Proiect didactic Clasa: Pregătitoare B Propunăto r:Viorica Mustafa Data: 29.04.2013 Aria curriculară : Arte şi Tehnologii Disciplina: Muzică şi mişcare Unitatea tematică : Jocuri şi jucării Subiectul: Jucării muzicale improvizate Forma de realizare : lecţie integrată Tipul lecţiei: predare-învăţare-evaluare Competenţe specifice 1.1. .Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-La1,cu o structură ritmico-melodică asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor 2.2 Cântarea în colectiv a cântecelor ,asociind mişcarea sugerată de text 3.1 Manifestarea liberă,adecvată,pe muzică,apelând la diverse forme de exprimare
Competen Competențe integra integrate: te: CLR 2.3.Participarea la dialoguri scurte,în situaţii de comunicare uzuală AVLM AV LM 2.6. 2.6.Pa Parrtici ticipa pare reaa la acti activi vită tăţi ţi inte integr grat atee adap adapta tate te nive nivellului ului de vârs vârstă tă.î .în n car care vizuală,muzicală,verbală,kinestezică ES 2.1.Recunoaşterea unor deprinderi de comportament moral-civic în grupurile grupurile de apartenenţă; 2.2.Aplicarea unor deprinderi de comportamnet moral-civic în contexte familiare.
Obiective operaţionale: a. Cognitive : OC.1 Să-şi însuşească cel puţin prima parte din cântec; OC.2 Să improvizeze din diverse materiale cel puţin o jucărie muzicală; OC 3Să acompanieze cu jucăriile muzicale improvizate cel puţin un cântec b. Psiho-motorii:
se
asoc asociiază ază
elem elemen ente te
de
expr exprim imar aree
•
OM1: să-şi coordoneze mobilitatea mâinii şi a corpului în funcţie de solicitări.
•
OM2 să mânuiască corect jucăriile muzicale improvizate c. Afective:
• • •
OA1: vor manifesta interes pentru învăţarea unui cântec nou; OA2: vor dori să cânte cât mai frumos; OA3:îşi vor exprima părerea faţă de interpretarea colegilor.
RESURSE: I.
Metodologice
Strategii didactice : a) Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia euristică, exerciţiul, observaţia dirijată, munca independentă b) Mijloace de învăţământ: Cd,casetofon; c) Forme de organizare: frontală, individuală. II.
Temporale
III.
Ora are o durată de 45 minute, din care 30 minute activitatea propriu-zisă ș i 15 minute activităț i recreative. Umane Clasa are un număr de 26 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihică ș i fizică normală, corespunzătoare vârstei.
IV. Bibliografice:
● oficiale: - Programe şcolare pentru clasa pregătitoare,
nr. 3656/29.03.2012
Strategii Nr. crt.
1.
Momente Durata
Moment organizatoric 1’
Ob. Op.
Conţinut – activităţi de învăţare Activitatea învăţătorului
Activitatea elevilor
Crearea cadrului - se pregătesc necesar pentru pentru oră,luând desfăşurarea în bune loc în bănci condiţii a orei de Muzică şi mişcare
Un fragment din cântecul Fuga jucăriilor,acompaniat de o jucărie muzicală improvizată:un pahar şi un băţ
Metode şi Mijloace de procedee învăţământ
Conversaţia Explicaţia
Moduri de organizare
Frontală
Sunt interesaţi de efectul jucăriei
Ascultă cu interes
CD Casetofn
Frontală
Conversaţia
2.
Captarea şi orientarea atenţiei 2’
Frontală conversaţia -explicaţia;
Discuţie dirijată -Ce instrumente muzicale cunoaşteţi? Răspund la