Am ales aceasta lectie deoarece m anagementul timpului este un subiect care poate trezi interesul oricui vrea sa isi imbunatateasca viata profesionala:"Unde sa aloc mai mult timp? Ce este important?". E ste ste important ca elevii sa dobandeasca, inca din clasele mici capacitatea de a-si gestiona timpul aferent pregatirii temelor si invatarii lectiilor acasa deoarece un managemen defectuos al timpului poate da nastere unor sentimente de frustrare, anxietate, depresie. Considerand temele mult prea ample si numeroase, stima de sine a copilului poate fi afectata, considerandu-se incapabil sa-si rezolve sarcinile scolare sau mult sub nivelul colegilor sai.
PROIECT DIDACTIC Data: 15.10.201 Profesor: !arcu Claudia "aniela Aria curriculară: Consiliere #i orientare Disciplina: $%&'()A%' *& C$(+&&'%' $CA&$(A/ Clasa: a -a Unitatea de învățare: !anagementul informatiilor si al invatarii Tema: Adaptarea elevilor la noul program scolar Tipul lecției: mixt Competențe generale: &nvatarea eficienta Competențe specifice: actori favorizantifrenatori ai invatarii Oiective operaționale:
- obiective cognitive $1 elevul va identifica materiile care necesita timp pentru invatare mai mare $2 elevul va stabili timpul zilnic necesar invatarii fiecarei materii $3 elevul va stabilii timpul zilnic necesar scrierii temelor fiecarei materii $ elevul va identifica strategiile adecvate de invatare fiecarei materii $5 elevul isi va reamiti te4nica sintetizarii lectiilor $ elevul va analiza care sunt materiile prioritare in programul de invatare - obiectiv psiho-afectiv: $6 elevul va impartii un cerc in mai multe parti egale cu a7utorul compasului, riglei, creionului, dupa care il va colora conform cerintelor profesorului. !etode: prelegerea, demonstratia, explicarea, conversa8ia. !i"loace didactice: caiete, creioane colorate, compas, premiul 9bomboane. #orma de organi$are: frontal și individual. Durata: 50 minute %iliografie: ;igau, !. 91<<=. Factorii reusitei scolare. >ucuresti: ?rafoart.
@@@.didactic.romateriale-didacticeciorc4inele-metoda-activparticipativa
Desfășurarea lecției:
(r. crt.
'tapele lecției
$biective operaționale
1. !oment organizatoric
-
2. +tabilirea sau reamintirea regulilor grupului
-
3. 'xerci8ii de Dnclzire
'lemente esențiale de con ținut
&trategii didactice #orma de !etode !i"loace organi$are
- rofesorul saluta eleviiB conversatia - 'levii raspund profesorului la salutB - rofesorul asigur condi8ii ergonomice pentru buna desf#urare a orei. ace prezenta. - 'levii D#i pregtesc rec4izitele pentru or. 'levul de serviciu anun8 absen8ii. rofesorul reaminteste elevilor regulile stabilite de comun acord, prelegerea in vederea bunei desfasurari a orei, precum și regulile de grup: – păstrăm liniș tea; – vorbim doar ntrebaț i; – ridicam doua degete cand avem ceva de spus; – nu r!dem și nu vorbim n timp ce altcinevea vorbeș te; – suntem disciplinaț i; – nu ne plimbam prin clasa in timpul orei; – suntem punctuali; – păstrăm curăț enia; – nu criticam; – acceptam opinia celorlati; n cadrul grupului: - ne păstrăm calmul n ca# de nereuș ită; – nu transformăm divergenț ele de opinie n ceartă; – ne a$utăm și informăm reciproc% comunicăm ș i colaborăm; – menț inem sentimentul de prietenie; – respectăm termenul de efectuare al sarcinilor. – ne a$utăm reciproc; – nu indreptam obiectele cu varfuri ascutite spre colegi. 'levii citesc cu voce tare regulile, care sunt afisate pe un perete al clasei. "upa ce li s-a spus elevilor titlul lectiei, copiii vor avea expuse coversatia in fata clasei fise cu 3 c4ipuri: vesel, normal si trist. e rand, elevii
"urata
-
frontal
2-3 min
- tabel cu reguli
frontal
2-3 min
lansa cu cele 3 fete
frontal
3 min
9spargere a g4eții . Empr8irea clasei Dn grupuri mici
5. Activitate individuala
. rezentarea rezultatelor activit8ii grupului 6. +umarizarea
vor alege una dintre fete si vor spune de ce se identifica cu aceasta. $1
- copiii sunt intrebati de catre profesor care sunt materiile care le consuma mai mult timp pentru realizarea temelor si invatare. rofesorul ii roaga pe elevii care au ca materie preferata matematica sa ridice mana sus. Acestia se vor aran7a in grupuri de 3- persoane, pe principiul proximitatii. &n mod similar se va desfasura gruparea elevilor care prefera imba romana, biologia, istoria, geografia. $6 - elevii sunt rugati sa enumere care sunt materiile prioritare in procesul de invatare si daca acestea difere de cele carora aloca cel mai mult timp 9ex: prima materie la care eu invat este imba romana pentru ca doamna este foarte severa si imi e frica de dansa, dar imi place mult mai mult matematica. !ateria cu care imi incep temele este matematica pentru ca imi ia foarte mult timp sa-mi fac temele si mi-e frica ca, daca o las ultima, voi fi prea obosit $2, $3 - copiii sunt invitati sa spuna cat timp aloca zilnic invatarii si scrierii temelor la fiecare materie $ - elevilor le amintite cateva strategii de invatare, considerate ca fiind cele mai potrivite varstei si gradului de complexitate a lectiilor lor si sunt invitati sa spuna pe care o folosesc si la ce materii. "easemenea, sunt rugati sa prezinte strategiile proprii de invatare, daca acestea difera de cele prezentate de profesorB $5 - profesorul le va reaminti elevilor te4nica sintetizarii lectiilor, plecand de la desprinderea ideilor principaleB $ - elevii vor imparti un cerc in 5 parti egale, acesta fiind numarul de zile dintr-o saptaman in care acestia merg la scoala. iecare dintre cele 5 parti va fi impartita pe ore, evidentiindu-se in mod special timpul necesar studiului individual pentru fiecare materie. iecarei materii ii va fi atribuita o culoare. - rofesorul evalueaza activitatea ec4ipelor și o desemneaz pe cea caștigtoare - recompenseaz elevii cu bomboane. - 'levii primesc recompensa. - Clarificare - rofesorul face aprecieri cu privire la modul de desfasurare al activitții, le multumeste elevilor pentru colaborare,
conversatia
-
frontala
-5 min
conversatia, lanse cu explicatiile strategii de invatare
pe grupe
20 min
conversația recompensa
frontal
5-6 min
prelegerea
frontal
5 min
-
=. 'valuarea activitatii de catre participantii
pentru seriozitatea și implicarea de care au dat dovad. "e asemenea, ii felicit pentru cum au lucrat. - Fi&are ' se repeta concluzia potrivit careia o buna gestionare a timpului si aplicarea strategiilor adecvate de invatare va permite elevului sa-si indeplineasca la un nivel inalt sarcinile scolare si sa ii ramana timp si pentru activitati extrascolare sisau de relaxare. - 'levii asculta. - rofesorul ii roaga pe elevi s noteze pe o coala ce activitati lear placea sa desfasoare pe viitor sau ce informatii ar dori sa primeasca, apoi s i-o predea. - 'levii scriu pe o coal alb cerinta profesorului si i-o predau acestuia.
conversatia
coli albe, individual instrumente de scris
3 min