Proiect Didactic
DATA: 22.03.2016 CLASA: pregătitoare B
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Şcoala Gimnazială „Daniela Cuciuc”, Piatra Neamţ PROF. ÎNV. PRIMAR : Apostoaie Elena ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare DISCIPLINA : Comunicare în limba română UNITATEA TEMATICĂ: „Salutare primăvară!” TEMA: Sunetul și litera „B și b”
TIP DE LECŢIE: predare-învățare SCOPUL ACTIVITĂȚII: dezvoltarea competențelor de comunicare corectă în diferite contexte, cu accent pe sunetul/ litera „ B/b”; familiarizarea copiilor cu sunetul şi litera „b/B”
COMPETENŢE GENERALE:
Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute ;
Identificarea semnificaţiei semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar ;
Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse;
Utilizarea numerelor în calcule elementare .
COMPETENȚE SPECIFICE: CLR: 1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr -un -un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar ; 1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute ; 2.1 Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple.
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală MEM: 1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0 -31 DP: 2.2 Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară
AVAP: 1.1 Sesizarea semnificaţiei semnificaţiei unui mesaj visual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context familiar
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 01 - să dea exemple de cuvinte ce conțin literele învățate; 02 – să – să răspundă la întrebările adresate cu privire la pov estea literei B; 03 – să – să identifice sunetul nou învățat în cuvintele spuse de către învățătoare ; 04 - să rezolve corect exerciţiile din auxiliarul de Comunicare în limba română; 05 - să exprime corect singularul și pluralul cuvintelor ce denumesc imaginile de pe jetoane .
STRATEGII DIDACTICE :
METODE ŞI PROCEDEE:metoda fonetică analitico -sintetică, conversaţia, explicaţia, explicaţia, observația, exerciţiul, demostrația, demostrația, învățarea prin descoperire.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : laptop; boxe; cd cu povestea literei; planșă cu litera B/b; cartonașe cu animale, auxiliar, cartonașe colorate. FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual, în perechi RESURSE UMANE: 16 elevi BIBLIOGRAFIE: 1.Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competentelor cheie la scolarii mici - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar; 2.MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică si explorarea mediului, Arte vizuale si lucru manual,
Dezvoltare personala, aprobată prin ordinul ministrului ; 3. Dumitru D.Pârâială,Viorica Pârâială, Cristian - George Pârâială - Comunicare în limba română, Editura Euristica, Iași, 2012 4. Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului,- Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani, 2008
5.Angelica Hobjilă, Suport curs - Didactica limbii și literaturii române pentru învățământul primar
Momentele lecţiei
Strategii didactice
Ob. Op.
Conţinutul instructiv-educativ
Metode şi procedee
Mijloace de învățământ
Evaluare Forme de organizare
Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei.
1. Moment organizatoric
Asigurarea cadrului
organizatoric necesar
conversaţia
frontal
desfăşurării în condiţii optime a lecţiei.
2. Reactualizarea
O1
cunoștințelor
-Copii, vă mai amintiţi care a fost ultima literă învăţată? -Ce litere am învăţat noi până acum? -Daţi exemple de cuvinte care încep cu sunetele învăţate.
Conversația Explicația
Cutie
Frontal
Observația
Cartonașe cu litere
individual
Conversația Explicația
Cd cu povestea literei;
Observația
Calculator;
Evaluez capacitatea elevilor de a da exemple de cuvinte cu literele invatate
Se prezintă elevilor o planșă cu un copac. (Anexa 1) O2
3.Captarea atenției
O3
Odată cu venirea primăverii copacul ar dori să îi fie alături prietenele lui buburuzele (Anexa 2) care au întârziat și ne roagă pe noi astăzi să fim atenți, să rezolvăm corect toate sarcinile pentru a le aduce pe acestea alături de el. Se va prezenta o ghicitoare, elevii trebuind să identifice sunetul b din cuvântul buburuza.
Boxe
Frontal individual
Evaluez capacitatea elevilor de a recepta un mesaj
sapte puncte poarta-n spate si-ajuta pomii cat poate. (buburuza) -Unde se află sunetul b in cuvântul buburuza?
Astăzi vom învăţa o literă nouă, sunetul şi litera „B/b”, vom da exemple de cuvinte care conţin sunetul „b”, vom rezolva exerciţiile din
Conversaţia Explicația
auxiliarul de Comunicare în limba română, vom
3. Anunţarea
frontal
juca un joc de identificare a sunetului iar spre final
temei şi a
obiectivelor
jocul: „Eu spun una tu spui mai multe” și vom fi
Evaluez capacitatea elevilor de a recepta un mesaj,
recompensați cu buburuze pentru a înveseli copacul.
Așa cum am procedat și până acum înainte de a vorbi despre această literă trebuie să îi ascultăm povestea. 02
4. Diri jarea învăţării
03
Se adresează întrebări pe baza poveștii
Frontal
Conversația Fonetică analiticosintetică
Laptop Boxe
vizionate la calculator.
Pentru recunoașterea literei „ b” se utilizează metoda fonetică analitico-sintetică, ce presupune
următoarele etape: -Izolarea unei propoziții din contextul
comunicativ prin implicarea activă a elevilor
Explicația Exercițiul Învățarea prin descoperire
Cd cu povestea literei
Individual
Evaluez capacitatea copilului de a formula răspunsuri la întrebările adresate de către învăţătoare; Evaluez capacitatea copilului de a reprezenta grafic
(povestea literei B) și reprezentarea grafică a propoziției. -Identificarea
cuvintelor
propoziţia, pe caietul cu foaie velină
propoziției
respective și reprezentarea lor grafică; numărul cuvintelor, locul fiecărui cuvânt. -Izolarea cuvântului ce conține sunetul ce
urmează a fi învățat. -Despărțirea cuvântului în silabe, identificarea
Evaluez capacitatea elevilor de a pronunța corect litera și sunetul B;
silabelor. -Izolarea silabei care conține sunetul nou. -Izolarea sunetului nou. -Pronunțarea sunetului de către cadrul
didactic, cu demnostrarea și explicarea manierei în care se realizează acest lucru. -Pronunțarea sunetului, de către
elevi,
individual și frontal. -Recunoașterea sunetului în cuvinte enumerate
de către profesor, cu indicarea de către elevi, a poziției acestuia în cuvânt; exemplificarea, de către elevi a unor cuvinte care conțin sunetul respectiv în poziție inițială, mediană sau finală. În acestă etapă se va realiza jocul: „Unde se gaseste sunetul?”
Evaluez capacitatea elevului de a identifica sunetul b în cuvintele spuse de către învățătoare
Copii primesc 3 cartonaşe: unul roşu, unul albastru şi unul verde (Anexa 3). Învăţătoare le spune diferite cuvinte care conţin sunetul „b” , iar copiilor le revine sarcina de a ridica cartonasul roşu când sunetul „b” se află la începutul cuvântului, cartonaşul albastru când sunetul „b” se află în interiorul cuvântului şi cartonaşul verde când sunetul „b” se află la finalul cuvântului.
Exemple de cuvinte: biserică, biluțe, Bogdan, bob, orb, butoi, glob, brad, balon, tobă. - Alcătuirea unor propoziții de către ele vi ale
căror cuvinte să conțină sunetul nou învățat. Studierea literei „B/b” de tipar, cu ajutorul
planșei menționând elementele componente. Copiii vor rezolva o parte din exercţiile de la pagina 49 din auxiliarul de Comunicare în limba
română
5. Obținerea performanțelor
04
(Anexa
4)
care
vizează
recunoșterea/identificarea literei “B/b” de tipar, reprezentarea grafică a cuvintelor ce conțin litera “b”, colorând cercul corespunzător sunetului nou învățat; colorarea imaginilor corespunzătoare
Conversația Auxiliar
Exercițiul
Individual
Evaluez capacitatea elevilor de a rezolva corect exercițiile din auxiliar
cuvintelor care conțin sunetul “b”. Jocul: „Eu spun una tu spui multe” Pentru fiecare substantiv propus în joc vor exista două cartonaşe, unul cu un singur element iar altul cu două sau mai multe elemente de acelaşi fel. Unul din cartonaşe va fi pe catedră iar celălalt repartizat elevilor în aşa fel încât să existe atât pe
catedră cât şi la copii cartonaşe care conțin un singur element şi care redau mai multe elemente. Pe rând câte un copil vine la catedră şi alege un
cartonaş. De exemplu, ridicând un cartonaş cu mai
7. Asigurarea retenției
O5
multe elemente copilul spune: „Eu am pe cartonaş mai multe flori”. Copilul la care se află cartonaşul cu o singură floare se ridică şi spune: „Eu am cartonaşul cu o floare”. Apoi copilul formulează propoziția despre floare. Elevul care se află la
catedră trece la plural propoziția respectivă. În partea a doua a jocului propunătorul (sau un elev) spune un cuvânt la singular (sau plu-ral), iar elevii trebuie să spună acelaşi cuvânt la plural – respectiv la singular. În continuarea jocului se vor
alcătui propoziții în legătură cu cuvintele folosite în
Conversaţia
explicația
Frontal
exercițiul
Individual
jocul
imagini cu animale, obiecte
Evaluez capacitatea elevului de a răspunde corect la întrebările adresate
joc. De exemplu: „În grădină sunt flori multe” sau „Ionel a văzut o pisică”. Imagini - (Anexa 5). Aprecierea efortului individual / colectiv
8.Î ncheierea activității
depus de copii.
Conversaţia explicația
Aprecieri verbale
Anexe Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 5