Основна школа «Петар Кочић» Приједор
НАСТАВНЕ ПРИПРЕМЕ Наставни предмет: Основи информатике Школска година: 2007/2008. Разред: VI Одјељења: 1,2,3,4,6,7
Наставница,
Лидија Грбић
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – 1 Тематска цјелина:
Датум: 3.9.- 7.9.2007. године Наставна јединица:
Увод у информатику
Појмови: податак, информација, информатика, рачунар. Организација радног мјеста, мјере заштите и протокол понашања у кабинету информатике.
Тип часа: обрада утврђивање понављање
Облик рада:
+
систематиѕација лаборатор. вјежба уводни час
+
фронтални групни + рад у пару
идивидуални
Наставне методе: + +
предавања разговора дискусије рјешав. проблема
+
демонстрације поучавање тестирање илустрације
Наставна средства: + + + +
креда и плоча уџбеник радна свеска рачунар
проблемска аналогије писаних радова алгоритамска
ИУ у СН ИУ РуП ИУ у КН ИНРСНС
ИУ у ПРОГН ИУ у ЕН ИУ у ПРОБН ИУ БТ ИУ у АН
Технике вредновања: графоскоп-фолије зидне карте и схеме образовни ЦД Интернет
питања-Т/Н многоструки избор групни задаци презентације
практ. тестови микро-задаци извјештаји листа провјере
Циљ наставне јединице: Васпитно-образовни: Увођење ученика у свијет информатике преко упознавања основних појмова у информатици
Функционални: - оспособљавања ученика за разликовање и препознавање појмова информација-податак, рачунарство-информатика, развијање уредности на радном мјесту у кабинету информатике, чување рачунарске опреме и па`љиво руковање са истом, усвајање и прихватања протокола понашања у кабинету информатике.
Ток часа: Уводни дио часа: Упознавање ученика са значајем информатике и њеном примјеном у савременом свијету комуникација. Укратко увести ученике у наставне садржаје који ће бити обрађени у овом разреду и са обавезном литературом за ученике. Централни дио часа:
Упознати ученике са протоколом понашања у кабинету информатике: наставник улази први у учионицу, а ученици иза њега. Напуштање часа: ученици излазе први а за њима наставник. Ученици једног одјељења се дијеле у групе: 1. група има час информатике, а друга истовремено час техничког образовања. Наредни час се групе мијењају. На наставу се носи уџбеник, радна свеска, графитан оловка и бриса. Сви кварови на рачунару се пријављују наставнику. Наставник отклања софтверске и лакше хардверске кварове. Наставник укључује електрично напајање у кабинету информатике. Ученици на часовима пажљиво
рукују са компјутерском опремом. Преко адекватних примјера упознати ученике са појмовима податак и информација. Објаснити настанак ријечи информатика, настанак информатике као науке. Дати ученицима објашњење о предмету проучавања информатике и рачунарства. Објаснити појам рачунара и његову п римјену у свим сферама друштва. Завршни дио часа:
Поновити: Протокол понашања у кабинету информатике. Појмове- податак и информација, настанак ријечи информатика, настанак информатике као науке, предмету проучавања информатике и рачунарства, појам рачунара и његову примјену у свим сферама друштва. Задатак за самосталан рад: Ријешити задатке од 1. до 3. на страници 9. радне свеске основи информатике за 6 и 7. разред.
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – 2
Датум: 10.9.- 14.9.2007. године
Тематска цјелина:
Наставна јединица:
ОСНОВНИ ПОЈМОВИ У ИНФОРМАТИЦИ
Историјски развој рачунарских машина. Хардвер и софтвер. Информциони системи.
Тип часа: +
Облик рада:
обрада утврђивање понављање
систематиѕација лаборатор. вјежба уводни час
+
фронтални групни + рад у пару
идивидуални
Наставне методе: + +
предавања разговора дискусије рјешав. проблема
+ +
демонстрације поучавање тестирање илустрације
Наставна средства: + + + +
креда и плоча уџбеник радна свеска рачунар
проблемска аналогије писаних радова алгоритамска
ИУ у СН ИУ РуП ИУ у КН ИНРСНС
ИУ у ПРОГН ИУ у ЕН ИУ у ПРОБН ИУ БТ ИУ у АН
Технике вредновања: графоскоп-фолије зидне карте и схеме образовни ЦД Интернет
питања-Т/Н многоструки избор групни задаци презентације
практ. тестови микро-задаци извјештаји листа провјере
Циљ наставне јединице: Васпитно-образовни: Стицање представе о развоју рачунарских машина од абакуса до савремених рачунара. Разумијевање појмова: хардвер и софтвер и разумијевање структуре информационог система.
Функционални: Препознавање хардверских компоненти рачунара. Препознавање медија за пренос и смјештај софтвера.
Ток часа: Уводни дио часа: Поновити: Појмове- податак и информација, настанак ријечи информатика, настанак информатике као науке, предмету проучавања информатике и рачунарства, појам рачунара и његову примјену у свим сферама друштва. Увести ученике у нову лекцију: истаћи циљ часа. Централни дио часа:
Упознати ученике са развојем рачунарских машина од абака – абакуса до савремене генерације електронских персоналних рачунара (1981. година) малих димензија.
Еniac, први електронски рачунар (1946)
На шеми информационог система објаснити његове виталне компоненте.
Компоненте информационог система Објаснити појам хардвера и појам софтвере као и да те две компоненте чине рачунарски систем.Упознати ученике са медијима за смјештај софтвера: дискета, хард диск, компакт дис, ДВД и УСБ флеш меморије. Хардвер и софтвер упоредити са функционисањем људског организма.
Хардвер персоналног рачунара
Софтвер персоналног рачунара (ОС) Завршни дио часа:
Поновити: Развој рачунарских машина кроз историју. Појам софтвера и хардвера. Елементе схеме информационог система. Задатак за самосталан рад: У радној свесци ријешити задатке од 1. до 9. на 10. страници радне свеске за основи информатике.
Датум: 17.9.- 21.9.2007. године
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – 3 Тематска цјелина:
Наставна јединица:
ОСНОВНИ ПОЈМОВИ У ИНФОРМАТИЦИ
Историјски развој рачунарских машина. Хардвер и софтвер. Информациони системи.
Тип часа: +
Облик рада:
обрада утврђивање понављање
систематиѕација лаборатор. вјежба уводни час
+
фронтални групни + рад у пару
идивидуални
Наставне методе: + + +
предавања разговора дискусије рјешав. проблема
+
демонстрације поучавање тестирање илустрације
проблемска аналогије писаних радова алгоритамска
Наставна средства: + + + +
креда и плоча уџбеник радна свеска рачунар
ИУ у СН ИУ РуП ИУ у КН ИНРСНС
ИУ у ПРОГН ИУ у ЕН ИУ у ПРОБН ИУ БТ ИУ у АН
Технике вредновања:
+
графоскоп-фолије зидне карте и схеме образовни ЦД Интернет
+
питања-Т/Н многоструки избор групни задаци презентације
практ. тестови микро-задаци извјештаји листа провјере
Циљ наставне јединице: Васпитно-образовни: Утврђивање стечених представа о развоју рачунарских машина од абакуса до савремених рачунара. Утврђивање прихваћености појмова хардвер и софтвер и разумијевања структуре ИС.
Функционални: Развијање способности ученика да објасни схему информационог система и демонстрира хардверске компоненте рачунара. Препознавање медија за смјештај и пренос софтвера.
Ток часа: Уводни дио часа: Поновити: Појмове- податак и информација, настанак ријечи информатика, настанак информатике као науке, предмету проучавања информатике и рачунарства, појам рачунара и његову примјену у свим сферама друштва. Наставник провјерава самосталан рад ученика у радној свесци. Централни дио часа:
Oбновити са ученицима стечена знања о развоју рачунарских машина од абака – абакуса до савремене генерације персоналних рачунара. Утврдити појам хардвера и појам софтвере као и да те две компоненте чине рачунарски систем. На шеми информационог система поновити и утвдити његове виталне компоненте. Наставник провјерава знање помоћу питања Т/Н.
Завршни дио часа:
Поновити укратко: Развој рачунарских машина кроз историју. Појам софтвера и хардвера. Елементе схеме информационог система.
Задатак за самостални рад: У радној свесци ријешити задатке од 1. до 12. (на страницама 11 и 12) радне свеске за основи информатике.
Датум: 24.9.- 28.9.2007. године
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – 4 Тематска цјелина:
Наставна јединица:
АРХИТЕКТУРА РАЧУНАРА
Изглед персоналног рачунара. Улазно-излазни уређаји.
Тип часа: +
обрада утврђивање понављање
Облик рада: +
систематиѕација лаборатор. вјежба уводни час
+
фронтални групни + рад у пару
идивидуални
Наставне методе: + +
предавања разговора дискусије рјешав. проблема
+ +
демонстрације поучавање тестирање илустрације
Наставна средства: + + +
креда и плоча уџбеник радна свеска рачунар
проблемска аналогије писаних радова алгоритамска
ИУ у СН ИУ РуП ИУ у КН ИНРСНС
ИУ у ПРОГН ИУ у ЕН ИУ у ПРОБН ИУ БТ ИУ у АН
Технике вредновања:
+ +
графоскоп-фолије зидне карте и схеме образовни ЦД Интернет бим пројектор
питања-Т/Н многоструки избор групни задаци презентације
практ. тестови микро-задаци извјештаји листа провјере
Циљ наставне јединице: Васпитно-образовни: Усвајање знања о изгледу персоналног рачунара. Усвајање знања о компонентама улаза, излаза и улазизлаза и разумијевање ф ункционисања рачунара.
Функционални: Стицање способности ученика да самостално демонстрира основне дијелове РС-а и да покаже улазне, излазне и улазно-излазне компоненте.
Ток часа: Уводни дио часа: Поновити: Развој рачунарских машина кроз историју. Појам софтвера и хардвера. Елементе схеме информационог система. Увести ученике у нову лекцију: истаћи циљ часа.
Централни дио часа: Упознавање ученика кроз демонтсрацију на неисправном рачунару са основним дијеловима (конфигурацијом РС-а). Демонстрирати предњи дио, задњи дио и елементе централне једнинице РС-а. Објаснити који уређаји спадају у улазне /унос података/, излазне /приказ података/ и улазно-излазне /комбинација/-демонстрирати тастатуру, миш, затим монитор, штампач и модем и зв. картицу.
Завршни дио часа:
Поновити: Конфигурација РС-а. Предњи и задњи дио централне јединице. Улазни, излазни и улазно-излазни уређаји РС-а. Задатак за самосталан рад: У радној свесци ријешити задатке од 1. до 8. на страницама 17 и 18
радне свеске за основи информатике.
Датум: 1.10.- 5.10.2007. године
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС -5 Тематска цјелина:
Наставна јединица:
АРХИТЕКТУРА РАЧУНАРА
Изглед персоналног рачунара. Улазно-излазни уређаји.
Тип часа: +
Облик рада:
обрада утврђивање понављање
систематиѕација лаборатор. вјежба уводни час
+
фронтални групни + рад у пару
идивидуални
Наставне методе: + +
предавања разговора дискусије рјешав. проблема
+
демонстрације поучавање тестирање илустрације
Наставна средства: + + +
креда и плоча уџбеник радна свеска рачунар
+
проблемска аналогије писаних радова алгоритамска
ИУ у СН ИУ РуП ИУ у КН ИНРСНС
ИУ у ПРОГН ИУ у ЕН ИУ у ПРОБН ИУ БТ ИУ у АН
Технике вредновања:
+
графоскоп-фолије зидне карте и схеме образовни ЦД Интернет
питања-Т/Н многоструки избор групни задаци презентације
практ. тестови микро-задаци извјештаји листа провјере
Циљ наставне јединице: Васпитно-образовни: Утврђивање стечених знања о изгледу персоналног рачунара. Утврђивање стечених знања о компонентама улаза, излаза и улаз-излаза.
Функционални: Стицање способности ученика да самостално демонстрира дијелове РС-а и да покаже улазне, излазне и улазно-излазне компоненте.
Ток часа: Уводни дио часа: Поновити: Развој рачунарских машина кроз историју. Појам софтвера и хардвера. Елементе схеме информационог система. Централни дио часа: На неисправном рачунару утврдити знања о основним дијеловима (конфигурацијом РС-а). Обновити стечена знања о РС-у: предњи дио, задњи дио и елементе централне једнинице РС-а. Утврдити који уређаји спадају у улазне /унос података/, излазне /приказ података/ и улазно-излазне /комбинација/-ученици демонстрирају рад и изглед рачунарских уређаја (тастатура, миш, монитор, штампач, модем, граф. картица и зв. Картица). Прећи на рјешавање задатака од 1. до 7. у радној свесци за основи информатике (страница 19. и 20.).
Завршни дио часа: Укратко поновити: Конфигурација РС-а. Предњи и задњи дио централне јединице.
Улазни, излазни и улазно-излазни уређаји РС-а.
Датум: 8.10.- 12.10.2007. године
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС -6 Тематска цјелина:
Наставна јединица:
АРХИТЕКТУРА РАЧУНАРА
Микропроцесор, матична плоча, магистрале и меморије (појам, особине, јединице и организација)
Тип часа: +
обрада утврђивање понављање
Облик рада: +
систематиѕација лаборатор. вјежба уводни час
+ +
фронтални групни рад у пару
идивидуални
Наставне методе: + +
предавања разговора дискусије рјешав. проблема
+ +
демонстрације поучавање тестирање илустрације
Наставна средства: + + +
креда и плоча уџбеник радна свеска рачунар
проблемска аналогије писаних радова алгоритамска
ИУ у СН ИУ РуП ИУ у КН ИНРСНС
ИУ у ПРОГН ИУ у ЕН ИУ у ПРОБН ИУ БТ ИУ у АН
Технике вредновања:
+
графоскоп-фолије зидне карте и схеме образовни ЦД Интернет
питања-Т/Н многоструки избор групни задаци презентације
практ. тестови микро-задаци извјештаји листа провјере
Циљ наставне јединице: Васпитно-образовни: Усвајање знања о унутрашњим компонентама персоналног рачунара. Разумијевање функционисања рачунара. Стицање представе о јединицама за капацитет меморије на основу њихове вриједности изражених знаком и страницама текста.
Функционални: Стицање способности ученика да самостално демонстрира виталне унутрашње компоненте РС-а и да објасни њихову основну функцију.
Ток часа: Уводни дио часа: Поновити: Конфигурација РС-а. Предњи и задњи дио централне јединице. Улазни, излазни и улазно-излазни уређаји РС-а. Наставник провјерава самосталан рад ученика у радној свесци. Централни дио часа:
Упознавање ученика (кроз демонстрацију наставника на неисправном рачунару) са основним дијеловима централне јединице (изглед и функција): - матичном плочом (поређење са крвотоком човјека), процесором (поређење са мозгом човјека), - магистралама-сабирницама података, адреса и управљачком, - меморијом-организацијом (централна и периферна) и јединицама за мјерење капацитета меморије: бит, бајт, килобајт, мегабајт, гигабајт и терабајт) као и односима који владају између јединица за капацитет рачунарске меморије помоћу сљедећег табеларног прегледа.
Ученике упознати са изгледом матичне плоче и других елемената рачунарске конфигурације који се повезују са матичном плочом.
Користећи наредни схематски приказ објаснити функционисање рачунара:
Завршни дио часа:
Поновити: Изглед, функција: матична плоча, процесор, магистрале и меморија. Јединице за мјерење капацитета меморије и односи међу њима. Задатак за самосталан рад:
Ријешити задатке од 1. до 7. у радној свесци за основи информатике од 21. до 22. странице.
Датум: 15.10.- 19.10.2007. године
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – 7 Тематска цјелина:
Наставна јединица:
АРХИТЕКТУРА РАЧУНАРА
Микропроцесор, матична плоча, магистрале и меморије (појам, особине, јединице и организација)
Тип часа: +
Облик рада:
обрада утврђивање понављање
систематиѕација лаборатор. вјежба уводни час
фронтални групни + рад у пару
идивидуални
Наставне методе: + +
предавања разговора дискусије рјешав. проблема
+ +
демонстрације поучавање тестирање илустрације
проблемска аналогије писаних радова алгоритамска
Наставна средства: + + +
креда и плоча уџбеник радна свеска рачунар
ИУ у СН ИУ РуП ИУ у КН ИНРСНС
ИУ у ПРОГН ИУ у ЕН ИУ у ПРОБН ИУ БТ ИУ у АН
Технике вредновања:
+
графоскоп-фолије зидне карте и схеме образовни ЦД Интернет
+ +
питања-Т/Н многоструки избор групни задаци презентације
практ. тестови микро-задаци извјештаји листа провјере
Циљ наставне јединице: Васпитно-образовни: Утврђивањеи продубљивање знања о унутрашњим компонентама персоналног рачунара.
Функционални: Развијање способности ученика да самостално демонстрира основне виталне унутрашње компоненте РС-а и да објасни њихову функцију.
Ток часа: Уводни дио часа: Поновити: Конфигурација РС-а. Предњи и задњи дио централне јединице. Улазни, излазни и улазно-излазни уређаји РС-а. Централни дио часа:
Утврдити стечена знања на неисправном рачунару: основни дијелови централне јединице (изглед и функција): матична плоча (поређење са крвотоком човјека), процесор (поређење са мозгом човјека), магистрале-сабирнице података, адреса и управљачка, меморија-организацијом и јединицама за мјерење капацитета меморије. Наставник провјерава знање помоћу питања Т/Н или софтверски генерисаних тестова са многоструким избором. Завршни дио часа:
Укратко поновити: Изглед, функција: матична плоча, процесор, магистрале и меморија. Јединице за мјерење капацитета меморије. Задатак за самосталан рад: Ријешити задатке од 8. до 12. у радној свесци за основи информатике на 23. страници.
Датум: 22.10.- 26.10.2007. године
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – 8 Тематска цјелина:
Наставна јединица:
УВОД У ИНФОРМАТИКУ, ОСНОВНИ ПОЈМОВИ У ИНФОРМАТИЦИ, АРХИТЕКТУРА РАЧУНАРА
Податак, информација, информатика. Историјски преглед. Хардвер и софтвер РС-а.
Тип часа: обрада утврђивање понављање
Облик рада: +
систематиѕација лаборатор. вјежба уводни час
фронтални + групни + рад у пару
идивидуални
Наставне методе: + +
предавања разговора дискусије рјешав. проблема
+
демонстрације поучавање тестирање илустрације
проблемска аналогије писаних радова алгоритамска
Наставна средства: + + +
креда и плоча уџбеник радна свеска рачунар
ИУ у СН ИУ РуП ИУ у КН ИНРСНС
ИУ у ПРОГН ИУ у ЕН ИУ у ПРОБН ИУ БТ ИУ у АН
Технике вредновања:
+
графоскоп-фолије зидне карте и схеме образовни ЦД Интернет
+
питања-Т/Н многоструки избор групни задаци презентације
практ. тестови микро-задаци извјештаји листа провјере
Циљ наставне јединице: Васпитно-образовни: Систематизација знања о основним појмовима из информатике и архитектури рачунара.
Функционални: Практично препознавање основних компоненти рачунара и елемената структуре информационог система.
Ток часа: Уводни дио часа:
Упознати ученике да се данас врши систематизација градива обрађеног и утврђеног у периоду од почетка школске године до данас. Наставник провјерава самосталан рад ученика у радној свесци.
Централни дио часа:
Користећи интерактивне тестове на рачунару и(ли) усменим провјеравањем извршити провјеру усвојености наставог градива. Тест садржи постављена питања и по четири одговора на свако питање. Ученик бира један од понуђених одговора за који сматра да је исправан. Програм самостално броји тачне одговоре и на крају ученик добија оцјену од програма и повратну информацију о тачности одговора.
Примјер компјутерски програмираног теста:
Завршни дио часа:
Анализирати степен усвојености знања и истаћи важност наученог за стицање даљег знања из информатике. Разговорати о предностима и недостацима електронског оцјењивања ученика.