RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran
:
Matematik
Kelas
:
Prasekolah Bestari
Bilangan murid
:
25 orang
Jangka masa
:
40 minit ( 8.30 pagi – 9.10 pagi )
Fokus
:
ST 11.0 bentuk dan ruang
Standard Kandungan :
ST 11.1 mengetahui kedudukan objek dalam ruang
Standard Pembelajaran:
ST 11.1.1 menyatakan kedudukan sesuati objek dalam ruang ST 11.1.3 meletakkan objek pada kedudukan yang diarahkan
Objektif
:
Di akhir pengajaran murid dapat: a. Menyatakan kedudukan objek depan, belakang, atas, bawah, luar dan dalam
Pengetahuan Pengetahuan sedia ada
:
Murid telah mempelajari konsep kanan dan kiri
Kemahiran berfikir
:
Mengenalpasti, Mengenalpasti, membanding beza, meyusun mengikut urutan, mencirikan, membuat keputusan
Kecerdasan Kecerdasan Pelbagai
:
a. naturalis b. logik matematikal c. linguistik
Alat bantu mengajar
:
model rumah, gunting, gam, lembaran kerja
Nilai murni
:
bekerjasama, mendengar arahan, berkeyakinan
LANGKAH
Set Induksi
ISI PELAJARAN
Apakah ini?
( 2 minit )
AKTIVITI
1. Murid melihat model rumah.
CATATAN
MI : lingistik naturalis,
2. Murid-murid menyatakan nama dan
ABM: model rumah
warna yang ditunjukkan oleh guru. 3. Murid menceritakan
Nilai : mendengar arahan
tentang rumah mereka.
Langkah 1
Konsep kedudukan
( 10 minit )
objek
1. Guru menerangkan satu
MI : logik
persatu konsep
matematik,
kedudukan objek depan,
linguistik
belakang, atas, bawah, luar dan dalam.
ABM: model rumah
2. Murid menyebut ruang yang ditunjukkan guru.
Nilai : mendengar
-
Individu
arahan, bekerjasama,
-
Kumpulan
berkeyakinan
KBKK : mencirikan, mengenalpasti
Langkah 2 ( 10 minit )
Pengecaman ruang?
1. Guru menyatakan ruang yang ditunjukkan. -
kedudukan objek
MI : logic matematik, linguistik
depan, belakang, atas, bawah, luar
ABM: model rumah,
dan dalam
peralatan menulis
2. Murid mengenalpasti ruang dan kedudukan
Nilai : mendengar
yang betul bagi objek
arahan, bekerjasama,
yang disoal.
berkeyakinan
KBKK : mengenalpasti,
Langkah 4 (15 minit )
Latih tubi -
Lembaran kerja
1. Guru mengagihkan lembaran kerja yang
MI : logic mateatik, linguistik
mengandungi konsep ruang kepada murid 2. Murid menjalankan
ABM: lembaran kerja
aktiviti secara individu.
Nilai : mendengar arahan, berkeyakinan
KBKK : mengenalpasti, membuat keputusan
Penutup
Dimanakah kedudukan
( 5 minit )
saya?
1. Guru meletakkan objek dalam
MI : logic matematik linguistik
kedudukan objek depan, belakang, atas,
ABM: model rumah
bawah, luar dan dalam model rumah
Nilai : bekerjasama,
dan murid
berkeyakinan
menyatakan kedudukannnya .
Refleksi :
Nama murid : _______________________________ Tarikh : ___________________________
ST11.1.3 Meletakkan objek pada kedudukan yang diarahkan Gunting gambar dan tampal di tempat yang betul pada bahagian B.
Nama murid : _______________________________ Tarikh : ___________________________
Bahagian B
* Skala
Belum Menguasai
0 - 3 - Belum Menguasai 4 – 5 – Telah Menguasai
Telah Menguasai
Tampal gambar di tempat yang betul
Panduan 1.
atas
4.
tepi
2.
dalam
5.
depan
3.
bawah