Anexa 11
Proiect didactic
la educație tehnologică Subiectul:
„Confecționarea mărțișoarelor din hîrtie. Sărbători calendaristice.” A elaborat: Cojocari Victoria
Grupa 302
Chișinău, 2017 201 7
Studentul stagiar: Cojocari Victoria Disciplina: Educația Tehnologică Clasa: a IV-a Subiectul lecției: “Confecționarea marțișoarelor din hîrtie.” Unitatea de învățare: Sărbători calendaristice. Tipul lecției: de formare a capacitatilor de aplicare a cunostintelor; Durata: 45 minute
Competențe specifice:
Formarea priceperilor şi a deprinderilor de a decupa, a ansambla, a lipi pe contur hârtie sau alte materiale pentru confecționarea unui mărțișor; Formarea priceperii de a lucra curat după indicaţiile date; Dezvoltarea gustului estetic, dezvoltarea creativității.
Obiective operaționale:
a. Cognitive (OOC) :
OOC1:Să enumere diverse legende despre mărțișor; OOC2:Să explice apariția mărțișorului; OOC3: Să recunoască şi să utilizeze operaţii simple de lucru cu materialele prezentate (decupări, asamblare, lipire); OOC4: Să redescopere etapele realizării unor produse simple din hîrtie; OOC5: Să analizeze lucrarea model propusă;
b. Psihomotorii (OOMP):
OOPM1: Să argumenteze importanța mărțișorului pentru poporul r omân; OOPM2: Să confectioneze mărțișorul conform instrucției propuse,respectînd regulamentul tehnologic;
OOPM3: Să creeze lucrarea într-o formă artistică;
c. Afective(OOA):
OOA1. Să manifeste atitudini pozitive în cadrul lecției; OOA2. Să participe activ în cadrul lecției; OOA3. Să manifeste atitudine critică față de propria lucrare și lucrările colegilor;
Tehnologii didactice: Metode: Intuitive: Observația; Demonstrația ; Verbale: Conversația; Expunerea;
Explicația; Acționale: Modelarea; Exerciţiul; Lucrare practică; munca independentă ;
Mijloace de învățămînt: Obiectuale: 2 foi A4 roșii; 2 foi A4 albe; Foarfece; Clei; 1fir de lînă roșie; 1 fir de lînă alba.
Iconice: Panou cu lucrarea model; Audio-vizuale:laptop; Videoproiector; video instrucție; Video cu divese legende despre Mărțișor.
observaţia curentă; aprecierea verbală; analiza modului de lucru; corectarea; îndrumarea; stimularea;
Metode de evaluare:
Formele de organizare : Macrogrup (FOC); Microgrup (FOM);
Individual (FOI);
Referințe bibliografice:
1. „ Îndrumări metodice pentru predarea îndeletnicirilor la clasele I-IV,” E.D.P.Bucureşti, 1998; 2. „Abilităţi practice. Ghid metodologic privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare-învăţare-evaluare. Clasele I-IV”, Ed. Aramis, 2003 3. „Abilităţi practice, clasa a IV-a”, Ed.Aramis, Bucureşti, 2003. 4. Curriculum Școlar clasele I-IV-a. Ministerul Educației al Republicii Moldova. Chișinău,2010 5. Proiectări didactice anuale la disciplinele școlare, în clasele a IV-a “A”. Direcția Generală, Educației, Tineret și sport, Municipiul Chișinău, Liceul Teoretic “Iulia Hasdeu” 6. Mărțișor. Articol informativ. http://ro.wikipedia.org/wiki/Mărțișor 7. TalentedeNazdravani . Mărțișor 3D din hîrtie. Instrucție de realizare. https://www.youtube.com/watch?v=qo6BJ29L9qA 8. stopnarcotic777. Legenda mărțișorului. https://www.youtube.com/watch?v=egM5tlzf_zo 9. bibliotecabaiamare. Legenda Mărţişorului - Digi Tales. https://www.youtube.com/watch?v=XEhLhPe6vCM 10.Sadoveanu Mihail. Martisor Baba Dochia. https://www.youtube.com/watch?v=LA4sOfz0vkA
Secvențele lecției
Evocarea
O.O. Ti mp ul
Activitatea învățătorului
OOA1
1m
Stabilirea ordinii și disciplinei în clasă.
OOA2
7-10m
Conversație despre anotimpul primăvara: Întrebări: 1. În ce anotimp suntem acum? 2. Ce anotimp urmează? 3. Enumerați câteva caracteristici ale anotimpului primăvara. 4. Ce cântece despre primăvară cunoașteți ?
1m
Activitatea elevilor Pregătirea materi alelor necesare pentru lecție. Aranjarea elevilor în patru echipe.
Tehnologii didactice: Metode/ mijloace forme
procedee Conversația
FOC
Elevii participă activ la Conversația conversație. Povestirea. Răspunsuri posibile: 1. Iarna 2. primăvara 3. Se ivesc ghioceii, înmuguresc și înfloresc copacii, se reîntorc păsările din țările calde, înversește iarba, ies animalele sălbatice La alegerea elevilor se va cânta unul din ascunzători, apar dintre aceste cântece. 5. În continuare se cere să se gâzele, fluturii, precizeze sărbătorile albinele anotimpului primăvara: 4. Vine, vine primăvara și Înfloresc grădinile 6. Ce se întâmplă de Mărțișor? 5. Mărțișorul, 8 Martie, Paștele. 6. băieții dau mărțișoare fetelor
FOC
Prezentarea temei și a obiectivelor.
FOC
Elevii manifestă ascultare activă.
Conversația
Realizarea sensului
OOA1 OOC1 OOC2
7m
Prezentarea unor filmulețe cu diverse Legende despre mărțișor.
Elevii vizionează filmulețele.
Expunerea Observația
Laptop Video proiector Filmulețe despre mărțișor
OOA2 OOC1 OOC2
2-3m
Chestionarea orală a elevilor: Întrebări: -V-au plăcut filmulețele? -Dați exemple de legende a Mărțișorului . -Explicați, cum diverse legende tălmăcesc apariția mărțișorului?
Elevii participă activ și răspund la întrebările înaintate. Răspunsurile posibile: -da/nu
Conversația Explicația
Anexa 1
Voinicul care a eliberat Soarele, Fratele și sora Hanului, Lupta Primăverii cu Iarna -
-1. Lumea cinstește memoria tînărului curajos legînd cu o ață două flori: una albă, alta roșie.; Primăvara s-a rănit la un deget din cauza mărăcinilor. Din deget s-a prelins o picătură de sî nge fierbinte care, căzând peste floare, a făcut -o să reînvie.
Hanul a poruncit ostașilor să poarte un fir de lînă albă și unul de lînă roș ie pentru a-i feri de necazuri. Eveniment care ar fi avut loc la 1 Martie 681.
FOC
OOPM1
Realizarea sensului
OOC5
1m
OOC3 OOC4
Reflecție
OOC3 20 OOC4 minute OOMP2 OOPM3 OOA1 OOA2
-Argumentați de ce poporul român are nevoie de mărțișor?
Mărțișorul e unul din simbolurile primăverii, Pentru a păstra și transmite obiceiurile și tradițiile provenite din străbuni.
Conversația
Prezentarea panoului cu mărțișorul model.
Răspunsurile așteptate: -da - 2 foi A4- roșii; 2 foi A4albe; Foarfece; Clei; 1fir de lînă roșie; 1 fir de lînă alba;
Conversație Explicație Demonstrație
Laptop Videoproiector FOC Video FOI instrucție
Demonstrație Explicația Modelare Exercițiu Observație
Laptop Calculator Filmuleț instrucție 4 foi A4, 2 roșii și 2 albe Foarfece Clei Lînă roșie și albă
Adresarea întrebărilor: -Vă place acest mărțișor? -Enumerați instrumentele și materialele de care vom avea nevoie pentru a realiza așa un mărțișor. -Cine știe cum poate fi realizat un astfel de mărțișor? Realizarea lucrării pratice: 1. Se împarte și se taie o foie A4 în 8 părți egale. 2. La fel se procedează și cu celelalte trei foi. 3. Dreptunghiurile obținute se transformă în pătrate, surplusul se înlătură. 4. Pătratele se îndoaie în formă de triunghi. 5. Triunghiul s e plasează cu vîrful în sus. 6. Din partea dreaptă și stîngă a bazei triungiului se taie paralel pînă aproape de vîrful triungiului fără a intersecta tăiturile . 7. Se realizează această acțiune se
-Prin tăiere și lipire etc. Elevii realizează acțiunile concomitent cu explicarea și demonstrarea acțiunilor învățătorului . Elevii care nu reușesc, vizionează filmulețul instrucție, și exercită și ei lucrarea.
FOC
FOC FOI
repetă de 5 -6 ori. 8. Apoi, deschidem pătratul. 9. Lipim unul peste altul capetele din centrul pătratului 10. Întoarcem pătratul pe partea cealaltă. 11. Lipim următoarele 2 capete. 12. Întoarcem pătratul. 13. Etc. 14. La fel procedăm cu toate 12 pătrățele. 15. Apoi, unim petalele roșii și formăm o floricică. 16. La fel procedăm cu petalele albe. 17. Împletim ațele albe și roșii și formăm șnurul. 18. Unim cu șnurul obținut florile .
OOA3
Extensie:
1-2m
Turul Galeriei: Expoziția și analiza lucrărilor.
Se propune elevilor care nu au reușit, să finizeze lucrarea acasă.
Apricierea și notarea lucrărilor.
Elevii își apreciează propria lucrare și lucrările colegilor. Determină care lucrări sunt mai frumoase și de ce.
Turul Galeriei Observație Demonstrație Conversație
Lucrările individuale realizate
Elevii își sflă rezultatulmuncii sale.
Demonstrație Conversație
Lucrările individuale realizate
FOC FOI
FOI
Anexe:
Anexa 1. Mărțișorul este un mic obiect de podoabă legat de un șnur împletit dintr -un fir alb și unul roșu, care a pare în tradiția românilor și a unor populații învecinate. Femeile
și fetele primesc mărțișoare și le poartă pe durata lunii martie, ca semn al sosirii primăverii.[1]
Împreună cu mărțișorul se oferă adesea și flori timpurii de primăvară, cea mai reprezentativă fiindghiocelul.
Mituri ale Mărțișorului : Voinicul care a eliberat Soarele Un mit povestește cum Soarele a coborât pe Pământ în chip de fată preafrumoasă. Dar un zmeua furat-o și a închis -o în palatul lui. Atunci păsările au înceta t să cânte, copiii au uitat de joacă și veselie, și lumea întreagă a căzut în mâhnire. Văzând ce se întâmplă fără Soare, un tânăr curajos a pornit spre palatul zmeului să elibereze preafrumoasa fată. A căutat palatul un an încheiat, iar când l -a găsit, a chemat zmeul la luptă dreaptă. Tânărul a învins creatura și a eliberat fata. Aceasta s-a ridicat înapoi pe Cer și iarăși a luminat întregul pământ. A venit primăvara, oamenii și -au recăpătat veselia, dar tânărul luptător zăcea în palatul zmeului după luptel e grele pe care le avuse. Sângele cald i s-a scurs pe zăpadă, până când l -a lăsat pe tânăr fără suflare. În locurile în care zăpada s -a topit, au răsărit ghiocei — vestitori ai primăverii. Se zice că de atunci lumea cinstește memoria tânărului curajos legând cu o ață două flori: una albă, alta roșie. Culoarea roșie simbolizează dragostea către frumos și amintește de curajul tânărului, iar cea albă este a ghiocelului, prima floare a primăverii .[2]
Lupta Primăverii cu Iarna Conform unui mit care circulă în Republica Moldova, în prima zi a lunii martie, frumoasaPrimăvară a ieșit la marginea pădurii și a observat cum, într -o poiană, într -o tufă de porumbari, de sub zăpadă răsare un ghiocel. Ea a hotărât să -l ajute și a început a da la o parte zăpada și a rupe ramurile spinoase. Iarna, văzând aceasta, s -a înfuriat și a chemat vântul și gerul să distrugă floarea. Ghiocelul a înghețat imediat. Primăvara a acoperit apoi ghiocelul cu mâinile ei, dar s-a rănit la un deget din cauza mărăcinilor. Din deget s -a prelins o picătură de sânge fierbinte care, căzând peste floare, a făcut -o să reînvie. În acest fel, Primăvara a învins Iarna, iar culorile mărțișorului simbolizează sângele ei roșu pe zăpada albă .[3]
Fratele și sora Hanului „Legenda Mărțișorului este foarte veche, datând pentru Bulgari din perioada primului han. Pe când sora sa și fratele său se aflau în prizonierat, hanul le -a trimis un șoim care avea legat un fir de ață albă pentru a -i înștiința că îi va ajuta să evadeze. Cei doi au reușit să fugă, însă în apropiere de malul Dunării, e l a fost ucis de urmăritori și ea atunci a dat drumul șoimului care avea legat de picior firul de ață albă înroșit de sângele fratelui său, pentru a -i da de veste hanului despre moartea fratelui. La aflarea veștii, de durere, hanul a poruncit ostașilor să poarte un fir de lână albă și unul de lână roșie pentru a -i feri de necazuri, eveniment care ar fi avut loc la 1 Martie 681. ”[4]
Istoric Originile sărbătorii mărțișorului nu sunt cunoscute exact, dar prezența sa atât Români cât și laBulgari (sub numele de Martenița) este considerată ca fiind datorată substratului comun Daco-Tracic, anterior romanizării la primii și slavizării la ultimii, deși legendele populare îi dau alte origini, care, la Bulgari, sunt legate de întemeierea primului lor hanat la Dunăre , în anul 681. Se mai consideră deasemenea că sărbătoarea mărțișorului a apărut pe vremea Imperiului Roman, când Anul Nou era sărbătorit în prima zi a primăverii, în luna lui Marte. Acesta nu era numai zeul războiului, ci și al fertilității și vegetației. Această dualitate este remarcată în culorile mărțișorului, albul însemnând pace, iar roșu — război. Anul Nou a fost sărbătorit pe 1 martie până la începutu lsecolului al XVIII-lea[5]. Cercetări arheologice efectuate în România, la Schela Cladovei, au scos la iveală amuleteasemănătoare cu mărțișorul datând de acum cca. 8 000 ani. Amuletele formate din pietricele vopsit e în alb și roșu erau purtate la gât. Documentar, mărțișorul a fost atestat pentru prima oară într -o lucrare de-a lui Iordache Golescu. Folcloristul Simion Florea Marian presupune că înMoldova și Bucovina mărțișorul era compus dintr -o monedă de aur sau de argint, prinsă cu ață albă-roșie, și era purtat de copii în jurul gâtulu i[6]. Fetele adolescente purtau și ele mărțișor la gât în primele 12 zile ale lui martie, pentru ca mai apoi să îl prindă în păr și să -l păstreze până la sosirea primilor cocori și înflorirea arborilor. La acel moment, fetele își scoteau mărțișorul și -l atârnau de creanga unui copac, iar moneda o dădeau pe caș[7]. Aceste „ritualuri” asigurau un an productiv.
În prezent În prezent, mărțișorul este purtat întreaga lună martie, după care este prins de ramurile unui pom fructifer. Se crede că aceasta va aduce belșug în casele oamenilor. Se zice că dacă cineva își pune o dorință în timp ce atârnă mărțișorul de pom, aceasta se va împlini numaidecât. La începutul lui aprilie, într-o mare parte a satelor României și Moldovei, pomii sunt împodobiți de mărțișoare. În Republica Moldova, în fiecare an are loc festivalul muzical „Mărțișor”, care începe pe data de 1 martie și durează până la 10 martie.[3] În acest an, festivalul se află la ediția a 48-a. În unele județe ale României, mărțișorul este purtat doar primele două săptămâni. În localitățil etransilvănene mărțișoarele sunt atârnate de uși, ferestre, de coarnele animalelor domestice, întrucât se consideră că astfel se pot speria duhurile rele. În județul Bihor se crede că dacă oamenii se spală cu apa de ploaie căzută pe 1 martie, vor deveni mai frumoși și mai sănătoși. În Banat fetele se spală cu zăpadă pentru ca să fie iubite. Tot aici, fetele sunt cele care oferă mărțișoare băieților (in mod tradițional mărțișoarele sunt făcute de ele însele). În Dobrogeamărțișoarele sunt purtate până la sosirea cocorilor, apoi aru ncate în aer pentru ca fericirea să fie mare și înaripată.În zona Moldovei pe 1 martie se oferă mărțișoare băieților de către fete, aceștia oferind la rândul lor fetelor mărțișoare de 8 martie (o mică diferență față de restul țării).
Sărbătoarea mărțișorul ui se poate întâlni în zona Balcanilor la Aromâni și Megleno-Români, precum și la Bulgari care o numesc Martenița ( Мартеница), și deasemenea în Macedonia și Albania.
secvențe din lecție
: