PENDIDIKAN JASMANI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Mata Pelajaran
: Pendidikan Jasmani
Tunjang
: Kemahiran
Tajuk
: Pergerakan Asas
Kemahiran
: Lokomotor (Manipulasi Alatan)
Tarikh
: 20 April 2008
Masa
: 7.45 – 8.15 pagi
Tahun
: 1 Bijaksana
Bilangan Murid
: 30 murid
Objektif
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat
i.
Psik Psikom omot otor or
: Mel Melak akuk ukan an aktiv aktivit itii mela melamb mbun ung g dan dan meny menyam ambu butt pun pundi di kaca kacang ng kepa kepada da kawa kawan n men mengg ggun unak akan an teknik yang betul 3 dari 5 percubaan pada jarak 2 meter
ii.
Kogn Kognit itif if
: Mem Memah aham amii dan dan meny enyatak atakan an cara ara mel melam ambu bung ng dan dan men meny yambu ambutt pun pundi di kaca acang deng dengan an betu betull
iii.
Afektif
: Bekerjasama dan gembira melakukan aktiviti
PENDIDIKAN JASMANI
Pengalaman Pengalaman Sedia Ada
: Mempun Mempunyai yai pengalaman pengalaman melambung melambung dan menyambut menyambut bola
Penerapan Nilai
: Keyakinan diri dan bekerjasama
KBKK
: Murid dapat membezakan antara melambung dan menyambut pundi kacang
Penggab gabungj ngjalinan
: Ke Kecergas gasan - Ketangkasan
Kesepaduan
: Matematik - Anggaran jarak dan mengira
Alatan
:
BAHAGIAN /
(5 minit)
Pundi Kacang
- 30
ii.
Gelung Rotan
-8
iii .
Wisel
-1
iv.
Skital
-8
AKTIVITI
MASA
Permulaan
i.
FOKUS PEMBELAJARAN
ORGANISASI
Memanaskan badan i.
Berlari setempat
ii.
Berlari ulang alik
CATATAN / ALATAN
Teori Kecerdasan •
Berlari setempat perlahan-
•
lahan dalam barisan •
Berlari ulang alik perlahanlahan sambil membuat
Murid berbaris menghadap guru
•
Guru memberikan arahan untuk
Pelbagai (TKP) •
Kinestetik
•
Visual ruang
•
Verbal
PENDIDIKAN JASMANI
pergerakan kreatif dalam iii.
jarak 10 meter
Membuat reg regangan
linguistik
senaman sebelum memulakan aktiviti.
Kepala
•
melakukan
Tangan
GURU
Menggerakkan kepala ke
X
atas, ke bawah, ke kanan dan ke kiri •
Mendepakan tangan ke
MURID
hadapan, menggerakkan X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
kali
X
X
X
X
Letakkan tangan di
X
X
X
X
tangan ke atas dan
Pinggang
membukakan tangan ke kanan dan ke kiri
Kaki dan
•
paha •
Ulang aktiviti sebanyak 3
pinggang dan gerakkan pinggang ke kanan dan ke kiri dalam kiraan 8 •
Berdiri tegak, kaki dibuka
•
Intrapersonal
PENDIDIKAN JASMANI
seluas paras bahu •
Bongkokkan badan dan siku dibengkokkan sedikit
•
Cuba sentuh lantai dengan kedua belah tangan dan tahan dalam kiraan 8
Perkembangan
i.
Murid urid diber iberik ikan an satu atu
•
pundi kacang
Langkah 1
Murid berselerak di
Teori Kecerdasan
menggunakan pundi kacang
dalam kawasan
Pelbagai (TKP)
secara bebas
yang ditandakan
Murid diberi peluang untuk
•
(5 minit) •
•
Kinestetik
•
Visual ruang
dengan skital
Murid melambung pundi kacang dan menyambut
•
pundi kacang secara
X
X
Verbal linguistik
individu pada aras kepala •
dan menyambut pundi kacang
i.
Melambung pundi
X
X
X
X
X
X
X
•
Intrapersonal
•
Pundi
Murid melambung pundi kacang (tepuk tangan 2 kali)
Langkah 2
X
•
Ulang aktiviti 3 kali
•
Murid dibahagikan kepada 2
kacang X
X
X
X •
Skital
Teori Kecerdasan
PENDIDIKAN JASMANI
(8 minit)
kacang secara
barisan secara menghadap
berpasangan
antara satu lain iaitu kumpulan A dan Kumpulan
Kumpulan A X
X
X
X
Pelbagai (TPK) X
B dalam jarak 2 meter •
Murid kumpulan A
X
X
melambung pundi kacang
•
•
Visual ruang
•
Verbal linguistik
•
Intrapersonal
•
Pundi kacang
kumpulan B
Ulang aktiviti sebanyak 5 kali
Kumpulan A
X
Kinestetik
membaling kepada
menyambut pundi kacang •
X
Kumpulan B
kepada murid kumpulan B dan murid kumpulan b
X
•
•
Kumpulan B membaling kepada Kumpulan A
Langkah 3 (9 minit)
i.
Membaling pundi
•
kacang ke dalam gelung •
Murid dibahagikan kepada 4
Teori Kecerdasan
kumpulan
Pelbagai (TPK)
Murid membaling pundi kacang ke dalam gelung
•
Kinestetik
•
Visual ruang
yang disediakan secara bergilir-gilir •
Murid yang telah membaling
•
Gelung rotan •
Verbal linguistik Intrapersonal
PENDIDIKAN JASMANI
akan bergerak ke belakang
•
untuk memberi peluang
•
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
yang dikira
X
X
X
X
Murid menyanyikan lagu
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
•
Gelung rotan
Aktiviti diulang sehingga semua murid membuat balingan
•
kacang
Murid
kepada rakan membaling
Pundi
Pundi kacang yang memasukki gelung sahaja
Penutup (5 minit)
i.
Menyanyi
•
“Kalau Rasa Gembira
Teori Kecerdasan Pelbagai (TPK)
Tepuk Tangan” sambil membaling pundi kacang
Murid
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 2
•
Kinestetik
•
Muzik
•
Pundi kacang
PENDIDIKAN JASMANI
Matapelajaran
: Pendidikan Jasmani
Tunjang
: Kemahiran
Tajuk
: Pergerakan Asas
Kemahiran
: Larian dan lompatan
Tarikh
: 1 April 2008
Masa
: 9.00 pagi – 9.30 pagi
Tahun
: 2 Mariam
Bilangan Murid
: 30 orang
Objektif
: Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat
Psikomotor
: Melakukan aktiviti larian dan lompatan dengan menggunakan teknik yang betul sebanyak 5 kali daripada 8 percubaan
Kognitif
: Menyatakan secara lisan perbezaan antara larian dan lompatan yang dilakukan
Afektif
: Menunjukkan semangat bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan aktiviti
Pengalaman sedia ada
: Murid telah mengetahui kemahiran melompat dan berlari secara tidak formal
PENDIDIKAN JASMANI
Penerapan nilai
: Sikap bekerjasama, bertolak ansur dalam kumpulan
KBKK
: Murid dapat membuat perbezaan antara berlari dan melompat
Penerapan nilai
: Sikap bekerjasama, bertolak ansur dalam kumpulan
Pengabungjalinan
:Kecergasan - Ketangkasan
Kesepaduaan
:Matematik - Anggaran jarak
Alat bantu mengajar
: i. Gelung rotan - 16 ii. Skital
- 16
iii. Bola jaring - 4
BAHAGIAN /
AKTIVITI
MASA
Permulaan
Memanaskan badan
(5 minit)
FOKUS PEMBELAJARAN
CATATAN /
ORGANISASI
ALATAN PENDIDIKAN JASMANI
Murid A sebagai ketua di
Teori Kecerdasan
hadapan dan murid B di
lari ikut kawan
Pelbagai (TKP)
belakang
Murid A berlari sambil membuat
•
Kinestetik
•
Visual ruang
gaya bebas •
Murid B meniru gaya bebas yang dilakukan oleh murid A.
•
Verbal linguistik Intrapersonal
Apabila arahan ‘TUKAR’ diberikan, murid B pula berada di hadapan murid A dan
Lompat bintang
Dalam keadaan berdiri kaki dibuka dan tangan didepa serta ditepuk di atas kepala
Tangan ditepuk seiring dengan kaki dibuka
Lompatan diulang sebanyak 10 kali
Perkembangan Langkah 1 (15 minit)
1.
Melompat di
dalam gelung rotan
Murid dibahagikan kepada 4
X
X
X
X
Teori Kecerdasan
kumpulan
X
X
X
X
Pelbagai (TKP)
Setiap murid dikehendaki
X
X
X
X
melompat di dalam 4 gelung
X
X
X
X
rotan yang disusun secara
X
X
X
X
memanjang dengan sebelah
Murid
•
Kinestetik
•
Intrapersonal
•
Gelung rotan
PENDIDIKAN JASMANI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 3
Mata Pelajaran
: Pendidikan Jasmani
Tunjang
: Kecergasan
Tajuk
: Daya Tahan Otot
Kecergasan
: Lompatan
Tarikh
: 02 April 2008 (Rabu)
Masa
: 7.45 – 8.15 pagi
Tahun
: 3 Balqis
Bilangan Murid
: 30 orang
Objektif
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat 1. Psikomotor
: Murid dapat melakukan aktiviti di stesen pada kadar yang ditetapkan.
2. Kognitif
: Murid dapat menyatakan jenis otot yang terlibat di setiap aktiviti di stesen-stesen yang di sediakan.
3. Afektif
: Memupuk semangat bekerjasama, tanggungjawab, gembira melakukan aktiviti dan sifat kepimpinan.
Pengalaman sedia ada
: Murid pernah membuat aktiviti yang melibatkan lompatan.
PENDIDIKAN JASMANI
Penerapan nilai
: Bekerjasama, mengikut arahan yang di berikan dan berdisplin
KBKK
: Murid dapat membuat perbezaan antara berlari dan melompat
Penggabungjalinan
: Tunjang Kecergasan- Kekuatan
Kesepaduan
: Matematik – Anggaran jarak
Alatan
: 1. Gelung Rotan
- 16
2. Skital
-8
3. Wisel
-1
4. Tali Skipping
-4
BAHAGIAN / AKTIVITI
FOKUS PEMBELAJARAN
ORGANISASI
MASA
Permulaan
Memanaskan badan
(8 minit)
Meningkatkan KDN i.
•
Lari atas bebola kaki
•
Bergerak ke hadapan dan lihat
Belalang
•
CATATAN / ALATAN PENDIDIKAN JASMANI
Murid dibahagikan
Teori Kecerdasan
2 barisan iaitu
Pelbagai (TKP)
belalang dan
arah larian
•
Kinestetik
•
Visual ruang
belatuk
Belatuk •
Apabila guru menyebut belatuk,
•
Verbal linguistik
belatuk akan mengejar belalang •
•
Intrapersonal
•
Skital – 8
Belalang akan berlari ke garisan yang disediakan
•
Ahli yang Berjaya ke garisan tanpa disentuh oleh pemain lawan dikira selamat
____________________ ii.
Regangan •
Tangan
Lakukan aktiviti berulang-ulang kali sehingga semua murid
•
XXXXXXXXXXXXXXXXX
berpeluang melompat
Belatuk
Berdiri tegak, kaki buka seluas
Belalang
bahu
Teknik Kecerdasan Pelbagai (TKP) •
Kinestetik
•
Visual ruang
•
•
Verbal linguistik Intrapersonal
PENDIDIKAN JASMANI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Mata Pelajaran
: Pendidikan Jasmani
Tunjang
: Kemahiran
Tajuk
: Permainan Hoki
Kemahiran
: Menolak dan menahan bola
Tarikh
: 15 April 2008 (Selasa)
Masa
: 7.45 – 8.15 pagi
Tahun
: 4 Arif
Bilangan Murid
: 30 orang
Objektif
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat i.
Psikomotor
: Murid dapat melakukan kemahiran asas permainan hoki dengan cara yang
betul dan selamat ii.
Kognitif
: Murid dapat menyatakan 2 kesalahan dalam permainan hoki
iii.
Afektif
: Memupuk semangat bekerjasama, tanggungjawab, gembira melakukan aktiviti dan
sifat kepimpinan.
PENDIDIKAN JASMANI
Pengalaman sedia ada
: Murid pernah membuat aktiviti yang melibatkan kekuatan tangan seperti melontar bola
Penerapan nilai
: Bekerjasama, mengikut arahan yang di berikan dan berdisplin
KBKK
: Murid dapat membuat perbezaan antara menolak dan menahan bola
Penggabungjalinan
: Tunjang Kecergasan - Tindakbalas
Kesepaduan
: Matematik – Anggaran jarak
Alatan
: i.
Kayu hoki
- 30
ii.
Bola hoki
- 15
iii.
Skital
- 20
iv.
Suratkhabar lama
BAHAGIAN / AKTIVITI
FOKUS PEMBELAJARAN
ORGANISASI
CATATAN / ALATAN
MASA
Permulaan (5 minit)
Memanaskan badan a) Permainan
•
Bentuk dua kumpulan
•
Satu kumpulan selitkan
curi ekor
suratkhabar yang dikoyakkan dipinggang seluar sebagai ekor •
v.
•
Kumpulan yang satu lagi akan
•
Murid dibahagikan
Teori Kecerdasan
kepada 2 kumpulan Pelbagai (TKP) •
Apabila guru menyebut kejar,
•
Kinestetik
•
Visual ruang
•
Verbal
murid akan mengejar dan cuba
PENDIDIKAN JASMANI
vi.
cuba mencabut ekor rakan •
Kemudian murid bertukar
mencabut ekor rakan
peranan
Perkembangan
•
•
Murid dikehendaki membuat dua barisan secara memanjang
Langkah 1
Murid kumpulan A XXXXXXXXXXXXXXXXX
linguistik •
Intrapersonal
•
Suratkhabar
Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP)
dan menghadap antara satu
(10 minit)
sama lain dalam jarak 3 meter •
Murid terdiri daripada kumpulan A dan Kumpulan B
•
Kumpulan A akan menolak
3 meter XXXXXXXXXXXXXXXXX Murid kumpulan B
•
Kinestetik
•
Visual ruang
•
Menahan Bola •
bola dan Kumpulan B akan •
menahan bola •
Verbal linguistik Intrapersonal Belajar cara belajar
Lakukan aktiviti berulang-ulang kali sehingga semua murid dapat menolak dan menahan bola dengan betul
Kemuncak Langkah 2
•
Perlawanan kecil
•
Murid akan dibahagikan
Teori Kecerdasan
kepada kumpulan yang terdiri
Pelbagai (TKP)
PENDIDIKAN JASMANI
(10 minit)
daripada empat orang pemain •
Perlawanan ini melibatkan empat pemain melawan empat
•
Kinestetik
•
Visual ruang
•
Verbal
pemain •
linguistik
Cara bermain -
•
Menolak dan menahan bola sahaja dibenarkan dalam permainan ini
-
Bola yang berjaya dihantar kepada setiap ahli pasukan dan berjaya sampai ke bulatan besar akan dikira mata
-
Pasukan lawan perlu
Kum ulan A
menghalang agar mata tidak dapat dikutip -
Bola bertukar tangan kepada pihak lawan selepas setiap kali mata dikutip
Kum ulan B
Intrapersonal
PENDIDIKAN JASMANI
-
Pasukan yang mendapat mata terbanyak ialah pemenang
Penutup
•
•
(5 minit)
Murid menyatakan perbezaan
•
Guru bertanya
antara menolak dan menahan
soalan dan murid
bola dalam permainan hoki
menjawab
•
belajar •
•
Belajar cara
Kemahiran
Murid dapat menyatakan
berfikir kritis
kesalahan dalam kemahiran
dan kreatif
menolak dan menahan bola dalam permainan hoki
PENDIDIKAN JASMANI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Mata Pelajaran
: Pendidikan Jasmani
Tunjang
: Kemahiran
Tajuk
: Bola Baling
Kemahiran
: Menghantar dan menerima bola
Tarikh
: 29 Mei 2008 (Khamis)
Masa
: 7.45 – 8.15 pagi
Tahun
: 6 Mariam
Bilangan Murid
: 30 orang
Objektif
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat
Psikomotor
: Murid dapat melakukan kemahiran menghantar dan menerima bola dengan menggunakan teknik yang betul pada jarak 3 meter sebanyak 5 kali daripada 8 percubaan
ii.
Kognitif
: Murid menyatakan 2 persamaan dan perbezaan antara hantaran aras dada dan hantaran melalui atas kepala
PENDIDIKAN JASMANI
Afektif Pengalaman sedia ada
: Memupuk semangat bekerjasama, tanggungjawab dan gembira melakukan aktiviti : Murid pernah melakukan aktiviti yang melibatkan menghantar dan menyambut bola
Penerapan nilai KBKK
: Bekerjasama, mengikut arahan yang di berikan dan berdisplin : Murid dapat membuat perbezaan antara membuat hantaran dan menyambut bola (membanding – beza)
Penggabungjalinan
: Tunjang Kecergasan – Koordinasi
Kesepaduan
: Matematik – Anggaran jarak
Alatan
: i.
Gelung rotan
ii.
Radio kaset
iii.
Bola Baling
iv.
Gelung rotan
BAHAGIAN / AKTIVITI
FOKUS PEMBELAJARAN
ORGANISASI
MASA
Permulaan (5 minit)
Memanaskan badan
•
a) Permainan
gelung muzik •
Bentuk dua kumpulan
•
kepada 2
perempuan)
kumpulan •
Apabila guru
•
i.
besar dengan berpegangan
memasang muzik
tangan
murid akan
ii. •
Guru akan menyusun 5 gelung rotan di dalam bulatan
•
ALATAN PENDIDIKAN JASMANI
Murid dibahagikan Teori Kecerdasan
(kumpulan lelaki dan
Murid akan membuat bulatan
CATATAN /
Pelbagai (TKP) •
Kinestetik
•
Visual ruang
•
Verbal linguistik
mengelilingi gelung rotan
•
Intrapersonal
•
Muzik
Murid akan berlari-lari anak mengelilingi gelung rotan dengan iringan muzik
•
Apabila muzik dimatikan murid akan memasukki ke dalam gelung rotan secara berselerak di tengah bulatan
•
Lelak
Murid yang tidak dapat memasukki gelung rotan akan dikeluarkan
•
Guru akan mengeluarkan satu gelung rotan dan permainan diteruskan sehingga ada pemenang
Perkembangan
Murid dikehendaki membuat
Perem u
Murid kumpulan A
Teori Kecerdasan
PENDIDIKAN JASMANI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
Mata Pelajaran
: Pendidikan Jasmani
Tunjang
: Kecergasan
Tajuk
: Imbangan
Kecergasan
: Imbangan Skala Sisi dan Imbangan Skala Y
PENDIDIKAN JASMANI
Tarikh
: 20 April 2008 (Ahad)
Masa
: 7.45 – 8.15 pagi
Tahun
: 5 Bijaksana
Bilangan Murid
: 30 orang
Objektif
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat
a.
Psikomotor
: Murid dapat melakukan aktiviti imbangan dengan teknik yang betul
b.
Kognitif
: Murid dapat menjelaskan kepentingan imbangan dalam aktiviti
c.
Afektif
: Memupuk nilai-nilai kerjasama, toleransi, tanggungjawab, kepimpinan, keseronokan dan keselamatan
Pengalaman sedia ada
: Murid pernah membuat aktiviti imbangan dalam permainan
Penerapan nilai
: Bekerjasama, mengikut arahan yang di berikan dan berkeyakinan
KBKK
: Murid dapat membuat perbezaan antara imbangan skala Y dan imbangan skala sisi
Penggabungjalinan
: Tunjang Kecergasan – Daya Tahan Otot
Kesepaduan
: Sains – Pusat Graviti
Alatan
: 1. Radio kaset 2. Kad berwarna
PENDIDIKAN JASMANI
3. Skital
BAHAGIAN / AKTIVITI
FOKUS PEMBELAJARAN
CATATAN /
ORGANISASI
ALATAN
MASA
Permulaan (5 minit)
Memanaskan badan
•
Murid berjalan cepat dengan
•
bebas dan iringan muzik
b) Permainan
Murid bergerak
Teori Kecerdasan
bebas di dalam
Pelbagai (TKP)
kawasan yang
kad berwarna
•
Apabila muzik dihentikan murid
ditandakan
bertindak melakukan aktiviti
•
dengan skital
•
Kinestetik
•
Visual ruang
mengikut warna kad yang vii.
ditunjukkan oleh guru iaitu
viii.
•
Apabila guru
•
Verbal linguistik
memasang muzik -
Kad kuning – berdiri kaku
-
murid akan bergerak dan
Kad merah – berdiri satu
mendengar
kaki
arahan guru
•
Intrapersonal
•
Muzik
•
KBKK
•
-
Kad hijau – lompat bintang tiga kali
•
-
kaku
Murid yang tidak melakukan aktiviti mengikut arahan yang diberikan akan disingkirkan
Berdiri
-
Berdiri satu kaki
Pembelajaran masteri
PENDIDIKAN JASMANI
•
Aktiviti diulangi sehingga ada pemenang
-
Lompat bintang tiga kali
Perkembangan
•
aktiviti
Langkah 1 (5 minit)
Pengelolaan
•
Murid yang berkebolehan akan
Teori Kecerdasan
membuat demonstrasi
Pelbagai (TKP)
imbangan dengan bimbingan •
Imbangan
guru
skala sisi -
•
Kinestetik
•
Visual ruang
Murid melakukan aktiviti yang diajarkan secara
•
Belajar cara belajar
berpasangan •
-
Aktiviti dilakukan secara individu apabila kemahiran telah dikuasai buat seketika
Pembelajaran secara kontekstual
PENDIDIKAN JASMANI
Langkah 2
•
Pengelolaan aktiviti
(10 minit) •
Imbangan
•
Murid melakukan ansur maju
Teori Kecerdasan
skala Y
Pelbagai (TKP)
-
skala Y
Ansur maju 1 Berdiri tegak, kaki rapat dan tangan di sisi
-
Kinestetik
•
Visual ruang
•
Belajar cara belajar
Ansur maju 2 Ansur maju 1 Angkat sebelah kaki perlahan-lahan Luruskan kaki di sisi sambil tangan memegang pergelangan kaki Imbangkan badan
-
•
Ansur maju 3 Ulangi unsur maju 1 dan 2
Ansur maju 2
•
Pembelajaran secara kontekstual
PENDIDIKAN JASMANI
Angkat kaki setinggi
Ansur maju 3
yang mampu dan kekalkan kedudukan Kemuncak
•
•
kecil
Langkah 3 (5 minit)
Permainan
•
Pertandingan
•
skala sisi
Murid berselerak dalam
Teori Kecerdasan
kawasan yang ditentukan
Pelbagai (TKP)
Apabila muzik dimainkan, murid berlari “kapal terbang”
statik •
Apabila muzik dihentikan murid
•
Kinestetik
•
Visual ruang
•
Skital
•
Belajar cara
berhenti dan membuat skala sisi •
Murid yang bergerak atau tangannya menyentuh lantai akan disingkirkan
•
Teruskan permainan sehingga pemenang diperoleh
Penutup (5 minit)
Aktiviti peneguhan
•
•
Murid diminta cuba melakukan aktiviti imbangan yang telah dipelajari
•
Imbangan skala sisi
belajar
PENDIDIKAN JASMANI
•
Aktiviti ulangkaji
•
Imbangan skala Y
•
Kemahiran berfikir kritis dan kreatif
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
Mata Pelajaran
: Pendidikan Jasmani
Tunjang
: Kesukanan
Tajuk
: keselamatan
Kesukanan
: Keselamatan di Jalan Raya
PENDIDIKAN JASMANI
Tarikh
: 29 Mei 2008 (Khamis)
Masa
: 7.45 – 8.15 pagi
Tahun
: 4 Gemilang
Bilangan Murid
: 30 orang
Objektif
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat
a) Psikomotor
: Murid dapat mematuhi peraturan dan undang-undang di jalan raya
b) Kognitif
: Murid dapat mengenal pasti kesalahan di jalan raya
c) Afektif
: Memupuk semangat patriotisme, tanggungjawab, mematuhi arahan dan berdisplin
Pengalaman sedia ada
: Murid pernah melihat tanda-tanda keselamatan jalan raya di sepanjang lebuhraya
Penerapan nilai
: Bekerjasama, mengikut arahan yang di berikan dan berdisplin
KBKK
: Murid dapat membuat perbezaan antara mematuhi dan melanggar peraturan jalan raya
Penggabungjalinan
: Kecergasan
Kesepaduan
: Sivik – Sayangi Diri
Alatan
: a) Kad tugasan b) Buku keselamatan jalan raya c) Risalah jalan raya
PENDIDIKAN JASMANI
BAHAGIAN / AKTIVITI
FOKUS PEMBELAJARAN
CATATAN /
ORGANISASI
ALATAN
MASA
Set Induksi (5 minit)
•
Lakonan
•
Soal jawab
•
•
Guru mengarahkan beberapa
Guru bertanya
Teori Kecerdasan
orang murid untuk melakonkan
soalan dan murid
Pelbagai (TKP)
adegan kemalangan jalan raya
menjawab
•
Berdasarkan lakonan murid
•
Kinestetik
•
Visual ruang
berbincang dengan guru •
tentang keselamatan jalan raya •
Contoh soalan -
Verbal linguistik
•
Intrapersonal
•
Kemahiran
Apakah tindakan yang patut diambil sekiranya melihat kemalangan jalan raya?
-
Apakah kegunaan tanda-tanda keselamatan jalan raya?
Perkembangan Langkah 1
•
Tayangan gambar
•
Guru menayangkan gambargambar situasi pengguna jalan
•
Murid dibahagikan kepada beberapa
berfikir secara
PENDIDIKAN JASMANI
(10 minit)
tentang
raya
keselamatan jalan raya
•
Murid membandingkan dan
kumpulan kecil •
kritis
Ketua kumpulan
membezakan tindakan yang
diberikan kad
patut dan tidak patut dilakukan
tugasan
-
Membanding dan membeza serta
oleh pengguna jalan raya •
•
kreatif dan
Setiap kumpulan
Tanda-tanda keselamatan jalan
mencari maklumat
raya
berdasarkan bahan-bahan yang telah disediakan oleh guru
•
Ketua kumpulan membentangkan hasil tugasan
kemahiran menaakul
PENDIDIKAN JASMANI
Perkembangan Langkah 2
•
Perbincangan
•
Perbentangan
•
(10 minit) •
Murid menerangkan
Secara
Teori Kecerdasan
kepentingan tanda-tanda
berkumpulan
Pelbagai (TKP)
keselamatan jalan raya
murid membuat
•
•
Intrapersonal
•
Belajar cara
folio tentang
Murid dikehendaki membuat
keselamatan jalan
folio tentang tanda-tanda
raya
keselamatan dan amalanamalan baik semasa menggunakan jalan raya Penutup
•
Permainan kad
•
Guru menunjukkan kad
•
Kad Tugasan
keselamatan jalan raya
(5 minit) •
belajar
Murid akan menjawab dengan
•
Kemahiran
pantas berdasarkan kad yang
berfikir kritis
ditunjukkan
dan kreatif Lintasan Zebra
Lampu Isyarat
PENDIDIKAN JASMANI
KanakKanak Melintas
Gunakan Jejantas
Laluan Sikal
Hentian Bas RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
Mata Pelajaran
: Pendidikan Jasmani
Tunjang
: Kesukanan
PENDIDIKAN JASMANI
Tajuk
: Gaya Hidup Sihat
Kesukanan
: Pemakanan Sihat
Tarikh
: 23 April 2008 (Rabu)
Masa
: 7.45 – 8.15 pagi
Tahun
: 5 Khadijah
Bilangan Murid
: 30 orang
Objektif
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat
i.
Kognitif
: Murid dapat mengenal pasti kebaikan mengambil makanan seimbang dan berkhasiat
ii.
Afektif
: Memupuk dan menimbulkan kesedaran tentang kepentingan pengambilan pelbagai jenis makanan
Pengalaman sedia ada
: Murid pernah mengambil pelbagai jenis makanan seimbang di rumah dan kantin sekolah
Penerapan nilai
: Bekerjasama semasa menyelesaikan tugasan yang diberikan
KBKK
: Murid dapat membezakan makanan yang mengandungi lemak, gula dan garam yang tinggi
Penggabungjalinan
: kecergasan – Daya Tahan Kardiovaskular
Kesepaduan
: Sains – Makanan Seimbang
Alatan
: i.
Model atau bahan sebenar pelbagai jenis makanan
PENDIDIKAN JASMANI
ii.
Carta kumpulan makanan
iii.
Gambar piramid makanan
BAHAGIAN / AKTIVITI
FOKUS PEMBELAJARAN
CATATAN /
ORGANISASI
ALATAN
MASA
Set Induksi (5 minit)
•
Roda Makanan
•
Guru menggunakan permainan
•
“Roda Makanan” •
Murid memusingkan carta roda makanan
•
Murid diminta menyebut jenis makanan yang ditunjukkan
•
Guru akan
•
Pembelajaran
memilih murid
secara
secara rawak
kontekstual
Murid akan ke
•
Kemahiran
hadapan untuk
belajar secara
memusingkan
kritis dan
roda makanan
kreatif •
Pembelajaran akses kendiri
PENDIDIKAN JASMANI
Perkembangan Langkah 1 (10 minit)
•
Pengelolaan aktiviti
•
Perbincangan antara guru dengan murid -
Menamakan kumpulan makanan
KARBOHIDRAT
-
Membezakan makanan yang tinggi kandungan
2. ___________
kritis -
Membanding dan membeza
PROTEIN 1.___________ 2.___________
lemak, gula dan garam 3.___________
VITAMIN & MINERAL 1.___________ 2.___________ 3.___________ Kumpulan Makanan
berfikir secara kreatif dan
Menamakan jenis makanan
Kemahiran
1. ___________
3. ___________ -
•
serta kemahiran menaakul
PENDIDIKAN JASMANI
•
Murid akan menyenaraikan LEMAK
kumpulan dan jenis makanan
1.___________
berdasarkan gambar
2.___________ 3.___________
Perkembangan
•
•
Aktiviti kumpulan – menyelesaikan tugasan
Langkah 2 (10 minit)
-
Guru menyediakan alatan (model makanan) atau gambar pelbagai jenis makanan
-
Murid mengelaskan makanan mengikut kumpulan makanan dan jenis makanan
•
Pembentangan kumpulan
•
Wakil kumpulan menyenaraikan kumpulan
•
Murid dibahagikan Teori Kecerdasan kepada kumpulan
Pelbagai (TKP)
kecil untuk aktiviti •
Intrapersonal
•
Kinestetik
perbincangan dalam kelas
PENDIDIKAN JASMANI
makanan dan jenis makanan pada papan tulis •
Berdasarkan aktiviti yang dilakukan dalam langkah 1
Penutup (5 minit)
•
Perbincangan
•
Menyanyi
•
•
Perbincangan tentang rumusan
•
Guru bertanya
•
Kemahiran
isi pengajaran dan
soalan dan murid
berfikir secara
pembelajaran
menjawab
kreatif dan kritis
Guru dan murid sama-sama menyanyikan lagu “Gaya Hidup Sihat”
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4
•
TKP – Muzik
PENDIDIKAN JASMANI
Mata Pelajaran
: Pendidikan Jasmani
Tunjang
: Kecergasan
Tajuk
: Daya Tahan Kardiovaskular
Kecergasan
: Mengambil Kadar Nadi
Tarikh
: 02 April 2008 (Rabu)
Masa
: 7.45 – 8.15 pagi
Tahun
: 4 Balqis
Bilangan Murid
: 30 orang
Objektif
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat
i.
Psikomotor
: Murid melakukan aktiviti daya tahan kardiovaskular
ii.
Kognitif
: Murid dapat menyatakan tiga otot besar yang terlibat semasa melakukan aktiviti daya tahan kardiovaskular
iii.
Afektif
: Menghargai diri sendiri dan bertanggungjawab
Pengalaman sedia ada
: Murid mempunyai pengalaman berlari dan pernah melihat atlet jarak jauh beraksi
Penerapan nilai
: Bekerjasama, mengikut arahan yang di berikan dan berdisplin
KBKK
: Murid dapat menyenaraikan otot-otot yang terlibat dalam aktiviti daya tahan kardiovaskular
PENDIDIKAN JASMANI
Penggabungjalinan
: Tunjang Kecergasan- Ketangkasan
Kesepaduan
: Matematik – Mengira
Alatan
: i.
Radio kaset
ii.
Jam randik
iii.
Skital
iv.
Tali Skipping
BAHAGIAN / AKTIVITI
FOKUS PEMBELAJARAN
ORGANISASI
CATATAN / ALATAN
MASA
Permulaan
Memanaskan badan
(5 minit)
Meningkatkan KDN i.
Belalang Belatuk
•
Lari atas bebola kaki
•
Bergerak ke hadapan dan
•
Murid dibahagikan 2
Teori Kecerdasan
barisan iaitu belalang
Pelbagai (TKP)
dan belatuk
lihat arah larian •
Apabila guru menyebut
•
Kinestetik
•
Visual ruang
belatuk, belatuk akan mengejar belalang •
Belalang akan berlari ke garisan yang disediakan
•
Verbal linguistik
•
Intrapersonal
•
Skital – 8
PENDIDIKAN JASMANI
•
Ahli yang Berjaya ke garisan tanpa disentuh oleh pemain lawan dikira selamat
____________________
XXXXXXXXXXXXXXXXX Belatuk Belalang XXXXXXXXXXXXXXXXX
____________________
•
Murid berselerak di dalam kawasan yang ditandakan dengan skital
PENDIDIKAN JASMANI
•
Guru membuat demonstrasi dan murid melakukan aktiviti
Perkembangan Langkah 1
•
Pengelolaan
•
aktiviti
(12 minit) •
Murid dibahagikan 4
•
Lakukan aktiviti ini
kumpulan kecil iaitu A, B,
selama 5 minit di stesen-
C dan D
stesen yang dikhaskan
Ketua kumpulan A, B, C,
•
Murid di dalam setiap
dan D diberi pilihan untuk
kumpulan membaca
memilih kad-kad gambar
arahan yang terdapat
yang disediakan oleh
dalam kad gambar
guru •
Murid mengambil kadar nadi sebelum memulakan aktiviti
•
Murid melakukan aktiviti seperti kad gambar selama 5 minit
•
Kad 1 – Jogging
Murid mengambil kadar nadi selepas melakukan aktiviti
•
Belajar cara belajar
PENDIDIKAN JASMANI
Kad 2 – Skipping
Kad 3 – Senamrobik
PENDIDIKAN JASMANI
Kad 4 Kemuncak
•
Aktiviti nombor
•
•
Murid membuat bulatan
•
Mendengar arahan yang
hingga 8 dan ulang kiraan
(8 minit)
sama •
diberikan oleh guru
•
Kinestetik
•
Visual ruang
•
KBKK
Guru akan menyebut satu nombor
•
Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP)
bulatan dengan kiraan 1
sama lari
Langkah 2
Murid duduk dalam
Murid yang sama nombor akan berlari mengelilingi bulatan
•
Murid yang sampai dahulu ke tempat asalnya dikita menang
Penutup (5 minit)
•
Perbincangan
•
Pada sesi refleksi, murid
Teori Kecerdasan
menyuarakan perasaan
Pelbagai (TKP)
mereka tentang aktiviti •
Kinestetik
•
Visual ruang
•
Verbal
yang telah dilakukan dalam guru member respons terhadap pengalaman yang murid
PENDIDIKAN JASMANI
peroleh •
Soal jawab
•
Guru menyoal dan murid menamakan otot-otot
linguistik •
Guru bertanya soalan dan murid menjawab
utama yang terlibat semasa melakukan aktiviti pada setiap kad gambar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
•
Intrapersonal
PENDIDIKAN JASMANI
Mata Pelajaran
: Pendidikan Jasmani
Tunjang
: Kesukanan
Tajuk
: Penyalahgunaan Bahan
Kesukanan
: Hidup sejahtera tanpa rokok dan alkohol
Tarikh
: 21 April 2008 (Isnin)
Masa
: 7.45 – 8.15 pagi
Tahun
: 5 Cemerlang
Bilangan Murid
: 30 orang
Objektif
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat
i.
Kognitif
: Menjelaskan cara mengelak daripada mengambil bahan-bahan terlarang
ii.
Afektif
: Menyedari kepentingan penjagaan diri dengan mengamalkan gaya hidup sihat
Pengalaman sedia ada
: Murid pernah melihat penagih dadah di kaca televisyen
Penerapan nilai
: Bekerjasama, mengikut arahan yang di berikan dan berkeyakinan
KBKK
: Murid dapat menyatakan kesan buruk merokok dan mengambil minuman alkohol
Penggabungjalinan
: Tunjang Kesukanan - Keselamatan
Kesepaduan
: Sains – Bahan-bahan kimia
Alatan
:
PENDIDIKAN JASMANI
i.
Poster antidadah, antialkohol dan antirokok
ii.
Model atau bahan sebenar
iii.
Komputer – Tayangan gambar