Gradinita cu program prelungit Sfantul sava iasi
Proiect Didactic
INSPECTIe PENTRU SUSTINERE Definitivat
PROPUNATOR: PROF.cornea veronica
DATA : 17 martie 2014
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT SF ÂNTU L SAVA IAȘI GRUPA: MIJLOCIE
TEMA ANUALĂ: “CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?” TEMA PROIECTULUI: ”SURPRIZELE PRIMĂVERII”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „PRIMĂVARA- ANOTIMPUL HĂRNICIEI” FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ : ADP+ALA+ADE( DLC+ DEC)
TIPUL DE ACTIVITATE: Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor dobândite SCOPUL: Evaluarea si sistematizarea cunoștintelor referitoare la anotimpul primăvara. DURATA: 1 zi
ADP (Activităţi de dezvoltare personală): Întâlnirea de dimineaţa: „ Bine v-am găsit, prieteni ai primăverii!” Rutine: Sosirea copiilor la grădiniţă -deprinderi specifice -Ne pregătim de activităţi Tranziții: - Iarnă să te duci cu bineJoc cu text și cânt - Zborul fluturaşilor - Dacă vesel se trăiește
I.ALA 1 (Activităţi liber alese): BIBLIOTECĂ: „Floricele de primăvară” -exercițiu grafic ARTĂ : „Ghiveciul primăverii”-lipire ŞTIINŢĂ: „Micii grădinari” - semănat II.ADE (Activităţi pe domenii experenţiale) ACTIVITATE INTEGRATĂ : DLC+ DEC
1. Domeniul limbă şi comunicare( DLC) -SURPRIZELE ZÂNEI PRIMĂVARĂ (joc didactic)
2. Domeniul estetic şi creativ (DEC) -FLORI DE PRIMĂVARĂ (pictură)
III. ALA 2 (Activități liber alese): Cupa Primăverii -Competiție sportivă-
Activitatea debutează cu ADP- Întâlnirea de dimineaţă, întâlnire de grup între
copii şi educatoare, prin intermediul salutului de dimineaţă. Copiii sunt așezați în semicerc și sunt invitați să se prezinte, realizându-se astfel și prezența. După salutul de dimineaţă, vor completa “Calendarul naturii”. Noutatea zilei va fi adusă de Zâna Primăvară, care îi roagă să o ajute să-şi refacă grădina. Ei vor afla că Vântul Vitejel i-a distrus grădina, copiii vor avea de rezolvat mai multe sarcini de lucru pentru a duce la îndeplinire această dorinţă. Trecerea la centrele de interes se va realiza prin tranziţie. Educatoarea va prezenta fiecare centru de interes deschis şi le va explica copiilor ce
au de lucru. Copiii îşi vor alege centrul de interes la care vor să lucreze ţinând cont de sarcinile cerute de educatoare. La centrul BIBLIOTECĂ, copiii vor uni punctele și vor colora pentru a obține floricele. La centrul ARTĂ copiii vor decora cu elemente specifice anotimpului primăvară: flori, fluturi, buburuze. La centrul ŞTIINŢĂ copiii vor semăna grâu. Pentru asigurarea feed-back-ului şi evaluarea modului de lucru din fiecare centru
educatoarea organizează Turul galeriei. După încheierea activităţilor pe centre, educatoarea va citi o nouă sarcină de la Zâna Primăvară, desfăşurându-se astfel prim a activitate pe domenii experenţiale DLC-
SURPRIZELE ZÂNEI PRIMĂVARĂ (joc didactic). Aici, copiii denumesc elementele specifice acestui anotimp și alcătuiesc propoziţii simple. Pentru complicarea jocului, copiii completează diamantul primăverii în urma răspunsurilor date la ghicitor i.
La „întoarcerea” în sala de grupă, în zborul fluturașilor, copiii vor fi solicitaţi să picteze flori de primăvară, acţiune desfăşurată în cadrul celei de-a doua activitate - DEC
(Educaţia plastică) : „ Flori de primăvară”.
În ultima parte a zilei copiii vor intra în competiția „Cupa Primăverii”,
reprezentată de parcurgerea unui traseu de către copiii împărțiți în două echipe.
DATA: 17 martie 2014 GRUPA: Mijlocie-„Ștrumfii” PROFESOR: Cornea Veronica - Mihaela TEMA ANUALA: ”Când, cum și de ce se întâmplă ?” Subtema(tema saptamanii): ”Primăvara – Anotimpul hărniciei” CATEGORIA DE ACTIVITATE: ADP- Întâlnirea de dimineață SCOP: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării inter - relaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării comportamentului empatic la preşcolari; OBIECTIVE OPERATIONALE: *Sa utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei; *Sa stabileasca prezenta sau absenta colegilor de grupa ; *Sa precizeze care sunt zilele saptamanii; *Să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul adecvat; *Sa elaboreze raspunsuri la intrebarile adresate; STRATEGII DIDACTICE: *METODE SI PROCEDEE: conversatia, observatia, explicația. *MIJLOACE DIDACTICE: Calendarul Naturii, jetoane, tabla magnetică, flori cu poze ale copiilor, catalogul; *Forme de organizare: frontal; RESURSE : *Pedagogice:RIP 1-2/2009,RIP 3-4/2009-Proiectare integrata *Temporale: 20-25 minute *Umane: copiii grupei mijlocii- „Grupa Ștrumfii”
*ORGANIZAREA COLECTIVULUI DE ELEVI:Copiii vor fi asezati in semicerc *SALUTUL:Copiii sunt invitati sa se aseze in semicerc si sa se prezinte. *PREZENTA: Un copil va așeza în vază florile cu fotografii ale copiilor prezenți, rostindu-le numele, iar fotografiile celor absenti se aseaza in partea de jos a panoului. *CALENDARUL NATURII: Se va preciza ziua saptamanii si anotimpul in care suntem, lunile anotimpului respectiv, luna curenta, caracteristicile acestui anotimp. *NOUTATEA ZILEI: Prezentarea scrisorii de la Zâna Primăvara, prin care aceasta ne roagă să o ajutăm să-şi refacă grădina care a fost distrusă de Vântul Vitejel. *MESAJUL ZILEI: ”S-o ajutăm pe Zâna Primăvara!” *DEPRINDEREA EXERSATA: ”Pot să ajut!” exersarea deprinderii de a indeplinii anumite sarcini si de a fi de ajutor in cadrul grupei. Aceasta deprindere se exerseaza prin toate activitatile desfasurate in cursul zilei, copiii fiind desemnati pe rand sa indeplineasca anumite sarcini.
*TRANZITIE: ”Iarnă să te duci cu bine”- joc cu text și cânt
DATA: 17 martie 2014 GRUPA : Mijlocie-„Ștrumfii” PROFESOR: Cornea Veronica-Mihaela PROIECTUL/TEMA DE INTERES: „Când, cum și de ce se întâmplă?” SUBTEMA: ”Primăvara – Anotimpul hărniciei” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitati libere alese - ALA-1 CENTRE DE INTERES: *BIBLIOTECA *ARTA *Știință CENTRU DE INTERES BIBLIOTECA
TEMA „Floricele de primăvară” “Realizam o felicitare de Primăvară” -exercitiu grafic-
ARTA
„Ghiveciul Primăverii” -lipire
ȘTIINȚĂ
“Micii grădinari” - semănat grâu
SARCINA
MATERIALE
- sa uneasca punctele realizand floricele; -sa decoreze vaza cu elemente grafice cunoscute; -sa coloreze imaginea. -sa decoreze paharele date, folosindu-si imaginatia
-coli A4 -creioane colorate
pahare,flori și fluturi de hârtie, buburuze de lemn
- să semene grâu în Pahare, păhărele decorate pământ, grău, apă
SCOP: Stimularea creativității și expresivității , a dexterității în lucrul manual, prin stimularea dezvoltarea simțului estetic.
*BIBLIOTECA:”Floricele de primăvară” -exercitiu grafic“Realizam o felicitare de Primăvară”
Obiective : - să uneasca punctele, respectând conturul predefinit al florilor; -sa decoreze vaza cu elemente grafice cunoscute; -sa coloreze imaginea. *ARTA: ”Ghiveciul Primăverii” -lipire –
OBIECTIVE: -să decoreze, prin lipire, paharul cu elemente ale anotimpului de primăvară (flori de diferite mărimi, flururi, buburuze); - să compună spaţiul plastic utilizând tehnica cerută; -sa utilizeze corect instrumentele de lucru; -sa manifeste interes pentru activitate,cultivandu-si dragostea pentru frumos. -să colaboreze în vederea rezolvării sarcinii date; *ȘTIINȚĂ :” Micii grădinari!” - activitate gospodărească –
OBIECTIVE: -să denumească semințele; - Să recunoască materialele necesare semănatului: ghiveci (paharul decorat), pământ, semințe, apă. - să semene gr âul
TRANZIȚII : Zborul fluturașilor
STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee: conversatia,demonstatia,exercitiul; Material didactic: Biblioteca: fise,creioane colorate; Arta: pahare,flori și fluturi de hârtie, buburuze de lemn; Știință: pahare, pământ, grău, apă. FORMA DE ORGANIZARE:frontala,individuala,pe grupuri FORME SI METODE DE EVALUARE:evaluare curenta,aprecieri,expozitie cu lucrarile realizate RESURSE: Pedagogice:RIP1-2/2009,RIP3-4/2009-Proiectarea integrata Temporale:30-35 minute; Umane:copiii grupei mijlocii- “Ștrumfii”,educatoarea.
Nr. Crt.
ETAPELE CONTINUTUL ACTIVITATII ACTIVITATII
METODE SI PROCEDEE
1.
Captarea atentiei
Se va realiza prin intuirea materialelor pregatite pentru copii.
Conversatia
2.
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor
Voi merge la fiecare centru de interes Explicatia si voi anunta tema, le voi explica ce trebuie sa realizeze cu ajutorul materialelor puse la dispozitia lor. Le Conversatia voi atrage atentia cu privire la modul de lucru(ingrijit,fara sa deranjeze colegii,pastrarea unui ton scazut a Demonstratia vocii).
Observarea comportametului
3.
Dirijarea invatarii
Se prezinta copiilor centrele de interes si materialele existente la acestea si sunt invitati,in functie de preferinte si aptitudini sa ocupe locurile la centrele de interes.
Observarea comportamentului
Conversatia
EVALUARE
Explicatia Aprecieri verbale
4.
Obtinerea performan tei
La centru Biblioteca,copiii vor vor uni punctele pentru a realiza floricele de primăvară, apoi vor colora. Cei care termină mai repede vor putea decora cu semne grafice felicitarea de primăvară, apoi o vor colora.
Exercitiul Aprecieri verbale
La centru Arta,copiii vor decora păhărele :“Ghiveciul Primăverii”.
Exersarea aptitudinilor La centru Știință ,copiii semăna grâu. practice
5.
Asigurarea conexiunii inverse
Copiii vor prezenta activitatea desfasurata la fiecare centru,punand accent pe modul in care au rezolvat fiecare sarcina.
Conversatia
Se vor face aprecieri asupra rezultatelor obtinute de ei.Se vor evidentia lucrarile deosebite.
Conversatia
(feed- back-ul)
6.
Incheiere
DATA: 17 martie 2014
Aprecieri verbale
GRUPA: Mijlocie- Ștrumfii PROFESOR: Cornea Veronica-Mihaela TEMA ANUALA DE STUDIU: ”Când, cum și de ce se întâmplă?” SUBTEMA: ” Primăvara-anotimpul hărniciei” DOMENII EXPERIENTIALE: DLC ( joc didactic)+DEC ( pictură) TEMA ACTIVITATII:”Surprizele Primăverii” TEMA: DLC -“Surprizele Primăverii”+DEC: ”Flori de primăvară” TIPUL ACTIVITATII: Verificare si consolidare FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata MIJLOACE DE REALIZARE: joc didactic. SCOPUL ACTIVITATII: Stimularea expresivităţii şi a creativităţii prin educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic dar și prin desen, pictură.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 1. Domeniul limbă şi comunicare( DLC) O1: Să denumească elementele specifice anotimpului primăvara; O2: Să alcătuiască propoziţii simple corecte din punct de vedere gramatical; O3: Să răspundă corect la ghicitori O4: Să participe activ și conștient la activitate. 2 . Domeniul estetic şi creativ (DEC) O1: Să execute individual tema dată; O2: Să compună în mod original şi personal spaţiul plastic; O3: Să organizeze spaţiul plastic într-o lucrare echilibrată şi expresivă; O4: Să mânuiască materiale didactice puse la dispoziţie.
SARCINA DIDACTICĂ : Asocierea cuvântului cu imaginea, formularea unor propoziţii simple. REGULILE JOCULUI : Pe un panou se află o gradină goală şi tristă. Copiii trebuie să descopere în plicurile împrăștiate pe jos elemente specifice primăverii și să formeze propoziții simple ce au în componență denumirea elementului. Pe măsură ce sunt desfăcute plicurile , fiecare element specific anotimpului primăvara va fi aşezat pentru realizarea tabloului de primăvară.
Pentru fiecare sarcină îndeplinită corect, copilul va primi câte o floare, pe care o va ataşa pe panou (în grădină). Pe măsură ce se rezolvă corect sarcinile, grădina se va umple de flori şi de alte elemente specifice anotimpului primăvara. Toate răspunsurile corecte vor fi aplaudate şi recompensate cu flori.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, aplauze, jetoane cu elemente ale primăverii, stimulente, mânuirea materialului. COMPLICAREA JOCULUI: Metoda „Diamantul”, prin care copiii răspund la ghicitori. FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual. STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul, turul galeriei, metoda diamantului. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : machetă din polistiren care reprezintă o grădină, plicuri, jetoane cu elemente specifice anotimpului primăvară, flori din hârtie. DURATA:20-25 minute RESURSE: -UMANE: copiii grupei mijlocii:”Ștrumfii” BIBLIOGRAFIE: 1. *** (2008). „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureşti; 2. Bane Colleen. (2004). „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” –
Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineaţă, Ed. Ro Media, Bucureşti; 3. „Antologie de proiecte tematice pentru activităţile integrate”, Editura Diana. 4. Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga,Mihaela – “ Metode interactive de grup” –ghid metodic, (2002), Ed. Arves, Bucureşti
Domeniul experential
Etapele activitatii
Continutul stiintific
Moment
Asigurarea conditiilor optime necesare desfasurarii activitatii: -pregatirea materialului didactic; -pregatirea climatului pshioafectiv necesar desfasurarii activitatii; -asigurarea ordinii si a disciplinei. Voi așeza copiii în semincerc.
organizatoric
DLC
Limbă și comunicare
Captarea atentiei
Metode și procedee
Conversația
Introducerea in activitate se face Conversatia Explicația prin prezentarea machetei Grădina Primăverii care este Expunerea tristă deoarece a fost golită de Vântul Vitejel. Voi anunţa copiii că Zâna Primăvară m-a rugat să o ajutăm să-şi refacă grădina care a fost distrusă de Vântul Vitejel.
Evaluare
Observarea comportamentului copiilor
Evaluare orala
Vă rog cu ardoare, Faceţi o minune mare, Vântul să dispară Florile să reapară.
Anuntarea temei si a obiectivelor
Anunţ numele jocului didactic pe Conversatia care îl vom desfăşura, "Surprizele Zânei Primavăra” şi a temei pentru activitatea de educaţie plastică, “Flori de primăvară”. Le voi spune copiilor că în acest joc vor aranja cât mai frumos grădina, cu elementele specifice anotimpului primăvara, vor alcătui propoziţii simple și vor înfrumuseța grădina cu florile primite drept recompensă.
Observa rea comportament ului
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii prin abordarea integrata a continuturilor
Explicarea jocului si prezentarea sarcinilor. Evaluare orala Prezint copiilor regulile jocului şi elementele de joc, se intuieşte materialul.
Exercitiul
Copilul numit va descoperi un
element al primăverii și a alcătui o propoziție simplă cu denumirea elementului respectiv.
Pentru fiecare răspuns corect va primi câte o floare, iar copilul
respectiv o va aşeza pe panou (în grădină). Pe măsură ce se rezolvă corect sarcinile, grădina se va umple de flori şi cu alte elemente specifice anotimpului pr imăvara.
Executarea jocului de proba. - Să vedem dacă aţi înţeles cum ne vom juca ! Cu ajutorul educatoarei se va realiza jocul de proba. Va fi efectuat de un copil.Daca este nevoie se va reveni asupra sarcinilor,a modului de alcatuire a propozitiilor.
Demonstrația
Executarea jocului de către Exercițiul copii În timpul executării jocului, voi urmări realizarea obiectivelor propuse şi voi sprijini pas cu pas Jocul derularea
jocului
având
Observa rea comportament ului copiilor
Evaluare orala
în
vedere algoritmii aleşi.
Obtinerea performanței
Complicarea jocului Se va realiza diamantul Metoda primăverii. Diamant Cu ajutorul răspunsurilor la ghicitori, copiii vor completa cu imagini diamantul.
Aprecieri verbale Evaluare orala
Evaluarea performanței
Ce am invatat dragi copilași? Cum s-a numit jocul?(“Surprizele primăverii”) Conversația
Încheierea Activității
Se vor face aprecieri individuale şi colective. Zâna Primăvară le mulţumeşte copiilor pentru ajutorul acordat.
Observarea comportament ului copiilor
Tranziții : Daca vesel se trăiește – joc cu text și cânt Domeniul experential
Etapele activitatii
Continutul stiintific
Captarea atenţiei
Copii, vă mai amintiţi de Zâna Primăvară? Are o sarcină pentru voi. Ştie cât sunteţi de talentaţi la pictură, de aceea vă roagă să-i pictaţi câteva flori.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Voi anunţa tema activităţii de educaţie plastică: „ Flori de primăvară”, pictură cu ajutorul ştampilelor. Voi veţi combina culorile pentru a obţine flori cât mai frumoase
DEC -pictură
Strategii didactice Conversația
Conversația Explicația
Evaluare Evaluare verbală
Observarea comportamentului preșcolarilor
Sarcina Flori de îmi veţi picta
Dirijarea învăţării
M inu nea se va întâmpl a. Vântul îl veţi izgoni, i aşa copii? Nu-
Se vor intui materialele de pe Explicaţia măsuţe. Le voi explica şi Demonstraţia demonstra copiilor cum trebuie să picteze. Se solicită un copil să repete etapele de lucru. Se fac exerciţii de încălzire a muşchilor mâinii, apoi se trece la realizarea propriu-zisă a modelului.
Evaluare orala
Evaluarea activităţii Se fac aprecieri asupra desfăşurării activităţii. Se expun lucrările, se organizează turul galeriei. Copiii vor fi recompensaţi cu câte o bomboană.
Turul galeriei
DATA: 17 martie 2014 GRUPA: Mijlocie-“Ștrumfii” PROFESOR: Cornea Veronica-Mihaela TEMA ANUALA DE STUDIU:” Când, cum și de ce se întâmplă?” TEMA SAPTAMANII: ” Primăvara-anotimpul hărniciei” TEMA ACTIVITĂȚII : ”Cupa Primăverii” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitati libere alese-ALA 2 MIJLOC DE REALIZARE: Jocuri si activitati recreative
SCOP: Formarea capacitatii de a utiliza deprinderile insusite in diferite contexte. OBIECTIVE OPERATIONALE: -sa respecte regulile de joc; -sa execute corect deprinderile motrice invatate :mers,alergare etc. -sa astepte cu rabdare rolul care i se cuvine in joc; -sa manifeste atitudini de cooperare,spirit de echipa,de competitie,fair play. STRATEGII DIDACTICE : Metode si procedee :explicatia ,demonstratia,jocul,exercitiul Material didactic:cosuri,flori. RESURSE: Pedagogice:RIP1-2\2009Proiectare integrata Temporale:20 minute Umane:prescolarii
Etapele activitatii
Continutul stiintific
Metode și procedee
Evaluare
Moment organizatoric
Asigurarea conditiilor optime necesare desfasurarii activitatii: -pregatirea traseului; -pregatirea climatului pshio- afectiv necesar desfasurarii activitatii; -asigurarea ordinii si a disciplinei. Voi împărți copiii în două echipe.
Conversația
Observarea comportamentului copiilor
Captarea atentiei
Introducerea in activitate se face prin Conversatia prezentarea provocării venite din partea primăverii: Să descoperim cei mai rapizi mesageri ai Zânei Primăvara.
Evaluare orala
Anuntarea temei si a obiectivelor
Anunţ numele jocului pe care îl vom desfăşura, "Cupa Primăverii” Le voi spune copiilor că în urma acestei competiții, echipa câștigătoare va primi denumirea distincția de mesageri ai Primăverii.
Conversatia Explicația Expunerea
Observarea comportamentului
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii
Explicarea jocului si prezentarea sarcinilor. Explicația
Evaluare orala
Demonstrația
Observa rea comportamentului copiilor
Doi copii, câte unul din fiecare, vor concura pe traseul cu obstacole pe care
vor fi exersate, pe distanțe diferite: mersul piticului, târâre, alergare. Le
Executarea jocului de proba. - Să vedem dacă aţi înţeles cum ne vom juca ! Voi executa jocul de proba, apoi traseul va fi executat de un copil. Daca este nevoie se va reveni asupra sarcinilor.
Exercițiul Executarea jocului de către copii În timpul executării jocului, voi urmări realizarea obiectivelor propuse şi voi sprijini pas cu pas derularea jocului Jocul având în vedere algoritmii aleşi.
Evaluare orala
Se fac aprecieri asupra desfăşurării activităţii.
Evaluarea
Încheierea activităţii Copiii vor fi recompensaţi cu stimulente și aplauze.
ANEXA 2 GHICITORI
Astǎzi, în grǎdina mea Am vǎzut dupǎ perdea Cum o zânǎ frumuşicǎ Iar dǎ viaţǎ la grǎdinǎ … Cine-i oare zâna aceea? (Primăvara) Are-un ac micut si fin,
Zboară lin din floare-n floare, Acul este cu venin Iar polenu-i pe picioare.
(Albina) Plin imaşul e de flori,
Conversația
Aprecieri colective
O mulţime de culori. Aţi văzut cu toţii oare Floricele zburătoare? Flori ce zboară pe imaş? Nu sunt flori, sunt... (Fluturaşi) Violet şi parfumat De iarnă s-a săturat. (Toporaşul) Cupe albe, sângerii, Stau pe lujere înfipte, Parc-ar fi nişte făclii! Hei, ghiceşte-le, de le ştii! (Lalelele) Primavara cand se-arata Prin gradini apar deodata Ciorchini albi si albastrii Din stelute mii si mii. (LILIACUL)
6. Ramura cu clopotei Hai ghiceste numele ei! (LACRAMIOARA)
Stele-albastre-n fir de iarbă, Au doar a-nflorii treabă,
Pâlcuri mici pădurea- ncarcă, Vremea lor iute-o să treacă.
(Viorelele) Să-mi ghiciţi o ghicitoare: Înaltă cu lungi picioare, Pene negre pe-aripi are,
Peste broaşte e mai mare. (Barza) Coada ca o furculită Roşioară sub bărbiţă. (Rândunica) Se întâmplă peste noapte, Din boboci, florile scoate; Din uscat şi noduros, Zici că-i nins, un prinţ frumos! (Copacul înflorit)