relief
Munţii (sierre): Sierra Madre de Vest, Sierra Madre de Est; Popocatepetl (5452m) şi Citlaltepetl (5700m); Podişul Mexican 5
Clima: - tropicală - subtropicală - temperată - rece-montană Hidrografia: Rio Bravo (Rio Grande)
Vegetaţia: stepă, păduri tropicale umede, păduri de foioase; POPULAŢIA ŞI AŞEZĂRILE Populaţia: 97,5 mil. loc.; predomină populaţia rurală; Oraşe: Ciudad de Mexico (20 mil. loc.), Guadalajara, Monterrey, Puebla, Leon. RESURSELE ŞI ECONOMIA Resurse : petrol, gaze naturale, cupru, plumb, zinc, argint; Industria: dezvoltată şi diversificată. Agricultura: -este una din principalele ramuri ale economiei;
Se cultivă: cafea, arahide, porumb, sorg, fructe tropicale. Se cresc: porcine, bovine, cabaline. Transporturile: modeste; şoseaua transamericană; Turismul: foarte bine dezvoltat; Obiective turistice:
staţiunile litorale (Acapulco, Manzanillo), oraşele, vestigiile şi monumentele istorice (civilizaţiile aztecă şi mayaşă), parcurile naţionale;
6