RPH SAINS TAHUN 6 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA KELAS: TARIKH: TOPIK NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Pendidikan Moral
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 2.1/ 2.11 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh Mematuhi peraturan bilik sains
KRITERIA KEJAYAAN 1. Menyatakan salah satu peraturan bilik sains. 2.
Menyatakan lebih daripada satu peraturan bilik sains.
3.
Mengaplikasi salah satu peraturan bilik sains.
4.
Mengaplikasi lebih daripada satu peraturan bilik sains
5.
Memberi sebab peraturan bilik sains perlu dipatuhi.
6.
Menjadi contoh kepada rakan dalam mematuhi peraturan bilik sains.
SUMBER KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA Buku teks Langkah keselamatan I think RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA 1. Guru minum segelas minuman di dalam bilik sains 2. Murid diminta memberikan pendapat tentang perbuatan tersebut. AKTIVITI UTAMA 1. Murid diminta menyenaraikan seberapa banyak peraturan bilik sains yang diketahui secara berkumpulan menggunakan peta buih 2. Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil kerja PENAKSIRAN 1. Guru memberikan ulasan dan komen bagi keseluruhan pembentangan 2. Murid diminta membuat penambahbaikan secara individu di dalam buku nota masing-masing AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid PEMULIHAN PENGUATKUASAAN TINDAKAN SUSULAN Membuat nota lengkap MURID Peta buih
1
IMPAK/ REFLEKSI
PENGAYAAN
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 1.1/ 1.1.1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH: Saintifik TOPIK: Memerhati NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Memberi tumpuan Pendidikan sivik/ moral berkomunikasi
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh:
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA memerhati
SUMBER Buku teks Lembaran kerja
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA 1. Guru menunjukkan 2 objek berlainan saiz dan meminta murid mengemukakan ayat berdasarkan objek tersebut. 2. Guru merujuk contoh-contoh lain yang berkaitan
IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI UTAMA 1. Murid dibahagikan mengikut kumpulan dan stesen. 2. Murid diminta membuat pemerhatian dan membuat catatan bagi setiap stesen
PENAKSIRAN/ STANDARD PRESTASI 1. Guru bersoal jawab dengan murid berkenaan pemerhatian bagi setiap stesen 2. Guru memberikan jawapan yang lebih jitu AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
PEMULIHAN
PENGUATKUASAAN Murid melangkapkan pemerhatian bagi setiap stesen
TINDAKAN SUSULAN MURID
2
PENGAYAAN Murid menjawab 5 soalan pemerhatian sebagai kerja rumah
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 1.1/ 1.1.1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH: Saintifik TOPIK: Memerhati NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Memberi tumpuan Pendidikan sivik/ moral berkomunikasi
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh:
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA memerhati
SUMBER Buku teks Lembaran kerja
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA 1. Guru menunjukkan 2 objek berlainan saiz dan meminta murid mengemukakan ayat berdasarkan objek tersebut. 2. Guru merujuk contoh-contoh lain yang berkaitan
IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI UTAMA 1. Murid dibahagikan mengikut kumpulan dan stesen. 2. Murid diminta membuat pemerhatian dan membuat catatan bagi setiap stesen
PENAKSIRAN/ STANDARD PRESTASI 1. Guru bersoal jawab dengan murid berkenaan pemerhatian bagi setiap stesen 2. Guru memberikan jawapan yang lebih jitu AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
PEMULIHAN
PENGUATKUASAAN Murid melangkapkan pemerhatian bagi setiap stesen
TINDAKAN SUSULAN MURID
2
PENGAYAAN Murid menjawab 5 soalan pemerhatian sebagai kerja rumah
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH: saintifik TOPIK: Mengelas NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: 1.1.2 Mengelas
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA mengelas
SUMBER Buku teks Radas dan bahan di bilik sains
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA 1. Guru menunjukkan video tentang 2 jenis haiwan yang berbeza 2. Murid diminta membuat perbandingan di antara keduadua haiwan tersebut
IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI UTAMA 1. Secara berkumpulan, murid diminta mencari 5 jenis daun 2. Murid diminta membuat pengelasan berdasarkan daundaun tersebut PENAKSIRAN/ 1. Guru menilai pengelasan yang dibuat dib uat oleh murid menggunakan peta pokok AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid TINDAKAN SUSULAN MURID
PEMULIHAN
PENGUATKUASAAN Murid mengemaskini pengelasan yang dibuat di dalam buku latihan
3
PENGAYAAN Murid melengkapkan lembaran kerja sebagai kerja rumah
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH: Saintifik TOPIK NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Matematik
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: 1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA Mengukur dan menggunakan nombor
SUMBER Buku teks i-think
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA 1. Guru menuangkan sekotak/ setin minuman ke dalam gelas 2. Murid diminta meneka isipadu air di dalam gelas
IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI UTAMA 1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan diminta menjalankan aktiviti pengukuran yang berbeza bagi setiap aktiviti.
PENAKSIRAN 1. Guru menilai teknik dan pengukuran yang betul bagi setiap stesen
AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid PEMULIHAN
PENGUATKUASAAN Murid diminta mencatatkan nilai bagi setiap benda yang diukur
TINDAKAN SUSULAN MURID
4
PENGAYAAN
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH: Saintifik TOPIK NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: 1.1.4 Membuat inferens
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA Membuat inferens
SUMBER Buku teks i-think
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA 1. Guru menunjukkan 2 keping roti, salah satunya berkulat 2. Guru bersoalal jawab dengan murid
IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI UTAMA 1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan diminta memberikan inferens bagi setiap pemerhatian di setiap stesen PENAKSIRAN 1. Guru menilai inferens yang dibina murid di setiap stesen
AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
PEMULIHAN
PENGUATKUASAAN Murid diminta mencatatkan nilai bagi setiap benda yang diukur
TINDAKAN SUSULAN MURID
5
PENGAYAAN
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 1.1.12
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH: Saintifik TOPIK NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasma Reka bentuk dan teknologi kreatif
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Menguasai semua KPS
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA mengeksperimen
SUMBER Buku teks Botol, air, pam
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA 1. Guru menunjukkan demonstrasi roket air
IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI UTAMA 1. Murid diminta memperagakan roket yang telah mereka cipta. 2. Murid diminta mengenalpasti pemboleh ubah.
PENAKSIRAN 1. Guru menilai hasil kerja murid
AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid PEMULIHAN
PENGUATKUASAAN Murid diminta menguasai semua kps dalam ekperimen ini
TINDAKAN SUSULAN MURID
6
PENGAYAAN
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH: Saintifik TOPIK NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Pendidikan Seni Visual Prihatin, peka
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 1.2/ 1.2.1/1.2.2/1.2.3/ 1.2.4/1.2.5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: 1.2.1 Mengguna dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul 1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat 1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan tepat 1.2.4 Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul 1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
SUMBER Buku teks
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA Kemahiran Manipulatif
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA 1. Guru meminta seorang murid mengambil sejenis radas. 2. Murid yang lain diminta mengisi sejumlah air ke dalam radas tersebut. AKTIVITI UTAMA 1. Guru menerangkan 5 kemahiran manipulative 2. Murid diminta melengkapkan peta buih kemahiran manipulatif PENAKSIRAN 1. Guru menilai hasil kerja murid AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid PEMULIHAN PENGUATKUASAAN TINDAKAN Murid diminta SUSULAN melengkapkan peta MURID buih
7
IMPAK/ REFLEKSI
PENGAYAAN
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH: Saintifik TOPIK NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasma Pendidikan Seni Visual Prihatin, peka
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 1.2/ 1.2.1/1.2.2/1.2.3/ 1.2.4/1.2.5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: 1.2.1 Mengguna dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul 1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat 1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan tepat 1.2.4 Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul 1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
SUMBER Buku teks, 7 jenis spesimen
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA Kemahiran Manipulatif
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA 1. Guru mengeluarkan lobak merah 2. Murid diminta meramalkan lakaran lobak merah selepas dikerat AKTIVITI UTAMA 1. Murid diminta mmotong pelbagai jenis specimen yang disediakan 2. Murid diminta melakar spesimen tersebut dan membuat pemerhatian ke atas bau, tektur dan rasa spesimen PENAKSIRAN 1. Guru menilai hasil kerja murid AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid PEMULIHAN PENGUATKUASAAN TINDAKAN Murid diminta SUSULAN melengkapkan laporan MURID amali
8
IMPAK/ REFLEKSI
PENGAYAAN Murid diminta menjawab soalan uji kendiri muka surat 11
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 1.1.12
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Kemahiran KELAS: TARIKH: Saintifik TOPIK NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasma Muzik kreatif
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Menguasai semua KPS
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA Mengeksperimen, mengawal pembolehubah
SUMBER Buku teks Bikar, air
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA 1. Guru meminta seorang murid mengetuk bikar kosong 2. Seorang lagi mengetuk bikar berisi air
IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI UTAMA 1. Murid diminta menjalankan ekperimen bikar menyanyi
PENAKSIRAN 1. Guru menilai hasil kerja murid
AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid PEMULIHAN
PENGUATKUASAAN Murid diminta menguasai semua kps dalam ekperimen ini
TINDAKAN SUSULAN MURID
9
PENGAYAAN
RPH SAINS TAHUN 6 MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 3.1/ 3.1.1/3.1.2/3.1.3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH: TOPIK: Mikroorganisma NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasma Seni Visual kreatif
KRITERIA KEJAYAAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6 Menyatakan 3 jenis dan contoh mikrob. Memerihalkan mikrob menjalani proses hidupMenyatakan 3 jenis dan contoh mikrob. Memerihalkan mikrob menjalani proses hidup berdasarkan aktiviti yang dijalankan. SUMBER KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA Buku teks, Ithink Fungi, protozoa,alga,bacteria,fungus RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA 1. Bersoal jawab berdasarkan hasil carian melalui pelbagai sumber media untuk memahami dan mengenali pelbagai jenis dan contoh mikroorganisma iaitu : Fungi – kulat, yis, mukor, Penicillium Protozoa – Paramecium Alga – fitoplankton, Spirogyra Bakteria – Bacillus, Salmonella, Streptococus, Escherichia coli Virus – HIV, Influenza AKTIVITI UTAMA 2. Menjalankan aktiviti penyiasatan membuat roti (Buku Teks ms 21) dan Hidup Mikrob (Buku Teks ms 26-29) untuk memahami proses hidup mikroorganisma seperti : - bertumbuh (membiak) - bergerak - bernafas PENAKSIRAN 1. Murid diminta menjawab soalan di dalam Modul Telegram
AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid REFLEKSI/CATATAN
_______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
10
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 3.1/ 3.1.4/ 3.1.5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH: TOPIK: Mikroorganisma NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasma Seni Visual kreatif
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Menguji faktor yang mempengaruhi pertumbuhan mikroorganisma KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA Fungi, protozoa,alga,bacteria,fungus
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
SUMBER Buku teks, Ithink
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Bersoal jawab dengan murid tentang pelajaran lepas ( Segar Minda- Refreshing) AKTIVITI UTAMA 1. Mengeksperimen untuk menentukan faktor yang mempengaruhi pertumbuhan mikroorganisma iaitu air, udara, suhu, nutrien dan keasidan (Buku Teks ms 30-31). PENAKSIRAN Merekodkan pemerhatian hasil eksperimen dijalankan dengan bimbingan guru.
AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
11
RPH SAINS TAHUN 6 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH: TOPIK: Mikroorganisma NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 3.2/ 3.2.1/3.2.2
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Menyatakan kesan buruk mikroorganisma. Memerihalkan kegunaan mikroorganisma Mengitlak terdapat mikroorganisma berfaedah dan ada yang berbahaya.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA
SUMBER Buku teks, Ithink
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Bersoal jawab dengan murid tentang pelajaran lepas ( Segar Minda- Refreshing) AKTIVITI UTAMA 1.
2.
Memerihalkan kesan buruk mikroorganisma melalui pemerhatian menerusi pelbagai media (Buku Teks ms 32-33) : - menyebarkanpenyakit berjangkit - pereputan gigi - merosakkan makanan - punca keracunan makanan Memerihalkan kegunaan mikroorganisma melalui pemerhatian menerusi pelbagai media (Buku Teks ms 34 – 35) seperti: - pembuatan roti, tapai, tempe, yogurt - penghasilan antibiotik dan vaksin ; - penguraian bahan organik termasuk pembuatan baja dan rawatan sisa kumbahan
PENAKSIRAN Menjawab soalan di dalam Modul AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
12
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 3.2/ 3.2.3/3.2.4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH: TOPIK: Mikroorganisma NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Menjana idea tentang langkah-langkah mencegah penyak berjangkit. Menghubungkait faktor pertumbuhan mikroorganisma dengan proses pembuatan makanan
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER UTAMA Buku teks, Ithink Penyakit berjangkit RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Bersoal jawab dengan murid tentang pelajaran lepas ( Segar Minda- Refreshing) AKTIVITI UTAMA 1. 2. 3.
Menghubungkait faktor pertumbuhan mikroorganisma dengan proses pembuatan makanan (Buku Teks ms 34-36). Membuat yogurt sendiri (Buku Teks ms 36) Menjana idea tentang langkah-langkah pencegahan penyakit berjangkit termasuk Amalan Harian Yang Sihat (Buku Teks ms 40 – 42).
PENAKSIRAN Melengkapkan latihan di dalam Modul AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
13
RPH SAINS TAHUN 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH: TOPIK: Mikroorganisma NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 3.3/ 3.3.1/3.3.2/3.3.3 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh:
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
Menjana idea tentang langkah-langkah mencegah penyakit berjangkit. Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA
SUMBER Buku teks, Ithink
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Bersoal jawab dengan murid tentang pelajaran lepas ( Segar Minda- Refreshing) AKTIVITI UTAMA Peta I-THINK Peta Bulatan (Langkah Mencegah penyakit Berjangkit)
PENAKSIRAN Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
14
RPH SAINS TAHUN 6 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH: TOPIK: Interaksi Antara Hidupan NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 4.1/ 4.1.1/4.1.2/4.1.3
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Menyatakan maksud interaksi antara haiwan ialah bentuk hubungan yang berlaku dalam intraspesis dan interspesis bagi memperoleh keperluan asas. Menjelas dengan contoh terdapat haiwan hidup dan haiwan berkumpulan hidup bersendirian melalui pemerhatian menerusi pelbagai media
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA Interaksi, intraspesies,interspesies RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA
SUMBER Buku teks, Ithink
Bersoal jawab untuk memahami dan memerihalkan maksud interaksi antara hidupan (Buku Teks ms 47).
AKTIVITI UTAMA 1.
2.
Memahami dan memerihalkan interaksi antara haiwan (Buku Teks ms 48-49) dengan memberi contoh haiwan hidup berkumpulan dan hidup bersendirian (Buku Teks ms 50-53) dan melalui pemerhatian menerusi pel bagai media. Memerihalkan kelebihan dan kekurangan haiwan yang hidup berkumpulan dan hidup bersendirian. Kelebihan :keselamatan, kerjasama membuat sarang dan mencari makan, melindungi anak-anak dan menjaga wilayah. Kekurangan : penularan penyakit, sukar menjaga keselamatan dan wilayah mudah diceroboh.
PENAKSIRAN Melengkapkan latihan di dalam Modul AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid REFLEKSI/CATATAN
_______________________________________________________________ _______________________________________________________________
15
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH: TOPIK: Interaksi Antara Hidupan NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 4.1/ 4.1.4/4.1.5/4.1.6 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh:
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
Memerihalkan faktor persaingan antara haiwan intraspesies dan interspesies melalui pemerhatian menerusi pelbagai media, Menjelaskan melalui contoh jenis interaksi antara haiwan seperti simbiosis, mutualisme, komensalisme dan parasitisme.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA
SUMBER Buku teks, Ithink
simbiosis, mutualisme, komensalisme dan parasitisme
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Bersoal jawab dengan murid tentang pelajaran lepas ( Segar Minda- Refreshing) AKTIVITI UTAMA 1. 2.
Memerihalkan faktor persaingan antara haiwan iaitu mendapatkan sumber air, pasangan dan makanan yang terhad serta tempat tinggal atau kawasan. Menjelaskan melalui contoh jenis interaksi antara haiwan yang berlaku iaitu interaksi : - simbiosis - mutualisme - komensalisme, dan - parasitisme
PENAKSIRAN Melengkapkan latihan terancang untuk pentaksiran dan pengukuhan.
AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________
16
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH: TOPIK: Interaksi Antara Tumbuhan NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 4.2/ 4.2.1/4.2.2/4.1.3 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh:
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
Memerihalkan faktor persaingan antara tumbuhan melalui pemerhatian
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA Interaksi, intraspesies,interspesies RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA 1.
SUMBER Buku teks, Ithink
Bersoal jawab untuk memahami dan memerihalkan maksud interaksi antara hidupan (Buku Teks ms ).
AKTIVITI UTAMA Memerihalkan faktor persaingan antara tumbuhan melalui pemerhatian menerusi pelbagai media (BT ms 67-68) iaitu: air; cahaya matahari; nutrien; ruang 2. Menjalankan penyiasatan untuk menentukan faktor yang menyebabkan persaingan antara tumbuhan 1.
PENAKSIRAN Melengkapkan latihan di dalam Modul AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
17
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 4.2/ 4.2.3/4.2.4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH: TOPIK: Interaksi Antara Tumbuhan NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Menjelaskan melalui contoh jenis interaksi antara tumbuhan seperti simbiosis, mutualisme, komensalisme dan parasitisme Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA Interaksi, intraspesies,interspesies RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA 1.
SUMBER Buku teks, Ithink
Bersoal jawab untuk memahami dan memerihalkan maksud interaksi antara hidupan (Buku Teks ms 47).
AKTIVITI UTAMA 1.
2.
Menghubungkait interaksi antara tumbuhan dengan proses fotosintesis (Buku Teks ms 71-72) : - Interaksi komensalisme : pokok tumpang menjalar ke atas pokok lain untuk dapatkan cahaya (fotosintesis) Berbincang dan bersoal jawab untuk menaakul kesan interaksi antara tumbuhan dengan hidupan lain dalam satu habitat.
PENAKSIRAN 1.
Melengkapkan latihan (Buku Teks ms 74-75) sebagai aktiviti pentaksiran dan pengukuhan.
AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
18
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH: TOPIK:Ancaman Kepupusan Haiwan dan Tumbuhan NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 5.1/ 5.1.1/ 5.1.2/ 5.1.3 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh:
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
Menjelas dengan contoh haiwan yang pupus Menjelas dengan contoh haiwan dan tumbuhan yang mengalami ancaman kepupusan. Menjelaskan melalui contoh faktor ancaman menyebabkan kepupusan haiwan dan tumbuhan seperti:
aktiviti manusia contoh pembalakan,pemburuan, penerokaan kawasan;
SUMBER Buku teks, Ithink
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA ancaman kepupusan.
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA 1.
Bersoal jawab untuk memahami maksud pemeliharaan dan pemuliharaan (Buku Teks ms 77).
AKTIVITI UTAMA Menjelaskan dengan contoh haiwan yang pupus (Buku Teks ms 78-79) dari pelbagai sumber maklumat. 2. Menjelas dengan contoh haiwan dan tumbuhan yang mengalami ancaman kepupusan (Buku Teks ms 80-81). 3. Menjelaskan melalui contoh faktor ancaman menyebabkan kepupusan haiwan dan tumbuhan (Buku Teks ms 82-83) seperti: aktiviti manusia : pembalakan, pemburuan,penerokaan kawasan; 1.
PENAKSIRAN
Peta Dakap (Sebab dan akibat haiwan dan tumbuhan terancam) Buku teks ms 82 -83
AKTIVITI PENUTUP 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti 2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
19
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Hayat KELAS: TARIKH: TOPIK:Ancaman Kepupusan Haiwan dan Tumbuhan NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 5.2 / 5.2.1/ 5.2.2/ 5.2.3 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh:
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
Menyatakan maksud pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan. Memerihalkan cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA
SUMBER Buku teks, Ithink
pemeliharaan dan pemuliharaan
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Menyatakan maksud pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan.
AKTIVITI UTAMA Memerihalkan cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan (Buku Teks ms 85-88) dengan mengaitkan peranan manusia dalam usaha pemeliharaan dan pemuliharaan tersebut. 2. Melengkapkan nota dalam bentuk peta pemikiran yang sesuai dan betul berpandukan maklumat Jom Ingat (Buku Teks ms 89). 1.
PENAKSIRAN Melengkapkan semua latihan (Buku Teks ms 90-91) sebagai aktiviti pentaksiran dan pengukuhan.
AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan semua latihan (Buku Teks ms 90-91) REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
20
RPH SAINS TAHUN 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Fizikal KELAS: TARIKH: TOPIK:Daya NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 6.1 / 6.1.1 / 6.1.2/ 6.1.3 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh:
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
Menyatakan daya adalah tarikan atau tolakan yang bertindak ke atas sesuatu objek dengan menjalankan aktiviti. Menjelas dengan contoh kesan daya dengan menjalankan aktiviti
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA
SUMBER Buku teks, Ithink
Daya, tarikan, tolakan
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Menyatakan daya adalah tarikan atau tolakan yang bertindak ke atas sesuatu objek dengan menjalankan aktiviti (Buku Teks ms 93-95) seperti : - Tarikan : menarik laci, menutup pintu, menaikkan bendera - Tolakan : meniup belon, menendang bola ke hadapan, mengetuk paku
AKTIVITI UTAMA 1.
Menjelas dengan contoh kesan daya dengan menjalankan aktiviti (Buku Teks ms 9699) iaitu: mengubah bentuk objek; mengubah arah gerakan objek;
PENAKSIRAN Melengkapkan laporan aktiviti penyiasatan yang dijalankan dengan betul.
AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan laporan aktiviti REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
21
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 6.2 / 6.2.1 / 6.2.2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Fizikal KELAS: TARIKH: TOPIK:Daya NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Menyatakan maksud daya geseran. Mengeksperimen untuk menentukan faktor yang mempengaruhi geseran iaitu: jisim objek; jenis permukaan;
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA
SUMBER Buku teks, Ithink
Daya geseran,jisim objek, jenis permukaan
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Menjelas dengan contoh maksud daya geseran (Buku Teks ms 100).
AKTIVITI UTAMA 1. Mengeksperimen untuk menentukan faktor yang mempengaruhi geseran (Buku Teks ms 102-103) iaitu: jisim objek; jenis permukaan; 2. Membuat kesimpulan tentang faktor yang mempengaruhi geseran berdasarkan aktiviti yang telah dijalankan.
PENAKSIRAN Melengkapkan laporan aktiviti penyiasatan yang dijalankan dengan betul.
AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan laporan aktiviti REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
22
RPH SAINS TAHUN 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Fizikal KELAS: TARIKH: TOPIK:Daya NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 6.2 / 6.2.3/ 6.2.4/ 6.2.5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh:
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
Memerihalkan kesan daya geseran. Menyelesaikan masalah dalam kehidupan harian
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA
SUMBER Buku teks, Ithink
Daya, tarikan, tolakan
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA -
Refresh Minda- soal jawab maksud geseran
AKTIVITI UTAMA 1. Memerihalkan kesan daya geseran (Buku Teks ms 104-106) seperti : - Kebaikan : membolehkan objek dipegang - Keburukan : menghasilkan haba/bunyi tidak diingini menyukarkan pergerakan 2. Menjana idea kesan geseran dalam pelbagai masalah harian dihadapi serta cara menambah dan mengurangkan geseran tersebut (Buku Teks ms 107-110). PENAKSIRAN
Melengkapkan latihan (Buku Teks ms 112-113) sebagai aktiviti pentaksiran dan pengukuhan dengan betul.
AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan latihan REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
23
RPH SAINS TAHUN 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Fizikal KELAS: TARIKH: TOPIK: Kelajuan NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 7.1 / 7.1.1 / 7.1.2/ 7.1.3 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Menyatakan unit bagi kelajuan Menjelaskan maksud kelajuan melalui aktiviti yang dijalankan. Membuat kesimpulan tentang hubungan kelajuan dengan jarak dan masa. KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
SUMBER Buku teks, Ithink
kelajuan
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Memahami dan menjelaskan maksud kelajuan dengan menjalankan aktiviti seperti perlumbaan (Buku Teks ms 115-118). AKTIVITI UTAMA 1. Menyatakan unit bagi kelajuan iaitu kilometer per jam (km/j), meter per saat (m/s) dan sentimeter per saat (cm/s) berdasarkan aktiviti yang dijalankan (Buku Teks ms 119-120). 2. Menjalankan penyiasatan untuk menghubungkait kelajuan, jarak dan masa (Buku Teks ms 122-125). PENAKSIRAN Melengkapkan laporan aktiviti penyiasatan yang dijalankan dengan betul.
AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan laporan aktiviti REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
24
RPH SAINS TAHUN 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Fizikal KELAS: TARIKH: TOPIK: Kelajuan NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 7.1 / 7.1.4 / 7.1.5/ 7.1.6 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Menyelesaikan masalah berkaitan kelajuan menggunakan rumus: Mentafsir data tentang perhubungan ruang dan masa bagi pergerakan suatu objek.
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
SUMBER Buku teks, Ithink
kelajuan
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Refresh Minda
AKTIVITI UTAMA Menyelesaikan masalah untuk menentukan kelajuan, jarak atau masa menggunakan rumus (Buku Teks ms 126-127). PENAKSIRAN Melengkapkan latihan aktiviti penyiasatan yang dijalankan dengan betul. AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan latihan REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
25
RPH SAINS TAHUN 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Bahan KELAS: TARIKH: TOPIK: Pengawetan Makanan NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 8.1 / 8.1.1/ 8.1.2/8.1.3 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Menjelas dengan contoh ciri makanan yang telah rosak melalui pemerhatian pada makanan sebenar atau pelbagai media. Menyatakan bahawa kerosakan makanan disebabkan oleh tindakan mikroorganisma. Mengitlak pengawetan makanan bertujuan untuk menghalang atau melambatkan proses hidup mikroorganisma. KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
SUMBER Buku teks, Ithink
Cirri,
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Bersoal jawab tentang kaedah terawal pengawetan makanan (Buku Teks ms 133). AKTIVITI UTAMA 1. Menjelas dengan contoh ciri makanan yang telah rosak melalui pemerhatian pada makanan sebenar atau pelbagai media (Buku Teks ms 134-135). 2. Menyatakan bahawa kerosakan makanan disebabkan oleh tindakan mikroorganisma (Buku Teks ms 136). 3. Mengitlak pengawetan makanan bertujuan untuk menghalang atau melambatkan proses hidup mikroorganisma (Buku Teks ms 137). PENAKSIRAN Melengkapkan latihan aktiviti penyiasatan yang dijalankan dengan betul.
AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan latihan REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
26
RPH SAINS TAHUN 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Bahan KELAS: TARIKH: TOPIK: Pengawetan Makanan NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 8.1 / 8.1.4/ 8.1.5/8.1.6 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Menjelas dengan contoh kaedah pengawetan makanan serta mengaitkan dengan faktor yang mempengaruhi pertumbuhan mikroorganisma Menjalankan projek mengawet sejenis makanan dengan pelbagai kaedah. KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
SUMBER Buku teks, Ithink
pengeringan; pendidihan, pendinginan
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Bersoal jawab tentang kaedah terawal pengawetan makanan (Buku Teks ms 133). AKTIVITI UTAMA 1. Menjelas dengan contoh kaedah pengawetan makanan serta mengaitkan dengan faktor yang mempengaruhi pertumbuhan mikroorganisma seperti: pengeringan; pendidihan, pendinginan 2. Menjalankan projek mengawet sejenis makanan dengan pelbagai kaedah. PENAKSIRAN Melengkapkan latihan aktiviti penyiasatan yang dijalankan dengan betul. AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan latihan
REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
27
RPH SAINS TAHUN 6 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Bahan KELAS: TARIKH: TOPIK: Pengawetan Makanan NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 8.1 / 8.1.4/ 8.1.5/8.1.6 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6 Memerihalkan kepentingan teknologi pengawetan makanan bagi memenuhi keperluan bekalan makanan. Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan. KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER UTAMA Buku teks, Ithink pengeringan; pendidihan, pendinginan RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Menaakul kesesuaian kaedah pengawetan bagi satu jenis makanan dalam mengekalkan tekstur, rupa atau rasa (Buku Teks ms 138142). AKTIVITI UTAMA 1. Membuat Projek Usahawan Nanas (Buku Teks ms 142) 2. Memerihalkan kepentingan teknologi pengawetan makanan bagi memenuhi keperluan bekalan makanan (Buku Teks ms 143-144)
PENAKSIRAN Melengkapkan latihan (Buku Teks ms 146-147) sebagai aktiviti pentaksiran dan pengukuhan. AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan latihan REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
28
RPH SAINS TAHUN 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Bahan KELAS: TARIKH: TOPIK: Bahan Buangan NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 9.1 / 9.1.1/ 9.1.2/ 9.1.3 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Mengenal pasti bahan buangan berdasarkan jenis bahan melalui pemerhatian persekitaran Menyatakan maksud bahan buangan terbiodegradasi dan tidak terbiodegradasi. Mengelaskan bahan buangan kepada bahan terbiodegradasi dan tidak terbiodegradasi. KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
SUMBER Buku teks, Ithink
bahan terbiodegradasi dan tidak terbiodegradasi.
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Mengenal pasti bahan buangan berdasarkan jenis bahan melalui pemerhatian persekitaran dan pelbagai media (Buku Teks ms 150-151) seperti: kaca; kertas; AKTIVITI UTAMA 1. Menyatakan maksud bahan buangan terbiodegradasi dan bahan buangan tidak terbiodegradasi (Buku Teks ms 152). 2. Mengelaskan bahan buangan kepada bahan terbiodegradasi dan tidak terbiodegradasi. Aktiviti “Asingkan Dengan Bijak” (Buku teks ms153). PENAKSIRAN Melengkapkan latihan (Buku Teks ms ) sebagai aktiviti pentaksiran dan pengukuhan.
AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan latihan REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ ______________________________________________________________
29
RPH SAINS TAHUN 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Sains Bahan KELAS: TARIKH: TOPIK: Bahan Buangan NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 9.1 / 9.1.4/ 9.1.5/ 9.1.6 KRITERIA KEJAYAAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6 Menaakul penggunaan bahan tidak terbiodegradasi secara berhemah. Memerihalkan pengurusan bahan buangan secara terancang untuk kehidupan yang lestari. Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan. SUMBER KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA Buku teks, Ithink bahan buangan secara terancang untuk kehidupan yang lestari. RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Menjana idea kesan pembuangan bahan buangan secara tidak terancang.
AKTIVITI UTAMA Berkomunikasi secara kreatif dan inovatif tentang peranan manusia dalam mengurus bahan buangan untuk kehidupan yang lestari (Buku Teks ms 156158). PENAKSIRAN Melengkapkan latihan (Buku Teks ms 160-161) sebagai aktiviti pentaksiran dan pengukuhan AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan latihan REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
30
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 10.1/ 10.1.1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Bumi dan Sains Angkasa KELAS: TARIKH: TOPIK: Gerhana NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: KRITERIA KEJAYAAN Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6 Memerihalkan fenomena Gerhana Bulan dengan bantuan lakaran berdasarkan: kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari; sifat cahaya; KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA SUMBER UTAMA Buku teks, Ithink fenomena Gerhana Bulan RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Memahami fenomena gerhana berdasarkan soal jawab (Buku Teks ms 163. AKTIVITI UTAMA 1. Memerihalkan fenomena Gerhana Bulan dengan bantuan lakaran berdasarkan: kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari; sifat cahaya 2. Menyatakan kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari semasa fenomena gerhana Bulan (Buku Teks ms 164-165).
PENAKSIRAN Melakar kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari semasa fenomena gerhana Bulan AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan lakaran REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
31
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 10.1/ 10.1.2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Bumi dan Sains Angkasa KELAS: TARIKH: TOPIK: Gerhana NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
KRITERIA KEJAYAAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6 Memerihalkan fenomena Gerhana Matahari dengan bantuan lakaran berdasarkan: kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari; sifat cahaya; SUMBER KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA Buku teks, Ithink fenomena Gerhana Matahari RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Memahami fenomena gerhana berdasarkan soal jawab (Buku Teks ms 167. AKTIVITI UTAMA 3. Memerihalkan fenomena Gerhana Bulan dengan bantuan lakaran berdasarkan: kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari; sifat cahaya 4. Menyatakan kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari semasa fenomena gerhana Bulan (Buku Teks ms 168-169).
PENAKSIRAN Melakar kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari semasa fenomena gerhana Matahari AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan lakaran REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
32
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 11.1/11.1.1 / 11.1.2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Bumi dan Sains Angkasa KELAS: TARIKH: TOPIK: Buruj NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
KRITERIA KEJAYAAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Rujuk standard prestasi 1-6 Menyatakan buruj ialah gugusan bintang yang kelihatan membentuk sesuatu corak tertentu. Mengenal pasti bentuk buruj seperti Belantik, Biduk, Pari dan Skorpio. SUMBER KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA Buku teks, Ithink buruj seperti Belantik, Biduk, Pari dan Skorpio. RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Menyatakan buruj ialah gugusan bintang yang kelihatan membentuk sesuatu corak tertentu (Buku Teks ms 178-179). AKTIVITI UTAMA 1. Mencipta Buruj Sendiri (Buku Teks ms 180) 2. Mengenal pasti bentuk buruj seperti Belantik, Biduk, Pari dan Skorpio (Buku Teks ms 181-182). Contoh :
Buruj Skorpio
Buruj Biduk
PENAKSIRAN Melakar bentuk buruj yang mudah dilihat sebagai aktiviti pentaksiran dan pengukuhan. AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan lakaran REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ ______________________________________________________________
33
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 11.1/11.1.3 / 11.1.4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Bumi dan Sains Angkasa KELAS: TARIKH: TOPIK: Buruj NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Menerangkan kegunaan buruj iaitu: petunjuk arah; petunjuk musim; Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan. KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA buruj seperti Belantik, Biduk, Pari dan Skorpio. RANGKA PENGAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
SUMBER Buku teks, Ithink
AKTIVITI PEMULA Menyatakan buruj ialah gugusan bintang yang kelihatan membentuk sesuatu corak tertentu AKTIVITI UTAMA 1. Menerangkan kegunaan buruj iaitu: petunjuk arah; petunjuk musim 2. Menjelas dengan contoh kegunaan buruj (Buku Teks ms 184). 3. Menjana idea kewujudan buruj lain dengan mencari maklumat daripada pelbagai media. 4. Menerangkan kewujudan dan kegunaan buruj menggunakan maklumat tambahan tentang buruj yang diperolehi.
PENAKSIRAN Melengkapkan latihan Cabar Minda (Buku Teks ms 186-187). AKTIVITI PENUTUP Murid melengkapkan latihan Cabar Minda (Buku Teks ms 186-187). REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
34
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 12.1/12.1.1 / 12.1.2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Teknologi dan Kehidupan KELAS: TARIKH: Lestari TOPIK: Mesin NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Menjelas dengan contoh jenis dan kegunaan mesin ringkas KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA mesin ringkas RANGKA PENGAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6 SUMBER Buku teks, Ithink
AKTIVITI PEMULA Menjelas dengan contoh jenis mesin ringkas iaitu(Buku Teks ms 190 -191) : satah condong : tangga, titi condong tuas : pembuka tin, joran
AKTIVITI UTAMA Menjelas dengan contoh jenis mesin ringkas iaitu(Buku Teks ms 190 -191) : satah condong : tangga, titi condong tuas : pembuka tin, joran PENAKSIRAN Melakar rajah mesin ringkas
AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan lakaran REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
35
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 12.1/ 12.1.2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Teknologi dan Kehidupan KELAS: TARIKH: Lestari TOPIK: Mesin NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Memerihalkan jenis dan kegunaan mesin ringkas KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA mesin ringkas RANGKA PENGAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6 SUMBER Buku teks, Ithink
AKTIVITI PEMULA Menjelas dengan contoh jenis mesin ringkas iaitu(Buku Teks ms 190-191) : satah condong : tangga, titi condong tuas : pembuka tin, joran
AKTIVITI UTAMA Memerihalkan jenis dan kegunaan mesin ringkas (Buku Teks ms 190-191). satah condong : mudah gerak beban berbeza ketinggian tuas : daya, beban, fulkrum baji : memisahkan / membelah objek PENAKSIRAN Menjalankan aktiviti Jom Uji (Buku Teks ms 196) sebagai aktiviti pentaksiran dan pengukuhan.
AKTIVITI PENUTUP Murid menyiapkan lakaran
REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
36
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Teknologi dan Kehidupan KELAS: TARIKH: Lestari TOPIK: Mesin NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 12.2/12.2.1 / 12.2.2 /12.2.3 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Mengenal pasti mesin ringkas yang terdapat dalam mesin kompleks. Mengitlak mesin kompleks terdiri daripada gabungan lebih daripada satu mesin ringkas. Menjana idea kepentingan penciptaan mesin yang lestari dari aspek: KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA mesin kompleks
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
SUMBER Buku teks, Ithink
RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA Mengenal pasti mesin ringkas yang terdapat dalam mesin kompleks. AKTIVITI UTAMA 1. Mengitlak mesin kompleks terdiri daripada gabungan lebih daripada satu mesin ringkas. 2. Mencerakinkan mesin kompleks kepada mesin ringkas dengan menggunakan contoh. 3. Menjana idea kepentingan penciptaan mesin yang lestari dari aspek: penggunaan bahan; jangka hayat; penyelenggaraan; PENAKSIRAN
AKTIVITI PENUTUP REFLEKSI/CATATAN
37
RPH SAINS TAHUN 6
MATA PELAJARAN SAINS
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA: Teknologi dan Kehidupan KELAS: TARIKH: Lestari TOPIK: Mesin NILAI MORAL: HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Bekerjasama Seni Visual kreatif
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 12.3/12.3.1 / 12.3.2 / 12.3.3 OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Murid boleh: Mereka bentuk model mesin kompleks dengan menggabungkan beberapa konsep sains yang telah dipelajari KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA UTAMA mesin ringkas RANGKA PENGAJARAN AKTIVITI PEMULA AKTIVITI UTAMA 4.
KRITERIA KEJAYAAN Rujuk standard prestasi 1-6
SUMBER Buku teks, Ithink
Mereka bentuk model mesin kompleks dengan menggabungkan beberapa konsep sains yang telah dipelajari seperti: elektrik magnet kelajuan sifat cahaya Mencipta model bot layar (Buku Teks ms 203) Memerihalkan model dibina dengan kaitan konsep sains yang diaplikasikan serta kelestarian model ciptaan.
5. 6.
PENAKSIRAN Melengkapkan latihan Cabar Minda (Buku Teks ms 206-207) sebagai aktiviti pentaksiran dan pengukuhan.
AKTIVITI PENUTUP Melengkapkan latihan Cabar Minda (Buku Teks ms 206-207) sebagai aktiviti pentaksiran dan pengukuhan.
REFLEKSI/CATATAN _______________________________________________________________ _______________________________________________________________
38
RPH SAINS TAHUN 6
MATAPELAJARAN : SAINS TAHUN :
TARIKH : BAHAN : AKTIVITI : 1. Ulangkaji Tajuk-tajuk Tahun 1 hingga 6 2. Congak Sains- murid disoal secara lisan oleh guru 3. Murid menjawab soalan Kertas 4. Berbincang tentang jawapan 5. Murid menyalin semula jawapan yang betul sebagai pembetulan REFLEKSI : _______________________________________________________
_______________________________________________________ _______________________________________________________
39