RINGKASAN MAKLUMAT KURSUS 1. 2.
NamaKursus/Modul
Perancangan Pengajaran dan Pembelajaran Planning of Teaching and Learning
Kod Kursus
PRKA3012
3.
Nama Staf Akademik
Dr.Mohd Nordin bin Abu Bakar
4.
Rasional Kursus/Modul dalam Program
Kursus ini ditawarkan supaya supaya pelajar dapat menguasai ilmu pengetahuan dan dan kemahiran untuk merancang dan melaksanakan pengajaran dan pembelajaran
5.
Semester dan Tahun ditawarkan
Semester 2 Tahun 2
6.
Jumlah Jam Pembelajaran
K = Kuliah T = Tutorial A = Amali P= Pentaksiran
Bersemuka
K
T
Jumlah Jam Pembelajaran Bersemuka dan Bukan Bersemuka
Bukan Bersemuka
A
P
K
T
A
P 80
10
20
0.5
10
20
0
19.5
7.
Nilai Kredit
2
8.
Prasyarat(jika ada)
Tiada
9.
Hasil Pembelajaran Pada akhir kursus ini pelajar dapat: Kursus ( Course 1. Membincangkan komponen-komponen penting dalam rancangan pengajaran dan Learning pembelajaran. (C2, A2, LO1) Outcome Outcomess , CL O)
2.
Membentangkan rancangan pengajaran harian yang dihasilkan berdasarkan berdasarkan Dokumen Standard Kurikulum semasa kepada kelas (C3, A4, LO4, CS3)
3.
Menganalisis simulasi pengajaran mikro mikro dalam kumpulan (C4, (C4, A5, LO3, LO3, LO5, CTPS3, TS4)
4.
Menilai pengajaran pengajaran makro makro yang telah dilaksanakan dilaksanakan melalui melalui penilaian rakan sebaya.(C5, A3, LO3, LO8, CTPS2, EM3) EM3)
5.
Mereka cipta aktiviti aktiviti pengajaran pengajaran dan pembelajaran yang berkesan dengan menggunakan menggunakan strategi Komuniti Komuniti Pembelajaran Profesional Profesional (PLC) berbantukan pelbagai sumber ( C6, LO1, LO3,LO6, CTPS3, LL1) ARAS TAKSONOMI PEMBELAJARAN DOMAIN KOGNITIF
DOMAIN PSIKOMOTOR
DOMAIN AFEKTIF
s k le s m
a
al p b
u o d
CLO t
i g a
ki a g
p
4 5
n e M
C 2
n e M
C 3
C 4
e M
C 5
sr t P
S
n e
M
p
n
e M
C 6
x
P 1
s
n e
P 2
k R
P 3
e M
P 4
k e
P 6
L
P 7
i m
n
b
A 1
h g n e
M
A 3
g n
e M
A 2
a
i e
M
y o
al
n a
A
a
it gr
e e
u d
R
P 5
imr
a s
e
a p
p
n a
ri
n at
o a
e
a
s n
s
n
lai
m
ut i
si
p
n e
e
o
c
s pi
i si
a
s a
el
k
s
i
lai g
e m
i k
n e
b
ta i
a
m M
3
n a
n
2
a
h g
C 1
isl
m ul
ta
e
a m
e
pr si
s
ni
ar a
i
a
1
k n
e M
A 4
M
A 5
x X
X x
X x
X x
Berkuatkuasa mulai Jun 2015 (Kemas kini Jun 2017) 1
10. Kemahiran Boleh Pindah Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah (CTPS3), Kemahiran Berkomunikasi (Transferable Skills, (CS3), Pembelajaran Berterusan dan Pengurusan Maklumat (LL1), Kemahiran Kerja TS): Berpasukan (TS4), Etika Moral Profesional (EM3). 11. Strategi Pengajaran Strategi pengajaran dan pembelajaran: dan Pembelajaran serta Pentaksiran Kuliah, Tutorial dan perbincangan.
Strategi Pentaksiran: Pentaksiran hanya melibatkan Kerja Kursus 100%.
Learning O utcome (LO)
LO1 –Pengetahuan
Kuliah Tutorial
LO3- Pemikiran Kritikal dan Pendekatan Saintifik
Kuliah Tutorial Perbincangan
LO4 - Berkomunikasi
Tutorial Pembentangan
LO5-kemahiran sosial /kerjaberpasukan
Tutorial Perbincangan
LO6 – Kemahiran pengurusan maklumat LO 8-Profesionalisme, Nilai, Sikap dan Etika 12. Sinopsis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tutorial Perbincangan Tutorial Perbincangan
Jenis Pentaksiran
Penulisan Akademik Penulisan RPH Laporan perbincangan hasil simulasi pengajaran mikro Penulisan Akademik Penulisan reflektif pengajaran makro Laporan perbincangan hasil simulasi pengajaran mikro
Pembentangan RPH Laporan perbincangan hasil simulasi pengajaran mikro Laporan perbincangan hasil simulasi pengajaran mikro Penulisan reflektif pengajaran makro
Kursus ini memfokuskan kepada perancangan pengajaran dan pembelajaran; pengajaran mikro; pengajaran makro; profesionalisme guru dan komuniti pembelajaran profesional. This course focuses on planning of teaching and learning process; micro teaching; macro teaching ; teachers’ professionalism and professional learning communities.
13. Mod Penyampaian
Kuliah dan Tutorial
Berkuatkuasa mulai Jun 2015 (Kemas kini Jun 2017) 2
14. Kaedah dan Jenis Pentaksiran
Kerja Kursus: 100% JenisPentaksiran
KaedahPentaksiran
Peratusan
Individu
Tugasan
1.
Penulisan Akademik
2.
Penulisan RPH
3.
Pembentangan RPH
4.
Penulisan reflektif pengajaran makro
30% 20% 10% 20%
Kumpulan
1 Laporan perbincangan hasil simulasi pengajaran mikro
20%
Berkuatkuasa mulai Jun 2015 (Kemas kini Jun 2017) 3
15. Pemetaan Hasil Pembelajaran Kursus ( Course
Learning Outcomes , CL O) dengan Objektif Pendidikan Program (Programme
CLO 1 CLO 2 CLO 3 CLO 4 CLO 5
Educational Objectives, PE O)
PEO 1 x
PEO 2
PEO 3
PEO 4
PEO 5
PEO 6
x
x
x x x
x x x
Objektif Pendidikan Program (PEO)
PEO1 PEO2 PEO3 PEO4 PEO5
PEO6
Berpengetahuan (LO1) dan berkemahiran praktikal (LO2) dalam bidang keguruan selaras dengan kehendak organisasi dan pelanggan Menjana penyelesaian masalah (LO3) dalam bidang keguruan melalui pendekatan saintifik (LO3) secara inovatif , kreatif dan beretika (LO8) Berkomunikasi (LO4) secara berkesan dengan memartabatkan bahasa Melayu sebagai bahasa ilmu dan memperkukuh bahasa Inggeris Berupaya mencari dan mengurus maklumat yang relevan daripada pelbagai sumber (LO6) Mempamerkan kemahiran keusahawanan, pengurusan (LO7) dan menyedari keperluan pembelajaran sepanjang hayat (LO6) untuk pembangunan kerjaya. Memiliki nilai dan sikap profesionalisme (LO8), ciri-ciri kepimpinan (LO9), berkemahiran sosial, bertanggungjawab dan mampu melaksanakan kerja berpasukan (LO5)
Hasil Pembelajaran Kursus (CLO)
CLO 1
Membincangkan komponen-komponen penting yang perlu dipertimbangkan dalam rancangan pengajaran dan pembelajaran (C2, A2, LO1)
CLO 2
Membentangkan rancangan pengajaran harian yang dihasilkan berdasarkan Dokumen Standard Kurikulum semasa kepada kelas (C3, A4, LO4, CS3)
CLO 3
Menganalisis simulasi pengajaran mikro dalam kumpulan (C4, A5, LO3, LO5, CTPS3, TS4)
CLO 4
Menilai pengajaran makro yang telah dilaksanakan melalui penilaian rakan sebaya .(C5, A3, LO3, LO8, CTPS2, EM3)
CLO 5
Mereka cipta aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang berkesan dengan menggunakan strategi Komuniti Pembelajaran Profesional (PLC) berbantukan pelbagai sumber ( C6, LO1, LO3,LO6, CTPS3, LL1)
Berkuatkuasa mulai Jun 2015 (Kemas kini Jun 2017) 4
16. Pemetaan Hasil Pembelajaran Kursus ( Course
Learning Outcomes , CL O) Dengan Hasil Pembelajaran Program (Programme
Learning Outcomes , PL O)
CLO 1 CLO 2 CLO 3 CLO 4 CLO 5
LO LO LO LO LO LO LO LO LO
1 2 3 4 5 6 7 8 9
LO 1 x
LO 2
LO 3
LO 4
LO 5
LO 6
LO 7
LO 8
LO 9
x
x
X X X
x X x
Domain hasil pembelajaran (LO) Pengetahuan Kemahiran Psikomotor/Amali/Teknik Pemikiran Kritikal dan Pendekatan Saintifik Kemahiran Komunikasi Kemahiran Sosial/ Kerja Berpasukan/ Pertanggungjawaban Pembelajaran Sepanjang Hayat dan Pengurusan Maklumat Kemahiran Pengurusan dan Keusahawanan Profesionalisme, Nilai, Sikap dan Etika Kemahiran Kepemimpinan Hasil Pembelajaran Kursus (CLO)
CLO 1 CLO 2
CLO 3 CLO 4
CLO 5
Membincangkan komponen-komponen penting yang perlu dipertimbangkan dalam rancangan pengajaran dan pembelajaran (C2, A2, LO1) Membentangkan rancangan pengajaran harian yang dihasilkan berdasarkan Dokumen Standard Kurikulum semasa kepada kelas (C3, A4, LO4, CS3) Menganalisis simulasi pengajaran mikro dalam kumpulan (C4, A5, LO3, LO5, CTPS3, TS4) Menilai pengajaran makro yang telah dilaksanakan melalui penilaian rakan sebaya .(C5, A3, LO3, LO8, CTPS2, EM3) Mereka cipta aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang berkesan dengan menggunakan strategi Komuniti Pembelajaran Profesional (PLC) berbantukan pelbagai sumber ( C6, LO1, LO3,LO6, CTPS3, LL1)
Berkuatkuasa mulai Jun 2015 (Kemas kini Jun 2017) 5
sr a ar m
k
k B n
nI
nI
h u
et e
S a
ar u
k
L
e k
s
Kerangka Kursus/Modul dan Jumlah Jam Pembelajaran 17. Pelajar ( S tudent Learning Time, S LT ) setiap tajuk
sr s
Bi et
T e
i
e
a
al m
k u
m u
B
J
n
u
m
a
at
h
A
P
e
u
ot l T
i l
k li
ai
1. Perancangan Pengajaran dan Pembelajaran Konsep pengajaran dan pembelajaran Rancangan tahunan,semester,mingguan Komponen dalam RPH Tema/Tajuk Kemahiran/Fokus Pengetahuan sedia ada Standard kandungan Standard pembelajaran Objektif pembelajaran Pentaksiran Berasaskan Sekolah KBAT o I think o HOM o KBKK
s
iar h K
ar
i l
u
n ar
s
u
m
k li
ai
iar a
n
at A
P
ot l K
T
n e
-
1
2
1
2
2
4
2
4
6
Elemen Merentas Kurikulum Penerapan Nilai Sumber/ Bahan Bantu Mengajar lain-lain komponen mengikut bidang teras
2. PengajaranMikro
Konsep Objektif Ciri-ciri Kepentingan Kemahiran-kemahiran Kemahiran set induksi Kemahiran penggunaan papan tulis Kemahiran variasi rangsangan Kemahiran penyoalan Kemahiran peneguhan/pengukuhan Kemahiran penerangan/ilustrasi/contoh Kemahiran penggunaan bahansumber Kemahiran penutup
12
Borang bimbingan Pengajaran mikro
Berkuatkuasa mulai Jun 2015 (Kemas kini Jun 2017) 6
3. Pengajaran Makro
Konsep Objektif Kepentingan Prinsip Membina Rancangan Pengajaran Harian Perlaksanaan Pengajaran makro berdasarkan FasaPersediaan o pemerhatian o analisis Fasa Imaginasi o penjanaan idea o sintesis idea Fasa Perkembangan o penambahbaikan o penilaian FasaTindakan o perlaksanaan o amalanberterusan
4
8
4
8
1
2
1
2
24
* perlaksanaan pengajaran berdasarkan displin bidang teras Prosedur Sebelum pengajaran Semasa pengajaran Selepas pengajaran Pengajaran berpasangan Amalan terbaik
4. Profesionalisme Guru
Konsep Matlamat Kepentingan Amalan profesional Amalan refleksi Penulisan jurnal reflektif Pembinaan portfolio Kualiti peribadi Sikap dan sahsiah Interpersonal dan intrapersonal Integriti dan akauntabiliti guru Hubungan profesional Komunikasi Kolaborasi Etika profesion keguruan
6
Berkuatkuasa mulai Jun 2015 (Kemas kini Jun 2017) 7
5. Komuniti Pembelajaran Profesional / Profesional Learning Communities (PLC) Konsep Prinsip Matlamat Objektif Strategi Dialog Reflektif De- Privatisation of practise o Jelajah Pembelajaran (Learning Walk ) 2 o Bimbingan Rakan Sebaya (Peer Coaching ) o Belajar menggunakan Rancangan Pengajaran Harian (Lesson Study) o Sesi Perkongsian Guru (Teacher Sharing Sessions) Fokus Secara Kolektif Terhadap Pembelajaran Murid
-
4
2
12
4
Kolaborasi Norma Dan Nilai dikongsi Bersama
KerjaKursus/ Amali
0.5
19.5
20
19.5
80
UlangkajiPeperiksaan Peperiksaan
Jumlah
10
20
0.5
10
20
Berkuatkuasa mulai Jun 2015 (Kemas kini Jun 2017) 8
JUMLAH JAM PEMBELAJARAN BERSEMUKA DAN BUKAN BERSEMUKA
Bersemuka
BukanBersemuka
Kuliah
10
10
Tutorial
20
20
Penulisan Akademik (1000 perkataan)
6
Tugas Individu
Penulisan RPH (600 perkataan)
Pembentangan RPH
4 0.5
1.5
Penulisan Reflektif pengajaran makro (600 perkataan)
4
Tugasan Kumpulan (Pengajaran Mikro)
Laporan perbincangan hasil simulasi pengajaran mikro (600 perkataan) Jumlah
18. Rujukan Asas
4
30.5
49.5
Jumlah Jam Pembelajaran Pelajar (SLT)
80
Jam Kredit
2
Cerbin,B.(2011) Lesson Study: Using Classroom Inquiry to improve Teaching and Learning in Higher Education . Virginia:Stylus Publishing. Richards, J.C.& Farell,T.S.C. (2011). Practice Teaching: A Reflective Approach. USA: Cambridge University Press Spencer, P.(2011). Surviving Your Teaching Practice. UK: Open University Press
Berkuatkuasa mulai Jun 2015 (Kemas kini Jun 2017) 9
RujukanTambahan
Bahagian Pembangunan Kurikulum, Kementerian Pelajaran Malaysia (nd) Teacher’s Guidebook English Language Bahagian Pendidikan Guru. Kementerian Pelajaran Malaysia. Garis Panduan Amalan Profesional. PISMP. Bahagian Pendidikan Guru.Kementerian Pelajaran Malaysia Komuniti Pembelajaran Profesional (PLC). Strategi 2: Amalan Penswastaan. Cetin Saban (2013). The effect of micro-teaching applications that are used in teaching practise course on classroom management self- efficacy convictions of students. International Journal of Academic Research. (Jul 2013), Vol. 5 Issue 4, p375-379. 5p. DOI:10.7813/2075-4124.2013/5-4/B.55 Cohen,L., Manion, L., &Morrison,K.(2010). A Guide to Teaching Practise.paperback 5th edition. London : Routledge Fernandez, C. & Yoshida, M. (2004). Lesson Study: A Japanese Approach to improving Mathematics teaching and learning. New Jersey: Lawrence Erlbaum Associates Inc. Publishers. Lakshmi, M.J. & Digumarti Bhaskara Rao. (2009). Microteaching and Prospective Teachers. New Delhi:Sachin Printers. Mohd Fadzil Mohd Salleh (2013 ). Modul Amalan Profesional. Kangar: IPG Kampus Perlis. Mohd Fu'ad Sam, Naemas Taib & Mohd Hilmi Razak (2014). Praktikum di Sekolah: Realiti Menuju Profesionalisme. Puchong: Penerbitan Multimedia Sdn Bhd. Parkay, F.W. & Stanford B. H.(2004). Becoming a teacher (6th Ed.). Boston: Allyn and Bacon
19.
Maklumat Tambahan
Berkuatkuasa mulai Jun 2015 (Kemas kini Jun 2017) 10
MATRIK HASIL PEMBELAJARAN KURSUS – HASIL PEMBELAJARAN PROGRAM PRKA3012 Perancangan Pengajaran dan Pembelajaran ( 2 Kredit)
Kaedah Pengajaran dan LO 1 LO 2 LO 3 LO 4 LO 5 LO 6 LO 7 LO 8 LO 9 Pembelajaran HASIL PEMBELAJARAN PROGRAM
HASIL PEMBELAJARAN KURSUS
Membincangkan komponen-komponen penting yang perlu dipertimbangkan dalam rancangan pengajaran harian. ( C2, A2, LO1)
Kuliah Tutorial
x
Membentangkan rancangan pengajaran harian yang dihasilkan berdasarkan Dokumen Standard Kurikulum semasa kepada kelas.(C3, A4, LO4, CS3)
x
Menilai pengajaran makro yang dilaksanakan melalui penilaian rakan sebaya.(C5, A3, LO3, LO8, CTPS2, EM3 ) Mereka cipta aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang berkesan dengan menggunakan strategi Komuniti Pembelajaran Profesional (PLC) yang sesuai berbantukan pelbagai sumber ( C6, LO1, LO3,LO6,CTPS3, LL1)
x
x
x
Penulisan RPH
kuliah Pembentangan Tutorial RPH Pembentangan
x
Menganalisis simulasi pengajaran mikro dalam kumpulan. (C4, A5, LO3, LO5, CTPS3, TS4)
Pentaksiran
x
x
x
Kuliah Tutorial Perbincangan
Laporan perbincangan hasil simulasi pengajaran mikro
Kuliah Tutorial Perbincangan
Penulisan reflektif pengajaran makro
Kuliah Tutorial Perbincangan
Penulisan akademik
Penulisan akademik Penulisan RPH Pembentangan RPH
KESELURUHAN
x
x
x
x
x
x
Kuliah, tutorial, perbincangan
Penulisan reflektif pengajaran makro Laporan perbincangan hasil simulasi pengajaran mikro
Berkuatkuasa mulai Jun 2015 (Kemas kini Jun 2017) 11
Nama Panel Penggubal: Bil. 1
Nama Penggubal Dr. Mohd Nordin bin Abu Bakar Pusat Pembangunan Akademik Institut Pendidikan Guru Malaysia Kementerian Pendidikan Malaysia
Kelayakan Akademk PhD (Pendidikan Teknik dan Vokasional) (UKM) M Sc. (Pentadbiran Pendidikan) (UPM) Bachelor Pendidikan Sains Pertanian (UPM). Sijil Perguruan Asas PSM (KH-Pertanian) (MPTI)
Email:
[email protected]
2
Hj. Aleas bin Md Isa Pusat Pembangunan Akademik Institut Pendidikan Guru Malaysia Kementerian Pelajaran Malaysia Email:
[email protected]
3
Dr Norain Md Nor Email:
[email protected]
4
Velloo Ragavan
M Ed. (Pendidikan Islam) UKM B.A (Hons) (Dakwah dan Kepimpinan) UKM Sijil Perguruan Lanjutan (Kurikulum dan Methodologi Pendidikan Islam) UKM Sijil Perguruan Asas MPI Guru Sekolah Menengah Guru Sekolah Rendah . PhD (Penilaian dan Pengukuran) (USM) M Ed. (Penilaian Kurikulum) (University of Leeds, UK) BA Hons (UM). Diploma Pendidikan (UM)
Sarjana Pengurusan ( USM) B.A (Hons) (USM)
Email:
[email protected] 5
Tan Eng Huat Email:
[email protected]
6
Hamidah Abdul Hamid Email:
[email protected]
7
Mohamad Roslan bin Abd. Razak
Kelulusan: M.A. Ed. (Pendidikan Awal Kanak -kanak) (Goldsmiths' College, University of London) B.Sc. (Hons) dengan Pendidikan (USM) Master Sains (Bimbingan dan Kaunseling) UPM B. A. (UKM) Diploma Pendidikan (UKM)
Master Sains Pengurusan Pendidikan (UUM) B.Sc. (Hons) Bimbingan & Kaunseling (UPM)
Email:
[email protected] Nama Pakar Rujuk: Bil. 1
Nama Dr Yus'aimanbin Jusoh
Jawatan Penyelaras latihan mengajar
Universiti/Bahagian Universiti Utara Malaysia
Berkuatkuasa mulai Jun 2015 (Kemas kini Jun 2017) 12
JUMLAH JAM PEMBELAJARAN PELAJAR (JPP) MENGIKUTI AKTIVITI PENGAJARAN – PEMBELAJARAN BAGI KURSUS KURSUS : PRK3012 Perancangan Pengajaran dan Pembelajaran
No.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Interaksi Bersemuka (10 jam syarahan + 20 jam tutorial + 30 jam
1.
JPP 60
persediaan Penulisan Akademik Individu -1000 perkataan – 6 jam
19.5
Penulisan RPH (Individu) - 600 perkataan- 4 jam
2.
Penulisan reflektif pengajaran makro (Individu)- 600 perkataan- 4 jam Laporan perbincangan hasil simulasi pengajaran mikro- 600 perkataan- 4 jam Persediaan pembentangan RPH berpasangan/ berkumpulan – 1.5 jam
3.
Pembentangan Kumpulan (setiap kumpulan - 30 minit)
0.5
4. 5. JUMLAH JPP
80
Berkuatkuasa mulai Jun 2015 (Kemas kini Jun 2017) 13