CONTOH REKOD PENGAJARAN BAHASA MELAYU TINGKATAN LIMAFull description
Contoh RPH M3 Tahun 4 ( Perpuluhan Operasi Tolak )
RPH Pendidikan Islam Tahun 4Full description
rphFull description
KOSA KATA TAHUN 5
SivikFull description
Soalan Ppt Sains Tahun 5 2016Full description
Full description
RPH ULANGKAJI SPM
RPH BSMM
soalan pertengahan tahun tmk kssr tahun 5 Year 5 TMK mid year exam paper
Full description
RANCANGAN RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (RPH) SAINS TAHUN 5 KBSR
Tarikh
: 20 Ogos 2013 (SELASA)
Masa
: 7.40 AM – 9.10 AM ( 1 JAM 30 MINIT)
Durasi
: 1 JAM 30 MINIT
Tahun
: 5 Aplikasi
Bilangan Murid
: 38 orang
Tema
: Menyiasat Bumi dan Alam Semesta
Tajuk
: Buruj
Objektif Pengajaran
: Memahami buruj
Objektif eksplisit
: Selepas pengajaran dan pembelajaran,murid-murid tahun 5 Aspirasi akan dapat
Kemahiran Saintifik
:
1.
Menyatakan apakah buruj.
2.
Mengidentifikasi buruj-buruj.
3.
Menyatakan kepentingan buruj.
Memerhati,menginferens,meramal, Memerhati,menginferens, meramal, membuat perhubungan
dan KBKK
ruang dan masa
Sikap saintifik & nilai murni :
Menghargai sumbangan sains dan teknologi ,berfikir secara rasional, mengagumi mengagumi ciptaan Tuhan, Tuhan, melakukan kewajipan menentukan arah kiblat dan dan menyatakan solat adalah perkara wajib / menentukan arah bagi sesuatu koordinat.
Pengetahuan sedia ada
: Murid-murid pernah melihat keindahan bintang-bintang di langit
Bahan bantu belajar
: Buku teks Tahun 5, Buku Kerja/Latihan Tahun 5.
Langkah
Isi kandungan
Orientasi
Menerangkan bahawa
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
1.
Guru bertanyakan pengetahuan sedia ada
bintang-bintang di (5 minit)
Catatan
Nilai:
murid dengan bentuk soalan,
langit dicipta oleh
Mengagumi
Allah / Tuhan dan
“Pernahkan kamu melihat bintang-bintang
sangat indah
ciptaan Tuhan,
begemerlapan / berkelipan di langit yang luas bersyukur pada waktu malam?” dengan ciptaan
dipandang.
Tuhan, Murid menjawab……….
kemahiran berfikir aras
“Sedarkah murid-murid bahawa gugusan
tinggi.
bintang membentuk corak-corak yang berlainan mengikut bulan dalam setahun?” Murid menjawab………….
Pencetusan idea Kemahiran
Menyiasat kerangka (15 minit)
saintifik:
alternatif. 1. Soalan-soalan yang ditujukan Buruj adalah kumpulan kepada
murid-murid.
membuat
bintang-bintang di langit.
Apakah yang kamu tahu tentang buruj?
perhubungan
Apakah yang dimaksudkan dengan buruj?
antara ruang
Mengapakah buruj tidak dapat dilihat pada
dan masa,
waktu siang?
membuat
Berapakah jenis / bentuk buruj di langit?
ramalan
Apakah kepentingan buruj kepada manusia?
Mengidentifikasi burujburuj
Memerhati.
2. Murid-murid diminta terus merujuk kepada buku teks untuk menjawab persoalan guru dan mendapati terdapat 4 jenis buruj utama yang patut diketahui
-
Biduk
oleh murid iaitu buruj pari, belantik, biduk dan skorpio.
-
Belantik
-
Pari
-
Skorpio
Kemahiran saintifik: Menginferens Penstrukturan semula idea (20 minit)
Berdasarkan rujukan murid-murid di buku teks yang Membincangkan
disediakan , mereka menyatakan kepentingan buruj
kepentingan buruj
kepada manusia berdasarkan soalan-soalan di
kepada manusia.
bawah.
1. Petani-
1. Apakah kegunaan buruj kepada petani-petani pada
petani menggunakan zaman dahulu? buruj untuk menandakan musim
2. Dalam satu situasi dimana sekiranya anda sesat
menanam dan menuai sewaktu mengembara di sesuatu tempat yang asing di ladang mereka.
bagi anda maka anda masih boleh t entukan arah
Nilai:
selatan dan utara melalui susunan buruj di langit. Mencari jalan alternatif untuk 2.Menggunakan buruj
menyelesaikan
Belantik untuk
Guru menyatakan bahawa kepentingan buruj sama
masalah & tidak
menentukan arah
seperti fungsi kompas untuk menentukan arah.
berputus asa
Utara.
3. Apakah kegunan buruj kepada ahli-ahli astronomi?
4. Berikan contoh, bagaimanakah ahli astronomi menggunakan buruj untuk mencari objek langit yang di kaji. Nilai saintifik: 3. Untuk memetakan
langit.
Menghargai sumbangan sains & teknologi
Nilai: Kerjasama dalam kumpulan, kepimpinan dalam kumpulan, penglibatan aktif atau pasif dan 1.
Murid-murid secara
1.Guru memberikan
individu
dimana
tugasan mereka
projek
berfikir secara mini kreatif dan
dikehendaki kritis.
melukis buruj selain daripada 4 buruj utama
kerja rumah di dalam Aplikasi Idea
diberikan
Buku Latihan Kerja
dengan
merujuk
kepada
Internet.
Lukisan
mengenai tajuk buruj. hendaklah dilukis di atas kertas lukisan dan
(15 minit)
diwarnakan. 2.
Guru memberikan
2.
Hasil kerja murid akan dibentangkan di hadapan
tugasan projek mini kepada murid-murid
kelas pada kelas seterusnya.
mengenai penghasilan 3. buruj selain 4 buruj
Murid-murid diberikan kerja rumah di dalam
utama dalam bentuk
Buku Latihan Kerja mengenai tajuk buruj.
lukisan di atas kertas lukisan dan diwarnakan. Kemahiran saintifik: Meramal
Refleksi
Guru menyoal soalan-soalan di bawah:
(5 minit)
i.Apakah yang kamu pelajari pada hari ini? 1.Definisi buruj dan