CAPITOLUL I STABILIREA RECEPTOARELOR DE ENERGIE ELECTRICĂ ŞI CONCEPEREA SCHEMEI DE ALIMENTARE ŞI DISTRIBUŢIE A ENERGIEI ELECTRICE Rece Recept ptoa oare rele le de en ener ergi giee elec electr tric icăă din din do dota tare reaa atel atelie ieru rulu luii de dest stin inat at activităţii de întreţinere şi reparaţii a echipamentelor electrice sunt: 1. Maşin Maşinaa de găurit găurit vertic vertical, al, cu coloan coloanăă de tip GM - 40 40,, are urmă următoa toarel relee motoare: a - motor asincron pentru antrenarea mandrinei, cu următoarele caracteristici: P N = 1,5 kW; U N = 380 V; cosφ = 0,79; η = 0,76 ; ns = 1500 rot/min; IP / I N = 6; MP / M N = 2; MM / Mm = 2,2 b - motor asincron pentru avans, cu următoarele caracteristici: P N = 2,2 kW; U N = 380 V; cosφ = 0,80; η = 0,79; ns = 1500 rot/min; IP / I N = 6,5; MP / M N = 2,2; MM / Mm = 2,4 c -motor asincron de la electropompa pentru răcire, cu următoarele caracteristici: P N = 0,15 kW; U N = 380 V; cos φ = 0,79; η = 0,66; ns = 3000 rot/min; IP / I N = 5,5; MP / M N = 1,9; MM / Mm = 2,2 2. Polizorul dublu are următorul motor: a - motor asincron pentru antrenare, cu următoarele caracteristici: P N = 2,2 kW; U N = 380 V; cosφ = 0,85; η = 0,79; ns = 3000 rot/min; IP / I N = 6,5; MP / M N = 2; MM / Mm = 2,2 3. Cuptorul de uscare cu rezistenţe are următorii consumatorii: a - Rezistenţe de încălzire, cu următoarele caracteristici: PR = 2 x 5 kW; cosφ = 1; b - motor asincron pentru antrenare ventilator, cu următoarele caracteristici: caracteri stici: P N = 4 kW; U N = 380 V; cosφ = 0,82; η = 0,82; ns = 1500 rot/min; IP / I N = 4,5; MP / M N = 1,7; MM / Mm = 2 4. Podul rulant monogrindă are următoarele motoare: a - mo moto toar aree asin asincr cron onee pe pent ntru ru tran transl slat atar area ea po podu dulu luii (2 bu buc. c.), ), cu urmă următo toar arel elee caracteristici: P N = 0,55 kW; U N = 380 V; cosφ = 0,68; η = 0,69; ns = 1000 rot/min; IP / I N = 4,5; MP / M N = 1,7; MM / Mm = 2 b - motor asincron pentru translatarea căruciorului, cu următoarele caracteristici: caract eristici: P N = 0,55 kW; U N = 380 V; cosφ = 0,68; η = 0,69; 1
ns = 1000 rot/min; IP / I N = 4,5; MP / M N = 1,7; MM / Mm = 2 c - motor asincron pentru ridicare, cu următoarele caracteristici: P N = 11 kW; U N = 380 V; cosφ = 0,84; η = 0,87; ns = 1500 rot/min; IP / I N = 6,5; MP / M N = 2; MM / Mm = 2,4 5. Standul pentru încercări este dimensionat dimensionat pentru încercarea încercarea consumatorilor, consumatorilor, cu următoarele caracteristici: P N = 125 kW; U N = 380 V; cosφ = 0,89; η = 0,92; 6. Freza universală de tip FU - 36, are următoarele motoare: a - motor asincron pentru antrenare mandrină, cu următoarele caracteristici: P N = 7,5 kW; U N = 380 V; cosφ = 0,84; η = 0,86; ns = 1500 rot/min; IP / I N = 6,5; MP / M N = 2; MM / Mm = 2,2 b - motor asincron pentru mecanismul de avans, cu următoarele caracteristici: P N = 0,55 kW; U N = 380 V; cosφ = 0,81; η = 0,71; ns = 3000 rot/min; IP / I N = 5,5; MP / M N = 1,9; MM / Mm = 2,2 c -motor asincron de la electropompa pentru răcire, cu următoarele caracteristici: P N = 0,15 kW; U N = 380 V; cos φ = 0,67; η = 0,66; ns = 3000 rot/min; IP / I N = 3,8; MP / M N = 1,4; 7. Strungul universal de tip SNA-560, are următoarele motoare: a - motor asincron pentru antrenare mandrină, cu următoarele caracteristici: P N = 11 kW; U N = 380 V; cosφ = 0,84; η = 0,87; ns = 1500 rot/min; IP / I N = 6,5; MP / M N = 2; MM / Mm = 2,4 b - motor asincron pentru avans, cu următoarele caracteristici: P N = 0,55 kW; U N = 380 V; cosφ = 0,75; η = 0,70; ns = 1380 rot/min; IP / I N = 5,5; MP / M N = 1,8; MM / Mm = 2; c - motor asincron pentru ungere, cu următoarele caracteristici: P N = 0,15 kW; U N = 380 V; cosφ = 0,67; η = 0,66; ns = 3000 rot/min; IP / I N = 3,8; MP / M N = 1,4; 8. Bancurile de lăcătuşerie (4 buc.), sunt prevăzute cu consumatori care au următoarele caracteristici: P N = 4 x 2,1 2,1 kW; U N = 380 V; cosφ = 0,80; η = 0,75; Schema de alimentare şi de distribuţie a energiei electrice este prezentată în figura următoare: 2
3
CAPITOLUL II DETERMINAREA PUTERII TRANSFORMATOARELOR DE PUTERE ŞI ALEGEREA TIPULUI TRANSFORMATOAREL TRANSFORMATOARELOR OR Pentru stabilirea puterii aparente a transformatoarelor electrice de putere există mai multe metode, dintre cele mai utilizate sunt : - me meto toda da coe coefi fici cien entu tulu luii de cer cerer ere; e; - metoda metoda coeficie coeficientul ntului ui de de umple umplere re a curbelo curbelorr de sarcină sarcină;; Metoda coeficientului de cerere – este expeditivă, mai puţin exactă, ducând la supradimensionări, nu ţine seama de capacitatea de suprasarcină a transformatoa transformatoarelor relor şi se recomandă să se utilizeze utilizeze când nu sunt cunoscute cunoscute curbele de sarcină. Metoda coeficientului de umplere a curbelor de sarcină - este mai exactă şi se utilizează îndeosebi la verificarea sau înlocuirea unor transformatoare existente cand curbele de sarcină se pot ridica, sau la proiectare când curbele de sarcină se pot ridica pe baza ciclogramelor de lucru. Deoarece atelierul face parte dintr-o intreprindere cu profil de construcţie şi reparare a echipamentelor electromecanice, curbele de sarcină nu se pot ridica pe baza ciclogramelor de lucru, în acest caz se va aplica metoda coeficientului de cerere. Metoda coeficientului de cerere se bazează pe adoptarea puterilor cerute de consumatorii racordaţi la transformatoare.
Calculul şi alegerea transformatorului T3 Puterea aparentă se calculează cu relaţia: S NT3 ≥ SCT3 = (k c x ∑ P Ni ) / ( cosφmed x ηmed x ηr ) [kVA] Unde: S NT3 - puterea nominală pentru transformatorul T3; SCT3 - puterea cerută pentru transformatorul T3; K c – coeficientul de cerere care este definit ca raportul dintre puterea cerută de un grup de consumatori (ţinând cont de simultaneitatea funcţionării şi gradul lor de încărcare) şi puterea lor nominală - este dat în literatura de specialitate în cazul nostru datorită existenţei unui consumator care reprezintă circa 67% din puterea instalată se alege k c = 0,80; cosφmed , ηmed – reprezintă valori medii ponderate ale factorilor de putere şi randamentelor consumatorilor racordaţi la transformator; ηr – reprezintă randamentul reţelelor electrice (ηr = 0,92... 0,95 ) ∑ P Ni = P NMG + P NPD + P NBL + P NCU + P NPR + P NFU + P NS + P NSI [kW] unde: P NMG - Puterea nominală a maşinii de găurit; 4
P NMG = 1,5 + 2,2 + 0,15 = 3,85 kW; P NPD - Puterea nominală a polizorului dublu; P NPD = 2,2 kW; P NBL - Puterea nominală a bancurilor de lucru; P NBL = 4 x 2,1 = 8,4 kW; P NCU - Puterea nominală a cuptorului de uscare; P NCU = 10 + 4 = 14 kW; P NPR - Puterea nominală a podului rulant; P NPR = 3 x 0,55 + 11 = 12,65 kW; P NFU - Puterea nominală a frezei universale; P NFU = 7,5 + 0,55 + 0,15 = 8,2 kW; P NS - Puterea nominală a strungului; P NS = 11 + 0,55 + 0,15 = 11,7 kW; P NSI - Puterea nominală a standului de încercări; P NSI = 125 kW; Suma puterilor nominale a consumatorilor din atelier ( ∑ P Ni ) este: ∑ P Ni = 3,85 + 2,2 + 8,4 + 14 + 12,65 + 8,2 + 11,7 + 125 = 186 kW Media ponderată a factorilor de putere ( cosφmed ) este: cosφmed = ( ∑ P Ni x cosφi ) / ∑ P Ni cosφmed = ( 1,5x0,79 1,5x0,79 + 2,2x0,80 2,2x0,80 + 0,15x0,79 0,15x0,79 + 2,2x0,85 2,2x0,85 + 10x1 + 4x0,82 + 8,4x0,8 + 1,65x0,68 + 11x0,84 + 7,5x0,84 + 0,55x0,81 + 0,15x0,67 + 11x0,84 + 0,55x0,75 + 0,15x0,67 + 125x0,89 ) / 186 = 0,87712 Media ponderată a randamentelor (ηmed ) este: ηmed = ( ∑ P Ni x ηi ) / ∑ P Ni ηmed = ( 1,5x0,76 + 2,2x0,79 + 0,15x0,66 + 2,2x0,79 + 10x1 + 4x0,82+ 8,4x0,75 + 1,65x0,69 + 11x0,87 + 7,5x0,86 + 0,55x0,71 + 0,15x0,66 + 11x0,87 + 0,55x0,70 + 0,15x0,66 + 125x0,92 ) /186 =0,8978 Puterea aparentă cerută pentru transformatorul T3 SCT3 = ( 0,8 x 186 ) / ( 0,88 x 0,90 x 0,94 ) = 199,87 kVA S NT3 ≥ SCT3 = 199,87 kVA Tipurile constructive a transformatoarelor (în carcase cu ulei sau alte lichide sintetice, cu nisip de cuarţ sau în aer, cu izolaţie uscată etc.) se aleg conform recomandărilor normativelor tehnice şi sunt reglementate prin STAS 5325/70 pentru construcţii cu protecţie normală. 5
Se alege un transformator de tipul TTU - NL fabricat în Romania cu caracteristicile prezentate în tabelul de mai jos: Puterea Tensiunea Grupa de Aparentă nominală conexiuni S U N [kV] [kVA] IT/JT 250 6/0,4 Dyn 5
Pierderi nominale [kW] ΔPo ΔPsc 0,66 3,8
Usc [%] 6
io [%]
Tipul
2,1
TTU-NL
Calculul parametrilor transformatorului 3 2 2 3 2 2 R T3 T3 = ( 10 x ΔPscx U 2N ) / S N = (10 x 3,8 x 0,4 ) / 250 = 0,0097 Ω
X T3 = ( 103 x Δux x U22N ) / S N = (103 x 4,64 x 0,42 ) / 250 = 0,0296 Ω La transformatoarele mici, din valoarea tensiunii de scurtcircuit se deduce Δux [%] = (U2sc – U2R )1/2 = (62 – 3,82 )1/2 = 4,64 % La transformatoarele mari, care au rezistenţe mici şi reactanţe mari se poate considera ΔuSC [%] = Δux [%]
Calculul şi alegerea transformatorului T1 Deter etermi mina nare reaa pu pute teri riii ceru cerute te,, pe pent ntru ru înt întreag reagaa intr intrep epri rind nder ere, e, pe pent ntru ru dimensionarea transformatorului de putere, se face( potrivit metodei coeficientului de cerere), ţinându-se seama şi de nesimultaneitatea maximelor de sarcină, relaţia de calcul fiind: S NT1 = S NT2 ≥ k r r x k nm nm x ∑ SCi
[kVA]
Unde: k r r - se alege 1,23 şi reprezintă un coeficient de rezervă; k nm nm - se alege 0,87 - reprezintă coeficientul de neuniformitate a maximelor; ∑ SCi = SCTOFN + SC(CM+TTF) + SC(PA+M) + SC(C+CT) + SC(CA+DM+DPF) + SCT3 [kVA] SCi = k CiCi x Pi / cos φ [kVA] ;
cos φ = 0,92;
Coeficienţii de cerere ai receptoarelor sunt prezentate în tabelul de mai jos: Coef/recept TOFN CM+TTF PA+M C+CT CA+DM+DPF k c 0,75 0,8 0,2 0,8 0,8
6
SCTOFN = 0,75 x 2000 / 0,92 = 1630,43 kVA SC(CM+TTF) = 0,8 x 350 / 0,92 = 304,35 kVA SC(PA+M) = 0,2 x 800 / 0,92 = 173,91 SC(C+CT) = 0,8 x 800 / 0,92 = 695,65 SC(CA+DM+DPF) = 0,8 x 200 / 0,92 = 173,91 S NT1 ≥ 1,23x0,87x(1630,43+304,35+173,91+695,65+173,91+199,87) = 3400,9 kVA S NT1 ≥ 3400,9 kVA ; U 1 = 110kV ; U2 = 6kV Se alege un transformator de tipul TTU-NS fabricat în Romania cu caracteristicile prezentate în tabelul de mai jos: Puterea Tensiunea Grupa de Aparentă nominală conexiuni S U N [kV] [MVA] IT/JT 10 110/6,3 Yod11
Pierderi nominale [kW] ΔPo ΔPsc 16 68
Usc [%]
io [%]
Tipul
11
1,2
TTU-NS
Calculul parametrilor transformatorului T1 3 2 2 3 2 3 2 R T1 T1 = ( 10 x ΔPscx U 2N ) / S N = (10 x 68 x 6,3 ) / (10x10 ) = 0,02698 Ω X T1 = ( 103 x Δusc(%) x U22N ) / S N = (103 x 11 x 6,32 ) / 10000 = 0,43659 Ω
CAPITOLUL III CALCULUL SECŢIUNII LINIILOR ELECTRICE DE FORŢĂ 7
Pentru o funcţionare corectă din punct de vedere tehnic şi rentabilă sub aspect economic, conductoarele oricărei reţele electrice trebuie să satisfacă concomitent o serie de condiţii, care pot fi utilizate ca nişte criterii de dimensionare sau verificare a lor. Criteriile de dimensionare a secţiunii conductoarelor sunt : - criteriul termic; - criteriul pierderilor admisibile de tensiune; - verificarea la stabilitate termică şi electrodinamică în regim de scurtcircuit; - verificarea secţiunii reţelei în regim de pornire al motoarelor; - dimensionarea secţiunii în ipoteza consumului minim de material conductor; - dimensionarea secţiunii conductoarelor pe baza reducerii costului energiei electrice; - criteriul mecanic; Secţiunea conductoarelor, trebuind să satisfacă în mod obligatoriu absolut toate condiţiile enumerate, va fi determinată de condiţia care îi impune valoarea cea mai mare. Alegându - se secţiunea după acest criteriu vor fi îndeplinite de la sine şi celelalte condiţii tehnico - economice, care cer valori mai mici.
A. CALCULUL CALCULUL SECŢIUNII SECŢIUNII LINIILOR LINIILOR ELECTRICE ELECTRICE DE ÎNALTĂ TENSIUNE Pentru calculul secţiunii liniilor electrice de înaltă tensiune se foloseşte metoda densităţii economice de curent. Pentru alimentarea cu energie electrică se vor alege linii electrice în cablu cu conductoare din aluminiu cu izolaţie şi manta din PVC. Cablurile se vor poza pe estacade. Valorile normate ale densităţilor economice de curent la cablurile de joasă şi înaltă tensiune, se dau în funcţie de durata de utilizare anuală a sarcinii maxime (TSM) care se dă în ore pe an. Având în vedere că:
1. Pentru alimentarea alimentarea TOFN TOFN (Turnătorie (Turnătorie oţel, fontă fontă şi neferoa neferoase) se) I CTOFN = k c x Pi / (31/2 x U N x cos φ) = S C / (31/2 x U N) = 1630,43 / (3 1/2 x 6) I CTOFN = 156,88 A S N ≥ IC / Jec Unde: S N – reprezintă secţiunea nominală a conductorului; Jec – reprezintă densitatea economică de curent şi are valoarea de 0,48 A/mm 2; S N ≥ 156,88 / 0,48 = 326,83 mm 2 Pentru alimentarea TOFN(Turnătorie oţel, fontă şi neferoase) se alege un cablu de tip ACYSAbY 3 x 400 + 1 x 240 Curentul maxim admisibil pentru acest cablu este: Imaxad = 450 A r o = 0,072 Ω/km xo = 0,082 Ω/km 8
2. Pentr Pentruu alim alimen entar tarea ea PA PA + M 1/2 I C(PA + M) = k c x Pi / (3 x U N x cos φ) = S C / (31/2 x U N) = 173,91/ (31/2 x 6) I C(PA + M) = 16,73 A S N ≥ IC / Jec Unde: S N – reprezintă secţiunea nominală a conductorului; Jec – reprezintă densitatea economică de curent şi are valoarea de 0,72 A/mm 2; S N ≥ 16,73 / 0,72 = 23,24 mm 2; S N = 25 mm2 Pentru alimentarea PA + M se alege un cablu de tip ACYSAbY 3 x 25 + 1 x 16 Curentul maxim admisibil pentru acest cablu este: Imaxad = 87A r o = 1,44 Ω/km xo = 0,111 Ω/km 3. Pent Pentru ru alim alimen enta tare reaa CM + TTF TTF (Con (Const stru rucţ cţii ii Meta Metali lice ce + Trat Tratam amen ente te termice şi forjă) I C(CM + TTF) = k c x Pi / (31/2 x U N x cos φ) = S C / (31/2 x U N) = 304,35 / (3 1/2 x 6) I C(CM + TTF) = 29,28 A S N ≥ IC / Jec Unde: S N – reprezintă secţiunea nominală a conductorului; Jec – reprezintă densitatea economică de curent şi are valoarea de 0,48 A/mm 2; S N ≥ 29,28 / 0,48 = 61 mm 2; S N = 70 mm2 Pentru alimentarea CM + TTF (Construcţii Metalice + Tratamente termice şi forjă) se alege un cablu de tip ACYSAbY 3 x 70 + 1 x 35 Curentul maxim admisibil pentru acest cablu este: Imaxad = 160 A r o = 0,409 Ω/km xo = 0,096 Ω/km 4. Pentru alimentarea alimentarea C + CT (Compres (Compresoare oare + Centrala Centrala Termică) Termică) I C(C+CT) = k c x Pi / (31/2 x U N x cos φ) = S C / (31/2 x U N) = 695,65/ (31/2 x 6) I C(C+CT) = 66,94 A S N ≥ IC / Jec Unde: S N – reprezintă secţiunea nominală a conductorului; Jec – reprezintă densitatea economică de curent şi are valoarea de 0,48 A/mm 2; S N ≥ 66,94 / 0,48 = 139,45 mm 2 ; S N = 150 mm2 Pentru alimentarea C + CT (Compresoare + Centrala Termică) se alege un cablu de tip ACYSAbY 3 x 150 + 1 x 70 Curentul maxim admisibil pentru acest cablu este: Imaxad = 250 A > I C(C+CT) = 66,94 A r o = 0,191 Ω/km 9
xo = 0,088 Ω/km
5. Pentru Pentru aliment alimentare areaa CA + DM + DPF (Corp Admini Administra strativ tiv + Depozite Depozite de materiale + Depozitul de produse finite) I C(CA+DM+DPF) = k c x Pi / (31/2 x U N x cos φ) = S C / (31/2 x U N) = 173,91/ (31/2 x 6) I C(CA+DM+DPF) = 16,73 A S N ≥ IC / Jec Unde: S N – reprezintă secţiunea nominală a conductorului; Jec – reprezintă densitatea economică de curent şi are valoarea de 0,48 A/mm 2; S N ≥ 16,73 / 0,48 = 34,8 mm 2; S N = 35 mm2 Pentru alimentarea CA + DM + DPF se alege un cablu de tip ACYSAbY 3 x 35 + 1 x 16 Curentul maxim admisibil pentru acest cablu este: Imaxad = 150 A > I C(CA+DM+DPF) = 16,73 A r o = 0,871 Ω/km xo = 0,106 Ω/km 6. Pentru alimentarea T3 I CT3 = k c x Pi / (31/2 x U N x cos φ) = S C / (31/2 x U N) = 199,87/ (31/2 x 6) I CT3 = 19,23 A S N ≥ IC / Jec Unde: S N – reprezintă secţiunea nominală a conductorului; Jec – reprezintă densitatea economică de curent şi are valoarea de 0,48 A/mm 2; S N ≥ 19,23 / 0,48 = 40 mm 2; S N = 50 mm2 Pentru alimentarea T3 se alege un cablu de tip ACYSAbY 3 x 50+ 1 x 25 Curentul maxim admisibil pentru acest cablu este: Imaxad = 130 A > I C(CA+DM+DPF) = 19,23 A r o = 0,572 Ω/km xo = 0,100 Ω/km
B. CALCULUL CALCULUL SECŢIUN SECŢIUNII II LINIILOR LINIILOR ELECTRICE ELECTRICE DE JOASĂ TENSIUNE Liniile electrice pentru alimentarea alimentarea consumatorilor, consumatorilor, din atelierul atelierul de întreţinere întreţinere şi reparaţii a echipamentelor electrice, se calculează prin criteriul termic.
1. Pentru alimentarea maşinii de găurit vertical, cu coloană de tip GM - 40 IC = k c x ∑ P Ni / (31/2 x U N x cos φmed x ηmed ); k c = 0,8; 10
cos φmed = ∑ P Ni x cos φi / ∑ P Ni = (1,5 x 0,79 + 2,2 x 0,80 + 0,15 x 0,79) / 3,85 cos φmed = 0,79 ηmed = ∑ P Ni x ηi / ∑ P Ni = (1,5 x 0,76 + 2,2 x 0,79 + 0,15 x 0,66) / 3,85 ηmed = 0,77 IC = (0,8 x 3850 ) / (3 1/2 x 400 x 0,79 x 0,77 ) = 7,30 A Se alege Imaxad = 26 A; S N = 2,5 mm2 ; ACYAbY 4 x 2,5 r o= 11,44 Ω/km xo = 0,12 Ω/km
2. Pentru Pentru alime alimentar ntarea ea polizor polizorulu uluii dublu dublu IC= β x ∑ P N / (31/2 x U N x cos φ x η )= 1 x 2,2 x 10 3 / (31/2 x 400 x 0,85 x 0,79 ) IC= 4,72 A Se alege Imaxad = 26 A; S N = 2,5 mm2 ; ACYAbY 4 x 2,5 r o = 11,44 Ω/km xo = 0,12 Ω/km
3. Pentru alimentarea alimentarea cuptorul cuptorului ui de uscare cu rezistenţe rezistenţe IC = k c x ∑ P Ni / (31/2 x U N x cos φmed x ηmed ); k c = 0,8; cos φmed = ∑ P Ni x cos φi / ∑ P Ni = (10 x 1 + 4 x 0,82) / 14 cos φmed = 0,95 ηmed = ∑ P Ni x ηi / ∑ P Ni = (10 x 1 + 4 x 0,82) / 14 ηmed = 0,95 IC = (0,8 x 14 x 10 3 ) / (31/2 x 400 x 0,95 x 0,95 ) = 17,9 A Se alege Imaxad = 26 A ; S N = 2,5 mm2 ; ACYAbY 4 x 2,5 r o = 11,44 Ω/km xo = 0,12 Ω/km
4. Pentru Pentru alimen alimentare tareaa podului podului rulant rulant monogrin monogrindă dă IC = k c x ∑ P Ni / (31/2 x U N x cos φmed x ηmed ); k c = 0,8; cos φmed = ∑ P Ni x cos φi / ∑ P Ni = (3 x 0,55 x 0,68 + 11 x 0.84) / 12,65 cos φmed = 0,82 ηmed = ∑ P Ni x ηi / ∑ P Ni = (3 x 0,55 x 0,69 + 11 x 0,87) / 12,65 ηmed = 0,84 IC = (0,8 x 12,65x103 ) / (31/2 x 400 x 0,82 x 0,84 ) = 21,20 A Se alege Imaxad = 26 A; S N = 2,5 mm2 ; ACYAbY 4 x 2,5 r o = 11,44 Ω/km xo = 0,12 Ω/km
5. Pentru alimentarea alimentarea standului standului pentru pentru încercări încercări IC = k c x ∑ P Ni / (31/2 x U N x cos φ x η ); k c = 0,9; 11
cos φ = 0,89 ηmed = 0,92 IC = (0,9 x 125x103 ) / (31/2 x 400 x 0,89 x 0,92 ) = 198,3 A Se alege Imaxad = 220 A; S N = 120 mm2 ; ACYAbY 3 x 120+1x70mm 2 r o = 0,238 Ω/km xo = 0,077 Ω/km
6. Pentru alimentarea alimentarea frezei frezei universa universale le de tip FU - 36 IC = k c x ∑ P Ni / (31/2 x U N x cos φmed x ηmed ); k c = 0,8; cos φmed = ∑ P Ni x cos φi / ∑ P Ni = (7,5x0,84 + 0,55x0,81+0,15x0,67) / 8,2 cos φmed = 0,83 ηmed = ∑ P Ni x ηi / ∑ P Ni = (7,5x0,86 + 0,55x0,71+0,15x0,66) / 8,2 ηmed = 0,84 IC = (0,8 x 8,2x103 ) / (31/2 x 400 x 0,83 x 0,84 ) = 13,58 A Se alege Imaxad = 26 A; S N = 2,5 mm2 ; ACYAbY 4 x 2,5 r o = 11,44 Ω/km xo = 0,12 Ω/km
7. Pentru alimentarea alimentarea strungulu strunguluii universal universal de de tip SNA - 560 IC = k c x ∑ P Ni / (31/2 x U N x cos φmed x ηmed ); k c = 0,8; cos φmed = ∑ P Ni x cos φi / ∑ P Ni = (11x0,84 + 0,55x0,75+0,15x0,67) / 11,7 cos φmed = 0,83 ηmed = ∑ P Ni x ηi / ∑ P Ni = (11x0,87 + 0,55x0,70+0,15x0,66) / 11,7 ηmed = 0,86 IC = (0,8 x 11,7x103 ) / (31/2 x 400 x 0,83 x 0,86) = 18,9 A Se alege Imaxad = 26 A; S N = 2,5 mm2 ; ACYAbY 4 x 2,5 r o = 11,44 Ω/km xo = 0,12 Ω/km
8. Pentru alimentarea alimentarea bancurilo bancurilorr de lăcătuşerie lăcătuşerie (4 buc.) IC = β x ∑ P N / (31/2 x U N x cos φ x η ) = 1 x 8,4 x 10 3 / (31/2 x 400 x 0,8 x 0,75 ) IC = 19,9 A Se alege Imaxad = 26 A; S N = 2,5 mm2 ; ACYAbY 4 x 2,5 r o = 11,44 Ω/km xo = 0,12 Ω/km
CAPITOLUL IV
12
CALCULUL CURENŢILOR CURENŢILOR DE SCURTCIRCUIT ÎN REŢELELE REŢELELE ELECTRICE PROIECTATE Curenţii de scurtcircuit se calculează în toate punctele importante din reţeaua electrică. În locurile în care se amplasează echipamentele de comutaţie se calculează curenţii de scurtcircuit trifazaţi care se folosesc la alegerea şi verificarea aparatelor de comutaţie, transformatoarelor de măsură de curent şi a liniilor electrice atunci când protecţia este temporizată. În capătul opus al reţelei se calculează curenţii de scurtcircuit bifazaţii sau monofazaţii în funcţie de conexiunea transformatorului şi care se folosesc la reglarea protecţiilor(vezi figura nr.3).
A. CALCULUL CURENŢILOR DE SCURTCIRCUIT SCURTCIRCUIT PE REŢELE DE DE ÎNALTĂ TENSIUNE 1. Calculul Calculul curentulu curentuluii de scurtcircuit scurtcircuit în punctul punctul k0 Astfel pentru punctul k 0 curentul de scurtcircuit trifazat va fi : I(3)SCK0 = Ul / (31/2 x Zfk0); Intreprinderea este alimentată din SEN printr-un întrerupător cu SF6 -123 -2500 având următoarele caracteristici: U N = 123 kV; I N = 2500 A; Irup = 40 kA; Impedanţa va fi: ZS ≈ XS = U N / Srup Irup > I(3)SC Srup = 31/2 x Irup x U N X’S = XS / k 2 = XS / (110/6)2 X’S – având o valoare foarte mică se negijează; I(3)SCK0 = Ul / (31/2 x ZT); ZT = ( R 2 T + X2T)1/2; R T = (103 x ΔPsc x U2 N ) / S2 N = (103 x 68 x 6,3 2 ) / 100002 = 0,02698 Ω X T = (10 x usc (%) x U2 N ) / S2 N =(10 x 68 x 6,3 2 ) / 100002 = 0,43659 Ω I(3)SCK0 = 6300 / (31/2 x 0,43659) = 8458,8 A I(3)SCK0 = 8458,8 A
2. Calculul Calculul curentului curentului de scurtcirc scurtcircuit uit în punctul punctul k1(TOFN) k1(TOFN) 13
În cazu cazuri rile le în care care pu pute tere reaa de scur scurtc tcir ircu cuit it a reţe reţele leii are are va valo lori ri ma mari ri,, echipamentul electric nu suportă efectele termice şi electrodinamice ale curenţilor de scurtcircuit şi este necesar să se micşoreze valorile acestora. Această problemă este cara caracte cteris ristic ticăă nu numa maii reţel reţelelo elorr de înalt înaltăă tensi tensiun une, e, un unde de va valoa loare reaa cu curen renţil ţilor or de scurtcircuit sunt mari. Pentru limitarea curenţilor de scurtcircuit se introduc în serie cu elementele reţelei reactoare, care, având o reactanţă proprie, măresc impedanţa rezultantă a circuitului legat în scurt. Valoarea necesară a reactanţei procentuale reactorului este: XR (%) (%) = (50...60) x I N / (Isc)0 (%); Se alege o bobină de reactanţă după aceleaşi condiţii ca şi aparatele de comutaţie, astfel s-a ales o bobină de reactanţă de tipul BR - 6 – 160 – 10, care are următoarele date nominale: U N = 6 kV; I N = 160 A; XR (%) (%) = 10 % I(2)SCK1 = Ul / (2 x Zfk1) = Ul / (2 x ( (R T+R l1l1)2+(XT+ XR + Xl1)2)1/2 ; XR (Ω) (Ω) = XR (%) (%) x U N / (31/2 x I N x 100) = 10 x 6000 / (3 1/2 x 160 x 100) =2,2 Ω R l1c l1c = r o x l1 = 0,072 x 0,2 = 0,0144 Ω Xl1 = xo x l1 = 0,082 x 0.2 = 0,0164 Ω l1 = 0,2 km r o = 0,072 Ω/km xo = 0,082 Ω/km I(2)SCK1 = 6300 /(2 x ( (0,02698 +0,0144) 2+(0,43659 + 2,2 + 0,0164 )2)1/2 I(2)SCK1 =1187,2 A
3. Calculul Calculul curentului curentului de scurtcircuit scurtcircuit în punctul punctul k2(CM + TFF) I(2)SCK2 = Ul / (2 x Zfk2) = Ul / (2 x ( (R T+R l2l2)2+(XT+ Xl2)2)1/2 ; R l2l2 = r o x l2 = 0,409 x 0,35 = 0,143 Ω Xl2 = xo x l2 = 0,096 x 0,35=0,0336 Ω l2 = 0,35 km r o = 0,409 Ω/km xo = 0, 096 Ω/km I(2)SCK2 = 6300 /(2 x ( (0,02698 +0,143) 2+(0,43659 + 0,0336 ) 2)1/2 I(2)SCK2 = 6300 A 4. Calculul curentului de scurtcircuit în punctul k3(PA+M) 14
I(2)SCK3 = Ul / (2 x Zfk3) = Ul / (2 x ( (R T+R l3l3)2+(XT+ Xl3)2)1/2 ; R l3l3 = r o x l3 = 1,44 x 0,65 = 0,936 Ω Xl3 = xo x l3 = 0,111 x 0,65=0,0721 Ω l3 = 0,65 km r o =1,44 Ω/km xo = 0, 111 Ω/km I(2)SCK3 = 6300 /(2 x ( (0,02698 +0,936) 2+(0,43659 + 0,0721)2)1/2 I(2)SCK3 = 2.892,3 A 5. Calculul curentului de scurtcircuit în punctul k4(C + CT) I(2)SCK4 = Ul / (2 x Zfk4) = Ul / (2 x ( (R T+R l4l4)2+(XT+ Xl4)2)1/2 ; R l4l4 = r o x l4 = 0,191 x 0,2 = 0,0382 Ω Xl4 = xo x l4 = 0,088 x 0,2 = 0,0176 Ω l4 = 0,2 km r o = 0,191 Ω/km xo = 0,088 Ω/km I(2)SCK4 = 6300 /(2 x ( (0,02698 +0,0382) 2+(0,43659 + 0,0176)2)1/2 I(2)SCK4 = 6.865 A 6. Calculul curentului de scurtcircuit în punctul k5(CA + DMPF) I(2)SCK5 = Ul / (2 x Zfk5) = Ul / (2 x ( (R T+R l5l5)2+(XT+ Xl5)2)1/2 ; R l5l5 = r o x l5 = 0,871 x 0,4 = 0,3484 Ω Xl5 = xo x l5 = 0,106 x 0,4 = 0,0424 Ω l5 = 0,4 km r o = 0,871Ω/km xo = 0, 106Ω/km I(2)SCK5 = 6300 /(2 x ( (0,02698 +0,3484) 2+(0,43659 + 0,0424)2)1/2 I(2)SCK5 = 5.176,6 A 7.
Calculul curentului de scurtcircuit în punctul k6 (Atelierul Electromecanic)
I(2)SCK6 = Ul / (2 x Zfk6) = Ul / (2 x ( (R T+R l6l6)2+(XT+ Xl6)2)1/2 ; R l6l6 = r o x l6 = 0,871 x 0,3 = 0,1716 Ω Xl6 = xo x l6 = 0,106 x 0,3=0,03 Ω l5 = 0,3 km r o = 0,572 Ω/km xo = 0,100 Ω/km 15
I(2)SCK6 = 6300 /(2 x ( (0,02698 +0,1716) 2+(0,43659 + 0,03)2)1/2 I(2)SCK6 = 6.212 A
B. CALCULUL CALCULUL CURENŢIL CURENŢILOR OR DE SCURTCIRCUIT SCURTCIRCUIT PE REŢELE REŢELE DE JOASĂ TENSIUNE 1. Calculul Calculul curentului curentului de scurtcir scurtcircuit cuit trifazat trifazat în punctul punctul k7(Secundar k7(Secundarul ul Transformatorului T3) este necesar pentru verificarea aparatelor de comutaţie după capacitatea de rupere pentru a se evita deteriorarea lor sub acţiunea celui mai mare curent posibil. I(3)SCK7 = Ul / (31/2 x ZT3) ; I(3)SCK7 = 400 / (31/2 x (R 2 T3+ X2 T3 )1/2) ZT = ( R 2 T + X2T)1/2 ; 3 2 2 3 2 2 R T3 T3 = ( 10 x ΔPscx U 2N ) / S N = (10 x 3,8 x 0,4 ) / 250 = 0,0097 Ω X T3 = ( 103 x Δux x U22N ) / S N = (103 x 4,64 x 0,42 ) / 250 = 0,0296 Ω I(3)SCK7 = 400 / (31/2 x (0,00972+ 0,02962 )1/2) = 5830,9 A I(3)SCK7 = 5830,9 A Calculul curenţilor de scurtcircuit minimi în reţeaua de sector are drept scop reglarea protecţiei. De aceea pentru reglarea protecţiei dintr-un întrerupător trebuie să se determine curentul în cazul unui scurtcircuit scurtcircuit la capătul cel mai îndepărtat de sursă al tronsonului pe care acesta îl protejează. În aceste puncte impedanţa impedanţa cablurilor este cea mai mare, deoarece lungimea lor este maximă şi curenţii de scurt circuit au valori minime pe tronsonul considerat. Pentru a putea regla protecţiile trebuie mărită artificial valoarea curentului de scurtcircuit monofazat calculate cu relaţia : I(1)SC = Uf / (Zf x Z0); În acest scop se foloseşte nulul de exploatare realizat cu cel de al IV-lea conductor din cabluri ( S Ne = Sf ) Pe nulul de exploatare nu se pun siguranţe fuzibile. 1. Calculul curentului de scurtcircuit monofazat în punctul k8(maşina de găurit) 2 2 1/2 2 2 1/2 I(1)SC8 = Uf / (((R T3 ); T3+R l8 l8 ) + (XT3+Xl8 ) ) + (R l8 +X l8) R T3 T3 = 0,0097 Ω X T3 = 0,0296 Ω R l8l8 = r o x l8 = 11,44 x 0,037 = 0,42328 Ω Xl8 = xo x l8 = 0,12 x 0,037 = 0,00444 Ω
16
l8 = 0,037 km r o = 11,44 Ω/km xo = 0,12 Ω/km I(1)SC8 = 231 / (((0,0097+0,42328 )2 + (0,0296+0,00444 )2 )1/2 + (0,423282 + + 0,004442 )1/2 ) = 269,1A I(1)SC8 = 269,1A 2. Calculul curentului de scurtcircuit monofazat în punctul k9(polizor dublu) 2 2 1/2 2 2 1/2 I(1)SC9 = Uf / (((R T3 ); T3+R l9 l9 ) + (XT3+Xl9 ) ) + (R l9 +X l9) R T3 T3 = 0,0097 Ω X T3 = 0,0296 Ω R l9l9 = r o x l9 = 11,44 x 0,03 = 0,4232 Ω Xl9 = xo x l9 = 0,12 x 0,03 = 0,0036 Ω l9 = 0,03 km r o = 11,44 Ω/km xo = 0,12 Ω/km
I(1)SC9 = 231 / (((0,0097+0,42328 )2 + (0,0296+0,00444 )2 )1/2 +(0,423282 + +0,004442 )1/2 ) = 331 A
I(1)SC9 = 331 A 3. Calculul curentului de scurtcircuit monofazat în punctul k10(Banc lăcătuşerie) 2 2 1/2 2 2 1/2 I(1)SC10 = Uf / (((R T3 ); T3+R l10 l10 ) + (XT3+Xl10 ) ) + (R l10 +X l10) R T3 T3 = 0,0097 Ω X T3 = 0,0296 Ω R l10 l10 = r o x l10 = 11,44 x 0,027 = 0,30888 Ω Xl10 = xo x l10 = 0,12 x 0,027= 0,00324 Ω l10 = 0,027 km r o = 11,44 Ω/km xo = 0,12 Ω/km
I(1)SC10 = 231 / (((0,0097+0,30888 )2 + (0,0296+0,00324 )2 )1/2 +(0,308882 + + 0,003242 )1/2 ) = 367 A
I(1)SC10 = 367 A 4. Calculul curentului de scurtcircuit monofazat în punctul k11(Cuptor uscare) 17
2 2 1/2 2 2 1/2 I(1)SC11 = Uf / (((R T3 ); T3+R l11 l11 ) + (XT3+Xl11 ) ) + (R l11 +X l11) R T3 T3 = 0,0097 Ω X T3 = 0,0296 Ω R l11 l11 = r o x l11 = 11,44 x 0,017 = 0,19448 Ω Xl11 = xo x l11 = 0,12 x 0,017=0,00204 Ω l11 = 0,017 km r o = 11,44 Ω/km xo = 0,12 Ω/km
I(1)SC11 = 231 / (((0,0097+0,19448 )2 + (0,0296+0,00204 )2 )1/2 + (0,194482 +0,002042 )1/2 ) = 576 A I(1)SC11 = 576 A 5. Calculul curentului de scurtcircuit monofazat în punctul k12(Pod rulant) 2 2 1/2 2 2 1/2 I(1)SC12 = Uf / (((R T3 ); T3+R l12 l12 ) + (XT3+Xl12 ) ) + (R l12 +X l12) R T3 T3 = 0,0097 Ω X T3 = 0,0296 Ω R l12 l12 = r o x l12 = 11,44 x 0,04 = 0,4576 Ω Xl12 = xo x l12 = 0,12 x 0,04 = 0,0048 Ω l12 = 0,04 km r o= 11,44 Ω/km xo= 0,12 Ω/km
I(1)SC12 =231/(((0,0097+0,4576 )2 +(0,0296+0,0048)2)1/2 +(0,45762 +0,00482)1/2 ) = 249,4 A (1) I SC12 = 249,4 A 6. Calculul curentului de scurtcircuit monofazat în punctul k13(Stand de încercare) 2 2 1/2 2 2 1/2 I(1)SC13 = Uf / (((R T3 ); T3+R l13 l13 ) + (XT3+Xl13 ) ) + (R l13 +X l13) R T3 T3 = 0,0097 Ω X T3 = 0,0296 Ω R l13 l13 = r o x l13 = 0,238 x 0,04 = 0,00952 Ω Xl13 = xo x l13 = 0,077x 0,04 = 0,00308 Ω l13 = 0,04 km r o = 0,238 Ω/km xo = 0,077 Ω/km
I(1)SC13 = 231 / (((0,0097+0,00952 )2 + (0,0296+0,00308)2 )1/2 + (0,009522 + + 0,003082 )1/2 ) = 4145,5 A 18
I(1)SC13 = 4145,5A 7. Calculul curentului de scurtcircuit monofazat în punctul k14(Freză universală) 2 2 1/2 2 2 1/2 I(1)SC14 = Uf / (((R T3 ); T3+R l14 l14 ) + (XT3+Xl14 ) ) + (R l14 +X l14) R T3 T3 = 0,0097 Ω X T3 = 0,0296 Ω R l14 l14 = r o x l14 = 11,44 x 0,022 = 0,25168 Ω Xl14 = xo x l14 = 0,12 x 0,022=0,00264 Ω l14 = 0,022 km r o = 11,44 Ω/km xo = 0,12 Ω/km
I(1)SC14 = 231 / (((0,0097+0,25168 )2 + (0,0296+0,00264)2 )1/2 + (0,251682 + + 0,002642 )1/2 ) = 448,5 A I(1)SC14 = 448,5 A 8. Calculul curentului de scurtcircuit monofazat în punctul k15(Strung) 2 2 1/2 2 2 1/2 I(1)SC15 = Uf / (((R T3 ); T3+R l15 l15 ) + (XT3+Xl15 ) ) + (R l15 +X l15) R T3 T3 = 0,0097 Ω X T3 = 0,0296 Ω R l15 l15 = r o x l15 = 11,44 x 0,025 = 0,286 Ω Xl15 = xo x l15 = 0,12 x 0,025 = 0,003 Ω l15 = 0,025 km r o = 11,44 Ω/km xo = 0,12 Ω/km
I(1)SC15 = 231 / (((0,0097+0,25168 )2 + (0,0296+0,00264)2 )1/2 + (0,251682 + + 0,002642 )1/2 ) = 395,5 A I(1)SC15 = 395,5 A
CAPITOLUL V
19
ALEGEREA ŞI VERIFICAREA APARATELOR APARATELOR ŞI ECHPAMENTELOR ECHPAMENTELOR ELECTRICE DE ÎNALTĂ ŞI JOASĂ TENSIUNE A. ALEGEREA APARATELOR ELECTRICE DE DE ÎNALTĂ ÎNALTĂ TENSIUNE Pentru montare a aparatelor electrice de înaltă tensiune se vor folosi celule de interior închise cu plecări în cabluri de tipul CIILC. Aceste celule au în componenţă separatoare, întreruptoare, transformatoare de curent şi transformatoare de tensiune. Datele nominale ale aparatelor de conectare de înaltă tensiune trebuie să satisfacă următoarele condiţii: - U Nap ≥ U NC - I Nap ≥ I NC - Irup ≥ I(3)SC max - ild ≥ i(3)soc - Ilt ≥ I(3)SC max (tf / tc)1/2 1. Alegere Alegereaa Intreru Intrerupto ptoare arelor lor Intreruptorul nr.1 1. U Nap ≥ U NC = 6,3 kV 2. I Nap ≥ I NC = 156,88 A 3. Irup ≥ I(3)SC max = 8458,8 A 4. ild ≥ i(3)soc (3) i(3)soc = 21/2 x k soc soc x I SC k soc = f ( ∑ X / ∑ R ) ∑ X / ∑ R = (X’ S + XT1) / R T1 ≈ 0, 43 / 0,027 = 15,9 k socdiagrama = 1,82 i(3)soc = 21/2 x 1,82 x 8458,8 = 21771,8 A 5. Ilt ≥ I(3)SC max (tf / tc)1/2 tf = t p + nΔt Δt = (0,4 – 0,6) s; t p ≈ (0,1- 0,2) s tf = 0,2 + 1 x 0,5 = 0,7 s tc = 1s Ilt ≥ 8458,8 x (0,7 / 1) 1/2 = 7077 A Se alege un întreruptor de tipul IUP-M 10/630. Acest tip de întreruptor îndeplineşte condiţiile de alegere şi pentru celelalte întreruptoare I2, I3, I4, I5 şi I6. În concluzie se vor folosi 6 întreruptoare de tipul IUP - M 10/630 cu următoarele caracteristici: - U N = 12 kV; - I N = 630 A ≥156,88; 29,28; 16,73; 66,94; 16,73; 199,87 A - Irup = 20 kA; - Ilt = 30 kA; - I ld = 76,5 A; 20
2. Alege Alegere reaa sepa separa ratoa toare relo lorr La alegerea separatoarelor trebuie îndeplinite următoarele condiţii: 1. U Nap ≥ U NC = 6,3 kV 2. I Nap ≥ I NC = 156,88 A; 29,28; 16,73; 66,94; 16,73; 199,87 A 3. ild ≥ i(3)soc = 21771,8 A 4. Ilt ≥ I(3)SC max (tf / tc)1/2 = 7077 A Se alege separatorul STIS 10kV / 400 A LDIs care îndeplineşte condiţiile pentru toate cele şase linii de înaltă tensiune. Separatorul STIS 10kV / 400 A LDIs are următoarele caracteristici : - U N = 10 kV; - I N = 400 A; - Ilt = 10 kA; - I ld = 25 kA;
3. Aleger Alegerea ea transfo transforma rmatoa toarelo relorr de curent: curent: Condiţiile de alegere a transformatoarelor de curent: 1. U Nap ≥ U NC = 6,3 kV 2. I Nap ≥ I NC = 156,88 A 3. ild ≥ i(3)soc = 21771,8 A 4. Ilt ≥ I(3)SC max (tf / tc)1/2 = 7077 A Pentru celula aferentă TOFN: Se alege transformatorul de curent de tipul CIRS – 10 - 200/5 cu următoarele caracteristici: - U N = 10 kV; - I1N = 200 A; - I2N = 5 A; - Ilt = 100 x 200 = 20000 A = 20 kA; - Ild = 250 x 200 = 50000A = 50 kA; Pentru celelalte celule se aleg transformatoare de curent de tipul CIRS- 10150/5 cu următoarele caracteristici: - U N = 10 kV; - I1N = 150 A; - I2N = 5 A; - Ilt = 100 x 150 = 15000 A = 15 kA; - Ild = 250 x 150 = 37500A = 37,5 kA;
4. Alegerea transformatoarelor de tensiune 21
Tran Transfo sform rmat atoa oare rele le de tens tensiun iunee sunt sunt de inte interio riorr şi de regu regulă lă mo mono nofaz fazat atee conectate în circuitele trifazate. Se aleg transformatoarele de măsură de tensiune de tipul TIRMo 10kV. Caracteristicile transformatoarelor de tensiune: - tens tensiu iune neaa pri prima mară ră no nomi mina nală lă,, U1N = 10/ 31/2 kV; - tens tensiu iune neaa max maxim imăă de de lucr lucruu , Umaxlucru = 12/ 31/2 kV; - tens tensiu iune neaa de de izo izola laţi ţie, e, Uiz = 10 kV; - tensiun tensiunea ea secund secundară ară a înfăş înfăşură urării rii de măsură măsură,, 100/ 100/ 31/2 V; - tensiun tensiunea ea secu secunda ndară ră a înfăşu înfăşurări răriii de protecţi protecţie, e, 100/ 3V; - tens tensiun iunea ea de înce încerca rcare re la 50 50Hz Hz , 28 28 kVe kVef; f; - tensiun tensiunea ea de încerca încercare re la impuls impuls 1,2/50µ 1,2/50µss = 75k 75kVma Vmax; x; - facto factorr de de ten tensiu siune ne = 1,9 1,9(t (timp imp de 8 ore) ore);; - clas clasaa de de pre preci cizi ziee = 0,5; 0,5; - putere putereaa secu secundar ndarăă nomi nominală nală = 50VA 50VA;; 100VA 100VA;; 200V 200VA; A; - pu pute tere re ma maxi ximă mă = 200 200;; 400; 400; 60 600; 0; 90 9000 VA; VA;
B. ALEGEREA APARATELOR ELECTRICE DE JOASĂ TENSIUNE În tabloul principal de joasă tensiune se folosesc următoarele tipuri de aparate de comutaţie: - între întreru rupto ptoar aree şi şi sep separa arato toare are pe pent ntru ru : maşini unelte bancurile de lăcătuşerie podul rulant - contac contactoar toaree autom automate ate cu coma comandă ndă de la dist distanţă anţă pentru pentru : cuptorul de uscare; ştandul de încercare Pentru protecţie la scurtcircuit se vor folosi siguranţe fuzibile. Din acest motiv aparatele de joasă tensiune se vor alege după următoarele două condiţii: 1. U Nap ≥ U NC 2. I Nap ≥ I NC 1. Maşina de găurit: 1. U Nap ≥ U NC = 400V 2. I Nap ≥ I NC = 7,30 A
Se alege un întreruptor cu pârghie(heblu) cod 1301 cu I N = 25 A; I R = 10kA; Protecţia IP 20(Notată IP 25 A).
2. Polizor dublu :
1. U Nap ≥ U NC = 400V 2. I Nap ≥ I NC = 7,30 A
Se alege un întreruptor cu pârghie(heblu) cod 1301 cu I N = 25 A; I R = 10kA; Protecţia IP 20. 22
3. Bancurile de lăcătuşerie :
1. U Nap ≥ U NC = 400V 2. I Nap ≥ I NC = 7,30 A
Se alege un întreruptor cu pârghie(heblu) cod 1301 cu I N = 25 A; I R = 10kA; Protecţia IP 20.
4. Cuptor uscare :
1. U Nap ≥ U NC = 400V 2. I Nap ≥ I NC = 17,9 A
Se alege un contactor fabricat în România de tipul TCA 40 cod 4015 A cu următoarele caracteristici: U N = 500V; I N = 40 A; f c = 600 con / h – frecvenţă de conectare Ii = 223 A – curent de închidere Ir = 37 A – curent de rupere NI / ND = 2 / 2 - contacte auxiliare cu I N = 6A
5. Pod rulant :
1. U Nap ≥ U NC = 400 V 2. I Nap ≥ I NC = 21,2 A
Se alege un întreruptor cu pârghie(heblu) cod 1301 cu I N = 25 A; I R = 10kA; Protecţia IP 20.
6. Stand de încercări :
1. U Nap ≥ U NC = 6,3 kV 2. I Nap ≥ I NC = 198,3 A 3. Irup ≥ I(3)SC max = 5830,9 A 4. ild ≥ i(3)soc i(3)soc = 21/2 x 1,82 x 5830,9 = 15.005,6 A 5. Ilt ≥ 5830,9 x (0,7 / 1) 1/2 = 4.878 A
Se alege un înreruptor automat de tip USOL 250 cu următoarele caracteristici : - U N = 660 V; - I N = 250 A; - Irup = 250 A; - Il = (0,8-1) Ir; - In = 10 Ir /reglaj fix, - IR = 10 kA - declanşator termic tip R250; - domeniu de reglaj al declanşatorului termic Irtmin = 200 A, Irtmax = 250 A
7. Freza universală :
1. U Nap ≥ U NC = 400 V 2. I Nap ≥ I NC = 13,58 A 23
Se alege un întreruptor cu pârghie(heblu) cod 1301 cu I N = 25 A; IR = 10kA; Protecţia IP 20.
8. Strung universal :
1. U Nap ≥ U NC = 400 V 2. I Nap ≥ I NC = 18,9 A
Se alege un întreruptor cu pârghie(heblu) cod 1301 cu I N = 25 A; IR = 10kA; Protecţia IP 20.
CAPITOLUL VI 24
DIMENSIONAREA PROTECŢIEI ELECTRICE A INSTALAŢIEI ELECTRICE PROIECTATE A . DIMENSIONAREA PROTECŢIEI ELECTRICE PE PARTEA DE ÎNALTĂ TENSIUNE Protecţia Protecţia pe reţeaua de înaltă înaltă tensiune tensiune se realizează realizează cu relee de curent curent de tip RC 2 care sunt conectate în secundarul transformatorului de măsură de curent. Protecţia la suprasarcină este de tip maximal temporizată, iar protecţia la scurtcircuit este instantanee. Curentul de acţionare al releelor pentru suprasarcină se calculează cu relaţia : IaRSS ≥ (k sch sch x k sig sig x I N) / ( k rev rev x k TI TI ) Unde: - k sch sch - coeficient de schemă, k sch sch = 1 (stea incompletă) - k sig sig - coeficient de siguranţă, k sig sig = 1,3 - k rev rev - coeficient de revenire, k rev rev = 0,85 - k TITI – raportul de transformare al transformatorului de curent. k TITI = I1N / I2N ;
k TITI = 150 / 5 = 30
Iregl = ( 0,5 - 1 ) I NR Curentul de acţionare al releului la scurtcircuit se calculează cu relaţia : IaRSC ≥ (k sch sch x k sig sig x Inmax ) / (k TI TI ) Unde : - Inmax - valoarea curentului de pornire în cazul cel mai de favorabil Inmax = I pmax ≈ 2,5 I N IaRSC ≤ ISCmin / ( k TITI x k s ); k s = 1,2; Reglarea protecţiilor la suprasarcină şi scurtcircuit pe liniile care alimentează consumatorii menţionaţi se realizează astfel :
1. Pentru linia care alimentează TOFN La suprasarcină : IaRSS ≥ (k sch sch x k sig sig x I N) / ( k rev rev x k TI TI ) IaRSS ≥ (1 x 1,3 x 156,88) / (0,85 x 40) 40) = 6 A → RC 2 (I NR = 10A) Valoarea curentului de reglaj a releului RC 2 va Iregl = 8 A La scurtcircuit: IaRSC ≥ (k sch sch x k sig sig x Inmax ) / (k TI TI ) IaRSC ≥ (1 x 1,3 x 2,5 x 156,88 ) / (40 ) = 12,7 IaRSC ≤ISCmin / ( k TITI x k s ) = 1187,2 / (1,2 x 40) =24,73 A 25
Rezultă un releu RC 2 de I N = 20A; Ireg = 15 A; k reg reg = 15 /20 = 0,75
2. Pentru linia care alimentează CM + TTF La suprasarcină : IaRSS ≥ (k sch sch x k sig sig x I N) / ( k rev rev x k TI TI ) IaRSS ≥ (1 x 1,3 x 29,28) / (0,85 x 30) 30) = 1,49 A → RC 2 (I NR = 2A) Valoarea curentului de reglaj a releului RC 2 va fii Iregl = 1,5A; k reg reg =1,5/2 = 0,75 La scurtcircuit: IaRSC ≥ (k sch sch x k sig sig x Inmax ) / (k TI TI ) IaRSC ≥ (1 x 1,3 x 2,5 x 29,28 ) / (30 ) = 3,172 A IaRSC ≤ ISCmin / ( k TITI x k s ) = 6300 / (1,2 x 30) = 175 A Rezultă un releu RC 2 de I N = 5A; Ireg = 4 A; k reg reg = 4 /5 = 0,8
3. Pentru linia care alimentează PA + M La suprasarcină : IaRSS ≥ (k sch sch x k sig sig x I N) / ( k rev rev x k TI TI ) IaRSS ≥ (1 x 1,3 x 16.73) / (0,85 x 30) 30) = 0,85 A → RC 2 (I NR = 2A) Valoarea curentului de reglaj a releului RC 2 va fii Iregl = 1A; k reg reg = 1/2 = 0, 5 La scurtcircuit: IaRSC ≥ (k sch sch x k sig sig x Inmax ) / (k TI TI ) IaRSC ≥ (1 x 1,3 x 2,5 x 16,73 ) / (30 ) = 1,81 A IaRSC ≤ISCmin / ( k TITI x k s ) = 2892,3 / (1,2 x 30) = 80,34 A Rezultă un releu RC 2 de I N = 5A; Ireg = 3 A; k reg reg = 3 /5 = 0,6
4. Pentru linia care alimentează C + CT La suprasarcină : IaRSS ≥ (k sch sch x k sig sig x I N) / ( k rev rev x k TI TI ) IaRSS ≥ (1 x 1,3 x 66,94) / (0,85 x 30) 30) = 3,41 A → RC 2 (I NR = 5A) Valoarea curentului de reglaj a releului RC 2 va fii Iregl = 4A; k reg reg = 4/5 = 0, 8 La scurtcircuit: IaRSC ≥ (k sch sch x k sig sig x Inmax ) / (k TI TI ) IaRSC ≥ (1 x 1,3 x 2,5 x 66,94 ) / (30 ) = 7,25 A IaRSC ≤ ISCmin / ( k TITI x k s ) = 6865 / (1,2 x 30) =190,69 A Rezultă un releu RC 2 de I N = 10A; Ireg = 8 A; k reg reg = 8 /10 = 0,8
5. Pentru linia care alimentează CA+DM+DPF La suprasarcină : IaRSS ≥ (k sch sch x k sig sig x I N) / ( k rev rev x k TI TI ) IaRSS ≥ (1 x 1,3 x 16,73) / (0,85 x 30) 30) = 0,85 A → RC 2 (I NR = 2A) Valoarea curentului de reglaj a releului RC 2 va fii Iregl = 1A; k reg reg = 1/2 = 0, 5 26
La scurtcircuit: IaRSC ≥ (k sch sch x k sig sig x Inmax ) / (k TI TI ) IaRSC ≥ (1 x 1,3 x 2,5 x 16,73 ) / (30 ) = 1,81 A IaRSC ≤ISCmin / ( k TITI x k s ) = 5176,6 / (1,2 x 30) =143,80 A Rezultă un releu RC 2 de I N = 5A; Ireg = 3 A; k reg reg = 3 /5 = 0,6
6. Pentru linia care alimentează T3 La suprasarcină : IaRSS ≥ (k sch sch x k sig sig x I N) / ( k rev rev x k TI TI ) IaRSS ≥ (1 x 1,3 x 19,23) / (0,85 x 30) 30) = 0,98 A → RC 2 (I NR = 2A) Valoarea curentului de reglaj a releului RC 2 va fii Iregl = 1,5A; k reg reg = 1,5/2 = 0, 75 La scurtcircuit: IaRSC ≥ (k sch sch x k sig sig x Inmax ) / (k TI TI ) IaRSC ≥ (1 x 1,3 x 2,5 x 19,23 ) / (30 ) = 2,08 A IaRSC ≤ISCmin / ( k TITI x k s ) = 6212 / (1,2 x 30) =172,55 A Rezultă un releu RC 2 de I N = 5A; Ireg = 3 A; k reg reg = 3 /5 = 0,6
B . DIMENSIONAREA PROTECŢIEI ELECTRICE PE PARTEA DE JOASĂ TENSIUNE 1. Standul de încercări Pentru standul de încercări care este alimentat prin întreruptorul automat tip USOL 250, protecţia se realizează prin declanşatoarele termice de tipul R250 care au următorul domeniu de reglaj: - Irt min = 200 A - Irt max = 250 A Curentul nominal al consumatorului este I NC = 198,3 A Rezultă că : I NR = 250 A > I NC = 198,3 A k r r = I NC / I NR = 198,3 / 250 = 0,8 Declanşatoarele electromagnetice Ire = ( 5 - 10) I NR Iap ≥ I p Iap ≤ ISCmin / k S; k S = 1,5 – coeficient de siguranţă Curentul de pornire al motoarelor la standul de probă: IP / I N = 5; IP = 5 x I N = 5 x 198,3 = 991,5 A Iap ≤ ISCmin / k S = I(1) SC13 / k S = 4145,5 / 1,5 = 2763,6 A I p ≤ Iap ≤ ISCmin / k S 5 x I NR ≤ Ire ≤ 10 x I NR
991,5 A ≤ Iap ≤ 2763,6 A 1250 A ≤ I re ≤ 2500 A 27
2. Maşi Maşina na de găur găurit it Maşina de găurit se alimentează print - un întreruptor cu pârghie(heblu) cod 1301 cu I N = 25 A; I R = 10kA, iar protecţa motoarelor se va realiza prin siguranţe fuzibile. Având în vedere că motoarele maşinii de găurit au o pornire uşoare curentul nominal al fuzibilului va satisface următoarele relaţii: Inf ≥ I p / 2,5 Inf ≤ ISCmin / 4 Curentul de pornire max este - curentul de pornire în situaţia când porneşte motorul cu puterea cea mai mare, celelalte motoare fiind în funcţiune. I pmax = I p + ∑ Ici Caracteristicile motoarelor sunt următoarele: P N1= 2,2kW; U N1=380V; cos φ1=0,80; η=0,79 I N1 = P N1 / (31/2 x U N x cos φ1 x η ) = 2200 / (3 1/2 x 380 x 0,8 x 0,79 ) = 5,28 A IP1 / I N1 = 6,5 ; IP1 = 6,5 x I N1 = 34,37 A P N2 = 1,5kW ; U N1 = 380V ; cos φ 1 = 0,79 ; η = 0,76 I N2 = P N2 / (31/2 x U N x cos φ1 x η ) = 1500 / (3 1/2 x 380 x 0,79 x 0,76 ) = 3,79 A P N3 = 0,15kW ; U N1 = 380V ; cos φ 1 = 0,79 ; η = 0,66 I N3 = P N3 / (31/2 x U N x cos φ1 x η ) = 150 / (3 1/2 x 380 x 0,79 x 0,66 ) = 0,43 A I pmax = I p1 +( I N2+ I N3) = 34,37 + 3,79 + 0,43 = 34,37+ 4,22 = 38,59 A Inf ≥ 38,59 / 2,5 = 15,436 A Inf ≤ 269,1 / 4 = 67,275 A Se aleg pentru protecţie siguranţe fuzibile de tipul MPR cu socluri SIST 101 şi patron fuzibil de 25 A (U N = 440 V).
3. Po Poli lizo zorr du dubl bluu Polizo Polizorul rul dub dublu lu se alimente alimentează ază print print - un întreru întrerupto ptorr cu pârghie( pârghie(heb heblu) lu) cod 1301 cu I N = 25 A; IR = 10kA, iar protecţa motorului se va realiza prin siguranţe fuzibile. Având în vedere că motorul polizorului dublu are o pornire uşoară curentul nominal al fuzibilului va satisface următoarele relaţii: Inf ≥ I p / 2,5 Inf ≤ ISCmin / 4 Caracteristicile motoarului sunt următoarele: P N1 = 2,2kW ; U N1 = 380V ; cos φ 1 = 0,85 ; η = 0,79 I N = P N / (31/2 x U N x cos φ1 x η ) = 2200 / (3 1/2 x 380 x 0,85 x 0,79 ) = 4,97 A IP / I N = 6,5 ; IP = 6,5 x I N = 6,5 x 4,97 = 32,35 A Inf ≥ I p / 2,5 = 32,35 / 2,5 = 12,9A 28
Inf ≤ ISCmin / 4 = 331 / 4 = 82,75 12,9 A ≤ Inf ≤ 82,75 A Se aleg pentru protecţie siguranţe fuzibile de tipul MPR cu socluri SIST 101 şi patron fuzibil de 25 A (U N = 440 V).
4. Bancurile de lăcătuşerie Bancurile de lăcătuşerie se alimentează print-un întreruptor cu pârghie(heblu) cod 1301 cu I N = 25 A; I R = 10kA, iar protecţa protecţa motorului se va realiza prin siguranţe siguranţe fuzibile. Având în vedere că motoarele alimentate au o pornire uşoară curentul nominal al fuzibilului va satisface următoarele relaţii: Inf ≥ I p / 2,5 Inf ≤ ISCmin / 4 P N1 = 8,3kW ; U N1 = 380V ; cos φ 1 = 0,8 ; η = 0,75 I N = P N / (31/2 x U N x cos φ1 x η ) = 8300/(31/2 x 380 x 0,85 x 0,79 ) = 19,9 A IP = 1,3 x I N = 1,3 x 19,9 = 25,87 A Inf ≥ I p / 2,5 = 25,87 / 2,5 = 10,348 A Inf ≤ ISCmin / 4 = 367 / 4 = 91,75 A 10,35 A ≤ Inf ≤ 91,75 A Se aleg pentru protecţie siguranţe fuzibile de tipul MPR cu socluri SIST 101 şi patron fuzibil de 20 A (U N = 440 V). 5. Cuptor de uscare Cuptorul de uscare se alimentează printr-un contactor fabricat în România de tipul TCA 40 cod 4015 A. Pentru protecţia protecţia la suprasarcină suprasarcină se alege un releu termic fabricat în românia rom ânia de tipul TSA 32, cod 3672, U N = 500 V; fc = 15 con/h; I N = 32 A; curent limită termic Itr = 320 A; I NR > IC = 17,9 A I NR = 32 A k regl regl = 17,9 / 32 = 0,56 Pentru protecţia la scurtcircuit P N1 = PR = 10 kW; U N = 380 V ; cos φ 1 = 1 ; η1 = 1 I N1 = P N1 / (31/2 x U N1 x cos φ1 x η1 ) = 10000 / (31/2 x 380 x 1 x 1 ) = 15,19 A IP1 = 3 x I N1 = 3 x 15,19 = 45,57 A P N2 = PR = 4 kW; U N = 380 V cos φ 2 = 0,82 ; η 2 = 0,82; I p2 = 4,5 I N2 I N2 = P N2 / (31/2 x U N2 x cos φ2 x η2 ) = 4000 / (3 1/2 x 380 x 0,82 x 0,82 ) = 9,03A I p2 = 4,5 x I N2 = 4,5 x 9,03 = 40,64 A I pmax = I p1 + I N2 = 45,57 + 9,03 = 54,6 A Inf ≥ I p / 2,5 = 54,6 / 2,5 = 21,84 A Inf ≤ ISCmin / 4 = 576 / 4 = 144 A 21,84 A ≤ Inf ≤ 144 A 29
Se aleg pentru protecţie siguranţe fuzibile de tipul MPR cu socluri SIST 101 şi patron fuzibil de 32 A (U N = 440 V).
6. Pod rulant Alimentarea podului rulant se realizează printr-un întreruptor cu pârghie(heblu) cod 1301 cu I N = 25 A; I R = 10kA; Protecţia IP 20, iar protecţia motoarelor se va realiza prin siguranţe fuzibile. Având în vedere că motoarele podului rulant au o pornire uşoare curentul nominal al fuzibilului va satisface satisf ace următoarele relaţii: Inf ≥ I p / 2,5 Inf ≤ ISCmin / 4 P N1 = P N2 = P N3 = 11 kW; U N = 380 V ; cos φ 4 = 0,68 ; η 4 = 0,69 I N1 = I N2 = I N3 = P N1 /(31/2 x U N1 x cos φ1 x η1 ) = 550/(31/2 x 380 x 0,68 x 0,69) 0,69) = 1,8A IP1 = 4,5 x I N1 = 4,5 x 1,8 = 8,1 A P N4 = 11 kW; U N = 380 V ; cos φ 4 = 0,84 ; η 4 = 0,87 I N4 = P N4 / (31/2 x U N1 x cos φ1 x η1 ) =11000 / (31/2 x 380 x 0,84 0,84 x 0,87 ) = 22,86 A IP4 = 6,5 x I N4 = 6,5 x 22,86 = 148,59 A I pmax = I p4 +3 x I N1 = 148,59 +3 x 1,8 = 153,99 A Inf ≥ I p / 2,5 = 153.99 / 2,5 = 61,59 A Inf ≤ ISCmin / 4 = 259,4 / 4 = 64,8A 61,59 A ≤ Inf ≤ 64,8 A Se aleg pentru protecţie siguranţe fuzibile de tipul MPR cu socluri SIST 101 şi patron fuzibil de 63 A (U N = 440 V).
7. Freza universală Alimentarea frezei universale se realizează printr-un întreruptor cu pârghie(heblu) cod 1301 cu I N = 25 A; IR = 10kA; Protecţia IP 20, iar protecţia motoarelor motoarelor se va realiza prin siguranţe siguranţe fuzibile. Având în vedere că motoarele frezei universale au o pornire uşoare curentul nominal al fuzibilului va satisface următoarele relaţii: Inf ≥ I p / 2,5 Inf ≤ ISCmin / 4 P N1 = 7,5 kW; U N = 380 V; cos φ 1 = 0,84; η1 = 0,86; IP1 = 6,5 x I N1 I N1 = P N1 / (31/2 x U N1 x cos φ1 x η1 ) =7500/(31/2 x 380 x 0,84 x 0,86 ) = 15,77 A IP1 = 6,5 x I N1 = 6,5 x 15,77 = 102,5 A P N2 = 0,55 kW; U N = 380 V; cos φ 2 = 0,81; η 2 = 0,71; IP2 = 5,5 x I N2 1/2 I N2 = P N2 / (3 x U N2 x cos φ2 x η2 ) = 550/(31/2 x 380 x 0,81 x 0,71 ) = 1,45 A IP2 = 5,5 x I N2 = 5,5 x 1,45 = 7,98 A P N3 = 0,15 kW; U N = 380 V; cos φ 3 = 0,67; η 3 = 0,66; IP3 = 3,8 x I N3 30
I N3 = P N3 / (31/2 x U N3 x cos φ3 x η3 ) = 150/(31/2 x 380 x 0,67 x 0,66 ) = 0,51 A IP3 = 3,8 x I N3 = 3,8 x 0,51 = 1,95 A I pmax = I p1+ I N2 + I N3 = 112,44 A Inf ≥ I pmax / 2,5 = 112,44 / 2,5 = 44,9 A Inf ≤ ISCmin / 4 = 447,4 / 4 = 111,85 A 44,9 A ≤ Inf ≤ 111,85 A Se aleg pentru protecţie siguranţe fuzibile de tipul MPR cu socluri SIST 101 şi patron fuzibil de 63 A (U N = 440 V).
8. Strung Alimentarea strungului se realizează printr-un întreruptor cu pârghie (heblu) cod 1301 cu I N = 25 A; I R = 10kA; Protecţia IP 20, iar protecţia motoarelor se va realiza prin siguranţe fuzibile. Având în vedere că motoarele strungului au o pornire uşoară curentul nominal al fuzibilului va satisface următoarele relaţii: Inf ≥ I p / 2,5 Inf ≤ ISCmin / 4 P N1 = 11 kW; U N = 380 V; cos φ 1 = 0,84; η1 = 0,87 ; IP1 = 6,5 x I N1 I N1= P N1 / (31/2 x U N1 x cos φ1 x η1 ) =11000/(31/2 x 380 x 0,84 x 0,87 ) = 22,86 A IP1 = 6,5 x I N1 = 6,5 x 22,86 = 148,59 A P N2 = 0,55 kW; U N = 380 V; cos φ 2 = 0,75; η2 = 0,70; IP2 = 5,5 x I N2 I N2 = P N2 / (31/2 x U N2 x cos φ2 x η2 ) = 550/(31/2 x 380 x 0,75 x 0,70 ) = 1,59 A IP2 = 5,5 x I N2 = 5,5 x 1,59 = 8,75 A P N3 = 0,15 kW; U N = 380 V; cos φ 3 = 0,67; η3 = 0,66; IP3 = 3,8 x I N3 I N3 = P N3 / (31/2 x U N2 x cos φ3 x η3 ) = 150/(31/2 x 380 x 0,67 x 0,66 ) = 0,51 A IP3 = 3,8 x I N3 = 3,8 x 0,51 = 1,95 A I pmax = I p1+ I N2 + I N3 = 148,59 + 1,59 + 0,51 = 150,69 Inf ≥ I pmax / 2,5 = 150,69 / 2,5 = 60,27 A Inf ≤ ISCmin / 4 = 395,1 / 4 = 98,77 A 60,27 A ≤ Inf ≤ 98,77 A Se aleg pentru protecţie siguranţe fuzibile de tipul MPR cu socluri SIST 101 şi patron fuzibil de 63 A (U N = 440 V).
31
CAPITOLUL VII CALCULUL REŢELELOR DE LEGARE LA PĂMÂNT Reţeaua de legare la pământ va avea două prize : -una principală amplasată în staţia de transformare din incintă care trebuie să aibe rezistenţa : R pp ≤ 4 Ω - la atelier se construieşte o priză locală la care vor fi racordate toate carcasele metalice ale echipamentelor din atelier, rezistenţa prizei locale trebuie să fie : R pl ≤ 10 Ω Deoarece electrozii folosiţi vor avea rezistenţe mai mari, ambele prize vor fii multiple. multiple. Se aleg prize formate din electrozi electrozi sub formă de ţeavă zincată cu diametrul de 2 ţoli şi o lungime de 2m. Rezistenţa unui asemenea electrod este: R psing = 0,366 x (ρ / l ) x lg (2 x l / r) Unde: - ρ – rez rezis isti tivi vita tate teaa sol solul ului ui [Ω [Ω x m] m] ; - l – lungimea [m] ; - r – raza raza elec electr trod odul ului ui [m] [m] ; - 1” – 25,4 mm ; - r = 58 58,,8 / 2 = 29,4 mm ; R psing = 0,366 x (80 / 2) x lg (2 x 2 /0,0294) = 31,23 Ω a. Se va executa o priză multiplă principală amplasată în staţia de transformare din incintă al cărui număr de electrozi se calculează cu relaţia : R pp = R ps / ( nc x ηe); nc ≥ R ps /( ηe x R pp) ηe - coeficient de ecranare ; ηe = 0,52 nc ≥ 31,23 /( 0,52 x 4 ) = 15,01 buc nc = 16 buc R pl = R ps / ( nc x ηe) = 31,23 / (16 x 0,52) = 3,76 Ω < 4 Ω Se vor amplasa un număr de 16 bucăţi de electrozi , iar distanţa dintre electrozi va fi egală cu lungimea unui electrod, adică 2m. b. Se va executa o priză multiplă locală la atelierul electromecanic al cărui număr de electrozi se calculează cu relaţia : nc ≥ R ps /( ηe x R pp) nc ≥ 31,23 / ( 0,52 x 10 ) = 6,005 buc; nc = 7 buc R pl = R ps / ( nc x ηe) = 31,23 / (7 x 0,52) = 8,52 Ω < 10 Ω Se vor amplasa un număr de 7 bucăţi de electrozi , iar distanţa dintre electrozi va fi egală cu lungimea unui electrod, adică 2m. 32
33