RMK bagi PRKA3012 Perancangan Pengajaran Dan PembelajaranFull description
makalhFull description
For Praktikum file.Full description
Full description
Full description
Implikasi PerbezaanFull description
Full description
Full description
kaedah dan teknik pengajaran & pembelajaran pendidikan khas lebih lanjut, sila layari >> http://pendidikankhas.comFull description
1.2.1 Rancangan Pengajaran Harian 1
Tarikh/ Hari
: 23 April 2012 (Isnin)
Masa
: 10.45-11.15 pagi
Kelas
: 5 Cerdik
Bil. Pelajar
: 27 orang
Mata Pelajaran
: Ulum Syariah
Ibadah Tajuk
: Konsep Azan dan Iqamah
Objektif
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid murid-mu rid dapat: 1. Menyatakan ta’rif azan dan iqamah serta hukumnya. 2. Menunjukcara lafaz azan dan iqamah termasuk azan Subuh. 3. Menjawab lafaz azan termasuk azan Subuh dengan betul.
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid telah boleh menyebut lafaz azan.
Bahan
: Buku teks, MS Power Point, lembaran kerja
Nilai
: Menepati masa, sentiasa menghomati dan menghayati seruan azan.
Kemahiran
Langkah/Masa
: Kritis membanding beza lafaz azan dan iqamah.
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pengajaran Pembelaja Pembelajaran ran Aktiviti Guru
Set Induksi
Aktiviti Murid
1. Memberi salam dan
(3 minit)
meminta
azan dan iqamah.
1.
Menjawab
pelajar guru
dan
salam
membaca
membaca doa.
doa beramai-ramai.
2.
2. Memerhati gambar
Guru
gambar
1. Pengertian
Catatan
menayangkan muazzin
yang
ditayangkan
melaungkan azan melalui
serta
membuat
LCD.
ulasan.
3. Guru bersoal jawab
3.
berdasarkan gambar dan
pertanyaan
mengaitkan
mengenai gambar.
jawapan
KBKK: Menjana idea
NILAI: Menghormati dan menghayati seruan azan.
Menjawab guru
ILMU: Matematik
2. Hukum
murid dengan tajuk.
melaungkan Langkah 1 (7 minit)
azan dan
1.Guru
iqamah
ceramah dengan intonasi
guru membaca teks
yang betul dan meminta
ceramah
murid
intonasi
membaca
mengikut
teks
bacaan
guru.
1.
Murid
mengikut
Menjana idea
dengan yang
betul
dalam buku teks.
2.Guru
KBKK:
NILAI: Menepati waktu
memberi
2. Murid mendengar
penerangan mengenai isi
penerangan daripada
penting berdasarkan teks
guru.
ILMU: Matematik
ceramah. 3.
Guru
merumuskan
penerangan
BBM:
yang
dibuat
Buku teks
dengan
mempamerkan lafaz azan dan jawapannya.
Langkah 2
1.
(10 minit)
azan
Lafaz :
1. Guru memperdengar
1. Murid melihat dan
kan
mendengar
lafaz
azan
dan
laungan
KBKK: Menjana idea
iqamah melalui tayangan
azan
LCD MS power point.
dipancarkan
menjawab azan
2.
LCD.
Mengharapkan
dan iqamah.
hukum
2. Murid mendengar
keredhaan Allah
2. Hukum
Guru
menyatakan
menjawab
azan
dan iqamah. 3.
Guru
murid
yang
penerangan membimbing
melakukan
azan
melalui
hukum
yang diberi oleh guru. 3.
Murid
melakukan
dan iqamah.
azan dan iqamah di
4.
melengkapkan
bawah
cara
guru.
Guru
tunjuk
dilakukan oleh murid.
yang
NILAI:
bimbingan
BBM: Komputer,LCD
Langkah 3 (7 minit)
1. Lafaz jawab
1.
Guru
menunjukkan
azan:
tayangan MS power point
lafaz dan jawab azan
Membanding
lafaz azan dan iqamah
serta iqamah melalui
beza
serta
tayangan MS power
jawab
azan
dan
1.
Murid
memerhati
KBKK:
iqamah.
point yang ditunjukkan
NILAI:
2.
oleh guru.
Patuh
Guru membahagikan
murid
kepada
dua
kumpulan. 3.
menjawab
Guru
kumpulan
kumpulan
Sivik
pertama
yang diberi oleh guru.
kumpulan
kedua
diminta
menjawabnya. Guru
ILMU:
mengikut
azan
manakala
azan
meminta
melaungkan
4.
2. Murid melaung dan
3.
Murid
melakukan
iqamah
dan
BBM: Komputer, LCD
menjawabnya secara berkumpulan.
membimbing
murid melakukan aktiviti melafazkan iqamah dan menjawab iqamah. Penutup