Decision taking in work environmentFull description
n
lagu merdeka
rphFull description
n
contoh rph dalam bahasa tamil
RPH Matematik untuk tugasan UPSI
Full description
jijijFull description
pend moral
Full description
RPH SEJARAH
rancangan pengajaran harianFull description
kriket low n high catchingFull description
contoh rancangan pengajaran harian bahasa arab
rph
ub
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SK. BUKIT BANDARAYA, KUALA LUMPUR Mata Pelajaran
Pendidikan Moral
Tahun
4 Setia / 4 Kreatif / 4 Bestari
Tarikh / Hari
23 Ogos 2017 (Rabu)
Masa
8.00 - 9.00 pagi (60 minit)
Bilangan Murid
13 orang
Nilai
Keberanian
Tajuk
Berani Hadapi Cabaran
Standard Kandungan
9.1 Mengamalkan sikap berani menyuarakan pandangan yang membina terhadap jiran.
Standard Pembelajaran
9.1.1 Mengenal pasti cara menyuarakan pandangan yang membina terhadap jiran 9.1.2 Menerangkan kepentingan menyuarakan pandangan yang membina terhadap jiran 9.1.3 Meramalkan perasaan apabila menyuarakan pandangan yang membina terhadap jiran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
Objektif Pembelajaran
1. Penaakulan: Menyatakan kepentingan berani menyuarakan pandangan membina terhadap jiran. 2. Perasaan: Menceritakan perasaan apabila berani menyuarakan pandangan sesama jiran. 3. Perlakuan: Menunjukkan sikap berani mencuba dengan cara menyelesaikan menyelesaikan set “puzzle” bergambar. bergambar. Pengetahuan Sedia Ada Murid EMK Bahan Bantu Mengajar (BBM)
1. Murid mengetahui maksud berani. Kreativiti – Kreativiti – menjana menjana idea, sumbang saran. dan lembaran kerja. “Power point” , muzik video, buku teks, set “puzzle” dan
Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran: Langkah / Masa
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Set Induksi (5 minit )
-
Murid memulakan aktiviti dengan nyanyian lagu “Inilah Barisan Kita” berpandukan muzik dan lirik lagu yang disediakan. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan lagu tersebut. Contoh soalan: 1. Apakah yang kamu faham daripada lirik lagu tersebut ? 2. Apakah nilai yang terdapat pada lagu tersebut ?
Catatan BBM: - Muzik video Strategi : - kemahiran k emahiran berfikir Kaedah : - sumbang saran
Langkah 1 (15 minit )
-
-
Langkah 2 (20 minit )
-
Guru memperkenalkan topik pembelajaran pada hari ini iaitu nilai keberanian “Berani Hadapi Cabaran” . Murid diberikan penerangan tentang konsep nilai keberanian. Guru meminta murid untuk membaca dialog tentang nilai keberanian di halaman 72 di dalam buku teks. Guru dan murid membuat sesi soal jawab tentang situasi yang telah dibaca oleh murid berdasarkan dialog tersebut. Contoh soalan: 1. Apakah sikap yang ditunjukkan oleh jiran Edi ? 2. Cuba kamu jelaskan kepentingan amalan berani menyuarakan pandangan yang membina terhadap jiran? 3. Apakah perasaan kamu apabila dapat menyuarakan pandangan yang membina terhadap jiran?
Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan yang terdiri daripada 4
-
Setiap kumpulan diberikan satu set permainan “puzzle” .
-
Setiap kumpulan perlu menyelesaikan set “puzzle” tersebut dan menceritakan secara lisan tentang nilai keberanian yang perlu ada pada gambar set “puzzle” tersebut di hadapan kelas. Murid diminta
untuk menceritakan pengalaman mereka
bersikap rajin sesama jiran secara spontan.
-
Strategi : - kemahiran berfikir dan kontekstual Kaedah : - Soal jawab
Guru bertanya kepada murid tentang pengalaman mereka bersikap bekerjasama sesama jiran.
atau 5 orang ahli kumpulan.
-
BBM: - “Power point” dan buku teks (m/s: 72)
BBM: - set “puzzle” EMK: - Kreativiti Strategi : - Kecerdasan pelbagai Kaedah : - permainan dan pembentangan
Guru membuat kesimpulan terhadap aktiviti yang telah dilaksanakan.
Langkah 3 (15 minit )
-
Guru memberikan lembaran kerja kepada murid mengikut kumpulan yang telah diberi. (Rujuk Lampiran 1).
-
Murid menyiapkan lemparan kerja tersebut secara kumpulan.
-
Guru berbincang bersama-sama murid tentang soalan dan
BBM: - Lembaran kerja Kaedah : - Perbincangan
jawapan yang sesuai pada lembaran kerja tersebut. Penutup (5 minit )
-
Guru membuat kesimpulan terhadap aktiviti yang telah dijalankan.
-
Guru menekankan kepada semua murid agar mengamalkan sikap berani dengan cara menyuarakan pandangan yang membina terhadap jiran dalam kehidupan seharian mereka.
Lampiran 1
Hari : _________________
Tarikh : _______________
Soalan : Nyatakan tindakan yang perlu kamu lakukan untuk menunjukkan kamu bersikap berani menyuarakan pandangan yang membina terhadap jiran.