LICEUL PARTICULAR NR.1 ARAD PROFIL: SERVICII SPECIALIZAREA: TEHNICIAN ÎN ACTIVITĂŢI ECONOMICE PROIECT PENTRU OBŢINEREA CERTIFICATULUI DE CALIFICARE PROFESIONALĂ COORDONATOR: PROF. DIANA POPA ...
/Full description
Dit document is onderdeel van de publicatie Kwartierstaat Kemp (https://www.genealogieonline.nl/kwartierstaat-kemp/) van H.C. Kemp.
Full description
Full description
Meu Querido Meu Velho Meu Amigo
Full description
studiu
Full description
ROLUL ASISTENTEI MEDICALE IN INGRIJIREA BOLNAVILOR CU PANCREATITA ACUTA Rolul asistentei medicale este de a ajuta persoana bolnava sau sanatoasa sasi mentina sau sa recastige sanatatea (sau sa-l as...
Full description
Proiect didactic SCOALA Data: Data: Clasa: a VII-a Profesor:Mihai Roxana Durata: Durata : 50 min. Disciplina: Dirigentie Subiectul: - Rolul meu in familie Tipul lectie: dezbatere Obiective de referinta: 2.2 Sa manifeste resect entru e!rimarea unctelor diferite de vedere. 2." Sa anticieze sc#imbarea rolurilor in familie de-a lungul vietii. Obiective operationale: O$: O$: sǎ defineascǎ familia% O2: sa identifice rolul membrilor in familie% O": sa indice sentimentele care dau stabilitate familiei% O&: sǎ indice solutii entru roblemele din familie% Strategia didactica: a Metod Metode e si proced procedee ee:: conversat conversatia' ia' e!licatia e!licatia'' (ocul didactic' didactic' cubul' lucrul in iramida. b Mi!loace de invata"ant: fise de lucru' lanse
c #or"e de organi$are a activitatii : activitate e grue' activitate frontala' activitate individualǎ' actvitate in erec#i. d %ibliografie •
)onsiliera in scoala -g#id entru rofesorii consilieri si diriginti' *ditura )on#+s' Ramnicu Valcea' 200$.
Veronica ogorin' Ru!andra udose' 3ocul de-a viata - e!ercitii entru orele de dirigentie' *ditura *i4on' )lu(-aoca' 2006.
•
Internet : 777.didactic.ro% Scenariu didactic
Evenimentele
instruirii Timp
Activitatea profesorului
Activitatea elevului Me inv
Moment organizatoric
1 min.
Captarea atentiei
min.
Anuntarea temei noi obiectivelor operationale
'iriarea invatarii
si
a 1 min.
min. *1 + min.
-
noteaza absentele (daca estecazul);
elevul de serviciu numeste absentii (daca este cazul); Elevii au avut ca tema sa-si$articipa la discutie. Co realizeze propriul arbore genealogic. !isele lucrate se vor e"pune in clasa. #e va purta o discutie despre ce au descoperit in istoria familiei lor. $rofesorul anunt% tema &oteaza in caiete titlule"p lectiei si obiectivele pe intelesullectiei. elevilor. #e noteaz% titlul la tabl%. 1. #e initiaza o discutie pornind$articipa la discutie. con de la urmatoarele citate, Elevii deseneaza. 0oc 'aca prima piatra e pusa stramb atunci peretele va fi$rezinta desenele siE"p stramb pana sus. argumenteaza alegerea cuvintelor- caramizi. Cub #-ar naste si copii crescuti/ 'e-
1 min. ar fi crescuti parintii 2oet3e * * 1 min. *
6ezolva sarcinile.
E"p
.Elevii sunt impartiti in sase$rezinta raspunsurile. Con grupe. 4i se da o fisa de lucru (fisa 1) li se cere saCitesc scrisorile. ca 4uc construiasca din cuvinte casa !amilia. 'aca elevii nu au idei#criu pe coli solutia/ li se dau cateva sugestii, fericire solutiile sugestiile gasite. armonie intelegereiubire legatura iertare gria atentie afectiune devotament sacrificiu incredere bucurie intelegere autor rabdare etc.Caramida - cuvant se va amplasa in functie de importanta.!iecare grupa prezinta frontal si e"plica desenul. . !iecare grupa trebuie sa rezolve sarcinile de pe o fata a cubului(fisa ). Elevii sintetizeaza raspunsurile pe coli. 4iderul prezinta frontal raspunsurile. $rofesorul ii intreaba pe elevii din celelalte grupe daca ei au alte raspunsuri decat colegii lor. . Elevii primesc cate una din 5scrisorile catre redactie5 (fisa ). Elevul se gandeste individual sc3iteaza un raspuns; Apoi discuta pe perec3isi combina raspunsurile; !ormeaza grupe de cate patru elevi si construiesc un raspuns la problema data; !iecare grupa va nota pe foaia de flipc3art rezultatele discutiiilor si liderul le va prezenta clasei.
Evaluare formativa
7 min. *1
Alcatuieste un cvintet titlul !amilia mea.
cuAlcatuiesc cvintetul. $rezinta raspunsurile.
$rofesorul e"plica modul de realizare a unui cvintet.
Asigurarea feed-bac8ului
Asigurarea retentiei si transferului
1 min.
(fisa nr. ) $e tot parcursul lectiei intareste raspunsurile bune le apreciaza face corecturile cu autorul clasei; #e anunta tema de data &oteaza tema. viitoare, - 9 #tilul de viata personal - avanta sau piedica in dezvoltarea carierei profesionale :
Con E"p
8isa nr. $
)onstruiti din cuvinte o casa e care o veti numi - Familia. 8iecare cuvant rerezinta o caramida. In functie de imortanta cuvantului amlasati caramida in constructie. 8isa nr. 2 &' D(SCR)(
Descrieti in 5 randuri cum vedeti o familie ideala. *' COMPARA ornind de la rasunsul la intrebarea: Considerati ca intr-o familie are mai multe responsabilitati: a) tatal; b) mama; c) amandoi la fel. realizati o comaratie a situatiilor care sa va (ustifice alegerea facuta 9cel mult 5 randuri. +' ASOC)A,A ,sociaza membrii unei familii cu simboluri 9cuvinte' desene etc.. *!lica de ce ai ales fiecare simbol. -' A.AL),(A,A In 5 randuri analizeaza - e baza e!erientei ersonale - rolul tatalui si al mamei in educatia coiilor 9uteti sc#ematiza. /' APL)CA Imaginati-va o scena de familie. )e vedeti in scena voastra;
8isa nr. " Scrisoarea $ >Stimata redactie' ?a numesc ?aria si sunt eleva in clasa a VIII-a. Va scriu entru ca sunt usa intr-o situatie dificila acasa si nu stiu ce sa fac. *u locuiesc cu mama si cu sora mai mica de " anisori. Satamana trecuta mama m-a rugat sa stau cu sora mea' entru a face niste treburi e langa casa' deoarece avea zi libera. *u i-am sus ca am evaluare la matematica si ca m-am inteles cu o colega sa ne regatim imreuna. ?ama fiind interesata de succesul meu scolar asa neca(ita cum era' a ramas singura sa se descurce cu toate' eu insa m-am distrat limbandu-ma si admirand magazinele. Seara tarziu m-am intors acasa si rima intrebare a mamei a fost: Esti flamanda? ?i-am dat seama ca am gresit' insa nu am avut cura(ul de a-i marturisi minciuna. )red ca mama m-ar edesi si sar suara foarte rau. )e credeti ca ar trebui sa fac; Scrisoarea 2 >Draga redactie' Suntem niste arinti care nu stiu cum sa se mai descurce. roblema noastra este urmatoarea: ,vem un baiat Dinu' care este elev in clasa a VIII-a. Situatia noastra materiala este foarte buna' noi straduindu-ne sa ii asiguram tot ceea ce-si doreste. ana in clasa a V-a a avut rezultate foarte bune la invatatura insa' din clasa a VI-a' a intrat intr-un cerc de =rieteni= care il sfatuiesc sa fure bani si obiecte din casa entru a-i c#eltui e (ocuri' tutun' alcool' etc. )e sa facem; Scrisoarea " >?a numesc avinia oescu si sunt intr-o situatie din care nu mai stiu e unde sa ies. ogdan' fiul meu este elev in clasa a VIII-a. ,re rezultate slabe la scoala. oi suntem foarte bine latiti' realizam c#iar si ore sulimentare entru a utea sa ii asiguram fiului nostru tot ceea ce isi doreste9calculator' role' etc.. ogdan ne romite ca o sa invete mai bine dar nu reuseste sa se tina de cuvant.= #crisoarea nr. .. #olutii pentru ameliorarea situatiei