RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA Taska) Pelaksanaan Aktiviti PERMATA (Slot Pengajaran)
Taska
: Taska Permata Kemas Kg. Keda Bukit Tukang Jusoh
Umur
: 4 Tahun
Tarikh
: 02 Ogos 2018
Masa
: 4.00 – 4.30 petang ( 30 minit )
Bilangan Kanak-Kanak : 05 orang ( 2 L & 3 P )
Tema / Tajuk
: Haiwan / Arnab yang baik hati
Sub Tema
: Haiwan Liar
Bidang
: Perkembangan Sahsiah, Sosioemosi dan Kerohanian
Hasil Pembelajaran
: Menunjukkan rasa simpati dan belas kasihan
Kesepaduan Bidang
: PBKDLA Menguasai kemahiran bertanya dan mengingati pesanan/cerita
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Kreativiti
: Pemerhatian, analisis dan penjanaan idea
Nilai
: Berdisplin, Bersungguh-sungguh, Yakin, Berani, Kerjasama, Berusaha, Hormat-menghormati, kasih sayang, baik hati
Keusahawanan
: Kesanggupan belajar daripada kesilapan
TMK
: Belajar melalui TMK
Objektif Pembelajaran : Pada akhir aktiviti, kanak-kanak dapat: dapat: 1. Melakukan aksi yang ditetapkan semasa mendengar perkataan atau arnab dalam cerita 2. Melakukan aksi yang ditetapkan semasa mendengar perkataan atau arnab dalam cerita 3. Mencatumkan puzzle haiwan yang ditetapkan.
1
Pengetahuan Sedia Ada
: Kanak-kanak sudah didedahkan haiwan liar pada sesi pengajaran lepas.
Kemahiran Berfikir (KB)
: Menghubungkait, Membanding beza, Menganalisis, Menjana idea, Membuat gambaran mental,
(+ HOM + KBAT)
Menggabungkan
Bahan Bantu Mengajar
: Video klip MP 4, Media tayangan, Gambar haiwan, Puzzle haiwan, Dadu haiwan
Fokus KP / MI
: Verbal-linguistik, Visual-ruang, Muzik-irama, Kinestetik, Logik-matematik, Interpersonal
Kosa Kata
: Arnab, Kura-kura, Ayam
Amalan Asuhan & Didikan(AD) : Dibantu mengetahui sikap-sikap moral ** Tema NCSS yang diterapkan: - Perkembangan individu dan identiti **
MASA / FASA
Persediaan (Pemerhatian, Analisis)
ISI PELAJARAN
“Arnab dan Kura -kura I” Video klip (Cerita arnab dan kura-kura siri I) untuk kanak-kanak
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN (Sumber Pembelajaran,Kesepaduan, KB, Nilai dll.)
Guru meminta kanak-kanak untuk berkumpul, duduk di atas lantai, guru memberi salam dan bertanya k habar kanak-kanak.
Sumber : Video klip MP 4, Media tayangan
Kanak-kanak berkumpul di ruang aktiviti, duduk di atas lantai, dan memberi respon kepada pertanyaan guru.
KB : Menggabungkan
Guru menayangkan video kepada kanak-kanak. Kanak-kanak menonton video dengan teliti.
KP: Verbal-linguistik, Visual-ruang
( 5 minit)
Guru memberi pujian/ganjaran kepada kanak-kanak atas kerjasama yang diberikan. Nilai : Berdisplin, Bekerjasama Cth Transisi : cerita Arnab dan kura-kura
2
Imaginasi
Penerangan arahan
(Penjanaan idea, Sintesis idea)
Menerangkan aksi untuk dilakukan oleh kanak-kanak semasa mendengar cerita nanti
(5 minit)
Contoh aksi : - Aksi semasa mendengar perkataan arnab - Aksi semasa mendengar perkataan kura-kura
Guru menerangkan dan memberi arahan kepada kanakkanak tentang sesi bercerita yang akan dijalankan seterusnya.
Sumber : -
Guru menunjukkan contoh aksi yang perlu dilakukan oleh kanak-kanak semasa mendengar cerita guru. Kanak-kanak belajar membuat aksi untuk dilakukan pada sesi bercerita nanti.
KB : Membanding beza, Menganalisis,
Guru memberi pujian/ganjaran kepada kanak-kanak atas kerjasama yang diberikan.
KP : Verbal-linguistik, Interpersonal, Logik-matematik, Visual-ruang Nilai : Berdisiplin, Bersungguh-sungguh AD : mengenal pasti aksi aksi bagi watak dalam cerita
Perkembangan
“Arnab-kalah atau menang?”
(Penambah baikan, Menilai)
Cerita sambungan daripada cerita arnab dan kura-kura asal - telah dilampirkan ceritanya
(12 minit)
Guru memberi arahan aktiviti yang disediakan. Kanak-kanak berkumpul di depan guru dan duduk dalam satu bulatan. Guru membimbing kanak-kanak melakukan aktiviti. Kanak-kanak akan duduk diam untuk mendengar cerita guru. Sambil mendengar, kanak-kanak perlu melakukan aksi yang telah ditetapkan tadi (arnab dan k ura-kura). Guru memberi peluang kepada semua kanak-kanak untuk meneka. Guru memberi bimbingan dan penjelasan lanjut jika ada kanak-kanak yang masih kurang faham.
Sumber : KB : Menghubung kait, Menganalisis,
KP : Interpersonal, Logik-matematik, Verbal-linguistik, Visual-ruang, Kinestetik
3
Guru memberi peneguhan positif iaitu pujian/ganjaran kepada kanak-kanak atas kerjasama yang diberikan.
Nilai : Baik hati Kasih sayang Yakin, Bekerjasama AD: Bimbingan
Tindakan (Pelaksanaan, Amalan Berterusan) ( 5 minit)
“Topeng muka ku” Imbas kembali + Perkongsian
Guru bersama kanak-kanak imba kembali cerita. Kanak-kanak memikirkan balik perjalanan cerita dan membuat gambaran mental.
Berkongsi perasaan dan watak kegemaran dalam cerita-pengagihan topeng muka arnab kepada kanakkanak.
Guru memberi bimbingan lkepada kanak-kanak agar mempelajari sikap arnab yang suka menolong. Kanak-kanak memakai topeng muka yang diberikan guru. Guru memberi pujian/ganjaran kepada kanak-kanak atas kerjasama yang diberikan.
Sumber : Topeng muka arnab KB : Membuat gambaran mental, Menghubung kait, Mencirikan KP : Logik-matematik, Visual-ruang, Verbal-linguistik, Interpersonal, Intrapersonal Nilai : Kerjasama, Yakin, Berusaha AD: Bimbingan memakai topeng muka
Penutup (3 minit)
“Lagu Tolong-menolong”
Guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini.
Sumber: Video klip MP4
Guru menayangkan video lagu kepada kanak-kanak. KB : Menghubung kait 4
Kanak-kanak memakai topeng muka arnab dan menyanyikan lagu bersama-sama dengan melakukan gerakan kreatif. Guru memberi pujian/ganjaran kepada kanak-kanak.
KP: Muzik-irama, Verbal-linguistik, Kenestetik, Interpersonal Nilai : Berdisiplin, Berusaha Cth. Transisi : soal jawab + nyayian lagu
Petunjuk Contoh AD, rutin, fungsi guru sebagai fasilitator Fokus penulisan yang menggambarkan berpusatkan kanak -kanak/murid Penyataan untuk kefahaman kepada isi kandungan (jika perlu)
Refleksi Guru Pelatih:
5
Ulasan Pensyarah / Pendidik Pembimbing :
Contoh Pentaksiran Kanak-kanak ( Penilaian berterusan ) : Indikator: Bil
Nama Kanak-kanak
Skor Ya
Catatan Tidak
1 2 3 4 5
6