RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
: Matematik (tingkatan2)
Hari
: Khamis
Tarikh
: 3 April 2014
Masa
: 8.40pagi – 9.50pagi (70 minit)
Tingkatan
: Tingkatan 2 Bestari
Bilangan Pelajar
: 38 orang
Tajuk
: Bab 4 Persamaan Linear
Subtopik
: 4.2 Pengenalan Persamaan Linear
Isi Kandungan
: Antara isi kandungan dalam subtopik ialah : i. Membincangkan kenapa sebutan dan ungkapan algebra yang diberi adalah linear. ii. Mengenal Pasti sebutan Linear daripada senarai yang diberi iii. Memilih persamaan linear daripada senarai yang diberi
Hasil Pembelajaran
: Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat : i. Mengenal pasti sebutan algebra linear dan ungkapan algebra linear ii. Menentukan sama ada persamaan yang diberi adalah persamaan linear atau persamaan linear dalam satu pembolehubah
Pengetahuan Sedia ada
: Ungkapan Algebra
Strategi
: Berpusatkan guru dan pelajar, bahan, aktiviti
Kaedah/teknik
: Penerangan, perbincangan, soal jawab
BBM
: kertas mahjong, pen marker
Nilai murni
: fokus, keyakinan diri, keberanian, patuh kepada arahan, berdisiplin
KBKK
: Mendefinisi, berfikir untuk menjana idea, mengenalpasti, merumus idea dan menyelesaikan masalah.
HOM
:
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah/Masa
Set Induksi
Isi kandungan
Aktiviti
Permulaan
1. Guru memperkenal topik yang akan diajar dengan satu situasi berkaitan Strategi :
(5 minit)
Catatan
maksud pemboleh ubah yang terlibat dalam sebutan Algebra dan Berpusatkan guru, Sebutan Algebra
Kaedah:
memberi Contoh dalam kehidupan .
1)Linear 2)Tak Linear
perbincangan dan 2. Pelajar
mengemukakan pendapat
atau kefahaman berdasarkan penerangan.
pertanyaan Guru. ABM: 3. Guru Menerangkan Apa yang di maksudkan sebutan Algebra yang Maker , Papan putih telah dipelajari pelajar dalam topik algebra yang telah dipelajari Nilai: sebelum ini.
Patuh pada arahan, fokus, berani, yakin
4. Guru
mengukuhkan
pemahaman
pengetahuan sedia ada pelajar
pelajar
dengan
bertanyakan KBKK: Pelajar dapat menjana idea tentang topik pembelajaran.
Langkah 2
Ungkapan Algebra
(15 minit)
Maksud
melibatkan
1. Guru menunjukkan contoh beza sebutan algebra yang dipelajari dalam set induksi dengan ungkapan Algebra
Strategi : Berpusatkan guru
operasi dan sebutan 2. Kemudian guru menerangkan samada sebutan itu linear atau tidak Kaedah:
algebra.
linear dengan beberapa contoh mudah Contoh
sebutan
penerangan dan soal
3. Contoh 3x adalah sebutan linear
jawab.
algebra: 3x ,
4. Guru menerangkan ungkapan linear atau bukan dengan beberapa ABM:
,
Contoh
ungkapan
contoh
, pen marker
Algebra: ,
5. Guru menerangkan persamaan linear iaitu maksud persamaan linear Nilai:
,
Ungkapan
Linear
.dan memberikan beberapa contoh
Fokus, patuh pada arahan
atau tak linear a kuasa mesti 1 Kuasa a
bukan
2
Contoh: 2x+3 dan x2y
ialah
linear.
6. Dan guru menunjukkan apa yang dikatakan persamaan linear dan
ungkapan
linear
pembolehuabah.
dalam
satu
pemboleh
ubah
dan
dalam
dua KBKK Mendefinasikan term.
Maksud
persamaan
Linear
ialah
melibatkan
sebutan
algebra
linear. ,
Persamaan dengan
linear satu
pemboleh ubah dan dua pemboleh ubah Persamaan
linear
dalam satu pemboleh ubah b-5=3
persamaan
linear
dalam dua pemboleh ubah r+s=4
Langkah 2
Aktiviti
(20 minit)
beza linear
Membanding
Strategi :
1. Guru memberi arahan supaya pelajar membuat 4 kumpulan.
persamaan dalam
satu
pemboleh ubah atau persamaan pemboleh ubah
Berpusatkan guru dan 2. Guru kemudian memberikan lembaran kerja kepada setiap kumpulan pelajar dan kertas mahjong Kaedah:
lebih 3. Kemudian
guru
mengarahkan
pelajar
membuat
table
untuk
menjalankan aktiviti membandingkan persamaan linear itu dalam satu
Soal jawab, Penerangan.
pemboleh ubah atau lebih pemboleh ubah.(Lihat Lampiran 1) ABM : 4. Pelajar perlu membanding beza antara persamaan linear dalam satu Kertas mahjong dan pemboleh ubah dan persamaan linear dalam lebih pemboleh ubah.
maker pen Nilai :
5. Pelajar kehadapan untuk membentangkan kerja mereka
Fokus, patuh pada arahan, berani
6. Guru memberi arahan supaya wakil pelajar bagi setiap kumpulan membentangkan kerja mereka dihadapan sambil guru membincangkan KBKK : jawapan yang sebenar bagi setiap pembentangan
7. Kemudian guru menerangkan secara terperinci dan pembetulan bagi setiap jawapan pelajar.
Menyenarai, membeza
Langkah 3
Penilaian
(10 minit)
Pengukuhan
dan
1. Guru kemudian memberi penerangan berkaitan persamaan linear dan Strategi : bukan linear.
Berpusatkan guru, pelajar dan bahan.
2. Guru Kemudian Memberi Soalan yang Kedua sebagai aktiviti pengukuhan dengan menentukan sama ada persamaan yang diberi Kaedah: dalam soalan ialah persamaan linear atau bukan linear
Perbincangan, Soal jawab
3. Guru membimbing pelajar dengan memantau setiap kerja pelajar dalam kumpulan.
ABM: kertas mahjong, pen marker
Nilai: Yakin diri, fokus, patuh pada arahan KBKK: Membanding beza dan mengenal pasti.
Penutup (5 minit)
Membuat rumusan.
1. Guru meminta pelajar membuat rumusan tentang pelajaran yang diajar Strategi : pada hari ini.
Berpusatkan guru dan pelajar.
2. Guru membincangkan rumusan bersama pelajar. Kaedah: 3. Guru menggunakan papan putih dengan membuat seikit peta minda Perbincangan dan berkenaan apa yang diajar pada hari ini
penerangan ABM: Buku teks
Nilai : Yakin diri, patuh pada arahan KBKK: Membuat rumusan.
Soalan 1 Bezakan persamaan linear dalam satu pemboleh ubah dan persamaan linear lebih dari satu pemboleh ubah . Bina jadual untuk membezakannya. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
Soalan 2 Tentukan sama ada persamaan di bawah ialah persamaan linear atau persamaan bukan linear.Bina jadual Anda untuk membezakannya. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
=5
Lampiran 1