Proiect de lecţie Prof.înv.primar: Nădăşan Teodora -Georgeta Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Band Clasa: Pregătitoare A Data: 9.12.2013 Aria curriculară: Arte Disciplina: Muzică şi mişcare Unitatea de învăţare: Baba Iar Iar nă nă intră-n intră-n sat Subiectul: Cântecul: „Ninge„Ninge -ncetişor” Forma de realizare: lecţie integrată Tipul lecţiei: predarepredare -învăţare Competenţe specifice : 1.1 Receptarea unor sunete din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi contrastante 2.3 Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu durate şi intensităţi diferite 3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare 3.2 Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu, din folclorul copiilor Obiective operaţionale: a. Cognitive:
OC1 Să Să-şi însuşească corect elemente de tehnică vocală (dicţie, emisie, respiraţie) ;
OC2 Să interpreteze corect şi expresiv cântecul învăţat; învăţat ;
OC3 Să execute corect corect şi expresiv linia ritmicoritmico-melodică a noului cântec. 1
b. Psiho-motorii:
OPM1 Să menţină o poziţie corectă în timpul cântării, în vederea realizării respiraţiei costo -diafragmate şi a emisiei corespunzătoare a sunetelor;
OPM2 Să acompanieze interpretarea cu mişcări sugerate de textul cântecului.
c. Afective:
OA1: Dezvoltarea sensibilităţii artistice a copiilor ;
Resurse: I.
Metodologice
Strategii didactice: a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exer ciţiul, jocul de mişcare b) Mijloace de învăţământ: panou-imagini cu anotimpul iarna, laptop, fişă de lucru c) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individuală. II.
Temporale Ora are o durată de 45 minute, din care 35 minute activitatea propriu- zisă şi 10 minute activităţi recreative.
III.
Umane Clasa are un număr de 15 elevi, care se caracterizează printr -o dezvoltare psihică şi fizică normală, corespunzătoare vârstei.
IV. Bibliografice: ● ştiinţifice: - auxiliar didactic: Piţilă Teodora, Mihăilescu Cleopatra, Grigorescu Crinela, Coman Camelia, „ABC muzical”, clasa pregătitoare , Bucureşti, Editura „Art”, 2012 ● oficiale: - Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, nr. 3418/19.03.2013 ● metodico – didactice: - Motora-Ionescu Ana, „Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I -IV”, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1978 2
Strategii Nr. crt.
Etapele lecţiei
Ob. op.
Conţinut – activităţi de învăţare Activitatea
Activitatea
învăţătoarei
elevilor
Metode şi
Mijloace de
Moduri de
procedee
învăţământ
organizare
Evaluare
Asigur condiţii optime Se pregătesc pentru desf ăşurarea
pentru începerea
activităţii propriu-zise. activităţii Desfăşor următoarele
Conversaţia
activităţi muzicale:
1.
Moment organizatoric
OC1
Frontală
a) Exerciţii de
Execută
respiraţie sub formă
exerciţiile de
de joc:
respiraţie
Observarea sistematică a elevilor
- umflăm balonul - mirosim florile - suflăm fulgul de nea
Exerciţiul
b) Exerciţii de dicţie:
Aprecieri
„ Rici, rici, măi arici,
Individuală
scoate ţepele de-aici”,
Execută
„Buş-buş,cărăbuş ieşi
exerciţiile de
afară din culcuş.”
dicţie.
globale şi individuale
3
c) Exerciţii de încălzire a vocii sub OPM1
formă de joc:
Execută
- se imită sunete din
exerciţiile de
natur ă
încălzire a vocii
Exerciţiul
Frontală
Observarea sistematică a elevilor
... imităm zumzăitul albinei (zummm) ... imităm ciripitul păsărelelor (cip-cirip) ... imităm sunetul clopoţelului (cling-cling)
2.
Reactualizarea
Cer elevilor să repete
Interpretează
cunoştinţelor
cântecul „Degeţelele”
cântecul învăţat
însoţit de mişcările
anterior.
însuşite anterior OC2
Exerciţiul
Frontală Evaluare
sugerate de versuri
sumativă Realizează
Demonstraţia
Individuală
mişcările sugerate de text.
4
3.
Captarea atenţiei
Prezint elevilor
Elevii răspund la
următoarea ghicitoare:
ghicitoare.
Conversaţia
Frontală
„Albă plapumă şi moale/S-a întins pe deal, pe vale,/Iar când vine primăvara/Se topeşte plăpumioara.” Cer unui elev să vină
Un elev vine să
Pachet – panou
să desfacă pachetul
desfacă pachetul.
cu imagini de
lăsat de postaşul
Individuală
iarnă
clasei. Solicit elevii să
Alcătuiesc
alcătuiască enuţuri pe
enunţuri pe baza
baza imaginilor de pe
imaginilor.
Conversaţia
panou.
5
Copii, astăzi vom învăţa un cântec specific anotimpului
Reţin titlul
în care ne aflăm.
cântecului
Conversaţia
Frontală
Acesta se numeşte: 4.
Anunţarea temei
„Ninge-ncetişor”.
şi a obiectivelor
Voi va trebui să fiţi atenţi şi să reţineţi corect versurile cântecului, să executaţi mişcările sugerate de versuri. Vizionarea clipului
Dirijarea 5.
propriu-zisă a învăţării
pentru noul cântec.
Vizionează filmuleţul şi
Adresez următoarele
răspund la
întrebări:
întrebările
Ce anotimp este prezentat
Filmuleţ
adresate.
Conversaţia
Laptop
Frontală
Evaluare formativă
în cântec?
6
În ce anotimp ne aflăm?
Care sunt lunile de iarnă?
Cum mai este
Conversaţia
Frontală
numită luna Decembrie?
Cu ce se acoperă întreaga natură? Găsiţi cuvinte asemănătoare pentru „zăpadă”.
Care sunt bucuriile iernii pentru copii?
7
Precizez modalităţile de lucru pentru învăţarea cântecului.
OC3
Frontală
Se mobilizează
1. Se cântă prima
pentru învăţarea
strofă apoi se reţin tot
cântecului.
Exerciţiul
Evaluare formativă
Individuală
câte două versuri. Pe grupe
2. Se reia prima strofă. 3. Se cântă strofa a doua procedând la fel. 4. Se reia strofa a doua. Se reia în întregime cântecul. OPM2
Frontală
Interpretează În scopul consolidării
respectând
cântecului însuşit, cer
cerinţele.
Exerciţiul
Evaluare formativă
interpretarea melodiei asociind mişcări specifice fiecărei strofe.
8
Obţinerea performanţei şi 7.
conexiunea inversă (feed-back-ul)
OA1
Solicit elevii să vină
Cântă şi execută
în faţa clasei şi să
mişcările sugerate
realizeze mişcările
de cântec.
Joc de mişcare Demonstraţia
Frontală
sugerate de cântec.
Evaluare formativă
Explic elevilor
Sunt atenţi la
cerinţele exerciţiilor şi
explicaţii şi
le cer să rezolve fişa
rezolvă fişa de
de lucru.
lucru.
Explicaţia
Fişa de lucru
Exerciţiul
Fac aprecieri globale 8.
Evaluarea
şi individuale şi
activităţii
recompensez elevii cu
Individuală
Aprecieri Fulgişori
globale şi individuale
fulgişori.
9
Data: 9.12.2013
Numele:
Fişă de lucru – Muzică şi mişcare 1. Pune un X în căsuţa corespunzătoare acţiunii care se petrece în cântec:
2. Încercuieşte imaginile obiectelor care se regăsesc în cântec:
3. Colorează fulgul de nea preferat:
10
Ninge-ncetişor Muzica: Timotei Popovici Ninge,ninge,ninge-ncetişor, Cade, cade câte-un fulg uşor. Hai copii la săniuş Să ne dăm pe derdeluş. Ninge,ninge,ninge-ncetişor, Cade, cade câte-un fulg uşor. Câmpul şi întregul sat Haină albă au îmbrăcat.
11