RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN PEMBELAJARAN Nama Sekolah Mata Pelajaran Kelas / Semester Materi Pokok/ Tema Alokasi Waktu
: : : : :
SMA PLUS ASSALAFIYAH ASSALAFIYAH CIASEM BAHASA SUNDA XI / SEMESTER 1 WARTA 2 X 45
A. Tujuan Pembelajaran Setelah mempelajari materi warta, peserta didik mampu membaca, mengidentifikasi, menyebutkan, menjelaskan, menyimpulkan dan menulis warta sesuai dengan kaidahkaidahnya. Adapun tujuan pembelajaran yang ingin dicapai: 1. Membaca teks warta dengan lafal yang baik dan benar 2. Menyebutkan bagian-bagia bagian-bagiann warta dengan sistematis dan benar langkah-langkah membuat warta dengan cermat dan banar 3. Menjelaskan langkah-langkah 4. Menyimpulkan isi warta dan kaidah-kaidah penulisan warta dengan teliti dan benar 5. Menulis warta dengan menggunakan kaidah yang tepat dan benar.
B. Kompetensi Dasar dan Indikator Kompetensi Dasar 3.3 Menganalisis isi, pola penyajian, dan unsur kebahasaan teks berita dari media massa cetak atau elektronik.
4.3 Menyusun teks berita berdasarkan pengamatan atau hasil wawancara sesuai dengan struktur dan kaidah kebahasaan.
Indikator Pencapaian Kompetensi 3.3.1 Menyebutkan bagian-bagian warta dengan sistematis dan benar 3.3.2 Menjelaskan langkah-langkah langkah-langkah membuat warta beserta unsureunsur kebahasaan dengan cermat dan benar. 4.3.1 Mewawancarai Mewawancarai narasumber yang dipilih. 4.3.2 Menulis teks warta sesuai hasil wawancara .
C. Materi Pelajaran (Fakta, Konsep, Prinsip, Prosedur) Prosedur) Fakta
(conto téks warta basa Sunda)
1. SAUSAP SAULAS SENI PENCA SILAMBA WIQRI BANDUNG NUSANTARA BEUNGHAR PISAN KU SENI KATUT BUDAYANA// NYA TINA SAKITU JUMLAH SENI BUDAYA TITINGGAL KARUHUN TEH/ AYA KASENIAN SENI PENCA SILAT// NYA KAMEKARAN TINA PENCA SILAT / AYA SENI PENCA NU NELAH SILAMBA WIQRI // NU KUMAHA ATUH SENI PENCA SILAMBA WIQRI TÉH ? // PAMIARSA / NYANGGAKEUN HASIL LIPUTANA // ---------------------------------VOICE OVER--------------------------------------
TAUN 1980 / DI JOMBANG / DITARATAS NGAMEKARKEUN SENI PENCA SILAT / NU NELAH “SILAMBA WIQRI” NU MANGRUPA WANCAHAN TINA SILAT TENAGA DALAM DAN BATIN WIQOYAH RI’AYAH // DEMI TUJUANNA
MAH / KEUR SYIAR ISLAM // SENI BÉLADIRI SILAMBA WIQRI TÉH MANGRUPA KUMPULAN TI PARA ULAMA / UMAROH / KATUT JAWARA // ------------------------------JEDA GAMBAR---------------------------------------
Wangenan warta Warta nya éta informasi anu anyar jeung penting ngeunaan hiji kajadian, kaayaan, gagasan, atawa jelema anu ahéng keur balaréa. Kanyataan (fakta) ngébréhkeun dadasar asal muasalna warta jeung bisa ngajawab 5W + 1H.
What : Kajadian naon anu keur kaalaman (unsur kajadian) When : Iraha kajadianana (unsur waktu) Where : Dimana kajadianana (unsur tempat) Who : Saha anu ulubiung dina éta kajadian (unsur jelema) Why : Kunaon éta bisa kajadian (unsur sabab musababna) How : Kumaha bisa kajadian (unsur asal muasalna)
Warta ditulis kudu ngajénan kana nilai bebeneran, akurasi, kalengkepan, kasaimbangan, kaadilan atawa sikep anu teu mihak kasaha waé, jeung ngarumasakeun ka jelema anu didongéngkeun. Eusi Warta bisa ngagambarkeun eusi haté nu kedalna ti narasumber, lain kedalna eusi haté ti nu nulis warta. Prinsip a. Aya rupa-rupa sarat warta sangkan bisa dianggap hiji karya jurnalistik, nya éta: - Fakta, dumasar kana kaayaan anu aya: - kajadian anu sabenerna - pendapat (opini) narasumber - pernyataan sumber warta Objéktif, luyu jeung kanyataan teu ditambahan tambah, jujur. Saimbang, porsina sarua teu mihak kasasaha. Akurat, tepat bener euweuh kasalahan. 1.
b. Proses jeung tahapan nulis atawa nyusun warta: Fact Organizing , nya éta pengorganisasian/ngumpulan fakta ku réporter (peliput) Lead Decission , nya éta nangtukeun lead keur teras warta, Gagal nangtukeun lead = gagal nulis warta Word selection, nya éta pinilih kecap anu ngarojong kana eusi warta. Usahakeun alur warta runtut jeung ulah dicékclok anu ngabalukarkeun ngaganggu mahamna anu maca warta jeung pamiarsa (penonton) Start to write, nya éta méméh nulis warta kumpulkeun heula référénsi anu ngarojong, konséntrasi supaya anu nulis warta teu salah.
2.
Prosedur Conto warta:
Béwara Bandung Énjing Assalamu’alaikum warahmatullahi wabarokaatuh,
Wilujeng énjing pamiarsa sim kuring pun Yéra Anita nepangan pamiarsa dina Béwara Bandung Énjing. Rupaning béwara anu baris kapidangkeun mangga urang kawitan Béwara Bandung salengkepna. Inténsitas hujan anu luhur di kota Bandung mawa deui bala pikeun warga anu cicing di sisieun walungan. Kawas imah di kelurahan Néglasari anu rubuh saenggeus kakikis aliran walungan Cikutra. tumiba ka padumukan warga. Kusabab lamun hujan walungan Cikutra sok mudal ngahontal nepi ka dua méter, kusabab éta warga ngadongsok ka pamaréntah pikeun ngarénovasi padumukan warga anu aya di sisieun walungan. Saban taun walungan Cikutra ngagedéan hal kasebut disababkeun cai walungan terus ngikis biwir walungan nyaéta kirmir anu nyaahan imah warga. Kira-kira aya 4000 imah anu di wewengkon kasebut, 150 di antarana di sisieun walungan. Ku kituna pamaréntah baris ngalakonan sosialisasi ka warga sangkan pamaréntah bisa ngagésér imah sahanteuna sarubak dua méter ti biwir walungan.
D. Metode Pembelajaran 1. Pendekatan : scientific 2. Model : problem based learning 3. Metode : diskusi 4. Penilaian : penilaian kinerja, diskusi E. Media Pembelajaran Media : Tayangan Youtube Warta Sunda, Projector, sound audio F. Sumber Belajar Buku Paket Miara Basa, KUBS, mangle, Buku Pamager Basa
G. Kegiatan Pembelajaran Pertemuan I Kegiatan Pendahuluan
Langkah-langkah Pembelajaran Orientasi Siswa menjawab salam guru Guru mengajak siswa untuk berdoa sebelum memulai pelajaran Guru mengecek kehadiran siswa Apersepsi Guru memberikan gambaran tentang wartabeserta langkah-langkah membuat warta sampai dengan cara menyampiakanwarta
Alokasi Waktu 15 menit
Inti
Sebagai apersepsi untuk mendorong rasa ingin tahu dan berpikir kritis, siswa diajak untuk mencoba menyimak warta. Motivasi Siswa diberikan motivasi untuk belajar Siswa agar konsentrasi dalam pembelajaran dan terlibat aktif dalam pembelajaran Acuan Guru menyampaikan tujuan pembelajaran yang ingin dicapai yaitu menyimak warta sampai menyajikan warta hasil penemuan sendiri
Sumber Belajar: Buku Paket Cahara Basa - Siswa membaca contoh tekswarta - Siswa menanyakan isi warta yangtelah dibacanya - Guru bertanya kepada siswa mengenai bagian-bagianwarta yang telah dibacanya -
Penutup
Pertemuan II Kegiatan Pendahuluan
Siswa mengadakan kesimpulan dan mengumpulkan hasil observasi atau temuannya mengenai warta yang telah dianalisis atau diidentifikasi dengan bimbingan guru - (Kesimpulan) Siswa menyimpulkan materi tentang warta dengan bimbingan guru - (Refleksi) siswa memberikan komentar tentang materi warta - (Umpan balik) siswa mengerjakan tes tertulis mengenai ciri-ciri, bagian bagian, dan langkah-langkah membuat warta - (Tindak lanjut) siswa diberikan tugas untuk membuat teks warta dengan topik yang berbeda - (Informasi yang akan datang) siswa diberikan informasi tentang materi minggu yang akan datang yaitu tentang membaca bahasan budaya (Menyemangati)Guru mengakhiri kegiatan belajar dengan memberikan pesan kepada siswa untuk tetap belajar.
60 menit
Langkah-langkah Pembelajaran Orientasi
15 menit
Alokasi Waktu 15 menit
Inti
Penutup
Siswa menjawab salam guru Guru mengajak siswa untuk berdoa sebelum memulai pelajaran Guru mengecek kehadiran siswa Apersepsi Guru memberikan gambaran tentang wartabeserta langkah-langkah membuat warta sampai dengan cara menyampiakanwarta Sebagai apersepsi untuk mendorong rasa ingin tahu dan berpikir kritis, siswa diajak untuk mencoba menyimak warta. Motivasi Siswa diberikan motivasi untuk belajar Siswa agar konsentrasi dalam pembelajaran dan terlibat aktif dalam pembelajaran Acuan Guru menyampaikan tujuan pembelajaran yang ingin dicapai yaitu menyimak warta sampai menyajikan warta hasil penemuan sendiri
Sumber Belajar: Buku Paket Cahara Basa - Siswa membuat teks warta Sunda - Siswa menanyakan isi warta yang telah dibuatnya. - Guru bertanya kepada siswa mengenai bagian-bagian sulit dari teks warta yang telah dibuatnya. - Siswa membagi ke dalam beberapa kelompok dengan tiap kelompok terdiri atas empat siswa.Tiap kelompok mendapat tugas untuk mencatat langkah-langkah di dalam menyampaikan warta. - Setiap kelompok menyebutkan bagian bagian warta - Setiap kelompok menyusun langkahlangkah membuat warta - Siswa menulis berbagai warta dengan kaidah-kaidah yang benar. - Siswa mengadakan kesimpulan dan mengumpulkan hasil diskusi atau temuannya mengenaiwarta yang telah dibuatnya dengan bimbingan guru - (Kesimpulan) iswa menyimpulkan materi tentang warta dengan bimbingan guru - (Refleksi) siswa memberikan
60 menit
15 menit
komentar tentang materi warta - (Umpan balik) siswa mengerjakan tes tertulis mengenai ciri-ciri, bagian bagian, dan langkah-langkah membuat warta - (Tindak lanjut) siswa diberikan tugas untuk membuat teks warta dengan topik yang berbeda - (Informasi yang akan datang) siswa diberikan informasi tentang materi minggu yang akan datang yaitu tentang membaca bahasan budaya (Menyemangati)Guru mengakhiri kegiatan belajar dengan memberikan pesan kepada siswa untuk tetap belajar.
H. Penilaian Jenis Bentuk Penilaian Proses Belajar Tes Tulis Penilaian Hasil Belajar Tes Lisan 1. Jenis/teknik penilaian a. Kompetensi Sikap: Observasi b. Kompetensi Pengetahuan: Tes tulis c. Kompetensi Keterampilan: Unjuk Kerja
Instrumen Latihan Soal Praktek
Penilaian Hasil Indikator Pencapaian Teknik Kompetensi Penilaian 4.3.3 Menyebutkan bagian- Tes Tertulis bagian warta dengan sistematis dan benar 4.3.4 Menjelaskan langkah-langkah membuat warta dengan cermat dan banar 4.3.5 Menyimpulkan isi warta dan kaidah-kaidah penulisan warta dengan teliti dan benar 4.3.6 Menulis warta dengan menggunakan kaidah yang tepat dan benar.
Bentuk Penilaian Tes Uraian
Instrumen
Instrumen 1. Naon ari warta teh? 2. Naon wae sarat-sarat nyieun warta teh? 3. Kumaha lengkah-lengkah nyieun warta teh? 4. Tuliskeun babagean warta kalayan bener! 5. Pek tuliskeun hiji warta anu kapanggih ku hidep dina media, atawa langsung! Jawaban: No.
Alternatif jawaban
Skor
1. 2. 3. 4. 5.
Untuk niliai pengaetahuan, sebagai berikut: Nilai rerata NH+ UTS+UAS/3 =contoh (80+75+85) :3 = 240 : 3 = 80 Nilai Konversi = 80 = 3.00 ; Predikat B •Hasilnya dikonversikan sesuai tabel di
Skala 1 – 4
Rentang Nilai 0- 100 96 – 100 91 – 95 85 – 90 80 – 84 75 – 79 70 – 74 65 – 69 59 – 64 53 – 58 ≤ 52 Skala (1,00 – 4,00) 3,67 – 4,00
4,00 3,66 3,33 3,00 2,66 2,33 2,00 1,66 1,33 1,00 Predikat A
bawah ini.
3,34 – 3,66 3,01 – 3,33 2,67 – 3,00 2,34 – 2,66 2,01 – 2,33 1,67 – 2,00 1,34 – 1,66 1,01 – 1,33 ≤ 1,00
AB+ B BC+ C CD+ D
Mengetahui, Kepala SMA Plus Assalafiyah
Bandung, Juli 2016 Guru Mata Pelajaran, Bahasa Sunda
Eno JAmaludin, S.Pd.I NIP.-
Encep Ridwan, S. Pd, M.M.Pd NIP. 198111062010011015