RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : Dunia Dunia Sains & Teknologi TARIKH
: 16 April 2013 (selasa)
KELAS
: Tahun 3
Kehadiran
:
MASA
: 30 Minit (10.40 pagi – pagi – 11.10 pagi)
TEMA
: Sains hayat
TAJUK
: 3. Haiwan
OBJEKTIF UMUM
: 3.2 Memahami kegigian haiwan
/ 12
OBJEKTIF KHUSUS : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 3.2.2 Menghubungkaitkan kegigian herbivore, karnivor dan omnivore dengan makanan yang dimakan dengan memadankan jenis kegigian dengan tabiat pemakanan haiwan 3.2.3 Meramalkan dan menyebut secara lisan - kesan sekiranya semua haiwan mempunyai satu jenis tabiat makanan sahaja
KEMAHIRAN PROSES SAINS: Meramal, memerhatikan, berkomunikasi,
Kemahiran berfikir: Mengumpulkan Mengumpulkan dan mengelaskan, mengelaskan, menilai, menjanakan menjanakan idea, meramal, menghubungkaitkan menghubungkaitkan Nilai murni dan sikap saintifik: Menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara untuk memahami alam, menghargai keseimbangan alam semula jadi, berani mencuba, berfikiran rasional. PENGETAHUAN SEDIA ADA: 1. Murid telah belajar mengenai m engenai tabiat pemakanan haiwan (herbivore, karnivor dan omnivore) dalam pelajaran sebelumnya 2. Murid pernah melihat pelbagai jenis haiwan dalam kehidupan seharian, sama ada di televisyen, zoo, buku dan kelas. BAHAN BANTU MENGAJAR: Kad gambar, slaid powerpoints 1
Fasa
Isi kandungan
Aktiviti pengajaran & pembelajaran
Catatan
Orientasi
Tabiat pemakanan haiwan terdiri daripada 3 – herbivore, karnivor, amnivor
- Guru menunjukkan kad gambar haiwan-haiwan berikut – kuda, lembu, harimau, singa, monyet
KPS:
- Guru menanyakan beberapa soalan
KB: menilai, menjanakan idea,
(3 minit)
Memerhatikan
1. Adakah kamu pernah melihat haiwan ini? Sikap dan nilai: 2. Apakah tabiat pemakanannya?
• berani mencuba, berfikiran rasional.
BBM: • Gambar
Pencetusan idea
Lirik Lagu Bangun PagiLagu Kanak-Kanak
(7 minit)
-
Bangun Pagi Gosok Gigi Cuci Muka Terus Mandi Pakai Baju Minum Susu
-
Salam Ayah Dan Ibu Pergi Sekolah Jalan Kaki
-
Jumpa Cikgu Depan Pintu 2
Guru menyanyikan lagu kanak-kanak ‘Bangun Pagi’ Guru bertanyakan beberapa soalan kepada murid: Apakah yang kamu lakukan pada setiap pagi? Adakah setiap hidupan mempunyai gigi? Adakah haiwanhaiwan juga mempunyai gigi? Dengan menggunakan slaid powerpoint, guru menayangkan struktur gigi manusia
K.P.S: berkomunikasi,
K.B: menghubungkaitk an Nilai Murni: berani mencuba, berfikiran rasional. BBM: -Slaid -bahan maujud
Selamat Pagi Cikgu Sa’amah Selamat Pagi Cikgu Aishah
Rajin Belajar Cikgu Ajar Pandai Tulis, Pandai Lukis Pandai Nyanyi, Baca Buku Semua Orang Suka Hati
Kalau Kita Rajin Usaha Ibubapa Gembira, Mari Kawan SamaSama Pasti Kita Berjaya !
Penstrukturan semula IdeaIdea
Hubungan gigi haiwan dengan tabiat pemakanannya.
- Guru membuat kesimpulan bahawa tabiat pemakanan haiwan mempunyai kaitan dengan struktur gigi haiwan
(12 minit)
- guru membuat perkaitan antara gigi manusia dengan gigi haiwan
Gigi kacip Gigi taring
- Dengan menggunakan slaid powerpoint, guru menerangkan konsep hubungan gigi haiwan dengan tabiat makannya.
Gigi geraham
- Guru menggunakan kad gambar struktur gigi haiwan sebagai BBM ke setiap 3
K.P.S: Memerhatikan KB: Mengumpulkan dan mengelaskan
Nilai Murni: Menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara untuk memahami
kumpulan
alam BBM: Kad gambar slaid
Aplikasi idea
Jawapan
(5 minit)
1. Rantai makanan akan terjejas
- Secara lisan, guru bertanya kepada kelas tentang kesan sekiranya semua haiwan mempunyai satu jenis tabiat makanan sahaja
K.P.S: Meramal
K.B. : - Guru mengedarkan soalan secara individu dan memberi masa selama 3 minit untuk menyelesaikannya.
Menyelesaikan ‘Kuiz Cari Jalan Keluar’
- Guru berbincang dengan murid untuk menguji kefahaman konsep murid
Refleksi
Ringkasan pelajaran –
(3 minit)
Tabiat pemakanan gigi dapat dipadankan dengan struktur gigi haiwan
- Secara rawak, guru memanggil 3 orang murid dan meminta mereka memilih kad gambar struktur gigi haiwan yang bersesuaian dengan tabiat pemakanannya.
menilai, menjanakan idea,
Nilai murni: menghargai keseimbangan alam semula jadi,
KPS: • Berkomunikasi KB:• menghubungkaitk an Sikap dan nilai:
- Guru membimbing murid untuk membuat rumusan isi pelajaran
4
• berani mencuba, berfikiran rasional.