PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE Škola
VII. Osnovna škola Varaždin
Nastavnik
Nikola Sedlar Broj 7.b. učenika
Razredni odjel
M
Ž
Redni broj nastavne jedinice Napredno usavršavanje salta na dočelnim karikama, šuta s pozicije krila i kružnog napadača. Razvoj eksplozivne snage tipa odraza te koordinacije vlastitog tijela u prostoru i vremenu. Suradnja 2 igrača kod dodavanja.
Cilj/evi sata
STRUKTURA SATA
NASTAVNI SADRŽAJI
Uvodni dio
TRAJANJE
Trčanje sa zadacima
4 min
Pripremni dio
Kompleks pripremnih vježbi bez pomagala
8 min
Glavni A dio
1. Salto Salto naz nazad ad odraz odrazom om iz iz visa visa stoje stoječeg čeg na dočelnim karikama 2. Šut Šut s poz pozic icijije e kri krila la (R) (R) 3. Šut Šut s pozic pozicije ije kružno kružnog g napad napadača ača (R) (R)
22 min
Glavni B dio
Igra rukomet na dva gola
9 min
Završni dio
Pospremanje sprava i pomagala
2 min
Tip sata Nastavna sredstva i pomagala Organizacijski načini vježbanja Prostor za vježbanje
ponavljanje karike, 4 male strunjače, markirne kapice, rukometne lopte, markirne majice Izmjenični organizacijski način vježbanja Dvorana
PRIKAZ VJEŽBALIŠTA (glavni A dio sata)
RAZRADA SADRŽAJA SATA
X
Igralište
Uvodni dio Nakon uvodnog pozdrava učenicima se objasni što će se danas raditi i koje su nastavne teme za glavni A dio sata. Nakon toga učenici kreću u izvođenje uvodnog dijela sata. Učenici trče po bijeloj liniji koja označava rukometni teren u koloni te na znak učitelja izvode određene zadatke.
Pripremni dio Nakon uvodnog dijela učenici se postave u formaciju kolona i vrsta te se izvodi kompleks pripremnih vježbi bez pomagala. Obzirom da se u glavnom A dijelu sata rade teme koje zahtijevaju veču uključenost mišića ruku i ramenog pojasa, ali i eksplozivne snage tipa odraza, pripremne vježbe biti će usmjerene upravo na te mišićne skupine. Pripremne vježbe izvodi učitelj sa učenicima.
Glavni A dio 1. Salto nazad odrazom iz visa stoječeg na dočelnim karikama Element se izvodi na način da učenik stoji ispod karika koje su mu u visini glave. Uhvati se rukama za karike te odrazom i zabacivanjem glave prema unazad radi salto nazad. Učenik ne ispušta karike ni u jednom trenutku nego mu one služe za uspostavljanje ravnoteže prilikom doticaja tla nogama. Učenici koji element izvode na visokoj razini zadati će se da element izvode opruženim nogama kroz vis strmoglavi. 2. Šut s pozicije krila (R) Učenici stoje u koloni sa loptama te rade zalet od 3 ili 4 koraka bez vođenja lopte te izvode šut s pozicije krila. Učenicima se daje napomena da kod ovoga šuta ruka koja vrši izbačaj lopte ne ide u klasičan skok šut udarac nego ide malo u stranu radi lakšega pogađanja gola. 3. Šut s pozicije kružnog napadača Učenici stoje u koloni te jedan dodaje lopte ostalima. Učenik se nalazi na liniji vratareva prostora leđima okrenut prema golu. Hvata loptu sa dvije ruke, radi iskorak jednom nogom, okret te eksplozivan odraz i skok šut prema golu. Glavni B dio Nakon završetka glavnog A dijela sata učenici stanu u vrstu te se slože dvije ekipe i igra se rukomet na dva gola. Moguća je varijanta sa ili bez golmana. Cilj igre je da učenici usvoje kruženje lopte u napadu od lijevog do desnog krila preko vanjskih igrača te kretanje igrača u obrani. Kod izvođenja napada učenici kruže loptom od krila do krila do trenutka kada od učitelja ne dobiju znak za završetak akcije odnosno udarca po golu.
Završni dio Nakon završetka glavnoga B dijela sata učenici pospremaju sprave, pomagala i lopte te staju u vrstu. Daju im se viđenja sata i igre rukometa od strane učitelja te se upoznaju sa radom na sljedećem satu,a to će biti poligonski način vježbanja. Sat završava pozdravom.