RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM Mata Pelajaran
: Asas Ulum Syariah (Ibadah)
Kelas
: 5 Adnin
Tarikh
: 30.9.2011
Masa
: 8.40-9.10 Pagi
Bilangan
: 15 Orang
Tajuk
: Tayamum
Kemahiran
: Menyatakan pengertian tayamum melakukan kemahiran bertayamum.
PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1. Murid Murid menge mengetah tahui ui anggot anggota a tayamum tayamum.. 2. Murid menge mengetahui tahui bahan bahan yang yang digunak digunakan an untuk untuk bertayamu bertayamum. m.
HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat : 1. Menyat Menyataka akan n penger pengertia tian n tayamu tayamum. m. 2. Menjelaska Menjelaskan n rukun rukun dan cara bertayamum bertayamum.. 3. Menerangka Menerangkan n sebab-seba sebab-sebab b yang mengha mengharuska ruskan n bertayamum bertayamum.. 4. Menyenara Menyenaraikan ikan syarat-sya syarat-syarat rat tayamum. tayamum. STRATEGI PEMBELAJARAN: 1. Berp Berpus usat atka kan n guru guru.. 2. Berp Berpus usat atka kan n murid murid.. 1
3. Berp Berpus usat atka kan n bah bahan an.. KAEDAH PEMBELAJARAN : 1. Soal ja jawab 2. Pene eneran rangan gan 3. Dem Demons onstra trasi 4. Simulasi 5. Tunju unjuk k cara cara 6. Kuiz KEMAHIRAN BERFIKIR : 1. Meny Menyen enar arai aika kan. n. 2. Meny Menyat atak aka an . 3. Meng Mengkl klas asif ifik ikas asik ikan an.. PENERAPAN NILAI : 1. Sentiasa Sentiasa menunaik menunaikan an solat yang yang difardhuka difardhukan n dalam apa keadaa keadaan n sekalipun. sekalipun. 2. Sentiasa Sentiasa menjaga menjaga kebersi kebersihan han diri walaupu walaupun n ketika ketiad ketiadaan aan air. 3. Istiqa Istiqamah mah mela melakuk kukan an ibada ibadah h solat. solat. BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM) ; 1. Papa Papan n gulu gulung ng.. 2. Komp Komput uter er / LCD LCD.. 3. Kad Gamb ambar. ar. 4. Kad Kad aya ayatt / kad kad hur huruf uf 5. Debu Debu tanah tanah yang yang suci suci / tepun tepung g / bedak. bedak.
2
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN : Langakah /
Isi
Aktiviti Pengajaran &
Catatan /
Pembelajaran
Alat
Masa Pendahuluan Bacaan Doa. (2minit) Set Induksi (3 minit)
Ketua
kelas
membaca
doa
diikuti oleh murid-murid lain. -Tayamum
-Guru meminta seorang murid Kad huruf
-Gambar Air Dan Debu
membin membina a perkat perkataa aan n daripa daripada da LCD
Tanah.
kad huruf yang diberikan.
-Guru
meminta
murid
membaca secara berkumpulan perkat perkataan aan yang yang telah telah berjay berjaya a dibina.
-Guru membawa air dan debu tanah/ tanah/ menunj menunjukk ukkan an gambar gambar air dan debu tanah.
-Guru -Guru berso bersoal al jawab jawab tentan tentang g kegunaan dua bahan tersebut: •
Terangkan kegunaan air dan tanah (debu)?
•
Apakah dila dilak kukan ukan
yang apab apabil ila a
perlu air air
tiada tiada untuk untuk melaku melakukan kan 3
ibadah? •
Apakah
ibadah-ibadah
yang memerlukan debu apabila ketiadaan air?
-Guru
mengaitkan
jawapan-
jawapan murid dengan tajuk yang akan dipelajari. Langkah 1
Pengertian Tayamum.
(5 minit)
-Guru memaparkan pengertian LCD tayamum .
-Secara
berkumpulan,
guru
meminta murid membacanya.
-Kemudian, murid
guru
meminta
membacanya
secara
individu. Langkah 2
Rukun Tayamum.
(5 minit)
-Guru
memaparkan
carta LCD
dalam bentuk lut sinar / kertas mahjung
/
LCD
yang
mengandungi rukun tayamum.
-Murid membaca
carta yang
mengandungi rukun tayamum secara
individu
dan
berkumpulan. Langkah 3
Syarat Tayamum.
-Guru
(10 minit)
Amali
dalam bentuk lut sinar / kertas mahjung
memaparkan
/
mengandungi 4
LCD sebab
carta LCD Bedak
yang Kertas dan
syarat tayamum.
-Murid membaca carta yang mengandungi perkara-perkara di atas
secara individu dan
berkumpulan.
-Murid bersoal jawab dengan guru
tentang
rukun,
sebab
yang mengharuskan tayamum dan syarat tayamum.
-Guru menjelaskan persoalan yang dikemukakan oleh murid.
-Guru
memilih
melakukan
ketua simulasi
bertayamum.
-Guru
menunjukkan
cara
bertayamum yang betul.
-Guru
meminta
membentuk melakukan
murid
kumpulan untuk simulasi
cara
bertayamum.
-Guru
membimbing
murid
dengan kaedah tunjuk cara yang betul.
5
Penutup (5minit)
Pengukuhan Penilaian.
Dan -Secara individu, guru meminta Kuiz murid menjawab soalan kuiz Kertas yang disediakan.
lampiran
-Dengan bimbingan guru murid menjawab semua soalan.
-Guru
membuat
kesimpulan
dan memberikan peneguhan positif kepada murid.
-Guru mengedarkan lampiran soalan
yang
menghendaki
murid mengelaskan di antara rukun
tayamum
dan
syarat
bertayamum.
-Murid diminta menampalkan helaian kertas soalan di dalam buku rumah.
6
kerja
sebagai
kerja
PERANCANGAN
a) PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1. Murid mengetahui anggota tayamum. 2. Murid mengetahui bahan yang digunakan untuk bertayamum. Murid diharap mengetahui anggota tayamum dan anggota wuduq. Murid juga dilihat dapat membezakan anggota wuduq dan anggota tayamum. Murid-murid juga mampu menjawab dengan betul bahan yang digunakan untuk berwuduq dan bertayamum.
b) HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat : 1. Menyatakan pengertian tayamum. 2. Menjelaskan rukun dan cara bertayamum. 3. Menerangkan sebab-sebab yang mengharuskan bertayamum. 4. Menyenaraikan syarat-syarat tayamum. Melalui objektif pengajaran murid-murid diharap dapat menyatakan pengertian tayamum dengan jelas dan betul sama ada dengan cara membaca ataupun hafazan. Selain itu, murid-murid diharap dapat mengetahui rukun bertayamum disamping
sebab-sebab
yang
mengharuskan
bertayamum.
Dan
diakhirnya
diharapkan murid-murid dapat menunjukkan ataupun melakukan cara bertayamum yang betul sama ada melalui percakapan, perbuatan dan penulisan. Dengan ini secara tidak langsung, murid-murid mengetahui syarat bertayamum dengan betul. Dilakukan dengan cara yang betul tanpa dan dengan bimbingan guru. 7
c) STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN: 1. Berpusatkan guru. 2. Berpusatkan murid. 3. Berpusatkan bahan. Melalui startegi berpusatkan guru, murid akan lebih terkawal dan berdisiplin semasa sesi
pengajaran
berlangsung.
Dengan
cara
ini
akan
memudahkan
guru
menyampaikan arahan, melakukan aktiviti yang lebih teratur dan menguji tahap kecekapan seorang guru bagi menarik perhatian murid-murid untuk memberikan tumpuan semasa proses pembelajaran.
Strategi berpusatkan murid pula dapat melahirkan murid-murid yang berdaya saing, kreatif, berani dan meningkatkan keupayaan diri mereka.
Kita dapat
mengenal pasti potensi seseorang murid apabila mereka terlibat secara langsung semasa proses pembelajaran berlangsung. Aktiviti secara berkumpulan dan individu pastinya menentukan tahap kefahaman mereka.
Penggunaan bahan yang mudah dan tidak membebankan guru menambah baikkan proses pengajaran dan pembelajaran murid-murid. Apatah lagi sekiranya mereka sendiri dapat menggunakan dan mengaplikasikan bahan yang telah disediakan.
8
d) KEMAHIRAN BERFIKIR : 1. Menyenaraikan. 2. Menyatakan . 3. Mengklasifikasikan.
Kemahiran berfikir adalah menyatakan pengertian tayamum dengan jelas apabila murid dapat menjawab dengan ataupun tanpa bimbingan guru. Murid juga diharap dapat menyenaraikan dan mengelaskan syarat dan rukun tayamum. Melalui kemahiran ini, murid diharap dapat mengenalpasti bentuk gabungjalin antara mata pelajaran lain dengan mata pelajaran Agama Islam.
e) PENERAPAN NILAI : 1. Sentiasa menunaikan solat yang difardhukan dalam apa keadaan sekalipun. 2. Sentiasa menjaga kebersihan diri walaupun ketika ketiadaan air. 3. Istiqamah melakukan ibadah solat.
Penerapan nilai yang sesuai diharap dapat
melatih murid melakukan amalan
kebaikan dengan mengaplikasikan teknik atau cara bertayamum dengan betul. Penilaian nilai juga boleh ditekan melalui kaedah ujian atau peneguhan menerima atau memperolehi peneguhan positif.
9
yang
f) KAEDAH PEMBELAJARAN : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Demonstrasi 4. Simulasi 5. Tunjuk cara 6. Kuiz Kaedah yang biasa digunakan oleh guru adalah bersoal jawab secara sehala ataupun dua hala. Iaitu antara guru dan muridnya ataupun melalui guru sahaja. Kaedah penerangan lebih kepada cara guru menyampaikan ilmu dan murid menerimanya sebagai pembelajaran.
g) BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM) ; 1. Papan gulung. 2. Komputer / LCD. 3. Kad Gambar. 10
4. Kad ayat / kad huruf 5. Debu tanah yang suci / tepung / bedak.
Bahan bantu mengajar adalah bahan yang digunakan sebagai asas untuk membantu guru semasa proses pengajaran guru dan pembelajaran murid. Bahan bantu tersebut membantu guru dari segi penjimatan masa, mempertingkatkan minat murid untuk belajar, murid dapat memahami dengan lebih mendalam dan realistic, ingatan pembelajaran mengikut topik juga semakin mudah.
Murid akhirnya merasai keseronokan belajar yang berkesan dengan pengalaman
pembelajaran
yang
sebenar
yang
dapat
memperkembangkan
kefahaman dan corak pemikiran murid-murid. PELAKSANAAN a) Pendahuluan -
Bacaan Doa.
Masa yang diperuntukan adalah 2 minit. Ini adalah salah satu cara untuk muridmurid lebih bersedia untuk belajar kepada mata pelajaran yang lain. Disamping itu, ianya melatih murid-murid lebih berdisiplin dengan menerapkan teknik bacaan yang betul dan beradab tanpa dan dengan bimbingan guru.
b) Set induksi -Tayamum -Gambar Air Dan Debu Tanah. Masa yang diperuntukan adalah 3 minit. Dalam langkah ini, guru menggunakan strategi berpusatkan guru, murid dan bahan. Kaedah penyoalan, penggunaan kad huruf dan LCD membantu guru menyampaikan pengertian dengan jelas.
11
-Guru meminta seorang murid membina perkataan daripada kad huruf yang diberikan.
-Guru meminta murid membaca secara berkumpulan perkataan yang telah berjaya dibina.
-Guru membawa air dan debu tanah/ menunjukkan gambar air dan debu tanah.
-Guru bersoal jawab tentang kegunaan dua bahan tersebut: •
Terangkan kegunaan air dan tanah (debu)?
•
Apakah yang perlu dilakukan apabila air tiada untuk melakukan ibadah?
•
Apakah ibadah-ibadah yang memerlukan debu apabila ketiadaan air?
-Guru mengaitkan jawapan-jawapan murid dengan tajuk yang akan dipelajari. c) Langkah 1 - Pengertian Tayamum. Dengan menggunakan LCD, guru memaparkan pengertian bertayamum. Kemudian guru menggunakan kaedah penerangan serta soal jawab. -Guru memaparkan pengertian tayamum .
-Secara berkumpulan, guru meminta murid membacanya.
-Kemudian, guru meminta murid membacanya secara individu.
d) Langkah 2 -
Rukun Tayamum.
Dengan menggunakan strategi berpusatkan murid, guru memaparkan rukun tayamum menggunakan LCD.
-Guru memaparkan carta dalam bentuk lut sinar / kertas mahjung / LCD yang mengandungi rukun tayamum. 12
-Murid membaca
carta yang mengandungi rukun tayamum secara individu dan
berkumpulan.
e) Langkah 3 -
Syarat Tayamum.
-
Amali
Dalam masa 10 minit yang diperuntukkan, guru memaparkan syarat-syarat bertayamum dengan menggunakan LCD dan melakukan perlakuan bertayamum yang betul bersama-sama dengan murid. Strategi berpusatkan murid dan bahan digunakan. Di dalam langkah ini, guru menggunakan kaedah simulasi atau tunjuk cara untuk melakukan perlakuan tayamum dengan menggunakan bedak sebagai debu tanah.
-Guru memaparkan carta dalam bentuk lut sinar / kertas mahjung / LCD yang mengandungi sebab dan syarat tayamum.
-Murid membaca carta yang mengandungi perkara-perkara di atas secara individu dan berkumpulan.
-Murid bersoal jawab dengan guru tentang rukun, sebab yang mengharuskan tayamum dan syarat tayamum.
-Guru menjelaskan persoalan yang dikemukakan oleh murid.
-Guru memilih ketua melakukan simulasi bertayamum.
-Guru menunjukkan cara bertayamum yang betul.
-Guru meminta murid membentuk kumpulan untuk melakukan simulasi cara bertayamum.
-Guru membimbing murid dengan kaedah tunjuk cara yang betul. 13
f) Penutup
-
Pengukuhan Dan Penilaian.
Dalam 5 minit, guru melakukan aktiviti pengukuhan dengan menggunakan strategi berpusatkan murid dan bahan. Secara rawak, murid diminta menjawab soalan yang diberikan dengan menggunakan perisian software yang disediakan. Murid-murid diminta membanding beza untuk memilih jawapan yang betul. Guru pula memberikan peneguhan positif hasil daripada jawapan yang diberikan. Di akhirnya, guru memberikan lampiran soalan sebagai kerja rumah.
-Secara individu, guru meminta murid menjawab soalan kuiz yang disediakan.
-Dengan bimbingan guru murid menjawab semua soalan.
-Guru membuat kesimpulan dan memberikan peneguhan positif kepada murid.
-Guru mengedarkan lampiran soalan yang menghendaki murid mengelaskan di antara rukun tayamum dan syarat bertayamum.
-Murid diminta menampalkan helaian kertas soalan di dalam buku kerja sebagai kerja rumah.
14
KEBERKESANAN
1. Pelaksanaan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Sejajar Dengan Keperluan Sukatan -
Skop kandungan tajuk memenuhi objektif sukatan pelajaran.
-
Pengalaman
pembelajaran
yang
disediakan
sejajar
dengan
objektif
pembelajaran. -
Penilaian pembelajaran sejajar dengan objektif pembelajaran.
2. Penggunaan Pengajaran Dan Pembelajaran Dilaksanakan Secara Sistematik Dan Cekap. -
Pemilihan strategi dan pengajaran dan pembelajaran yang sesuai.
-
Mempunyai kesinambungan pengajaran dan pembelajaran.
-
Berjaya mengurus murid.
3. Tugas Pengajaran Difahami Dan Dilaksanakan Dengan Jelas. -
Pengajaran menepati keperluan tajuk yang diajar. 15
4. Berusaha Melibatkan Murid Secara Perlakuan Dalam Perlaksanaan Tugas Pembelajaran. -
Berusaha meningkatkan penglibatan murid secara aktif dan menyeluruh.
-
Menyediakan persekitaran bilik darjah yang positif.
5. Menyediakan Aktiviti Dan Tugas Pembelajaran Yang Mencabar Daya Kognitif Murid. -
Menyesuaikan pengalaman pembelajaran dengan keupayaan dan gaya pembelajaran murid.
-
Menggerakkan minat dan motivasi terhadap aktiviti pembelajaran yang dilaksanakan.
6. Berkeyakinan Dalam Menyampaikan Isi Pelajaran Dengan Jelas Dan Memberikan Penerangan Yang Tepat. -
Berkeupayaan menyampaikan pelajaran dengan jelas sama ada secara lisan dan kognitif.
-
Berjaya memaksimumkan kefahaman murid.
-
Berkeupayaan mempelbagaikan mod penyampaian.
7. Memantau Perkembangan Dan Masalah Pembelajaran Murid . -
Bertindak membantu pembelajaran murid.
-
Menggunakan aktiviti / cara yang sesuai untuk mengesan kemajuan pembelajaran murid.
-
Memberikan maklum balas pembelajaran secara spontan dan konstruktif. 16
8. Menunjukkan
Iltizam
Dan
Profesionalisme
Yang
Tinggi
Dalam
Melaksanakan Obligasi Pengajaran Dan Pembelajaran. -
Berdaya usaha dan bersungguh-sungguh dalam melaksanakan pengajaran dan pembelajaran.
-
Sentiasa bertindak secara professional dalam pengajaran dan pembelajaran.
-
Berusaha mengekalkan hubungan profesianal dengan murid.
9. Berusaha Mengekalkan Motivasi Pembelajaran Murid. -
Mempelbagaikan aktiviti pengajaran dan pembelajaran.
-
Menghubungkaitkan pembelajaran dengan bidang tugas guru.
-
Menyediakan aktiviti pembelajaran yang menarik dan mencabar.
-
Membina kesedaran terhadap kepentingan ilmu dan pembelajaran.
10. Prihatin Terhadap Masalah Pembelajaran Murid Dan Bersedia Memberikan Bimbingan Secara Berterusan. -
Menegsan maslah pembelajaran murid berdasarkan pemantauan dan pengesanan pembelajaran murid.
-
Berusaha membimbing murid secara individu ataupun kumpulan.
17
REFLEKSI
Guru Pendidikan Islam seharusnya mempunyai kemahiran merancang dan melaksanakan aktiviti dalam pengajaran dan pembelajaran. Pengajaran dan pembelajaran Pendidikan Islam memerlukan perancangan yang kreatif supaya pelaksanaan aktiviti pengajaran dan pembelajaran memberi kesan yang bermakna dan menyeronokkan kepada murid-murid.
Alhamdulillah, tugasan yang diberikan dapat disiapkan walaupun menghadapi pelbagai halangan. Rancangan harian yang dirancang dengan teliti dan sempurna memudahkan guru menjalankan proses pengajaran dan pembelajaran. Dengan itu, guru
juga
seharusnya memahami
konsep merancang
pengajaran,
objektif
pengajaran dan matlamat yang ingin dicapai dalam proses pengajaran.
Di samping bahan pengajaran, strategi dan kaedah perlu ditekankan untuk mencapai keberkesanan dalam proses pengajaran dan pembelajaran. Pastinya murid-murid mempunyai semangat ingin menimba ilmu dengan pengalaman pembelajaran yang terkawal dan berdisiplin. Ini akan menitipkan kesan atau nilai positif dalam jiwa murid-murid bahawa pembelajaran itu suatu yang mudah dan tidak membebankan.
18
Di akhir pengajaran dan pembelajaran seharusnya kepuasan dapat dilihat melalui
riak
wajah
murid-murid
yang
menandakan
kefahaman
mereka.
Keberkesanan ini juga meningkat semangat guru untuk lebih berusaha dan menambah
baik
mutu
pengajaran
disamping
penggunaan
bahan-bahan
pembelajaran. Sama ada bahan maujud, lampiran kerja ataupun penggunaan bahan multimedia.
19
GAMBAR AIR DAN DEBU TANAH.
PENGERTIAN TAYAMUM.
menyapu debu tanah ke muka Tayamum ialah 20
dengan beberapa syarat dan kedua-dua hingga disertai ke belah siku niat tangan
Jawapannya ; Tayamum ialah menyapu debu tanah ke muka dan kedua-dua belah tangan hingga ke siku dengan beberapa syarat disertai niat. Tayammum bermaksud menyapu debu tanah yang bersih ke muka dan dua tangan sebagai ganti wudhuk dan mandi wajib ketika ketiadaan air atau tidak mampu menggunakan air kerana sakit, terlalu sejuk atau sebagainya. RUKUN TAYAMUM.
1.Niat .
“Sahaja aku bertayammum untuk membolehkan bersolat fardu kerana Allah Taala”. 2.Menyapu debu tanah ke muka. 3.Menyapu debu tanah pada kedua-dua belah tangan hingga ke siku. 21
4.Tertib.
SYARAT-SYARAT TAYAMUM.
1.Bertayamum apabila masuk waktu solat. 2.Telah berusaha untuk mendapatkan air,atau tidak dapat menggunakan air. 3.Menghilangkan najis sebelum melakukan tayamum. 4.Hendaklah menggunakan debu tanah yang suci bukan yang musta’mal. 5.Sekali bertayamum untuk satu solat fardu sahaja.
LATIHAN PENGUKUHAN.
22
LATIHAN 1. Pernyataan di bawah adalah benar tentang syarat tayammum, kecuali: A. Sekali tayammum untuk satu solat fardu sahaja B. Tidak dapat menggunakan air C. Hendaklah menggunakan tanah yang mustakmal D. Menghilangkan najis sebelum melakukan tayammum SOALA N SETERUSNYA
23
2. Tayammum melibatkan anggota..
A. Muka, kedua-dua belah tangan, telinga B. Muka, kedua-dua belah tangan C. Muka, kedua-dua belah tangan, rambut, telinga, kaki D.Muka, kedua-dua belah tangan, rambut, kaki.
SOALAN SETERUSNYA
24
2. Tayammum melibatkan anggota..
A. Muka, kedua-dua belah tangan, telinga B. Muka, kedua-dua belah tangan C. Muka, kedua-dua belah tangan, rambut, telinga, kaki D.Muka, kedua-dua belah tangan, rambut, kaki.
SOALAN SETERUSNYA
25
3. Tepukkan pertama adalah untuk disapu ke….
A.Muka B.Tangan kanan C. Tangan kiri D.Kaki kanan
SETERUSNYA
4. SUSUN SEMULA GAMBAR DI BAWAH MENGIKUT URUTAN YANG BETUL . 1
2
3
BERNIAT
DEBU TANGAN KIRI SAPU KE TANGAN KANAN
TEPUKAKANKEDUA
5
4
DEBU TANGAN KANAN SAPU KE TANGAN KIRI
6
TEPUKKANPERTAMA
MENYAPUKE MUKA
A. 5, 3, 4, 1, 2, DAN 3 B. 1, 5, 6, 3, 4 DAN 2 C. 1, 5, 6, 3, 2 DAN 4 D. 1, 5, 3, 6, 4 DAN 2 SETERUSNYA
26
27
28
29
LATIHAN: TAYAMMUM NOMBORKAN PERNYATAAN DI BAWAH SUPAYA MENJADI PENGERTIAN TAYAMMUM YANG LENGKAP .
menyapu debu tanah ke muka
DUA
tayammum ialah dengan beberapa syarat 30
TAHNIAH!!