PROIECT DIDACTIC Propunător: Data: Unitatea de învăţământ: Clasa: I Disciplina: Religie ortodoxă Subiectul lecţiei : Maica Domnului - ocrotitoarea copiilor Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare Scopul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor despre Maica Domnului, pentru a-i aduce cinstirea
cuvenită
Durata: 45 minute Obiective operaţionale: operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili: 01 - să prezinte prezinte date referitoare referitoare la Naşterea Naşterea Maicii Domnului, folosindufolosindu-se se de cunoştinţe cunoştinţele le însuşite; 02 - să recunoască icoanele cu Maica Domnului din mai multe icoane prezentate; 03 - să explice mijlocirea Maicii Domnului înaintea lui Dumnezeu pentru cei care îi cer ajutorul; 04 - să cânte cu plăcere, exteriorizându-şi propriile trăiri, cântecul Prea Sfântă Născătoare de Dumnezeu şi Cuvine-se cu adevărat; 05- să explice titlul lecţiei, folosind cunoştinţele însuşite; O6-să recite din memorie strofe din rugăciuni închinate Maicii Domnului .
Scenariul didactic Nr. Nr. crt.
Etapele Lecţiei
1
2
Momentul 1. organizatoric
2.
Captarea atenţiei
Ob. Timp op. 3
4
2’
Activitatea profesorului / Activitatea elevului 5
Metode Mijloace Forme de şi de învăţăde învăţă- organiprocedee mânt zare 6 7 8
- profesorul salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei(se cântă troparul Învierii fiind în perioada Penticostarulu); - notează notează absenţele absenţele şi realizează realizează managementul managementul clasei clasei pentru începerea Exerciactivităţii didactice care urmează să se desfăşoare; ţiul - elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii didactice;
Profesorul citeşte o lectură din care ei pot extrage învăţătura / Elevii ascultă cu atenţie: Lectura 7’ Maica Domnului îi ocroteşte pe copiii buni şi credincioşi „Odată, un copil bun s-a rătăcit de părinţii lui. Dumnezeu însă a îngrijit de el şi l-a trimis tocmai în calea unui om bogat. Omul cel bogat l-a luat la sine pe copilul rătăcit. Casa acelui om era aproape de Sfânta Biserică. Lânga casa Domnuli se afla o cruce mare, pe care era zugrăvit chipul Fecioarei Maria cu pruncul Iisus în braţe. De multe ori, copilaşul cel rătăcit se uita la pruncul Iisus El credea că pe Sfânta Cruce Cruce stă un copil viu. viu. De aceea, când primea pâine, copilul o rupea în două, se apropia de Sfânta Cruce, îi întindea şi lui Iisus o bucăţică şi îi zicea: -Na, mititelule, mănâncă şi tu. Doar ştiu că vei fi flămând! Şi, Doamne, ce minune!Pruncul Iisus întindea mâna si primea câte o bucăţică de pâine de la copilul cel milos. Dar, de la o vreme, bogatul băgă de seamă la ceea ce facea copilul găsit.El se mânie şi îl alungă din casa sa, zicându-i:
2
Activitate frontală
Activitate frontală
Evaluare 9
-Acum du-te la mititelul acela, ca să-ţi dea El de mâncare, că eu nu-ţi mai dau nimic. Copilul cel milos a plecat din casa bogatului. El s-a dus lângă biserică, s-a aşezat sub Sfânta Cruce, a plâns şi a zis către Iisus: -Pruncule mic, eu sunt tare flămând...Abia mai stau pe picioare...Dacă poţi dă-mi ceva să mănânc!Tu ştii, că şi eu ţi-am dat ţie, când am avut. Şi , deodată, Maica Domnului , fiindu-i milă de copil, s-a dat jos de pe cruce.Ea a scos de sub braţ o pâine mare, a dat-o băieţelului şi i-a zis: -Na, puiule!...că cine dă, lui îşi dă. Tu ai dat Fiului meu, lui Iisus.Acum eu îţi întorc darul, ca să ai ce mânca pentru multă vreme.” Se adresează elevilor pentru a formula mesajul povestirii / Elevii răspund la întrebării: „Ce calităţi avea copilul pe care l-a ocrotit Maica Domnului?” / „...era milos Conver, credincios, darnic, bun,etc.” saţia „Cui „Cui i-a cerut cerut ajutor ajutorul ul copilu copilull când când a fost fost alunga alungatt de acasă? acasă?... ...Mai Maicii cii Domnului.” „L-a ajutat Maica Domnului? De ce? / Da, pentru că el era un copil bun şi credincios.” „Ce învăţătură pentru sufletul nostru putem noi formula? / Maica Domnului îi ocroteşte pe copiii buni şi credincioşi.”
3
Activitate Aprecierii frontală verbale
Precizarea 3. titlului şi a obiectivelor
1’
01 24’ 24’ Reactulliza4. rea şi sistematizarea cunoştinţelor 02
03
Domnului – ocrotit ocrotitoar oarea ea copiilor copiilor şi ExplicaSe anunţă anunţă titlul lecţiei lecţiei : Maica Domnului obiectivele lecţiei. ţia Se scrie data şi titlul lecţiei pe tablă. / Elevii deschid caietul special şi manualul
Se pre prezi zint ntăă elev elevil ilor or mai mai mul multe te ico icoan anee : Icoa Icoana na Maicii Domnului cu Explica prunc pruncul,N ul,Naşt aşter erea ea Maicii Maicii Domnul Domnului ui , Buna VestireFu estireFuga ga înEgipt(Sfân înEgipt(Sfânta ta-ţia Familie,Adormirea Maicii Domnului şi li se cere elevilor să recunoască icoanele în care este reprezentată Maica Domnului. Elevii privesc cu atenţie şi recunosc icoana în care este reprezentată Maica Domnului. ObservaSe adresează următoarele întrebări:elevii numiţi răspund. rea „ Unde aţi văzut voi aşezate icoane cu Maica Domnului? /În biserică, avem dirijată în clasă şi acasă pe perete.” „ De ce credeţi că au aşezat părinţii voştri icoana cu Maica Domnului pe perete? / ...ca Maica Domnului să ne ocrotească pe toţi ai casei.”
Activitate frontală
caietul special
Activitate frontală Icoane ce o înfăţişează pe Maica Activitate Aprecierii Domnului frontală verbale
Precizare: / Elevii ascultă cu atenţie. Având-o în suflet şi în icoană pe Maica Domnului ne ducem cu gândul mai Problema uşor către ea şi îi cerem ajutorul ori de câte ori avem nevoie. Maica -tizarea Domnului nu uită niciodată să-i ajute pe cei buni şi credincioşi care îi cer ajutor. Observaţie: Explica Profesorul împarte câte o iconiţă cu Maica Domnului îndemnându-i că -ţia atunci când vor avea o supărare sau vor avea nevoie de ajutor să stea în genunchi şi să se roage Maicii Domnului. Maica Domnului îi va ajuta şi-i va ocroti dacă se roagă cu credinţă.
Activitate Aprecierii frontală verbale Activitate frontală
Iconiţe cu 4
Activitate Aprecierii individullă verbale
„Voi „Voi o ascultaţi pe mama voastră voastră când vă roagă să faceţi faceţi ceva? / Da, o ascultăm pentru că nu vrem să o supărăm.” Precizare: Elevii ascultă cu atenţie. Aşa şi Domnul nostru Iisus Hristos ascultă rugăciunile rugăciunile Maicii Sale care se Conversa roagă pentru noi- o lectură din care ei pot recunoaşte ajutorul dat tuturor -ţia celor care au mare evlavie la Maica Domnului: „Cu aproape 500 de ani în urmă, în insula Creta (Grecia) s-a produs un cutremur. cutremur. S-au dărămat atunci multe clădiri. În centrul oraşului, unde s-au întămplat cele mai mari stricăciuni, se afla Lectura un atelier de cizmărie. Oameni Oameniii care care lucrau lucrau acolo acolo erau erau foarte foarte credi credinci ncioşi oşi.Pe .Pe un perete perete al atelierului era pictat chipul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. În faţa acestei icoane, cizmarii ardeau deseori lumânări şi tămâie, închinându-se cu evlavie, mai ales când începeau şi sfârşeau lucrul. Peste noapte, câte doi copii (ucenici) rămâneau să păzească atelierul care era încuiat pe dinafară de meşterul cel mare. În noaptea când s-a întâmplat cutremurul, a alergat meşterul să deschidă şi să scoată copii. Văzând că tot atelierul este dărămat, a socotit că, de bună seamă, copiii au fost omorâţi sub dărămături. Apucându-se să caute trupurile lor, deodată a auzit nişte voci lângă singurul perete care rămăsese întreg. A dat repede la o parte pietrele din jur şi... i-a găsit pe copii vii şi nevătămaţi. Uimit, printre lacrimi, meşterul i-a întrebat cum s-a făcut de-au scăpat cu viaţă. Atunci copii au răspuns aşa:”Când am auzit uruitul cutremurului, am început început să plângem plângem înaintea înaintea Sfintei icoane şi ne-am rugat Nascătoarei Nascătoarei de Dumnezeu să ne ajute. Aşa rugându-ne, am văzut că a ieşit din icoană un acoperământ care s-a aşezat deasupra noastră .După aceea, îndată căzând pietrele şi lemnele peste acoprământul acela, au rămas acolo, fără a se apropi apropiaa de noi. noi. Preas Preasfân fânta, ta, arătându arătându-ni -ni-se -se tocmai tocmai cum era pictat pictatăă în icoană, zicea către noi să nu ne temem. Ea a rămas cu noi până în clipa în care ne-aţi dezgropat”
5
Maica Domnului
Activitate Aprecierii frontală verbale
Activitate frontală
S-au mirat toţi cei ce au aflat de această minune. Din dragostea lor către Preasfânta către Preasfânta Nascătoare de Dumnezeu, locuitorii oraşului au înălţat în acel loc o frumoasă biserică. Aici, se păstrează până astăzi icoana pictată pe zidul fostului atelier. În fiecare an, în ziua de 9 mai, se face aici o mare slujbă de mulţimire, în cinstea Preasfintei Născătoarei de Dumnezeu.”
O6
Se adresează adresează elevilor următoarele întrebări întrebări pentru a formula formula mesajul mesajul povestirii / Elevii răspund la întrebări „Ce au făcut făcut cei doi copii când s-au văzut între zidurile dărămate? / ...Au început să se roage Maicii Domnului cu lacrimi.” „Cum l-a venit Maica Domnului în ajutor? / ...le-a ascultat rugăciunea rugăciunea şi i-a Conversa acoperit cu un acoperământ şi pietrele nu au venit peste ei ; i-a încurajat să -ţia nu le fie frică, până nu vor fi scoşi dintre ziduri.” „Ce învăţătură învăţătură pentru sufletul sufletul nostru desprindem desprindem din această lectură? lectură? / ..Maica Domnului îi ocroteşte pe copii care se roagă ei cu credinţă.” „Cum si-au arătat recunoştinţa acei oameni faţă de Maica Domnului care a salvat copiii? /...au ridicat în acel loc o biserică şi au aşezat aşezat la loc de cinste icoana pictată pe fostul zid al atelierului.” „Noi cum ne arătăm recunoştinţa faţă de Maica Domnului? / ...asezăm icoana Maicii Domnului la loc de cinste în casa noastră ; ducem flori la biserică şi le aşezăm în faţa icoanei Sale; îi închinăm rugăciuni, cântări, etc.” Problema Precizare: Elevii ascultă cu atenţie -tizarea Un alt mod de a-i arăta Maicii Domnului că o cinstim este să-i urmăm exemplul ei. Să încercăm să fim buni, ascultători, credincioşi şi mai mult decât toate,să ne rugăm : Să recităm acum rugăciunile închinate Maicii Domnului pe care le-am Explicaînvăţat: ţia „Maică Pururea Fecioară Tu care-n cer străluceşti Mai frumos decât toţi sfinţii Şi oştile îngereşti.” 6
Activitate frontală
Activitate frontală
Activitate frontală
Aprecierii verbale
Aprecierii verbale
„Către tine,Maică sfântă, Înălţăm noi rugi fierbinţi Ţie îngerii îţi cântă Şi copiii cei cuminţi.” „Maică Preacurată, Te rugăm frumos, Roagă-te îndată Domnului Hristos. Să ne dăruiască Ajutorul Său Şi să ne ferească De tot ce e rău.” „Primeşte,rogu-ne,Preasfântă, Ale noastre rugăciuni Şi le du Celui ce-ascultă Şi ne-ajută să fim buni.” „Lângă Sfânta ta icoană Plecăm îndoiţi genunchi Pentru tine sunt,Preabună Lăcrimaţi ai noştri ochi.”
5.
Generalizarea şi
Să cântăm acum: „Prea Sfântă Născătoare de Dumnezeu miluieşte-ne pe noi” . „Cuvine-se cu adevărat” „De ce este numită Maica Maica Domnului Domnului şi mama noastră? /...pentru /...pentru că ea ne ocroteşte, ne ascultă rugaciunile, ne ajută când avem un necaz, dacă o rugăm cu credinţă, etc.” 05
4’
Precizare:
Maica Domnului ne trimite ajutorul ei şi prin alţi o ameni credincioşi. 7
asocierea
„Cum vă ocroteşte mama voastră? /...mă ajută la lecţii, mă învaţă lucruri bune, îmi cumpără ce am nevoie, mă îngrijeşte, etc.” „Cum îi arătaţi arătaţi voi voi mamei voastre voastre că că o iubiţi? /...o ascultă ascultăm, m, îi facem facem bucurii luând note bune, etc.” Se cere elevilor elevilor să formuleze formuleze învăţăturile învăţăturile ce se desprind din lecţie./ lecţie./ Elevii formulează învăţătura: „Maica Domnului şi mama noastră ne ocrotesc!”
Conversaţia
Activitate Aprecieri frontală verbale
Exerciţiul
Activitate frontală
04 O3 O5
Aprecierea 6. activităţii elevilor Precizarea O1 şi explica- O5 rea temei 7. pentru acasă 8.
Încheierea activităţii
Se fac aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în înţelegerea noilor cunoştinţe. Se notează elevii care au participat la lecţie. ConverElevii primesc câte o diplomă prin care profesorul apreciază activitatea lor saţia 3’ de până atunci şi dragostea faţă de Dumnezeu şi Maica Domnului mărturisită prin rugăciune şi fapte bune. Elevii ascultă aprecierile profesorului. 2’
2’
Se anunţă, se explică şi se notează tema pentru acasă: Recitiţi Recitiţi textul textul lecţiei lecţiei de la pagina 70.Elevii ascultă explicaţiile.S explicaţiile.Sunt unt Explicasolicitaţi mai multi elevi să repete ce temă au pentru acasă ţia
- profesorul profesorul rosteşt rosteştee rugăciunea rugăciunea împreun împreunăă cu elevii, elevii, salută salută şi iese iese din sală; sală; - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut;
8
Activitate Aprecieri frontală verbale şi diplomă
Caietul special
Activitate frontală
Activitate frontală