Proiect de lectie MOTTO : “ A inţelege inţelege natura natura înseamnă înseamnă a înţelege înţelege viitorul, viitorul, dar a face face ceva ceva pent pentru ru salv salvar area ea na natu turi riii atât atât de am amen eninţ inţat ată ă astă astăzi zi,, înse înseamn amna a a contribui la fericirea omenirii. ”
Academician Eugen Pora Data: 30.09.2010 Clasa: a III-a Scoala : Şcoala Junior Iaşi Practicant: ………………….. Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe Disciplina: Cunoaşterea mediului Unitatea de învăţare : Influenţa mediului şi a factorilor de mediu asupra corpurilor Subiectul : Protejarea mediului. Folosirea deseurilor Tipul lecţiei : Comunicare de noi cunostinte
Obiective fundamentale : -Formarea şi dezvoltarea capacităţilor capacităţilor de observare, explorare şi înţelegere a realităţilor din mediul
înconjurător; -Diferenţierea acţiunilor de poluare/protejare a mediului în care trăim; -Formarea unei atitudini pozitive despre mediul care ne înconjoară Obiective operaţionale :
a. cognitive OC1 - să definească noţiunea de mediu înconjurător; OC2 - să identifice identifice activităţile omului care duc la degradarea mediului înconjurător; OC3- să numească acţiunile benefice ale omului asupra mediului înconjurător; OC4- să recunoască regulile de comportare ecologică din imaginile imaginile prezentate; OC5- să analizeze materialele găsind soluţii pentru situaţiile prezentate OC6- să identifice tipurile tipurile de poluare; b. psiho-motrice OP1: - să menţină poziţia corporală corespunzătoare activităţii; OP2:- să utilizeze corect materialele auxiliare şi instrumentele de lucru; c. afective: OA1: - sa manifeste interes pentru lecţie; OA2: - să aleagă comportamentul comportamentul potrivit pentru menţinerea menţinerea unui mediu curat şi sănătos; OA3:- sa coopereze cu învăţătoarea şi colegii pentru realizarea sarcinilor; 1
OA4: - să aprecieze în mod critic comportamentele prezentate, analizând consecinţele acestora; Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, ciorchinele, , exerciţiul, problematizarea, observarea. Mijloace de învăţământ: fişe, planşe didactice, planşă cu “decalogul ecologic”, planşă “Copacul
aşteptărilor”,fişe de lucru, plicul cu “Mesajul Planetei Pământ”, “steluţa micului ecologist”, Enciclopedia copiilor, laptop,retroproiector, prezentare pps Forme de organizare:activitate frontală, individuală, pe grupe;
RESURSE:
a. umane: 30 elevi b. de timp: 45 min.
Bibliografie:
1. Curriculum National- Programa scolara pentru clasa a III-a; 2. M.Meraru, V.Oprisoreanu- “Scrisoarea Pamantului catre copii”, Ed.Emia 2004; 3. A.Vidu, L.M.Predeteanu- “Prietenii naturii”, Ed.Erc Press, 2000 4. “Metodica predarii cunostintelor despre natura la clasele I-IV”, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1988 5. Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu –Stiinte ale naturii-manual pentru clasa a III-a 6. Enciclopedia copiilor, Ed.Aquila, Oradea, 2003 7. www.didactic.ro
2
Etapele lecţiei 1.Moment organizatoric 2.Reactualizarea cunoştinţelor
3.Captarea atenţiei
Desfasurarea lectiei Activitatea Activitatea invatatoarei elevilor Se asigură climatul optim unei bune desfăşurări a lecţiei . Elevii se pregătesc pentu oră Verificarea lecţiei: Protejarea plantelor şi a vieţuitoarelor
De ce trebuie să protejăm plantele si animalele? Ce specie de animale a dispărut ? Cum sunt declarate speciile de vieţuitoare dispărute?
- răspund la întrebări - dau exemple de vieţuitoare dispărute sau pe cale de dispariţie
Se solicită unui elev să citească „MesajulPlanetei Pământ”.(Anexa 1)
Ascultă cu atenţie mesajul citit de colegul lor.
- Copii, doriţi să ajutaţi planeta Pământ? Explic elevilor faptul că pentru a putea să răspundem apelului de ajutor al Pământului, trebuie să analizăm cu atenţie cauzele distrugerii acestuia şi să găsim soluţii pentru a o stopa.
4. Anuntarea temei
Se anunţă titlul lecţiei Protejarea Elevii asculta . mediului.Folosirea desurilor. Se anunţă obiectivele
într-un
limbaj accesibil copiilor.
5.Dirijarea învăţării
Se scrie titlul lecţiei pe tablă - Ce este mediul ? - Care sunt elementele mediului ? - exerciţiu – se afişează pe tablă componente mediului SOL APĂ AER - se completează pe tablă un ciorchine - se solicită observarea
Notează titlul lecţiei. -răspund la întrebările adresate explicând noţiunile teoretice şi dovedind cunoaşterea acestora . - elevii selectează şi distribuie pe fiecare componentă acţiuni care determină poluarea mediului 3
comparativă a imaginilor din manual - observă şi recunosc Se prezintă elevilor o planşă cu intervenţiile negative ale omului în mediul “Decalogul ecologic”. Se cere înconjurător elevilor citirea celor 10 porunci şi se solicită de la elevi un punct de vedere personal
referitor la
decalog. Observarea unor imagini vizionate pe laptop (exemple de poluare a solului, a apei, a aerului) prezentare power point. Care sunt activităţile copiilor care pot
duce
mediului?
la „îmbolnăvirea” -scrijelirea copacilor, ruperea florilor,
a
ramurilor
copacilor, lăsarea
focului
nesupravegheat în pădure sau oriunde în natură, aruncarea ambalajelor plastic,
din
hârtie,
aluminiu
la
întâmplare,lovirea animalelor. Care sunt consecinţele acestor -aerul nu mai este curat; apele nu mai sunt curatefapte? Ce înseamnă poluare? animalele acvatice au de suferit, solul acoperit de hârtii sau pungi de plastic nu Câte tipuri de poluare se pot mai poate respira. identifica? Poluarea apei, a solului, a aerului.
Ce credeţi că pot face copiii pentru - Putem aduna gunoaiele din a păstra mediul curat. curtea şcolii sau din parc, ne Se notează la tabla câteva dintre strângem deşeurile după ce acţiunile copiilor care duc la mergem şi luăm masa la protejarea mediului (Actiuni iarbă verde, îngrijim mentionate in anexa –Copacul animalele de casă, ş. a. . Asteptarilor): Elevii notează pe caiete. 4
-depozităm gunoaiele în locuri special amenajate; -facem curăţenie în curte şi grădină; -îngrijim animalele. Elevii sunt solicitaţi să explice, cu cuvintele lor, ce înseamnă “deşeuri”. *Se prezintă, din materialul PPT, slide-urile dedicate noţiunii de deşeuri şi timpului necesar degradări lor naturale(biodegradare)+deşeuri nebiodegradabile. Are loc o discuţie, pornind de la deşeuri, elevii fiind conduşi spre ideea de reciclare a acestora. Copiii vor explica, în cuvinte proprii, ce înţeleg ei prin RECICLARE, folosindu-se de exemple concrete, dacă e nevoie. Se vor enumera materialele care pot fi reciclate(plastic, sticlă, aluminiu, hârtie, carton).
6.Obţinerea performanţei 7.Încheierea activităţii
- Li se prezintă fişa de evaluare Sunt atenţi la explicaţiile învăţătoarei şi rezolvă (Anexa 3). sarcina didactică enunţată. Se face verificarea fişelor. Elevii lucrează individual Tema pentru acasă- Elevii vor primi fişe cu modalităţi de protejare a mediului de către copiiîndemnuri de la A la Z. Vor alege una dintre modalităţi, pe care o vor pune în practică, până în saptamana următoare, urmând ca în ora viitoare de stiinte să prezinte o scurtă descriere a modului în care au desfăşurat acţiunea respectivă, însoţită-după caz-de o “dovadă”: poză, obiect… Fac aprecieri verbale, individuale şi colective, recomandări
5
ANEXA 1
Dragi copii, Sunt foarte bolnav. Mă ameninţă din ce în ce mai multe pericole. Mi se risipesc bogăţiile. Îmi mor animalele. Îmi dispar plantele, copacii. Stratul de aer care mă apără de razele puternice ale soarelui se subţiaza. Mă acoperă gunoaiele. Este atât de murdar în jur ! Vă rog, ajutaţi-mă! Prietenul vostru, Pământul
6
ANEXA 2
ANIMALE
PLANTE
PROTEJAM NATURA
PAMANT
Aer
APE
7
ANEXA 3
nu scrijeliţi coaja copacilor contribuiţi la curăţarea parcurilor
nu vă jucaţi cu focul în preajma pădurilor
nu răniţi animalele
nu aruncaţi deşeurile la întâmplare
nu distrugeţi ceea ce nu aţi crescut plantaţi câte un copăcel la marginea pădurii
păstraţi apele curate
ajutaţi animalele aflate în suferinţă
nu aruncaţi deşeurile la întâmplare
8
ANEXA 4
Fişă de evaluare-cunoaşterea mediului
1. Încercuieşte cuvintele care exprimă lucruri ce pot răni mediul: o
nori
o
sticle sparte
o
o
petrol deversat pe sol sau în ape
o
flori
o
deşeuri menajere
o
gaze de eşapament
o
case
o
păsări
o
o
o
2.
pungi de plastic
fumul fabricilor peşti oameni
Stabileşte valoarea de adevăr a următoarelor enunţuri (A-adevărat sau Ffals): Distrugerea mediului înconjurător influenţează vieţuitoarele. Nu este necesar să folosim coşul de gunoi. Aruncăm gunoiul la întâmplare. Ocrotind natura ne ocrotim sănătatea.
9
ANEXA 5 CUM POT AJUTA COPIII MEDIUL…DE LA
A
LA
Z
Adoptaţi o stradă, un parc sau un râu pe
care să-l menţineţi curat şi sănătos! Bucuraţi-vã de naturã: mergeţi la iarbã verde, faceţi excursii, dar aveţi grijã ce lăsaţi în urma voastrã! Cumpãraţi obiecte solide pe care le puteţi folosi mai mult timp! Donaţi hainele care vã rãmân mici cuiva mai sãrac! Economisiţi spaţiu, aplatizând cutiile şi conservele goale! Formaţi echipe în care sã colectaţi împreunã sticla, plasticul şi diverse recipiente metalice! Gãsiţi etichete care indicã dacã produsul cumpãrat are consecinţe negative asupra mediului! Hârtia poate fi economisitã folosind ambele pãrţi ale unei coli! Insistaţi sã cãutaţi şi sã cumpãraţi acele produse ambalate în materiale reciclabile! Limitaţi consumul de prefabricate. Amuzaţi-vã, construind singuri lucrurile de care aveţi nevoie! Jucaţi-vã în aer liber şi mai puţin în faţa calculatorului care consumã energie electricã! Mergeţi pe jos sau cu mijloacele de transport în comun sau, şi mai bine, plimbaţi-vã, mergeţi cu rolele sau cu bicicleta! Nu aruncaţi gunoiul la întâmplare. Folosiţi containerele de gunoi şi locurile special amenajate pentru colectarea produselor reciclabile! O bişnuiţi-vã sã închideţi apa cât vã spãlaţi pe dinţi. Lasaţi-o deschisã numai pentru a vã umezi periuţa şi pentru a vã clãti! Plantaţi un copac pentru a preveni eroziunea solului, ca sã aveţi umbrã şi ca sã le daţi pãsãrilor un adãpost! Reduceţi cantitatea de apã pe care o folosiţi! Stingeţi lumina când ieşiţi din camerã! Închideţi aparatura de uz casnic, dacã nu o folosiţi! T ransformaţi-vã într-o persoanã cãreia îi pasã de viitorul ei si al planetei! Utilizaţi produse fãrã ambalaje suplimentare, coloranţi sau substanţe chimice dãunãtoare! Valorificaţi fiecare produs cumpãrat folosindu-l de mai multe ori sau gãsindu-i cât mai multe întrebuinţãri! Zâmbeşte! Ai ajutat şi tu la reducerea poluãrii!
10