PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICĂ DATA: PROFESOR : Sandu Adriana GRUPA:
1. VIII A 2.VIII B 3. IX
TULBURAREA DE LIMBAJ: Dislalie polimorfa DURATA: 50 min TEMA ACTIVITATII : Diferenţierea sunetelor „s” şi „z” TIPUL ACTIVITATII: corectiv-terapeutica
Diferenţierea sunetelor “s” şi “z” în emitere independentă, în silabe directe şi indirecte, cuvinte care conţin sunetele “s” şi “z”, cuvinte paronime, propoziţii cu aceste cuvinte.
OBIECTIV GENERAL:
OBIECTIVE OPERATIONALE :
O1: Să pronunţe corect sunetele „s” şi „z”;
Să recunoască auditiv cele două sunete în silabe, cuvinte, propoziţii;
Conversaţia Demonstraţia articulatorie Explicaţia Exerciţiul Comparaţia
Jocul didactic
MIJLOACE DIDACTICE:
¨ ¨
oglinda logopedica imagini cu diverse obiecte a căror denumire conţin sunetele “s”
şi „z” ¨ ¨
material verbal stimulente
BIBLIOGRAFIE:
Verza, E. (2003), Tratat de logopedie,
Editura Fundaţiei Humanitas,
Bucureşti, vol I
Verza, E. (1977), Dislalia si terapia ei , E.D.P., Bucureşti
Verza, E. (1995), Psihopedagogie speciala - manual pentru cls. XI I I Scoli
Nr. crt.
1.
MOMENTELE ACTIVITATII
TIMP
2’
PREGATIREA ACTIVITATII
DESFASURAREA ACTIVITATII
OB.
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE
Pregătirea materialului didactic, aerisirea sălii, dezinfectarea oglinzilor
EVALUARE
initiala
logopedice cu spirt, sosirea copiilor si 2.
REACTUALIZAREA
15’
ARTICULĂRII CORECTE
A
SUNETELOR „S” ŞI „Z” 3.
DIRIJAREA ACTIVITATII TERAPEUTICE
20’
aşezarea la locurile lor. Realizarea câtorva exerciţii de “încălzire” a aparatului fonoarticulator. Realizarea de exerciţii de dezvoltare a
Conversaţia Demonstraţia
auzului fonematic.
Exerciţiul
Exerciţii de pronunţie cu cuvinte care conţin suntele „s” şi „z” Se pronunţă sunetul „s”, apoi O1 sunetul „z” având grijă ca subiectul să realizeze corect diferenţa de articulare şi conştientizarea diferenţelor prin palparea laringelui O2
Demonstraţia
articulatorie
articulatorie
individuala
în timpul emiterii sunetelor.
frontala
Conversaţia
Vom pronunţa silabe cu „s” şi „z” în toate poziţiile, iar subiectul va trebui să le reproducă. (ex. sa-za,
Explicaţia
asa-aza, as-az) Se vor repeta prin vorbire reflectată
cuvinte ce conţin sunetele „s” şi „z” (ex. sac, soare, casă, las, zeu, oază, iaz)
Comparaţia O3
Pentru recunoaşterea sunetelor „s” şi „z” se vor da exemple de imagini, iar apoi copii vor trebui să spună în care cuvânt se aude „s” şi în care „z” Se realizează propoziţii după O4 imagini, recunoscându-se unde se
aude 2s” şi unde „z”. Se cere aranjarea unor cartonaşe cu imagini ce conţin „s” sau „z” pe care copiii le vor aranja pe două
Conversaţia Explicaţia
Comparaţia Joc didactic
coloane separate. 4.
CONSOLIDAREA ACTIVITATII
11’
5.
EVALUARE
2’
Se repetă serii de cuvinte paronime, O5 corect, şi se cere explicare înţelesului fiecărui cuvânt, după care alcătuire de propoziţii cu aceste cuvinte. Copiii care au fost cuminţi, atenţi, care au răspuns corect, vor primi cate un stimulent.
Explicaţia
individuala
Conversaţia
finala
evaluativa
PROIECT DE ACTIVITATE TERAPEUTICA
DATA:
SCOALA
: CSEI Periș
CLASA:a
VIII-a A, VIII- a B, a IX- a ;
DIAGNOSTIC LOGOPEDIC: Dislalie
polimorfa ,Dislexo-grafie usoara.
ETAPA TERAPEUTICA:consolidarea
sunetelor,etapa cuvantului.
OBIECTIVE GENERALE:
1..Consolidarea sunetului printr-o pronuntie corecta a fonemelor,silabelor si cuvintelor corespunzatoare. 2.Formarea abilitatilor in plan lexico-grafic. OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1.Sa pronunte corect dupa modelul reprezentari/cuvant ce contin sunetul i nitial,median si final. O2:Sa desparta in silabe reprezentarile cuvintelor anterioare. O3.Sa descopere cuvintele ascunse completand patratelele goale cu litera . O4.Sa scrie dupa dictare trei propozitii cu predominanta a literei . O5.Sa diferentieze paronimele care incep cu sau ( de exemplu:fata-vata)
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE : -conversatia euristica; -imitatie; -algoritm; -exercitiu; -activitate independenta. MIJLOACE DIDACTICE: -oglina logopedica; -imagini colorate; -fise de lucru -planse colorate. BIBLIOGRAFIE:
VRASMAS E.,STANICA C.-,EDITURA ANA,BUCURESTI,2000. JURCAU E.,JURCAU N.,-,EDITURA PRINTEK,CLUJ-NAPOCA,1999. URSACHE S.-,EDITURA SILVIUS-LIBRIS,BUCURESTI, 2000.
SECVENTA OBIECTIVE DIDACTICA 1.Etapapregatitoare.
DEMERS TERAPEUTIC
STRATEGII DIDACTICE
-aerisirea salii de clasa
METODE
PROCEDEE
Conversatie euristica.
Imagini .
-asezarea scaunelor in jurul mesei si al oglinzii logopedice.
2.Terapia specifica.
O1. O2
-pregatirea materialului didactic. -se pronunta dupa modelul reprezentarii/cuvinte ce contin sunetul :
O3 O4
Initial:fluture,fantana.
Median:elefant,scufita. Final:pantof,cartof. -se despart reprezentarile anterioare: Initial: -flu-tu-re
in silabe cuvintelor
Imitatie.
Oglinda logopedica.
Algoritm
Imagini.
Exercitiul
Planse.
-fan-ta-na Median: -e-le-fant -scu-fi-ta Final: -pan-tof -car-tof. -se descopera cuvintele ascunse completand patratelele goale cu litera: ..ata scu..ita panto.. --se scriu dupa dictare trei propozitii cu predominanta literei: Furnica este foarte mica. Fanica este un fiu cuminte. Fata este foarte frumoasa.
O5
-se diferentiaza paronimele Exercicare incep cu sau cu : tiul Exemplu:Sora mea este o ..ata frumoasa. Am inmuiat ..ata in alcool. (fata-vata) La meci am ..azainteresanta.
vazut o
Mama are flori in ..aza. (faza-vaza) Noi avem o ..ina draguta. Marian poarta toata ..ina.
3.Evaluarea
(fina-vina) -se fac aprecieri asuprea modului de desfasurare a activitatii si apoi se vor acorda recompense(stimulare).
Planse.