Model de calcul grinda si tirant din beton armat precomprimat
love
medicina
preso
DUPAFull description
dpwh dupaFull description
Tudor Mihaela Antoaneta Practica Pedagogica Invatamant Prescolar Anul II Semestrul I
PROIECT de activitate
DATA: GRUPA: MICA-MIJLOCIE OBIECTUL : EDUCAREA LIMBAJULUI TEMA ANUALA: CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA? TEMA ZILEI: IN PADURE TIPUL DE ACTIVITATE :CONSOLIDARE DE CUNOSTINTE FORMA DE REALIZARE :LECTURA DUPA IMAGINI LOCUL DE DESFASURARE: SALA DE GRUPA DURATA:20min OBIECTIVE OPERATIONALE : O1: sa ghiceasca animalele salbatice prezentate in ghicitori O2: sa specifice mediul mediul de viata al animalelor salbatice O3:. sa enumere animalele din imagini si sa precizeze adapostul , modul de hranire si pagubele aduse omului O4: sa formuleze propozitii propozitii corecte din punct de vedere gramatical
METODE SI PROCEDEE :Surpriza , conversatia , ghicirea , observatia , explicatia , lectura dupa imagini , aprecieri , aplauze
MATERIAL DIDACTIC : imagini , planse MATERIAL BIBLIOGRAFIC :Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii
SCENARIUL DESFASURARII ACTIVITATII
NR. CRT. 1.
MOMENTELE LECTIEI Captarea atenţiei
OB. OP.
2.
Reactualizarea cunostintelor
O1 O2 O3 O4
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii
O1 O2 O3 O4
3.
CONTINUTURI ESENTIALIZATE ZANA PADURII apare in sala de grupa
STRATEGII DIDACTICE Surpriza
Cum se numesc animalele care traiesc in padure? Ce animale salbatice cunoasteti? Care este casa ursului?-barlogul Dar al vulpii?-vizuina Ce mananca ursul?-miere, zmeura, fragi Dar veverita?-nuci, alune Zana le prezinta un tablou. Ce este prezentata in acest tablou? padurea Ce animale sunt in padure?-vulpi, ursi, veverite, cerbi, porci mistreti,lupi, etc Unde sta veverita?-in copac, langa scorbura Ce face?-mananca nuci Unde este vulpea?-in vizuina Ce a furat?-gaini Unde este ursul?-in barlog Ce face?-hiberneaza
Problematizarea
EVALUARE Observarea comportamentului copiilor
Observarea si aprecierea verbala a fiecarui raspuns
Surpriza Lectura dupa imagini
Observarea si aprecierea verbala a fiecarui raspuns
Conversatia
Aprecierea verbala
4.
Asigurarea retentiei si a transferului
O1 O2 O3 O4
Copiii povestesc cu cuvintele lor continutul imaginii