Masyarakat adalah bentuk kerja sama saling menguntungkan di antara individu. Namun, yang terjadi dalam masyarakat tidak hanya bersifat cooperate melainkan juga kompetitif, bahkan tidak jaran…Full description
Tuhan tidak pernah melakukan perkara sia-sia iaitu tanpa tujuan. Semua perbuatan-Nya adalah berasaskan hikmah dan kebijaksanaan-Nya, walaupun kita tidak mengetahuinya. Yang Selalu melakukan kesilap...
Teori Keadilan Stacey Adam
Aristotles
NKP 1 Keadilan Yan SIMFull description
n
lagu merdeka
rphFull description
Mata pelajaran dan kelas
: Pendidikan Moral Tahun 3 Murni
Nilai / Tajuk
: Keadilan
Bilangan Murid
: 30 Orang
Masa
: 8.00 – 9.00 pagi (60 minit)
Standard Pembelajaran
: 8.1.1, 8.1.2, 8.1.3, 8.1.4
Objektif Pembelajaran
: Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
Penaakulan
: 1) Menyatakan sekurang-kurangnya tiga cara bersikap adil di sekolah. 2) Menyatakan sekurang-kurangnya tiga kepentingan bersikap adil di sekolah.
Perasaan
: Menyatakan sekurang-kurangnya tiga perasaan apabila bersikap adil di sekolah.
Perlakuan
: Menunjukkan sikap adil di dalam kelas.
Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran Set Induksi : 1) Guru melakonkan watak seorang ibu yang membahagikan gula-gula kepada anaknya secara tidak adil. (dengan bantuan murid-murid) 2) Guru bertanya pendapat murid tentang sikap ibu tersebut. 3) Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran.
Langkah 1 : 1) Murid membaca tiga situasi yang disalin oleh guru di papan tulis. 2) Guru dan murid bersoal jawab tentang situasi tersebut. Situasi 1 Ketua kelas menulis nama murid yang bising di antara bukan kawan rapatnya.
Situasi 2 Penjual kantin menjual makanan dalam kuantiti yang banyak hanya kepada anakanak guru. Situasi 3 Guru memberi layanan yang istimewa kepada murid yang pandai sahaja manakala murid yang sederhana dan lemah dipinggirkan. 3) Guru menjelaskan tentang nilai keadilan.
Langkah 2 : 1) Guru menayangkan gambar melalui LCD kepada murid. 2) Murid menyatakan pendapat mereka tentang perbezaan gambar yang dilihat. 3) Murid membuat kesimpulan dan menyatakan perasaan.
Langkah 3 : 1) Guru mengedarkan lembaran kerja. a. Mengenal pasti pernyataan yang betul atau salah. b. Padankan situasi dengan tindakan yang betul.
Penutup
: 1) Guru membantu murid membuat kesimpulan berkaitan tajuk. 2) Guru bersoal jawab dengan murid apakah perasaan mereka jika bersikap adil di sekolah.
Bahan Bantu Belajar : Gula-gula, LCD, lembaran kerja EMK
: Kreatif dan inovatif (menjana idea)
Refleksi
: 25 orang murid telah mencapai objektif yang ditetapkan.
5 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum aktiviti p & p akan datang. Tandakan ( / ) pada pernyataan yang betul dan tandakan ( X ) pada pernyataan yang salah.