RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 4 Mata Pelajaran
: Sains
Tahun
: 4 Alamanda
Bilangan Murid
:
Masa
: 11.10 – 12.10pagi
Tema
: Bumi dan Sains Angkasa
Tajuk
: 9.0 Sistem Suria
Standard Kandungan
Orang
:
9.2 Saiz dan jarak relatif antara Bumi, Bulan dan Matahari Standard Pembelajaran
:
9.2.1
Menganggar saiz relatif Bumi berbanding dengan Matahari
9.2.2
Menganggar saiz relatif Bulan berbanding dengan Matahari
9.2.3
Menganggar saiz relatif Bulan berbanding dengan Bumi
Hasil Pembelajaran
:
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat :i.
Menyatakan banding beza diantara saiz relatif bumi,bulan bumi, bulan dan matahari dengan betul melalui aktiviti membuat aktiviti.
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran / Pendekatan : Konstruktivisme Konstruktivisme Kaedah : Koperatif Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai konsep awal mengenai ahli-ahli yang terdapat dalam sistem suria. Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
:
Kreativiti dan Inovatif.
Kemahiran Saintifik : KPS – Memerhati, Meramal, Menginferens, Mengelaskan.
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, Membanding beza.
Penerapan Nilai : Patuh pada arahan.
Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Kad bergambar, bergambar, tali. Penilaian PdP : Murid menjawab soalan secara lisan daripada guru selepas menjalankan aktiviti.
FASA
KANDUNGAN
AKTIVITI PDP
CATATAN
Orientasi
Membuat
Guru memulakan kelas dengan
(±5 minit)
banding beza.
menunjukkan
tiga
jenis
BBM: Slaid PowerPoint
buah
dengan menunjukkan slaid power
KPS:
point.
1. Komunikasi
Contoh : tembikai susu, oren,
2. Memerhati
anggur. 1. Guru mengemukakan soalan
KB: Menjana idea
buah yang manakah paling Strategi/ Pendekatan:
besar? 2. Buah yang manakah paling
Konstruktivisme
kecil?
Pencetusan Idea (±10minit)
Saiz Matahari
Tayangan slaid. Guru menyoal
lebih besar
murid.
daripada saiz
1. Ramalkan
KPS: antara
Matahari
Bumi dan Bulan.
dan Bumi, yang manakah lebih
Saiz Bumi lebih
besar?
besar daripada saiz Bulan.
2. Ramalkan antara Bumi dan
1. Komunikasi 2. Meramal
KB: Menjana Idea
Bulan, yang manakah lebih Strategi/ Pendekatan:
besar?
Konstruktivisme Guru menayangkan slaid power
Penstrukturan Idea (±20 minit)
Nisbah Relatif Saiz Matahari Bumi dan Bulan. Jenis Uk bahan ur lilit dal am cm 1. Bola kera njang 2.Bola tennis
point gambar Matahari, Bumi dan
Penerapan Nilai:
Bulan.
Berani dan yakin
Kerja kumpulan : Guru meminta
BBM: Bola keranjang,
murid mengukur lilitan setiap bola
bola tennis, guli dan
yang disediakan dan merekodkan
lembaran kerja.
hasil kerja kumpulan. KPS: Komunikasi, Murid
dibahagikan
kepada
kumpulan yang terdiri daripada 4-
Mengukur dengan menggunakan nombor.
5 orang. Murid mengukur ukur lilit Strategi / Pendekatan:
3.Guli
setiap bola menggunakan benang
Berpusatkan murid
dan pembaris.
Pembentangan hasil dapatan murid
Murid merekodkan hasil dapatan
KB:
kumpulan masing-masing.
Kreatif dan Inovatif
Setiap
Penerapan Nilai: Patuh
kumpulan
dikehendaki
untuk melaporkan dapatan hasil
pada arahan da
daripada kerja kumpulan mereka.
Kerjasama.
Guru
menerangkan
pengiraan
nisbah
cara saiz
Matahari,Bumi dan Bulan ( 1 : 4 : 400 )
Aplikasi
Mengaplikasika
Bina model Matahari, Bumi dan
(±20 minit)
n hasil dapatan
Bulan. Guru meminta murid
daripada aktiviti
membina model mengikut
KB:
kumpulan
pengiraan nisbah saiz Matahari,
Menjana idea, Mengingat
tentang saiz
Bumi dan Bulan.
kembali
Matahari, Bumi
Setiap kumpulan diberikan
dan Bulan.
bahan-bahan yang telah
Strategi:
disediakan iaitu plastisin.
Konstruktivisme
KPS: Komunikasi
Setiap kumpulan diberi masa 10 minit untuk membina model Matahari, Bumi dan Bulan. Murid mempersembahkan hasil kreativiti mereka.
Refleksi
Kesimpulan
Murid diberikan 5 soalan untuk
Tahap kognitif:
(±5minit)
PdP yang
dijawab dalam masa 3 minit.
Aplikasi
dijalankan pada
Penilaian disemak bersama
hari ini.
dengan murid.
KPS:Berkomunikasi
Guru menayangkan semula slaid
KB:
dan membimbing murid untuk
Membuat kesimpulan
membuat rumusan tentang pelajaran hari tersebut.