RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) Sekolah
: SMA Negeri 3 Boyolali
Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Kelas/ Semester
: XI/Gasal
Materi Pokok
: Teks Eksposisi Tentang Adat Tradisi Mantu
Alokasi
: 4 Pertemuan (4 × 45Menit)
A. Kompetensi Inti 1. Menghayati dan mengamalkan ajaran agama yang dianutnya 2. Menghayati dan mengamalkan perilaku jujur, disiplin, tanggungjawab, peduli (gotong royong, kerjasama, toleran, damai), santun, responsif dan proaktif dan menunjukkan sikap sebagai bagian dari solusi atas berbagai permasalahan dalam berinteraksi secara efektif dengan lingkungan sosial dan alam serta dalam menempatkan diri sebagai cerminan bangsa dalam pergaulan dunia. 3. Memahami, menerapkan, menganalisis dan mengevaluasi pengetahuan faktual, konseptual, prosedural, dan metakognitif berdasarkan rasa ingin tahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan humaniora dengan wawasan kemanusiaan, kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban terkait penyebab fenomena dan kejadian, serta menerapkan pengetahuan prosedural pada bidang kajian yang spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya untuk memecahkan masalah. 4. Mengolah, menalar, menyaji, dan mencipta dalam ranah konkret dan ranah abstrak terkait dengan pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah secara mandiri serta bertindak secara efektif dan kreatif, dan mampu menggunakan metoda sesuai kaidah keilmuan. B. Kompetensi Dasar dan Indikator 1.2 Menerima, mensyukuri, menghayati, dan mengamalkan anugerah Tuhan berupa bahasa Jawa dalam bentuk teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 2.2 Menunjukkan perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli (gotong royong, kerjasama, toleran, damai), santun, responsif, dan proaktif dalam menggunakan bahasa Jawa melalui teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 3.3 Memahami isi teks eksposisi tentang adat tradisi mantu. Indikator:
3.3.1 Mampu menelaah struktur dan kaidah teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 3.3.2 Mampu menemukan pokok-pokok isi eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 4.3 Menanggapi isi dan menulis teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. Indikator: 4.3.1 Mampu menganalisis kawruh kagunan basa misalnya kerata basa, bali swara, cangkriman, dasanama dalam teks eksposisi secara lisan. 4.3.2
Mampu
mengidentifikasi
nilai-nilai
yang
terdapat
pada
teks
eksposisitentang adat Jawa misalnya mantu. 4.3.3 Mampu menulis teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 4.3.4 Mampu menyunting kesalahan teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 4.3.5. Mampu menyajikan teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu dengan bahasanya sendiri. C. Tujuan Pembelajaran Selama dan setelah proses pembelajaran siswa dapat: 1. Menerima, mensyukuri, menghayati, dan mengamalkan anugerah Tuhan berupa bahasa Jawa dalam bentuk teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 2. Menunjukkan perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli (gotong royong, kerjasama, toleran, damai), santun, responsif, dan proaktif dalam menggunakan bahasa Jawa melalui teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 3. Mampu menelaah struktur dan kaidah teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 4. Mampu menemukan pokok-pokok isi eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 5. Mampu menganalisis kawruh kagunan basa misalnya kerata basa, bali swara, cangkriman, dasanama lsp, dalam teks eksposisi secara lisan. 6. Mampu mengidentifikasi nilai-nilai yang terdapat pada teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 7. Mampu menulis teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 8. Mampu menyunting kesalahan teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 9. Mampu menyajikan teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu dengan bahasanya sendiri. D. Materi Pembelajaran
1. Pengertian Eksposisi. 2. Struktur dan kaidah teks eksposisi. 3. Kawruh kagunan basa misalnya, kerata basa, bali swara, cangkriman, dasanama 4. 5. 6. 7.
lsp. Pokok-pokok isi dan nilai-nilai pada teks eksposisi. Cara menulis teks eksposisi. Cara menyunting teks eksposisi. Cara menyajikan teks eksposisi.
E. Pendekatan Pembelajaran Pendekatan saintifik (mengamati, menanya, mencoba, mengasosiasi/menalar, dan mengkomunikasikan). F. Metode Pembelajaran 1. Inquiry 2. Diskusi 3. Kerja Kelompok G. Media Pembelajaran - Teks bacaan eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu - Laptop - Power point (PPT) - LCD H. Sumber Pembelajaran 1. Gandung Widaryatmo, dkk. 2011. Prigel Basa Jawa kanggo SMA/SMK/MA Kelas XI. Jakarta: Erlangga. 2. Sofwan.2011. Kawruh Aruming Basa. Surakarta: PT. Widya Duta Grafika
I. Kegiatan Pembelajaran Pertemuan 1 Kegiatan Pendahuluan
Deskripsi kegiatan 1)
2)
3)
Guru menyiapkan siswa secara fisik dan psikis (kebersihan kelas, presensi, dan berdoa). Siswa menjawab pertanyaan apersepsi tentang materi dipertemuan sebelumnya. Siswa menerima informasi tentang tujuan pembelajaran dan kompetensi dasarmemahami isi teks
eksposisi tentang adat tradisi mantu. 4)
Siswa
menerima
Waktu 5 Menit
Inti
informasi garis besar cakupan materi struktur dan kaidah serta pokok-pokok isi teks eksposisi yang akan dilaksanakan. Mengamati - Siswa membaca teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu yang telah dibagikan guru Menanya - Siswa menanyakan pengertian teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu - Siswa menanyakan struktur dan kaidah teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu. - Siswa menanyakan kata-kata sulit pada teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu yang dibagikan Mengekplorasi ( mencoba) - Siswamencoba menemukan struktur dan kaidah teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu - Siswa mencoba menemukan pokok-pokok isi teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu. Mengasosiasi - Siswa membentuk kelompok - Siswa membentuk struktur kelompok (ketua, notulen dll) - Siswa secara berkelompok mendiskusikan struktur dan kaidah teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu. - Siswa secara berkelompok mendiskusikan pokok-pokok isi teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu. Mengkomunikasikan(membentukjejaring) Siswa saling bertukar pendapat tentang hasil diskusi yang telah dilaksanakan - Masing-masing kelompok memberikan tanggapan atas hasil diskusi kelompok lain. 1) Siswa dan guru bersama-sama membuat rangkuman pelajaran. 2) Guru melakukan refleksi dan penilaian pertanyaan tentang materi struktur dan kaidah serta pokok-pokok isi teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu. 3) Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru. 4) Siswa mendengarkan kegiatan tindak lanjut (remedi, pengayaan) 5) Guru memberikan tugas individu dan
35 Menit
-
Penutup
5 Menit
kelompok. 6) Siswa mendengarkan rencana pembelajaran pada pertemuan berikutnya yaitu menganalisis kawruh kagunan basa mengidentifikasi nilai-nilaiisi teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.
Pertemuan 2 Kegiatan Pendahuluan
Deskripsi kegiatan 1)
Waktu 5 Menit
Guru menyiapkan siswa secara fisik dan psikis (kebersihan kelas, presensi, dan berdoa).
2) Siswa menjawab pertanyaan apersepsi tentang materi dipertemuan sebelumnya.
3) Siswa menerima informasi tentang tujuan pembelajaran dan kompetensi dasar
Menanggapi isi dan menulis teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 4)
Inti
Siswa menerima informasi garis besar cakupan materi menganalisis kawruh kagunan basa dan mengidentifikasi nilai-nilai teks eksposisi tentang adat Jawa tradisi mantuyang akan dilaksanakan. Mengamati - Siswa membaca teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu yang telah dibagikan guru Menanya - Siswa menanyakan kawruh kagunan basa (kerata basa, dasanama, baliswara, cangkriman lsp) - Siswa menanyakan nilai-nilai teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantuyang akan diidentifikasi. Mengekplorasi ( mencoba) - Siswamencoba menemukan kawruh kagunan basa (kerata basa, dasanama, baliswara, cangkriman lsp) dalam teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu. - Siswa mencoba menemukan nilai-nilai teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantuyang akan diidentifikasi. Mengasosiasi - Siswa mendiskusikan kawruh kagunan basa (kerata basa, dasanama, baliswara, cangkriman lsp) dalam teks eksposisi
35 Menit
Penutup
tentang tradisi adat Jawa mantu. - Siswa mendiskusikan nilai-nilai teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu yang akan diidentifikasi. Mengkomunikasikan(membentukjejaring) - Siswa saling bertukar pendapat tentang unjuk kerja yang telah dilaksanakan. - Siswa memberikan tanggapan atas unjuk kerja temannya. 1) Siswa dan guru bersama-sama membuat rangkuman pelajaran. 2) Guru melakukan refleksi dan penilaian pertanyaan tentang materi menganalisis kawruh kagunan basa dan mengidentifikasi nilai-nilai teks eksposisi tentang adat Jawa tradisi mantuyang dilaksanakan. 3) Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru. 4) Siswa mendengarkan kegiatan tindak lanjut (remedi, pengayaan) 5) Guru memberikan tugas individu dan kelompok. 6) Siswa mendengarkan rencana pembelajaran pada pertemuan berikutnya yaitu menulis dan menyunting isi teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.
5 Menit
Pertemuan 3 Kegiatan Pendahuluan
Deskripsi kegiatan 1) 2) 3)
Guru menyiapkan siswa secara fisik dan psikis (kebersihan kelas, presensi, dan berdoa). Siswa menjawab pertanyaan apersepsi tentang materi dipertemuan sebelumnya. Siswa menerima informasi tentang tujuan pembelajaran dan kompetensi dasar
Waktu 5 Menit
Menanggapi isi dan menulis teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 4)
Inti
Siswa menerima informasi garis besar cakupan materi menulis dan menyunting teks eksposisitentang adat Jawa tradisi mantuyang akan dilaksanakan. Mengamati - Siswa mengamati contoh teks eksposisi
35 Menit
Penutup
Pertemuan 4 Kegiatan Pendahuluan
tentang adat tradisi Jawa mantu. Menanya - Siswa menanyakan teknik menulis teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu - Siswa menanyakan teknik menyunting teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu. - Siswa menanyakan diksi yang dapat digunakan dalam pembuatan teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu. Mengekplorasi ( mencoba) - Siswa mengembangkan kerangka eksposisi menjadi teks eksposisi sesuai dengan struktur dan kaidah sesorah yang baik dan benar. - Siswa mendiskusikan pilihan kata yang tepat untuk menulis teks eksposisi Mengasosiasi - Siswa mengoreksi berdasarkan naskah teks eksposisi yang dibuat dan bertukar gagasan bersama rekan sebangku. Mengkomunikasikan(membentukjejaring) - Masing-masing siswa (bisa dipilih dan ditunjuk guru)menyampaikan hasil latihan membuat teks eksposisi. - Siswa lain dapat memberikan tangapan terhadap hasil unjuk kerja temannya. 1) Siswa dan guru bersama-sama membuat rangkuman pelajaran. 2) Guru melakukan refleksi dan penilaian pertanyaan tentang materi menulis dan menyunting teks eksposisitentang adat Jawa tradisi mantuyang dilaksanakan. 3) Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru. 4) Siswa mendengarkan kegiatan tindak lanjut (remedi, pengayaan) 5) Guru memberikan tugas individu dan kelompok. 6) Siswa mendengarkan rencana pembelajaran pada pertemuan berikutnya yaitu menyajikan isi teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.
Deskripsi kegiatan 1) 2)
Guru menyiapkan siswa secara fisik dan psikis (kebersihan kelas, presensi, dan berdoa). Siswa menjawab pertanyaan apersepsi tentang materi dipertemuan sebelumnya.
5 Menit
Waktu 5 Menit
3)
Siswa menerima informasi tentang tujuan pembelajaran dan kompetensi dasar
Menanggapi isi dan menulis teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu. 4)
Inti
Penutup
Siswa menerima informasi garis besar cakupan materi menyajikan teks eksposisitentang adat Jawa tradisi mantuyang akan dilaksanakan. Mengamati - Siswa mengamati contoh penyajian teks eksposisi melalui video Menanya - Siswa menanyakan teknik menyajikan teks eksposisi secara lisan Mengekplorasi ( mencoba) - Siswa mencoba berlatih menyajikan teks eksposisi secara lisan dengan teman sebangku Mengasosiasi - Siswa menyiapkan teks eksposisi yang akan disajikan Mengkomunikasikan(membentukjejaring) - Masing-masing siswa (bisa dipilih dan ditunjuk guru) unjuk kerja dalam menyampaikan teks eksposisi teks eksposisi secara lisan di depan kelas. - Siswa lain dapat memberikan tangapan terhadap hasil unjuk kerja temannya. 1) Siswa dan guru bersama-sama membuat rangkuman pelajaran. 2) Guru melakukan refleksi dan penilaian pertanyaan tentang materi menyajikan teks eksposisi tentang adat Jawa tradisi mantuyang dilaksanakan. 3) Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru. 4) Siswa mendengarkan kegiatan tindak lanjut (remedi, pengayaan) 5) Guru memberikan tugas individu dan kelompok. 6) Siswa mendengarkan rencana pembelajaran pada pertemuan berikutnya yaitu aksara Jawa (aksara rekan)
35 Menit
5 Menit
Penilaian 1. Jenis/teknik penilaian a. Kompetensi Sikap: Observasi Penilaian Diri b. Kompetensi Pengetahuan: Tes Tertulis Tes Lisan c. Kompetensi Keterampilan: Tes Praktik, Proyek,dan Portofolio. 2. Bentuk instrumen dan instrumen 3. Pedoman penskoran Rubrik Instrumen a. Penilaian Sikap
Skala penilaian sikap dibuat dengan rentang antara 1 s.d 5. 1 = sangat kurang; 2 = kurang konsisten; 3 = mulai konsisten; 4 = konsisten; dan 5 = selalu konsisten.
Lembar Observasi LEMBAR PENGAMATAN OBSERVASI Mata Pelajaran Kelas/Program Kompetensi Materi
: Bahasa Jawa : XI / IPA-IPS : Sikap : Teks eksposisi tentang adat Tradisi mantu
Tanggung jawab
Kepedulian
Menepati janji
Kejujuran
Ramah dengan teman
Kerjasama
Kedisiplinan
Kerajinan
Tenggang rasa
orang tua
Nama 1 2 3 4 5 Keterangan:
Ketekunan belajar
Keterbukaan
No.
Sikap
Hormat pada
Contoh Format Lembar Pengamatan Sikap Peserta Didik
N
Nama Siswa
o 1. 2. 3. 4. 5.
1 2 3. 4. 5.
Andi
Keterangan pengisian skor 4. Sangat baik 3. Baik 2. cukup 1. Kurang
Sikap Pribadi Disp Jujur Tgjwb l (1) (2) (3) 4 4 3
Sikap Ilmiah Kritis
Objek
Tolr
(4) 4
(5) 3
(6) 3
Jml Nilai Skor 21
b. Penilaian Pengetahuan Indikator
Teknik
Pencapaian
Penilaia
Kompetensi n Mencermati struktur Tes lisan/ dan
kaidah
Instrumen
Bentuk Penilaian Uraian
teks tertulis
Kepiye teks eksposisi kang kokwaca?
eksposisi yang dibaca. Menemukan pokok- Tertulis/L Uraian
Sebutna pokok-pokok wosing teks
pokok
eksposisi kang kokwaca!
isi
eksposisi
teks isan yang
dicermati Mengidentifikasi
Tes lisan/
Uraian
Golekana kawruh kagunan basa
kawruh kagunan basa tertulis
(kerata basa, baliswara,
(kerata
cangkriman, dasanama lsp) kang
basa,
baliswara,
ana ing teks eksposisi kasebut!
cangkriman, dasanama lsp) dalam teks eksposisi Mengidentifikasi nilai
dalam
Tes lisan/
Uraian
teks tertulis
eksposisi Membuat kerangka Tes lisan/ teks eksposisi Mengembangkan
tertulis Tes
ing sajroning teks eksposisi kang Uraian Uraian
kerangka menjadi teks tertulis eksposisi
Golekana pitutur luhur kang ana kokwaca! Gawea cengkorongan teks eksposisi! Kembangna cengkorongan mau dadi teks eksposisi kang jangkep!
sesuai
dengan struktur dan kaidah teks eksposisi dengan benar. Menyunting kembali Tes
Demonstrasi/
Yen wis dadi, coba saiki ijolna karo
teks eksposisi.
penampilan
kancamu,banjur kepriye asil
praktik
tulisane kancamu? Coba diteliti lan Menyajikan eksposisi
teks Tertulis, Lisan
Unjuk Kerja
dibenerke! Coba andharna teks eksposisi kang kokgawe nganggo basamu dhewe!
Kunci Jawaban (kalau memungkinkan, jawaban siswa diusahakan menggunakan bahasa Jawa ragam krama): 1.
Teks eksposisi ngenani upacara dhaup (panggihing) penganten iku salah satunggaling tata cara adat mantu ing tanah Jawi. Teks kasebut sampun ngemot titikanipun teks eksposisi inggih punika ngemot tata caraning upacara dhaup (panggihing) penganten wiwit sabibaripun ijab tumekaning penganten panggih ing
2.
sasana pawiwahan. Pokok-pokok wosing isi eksposisi a. Tiyang palakrami bisa gawe tentreming manah b. Saben dhaerah duwe adat dhewe-dhewe ngenani upacara adat mantu c. Upacara dhaup (panggihing) panganten kalebu salah satunggaling tata cara upacara mantu d. Tata upacara dhaup (panggihing) oanganten taksih kalaksanan ing Surakarta
3.
sanadyan sampun boten jangkep Kawruh kagunan basa ing teks a. Dasanama : ati, manah b. Paribasan : desa mawa cara negara mawa tata (saben papan utawa dhaerah duwe
adat dhewe-dhewe) 4. Pitutur luhur kang ana ing wacan - Kedah nglestantunaken adat ingkang taksih wonten ing bebrayan Jawi - Kedah ngurmati adat sanes menawi boten sami kaliyan ingkang ana ing dhaerah 5. 6. 7. 8.
kita. Kawicaksanan guru Kawicaksanan guru Kawicaksanan guru Kawicaksanan guru
Pedoman Penskoran penilaian pengetahuan 1.
Soal nomor 1 Aspek Siswa menjawab dengan benar dan sangat baik Siswa menjawab benar dan baik Siswa menjawab benar dan sedang Siswa menjawab kurang benar SKOR MAKSIMAL
Tingkat AB B S K
Skor 4 3 2 1 4
2.
Soal nomor 2 Aspek Siswa menjawab dengan benar dan sangat baik Siswa menjawab benar dan baik Siswa menjawab benar dan sedang Siswa menjawab kurang benar SKOR MAKSIMAL
3.
Skor 4 3 2 1 4
Soal nomor 3 Aspek Siswa menjawab dengan benar dan sangat baik Siswa menjawab benar dan baik Siswa menjawab benar dan sedang Siswa menjawab kurang benar SKOR MAKSIMAL
4.
Tingkat AB B S K
Tingkat AB B S K
Skor 4 3 2 1 4
Soal nomor 4 Aspek Siswa mendeskripsikan dengan benar dan sangat baik Siswa mendeskripsikan dengan benar dan baik Siswa mendeskripsikan dengan benar dan sedang Siswa mendeskripsikan dengan kurang benar SKOR MAKSIMAL
Tingkat AB B S K
Skor 4 3 2 1 4
5. Soal nomor 5 Aspek Pekerjaan siswa benar dan sangat baik Pekerjaan siswa benar dan baik Pekerjaan siswa benar dan sedang Pekerjaan siswa kurang benar SKOR MAKSIMAL
Tingkat AB B S K
Skor 4 3 2 1 4
6. Soal nomor 6 Aspek Pekerjaan siswa benar dan sangat baik Pekerjaan siswa benar dan baik Pekerjaan siswa benar dan sedang Pekerjaan siswa kurang benar SKOR MAKSIMAL
Tingkat AB B S K
Skor 4 3 2 1 4
7. Soal nomor 7 Aspek
Tingkat
Skor
Siswa menyunting dengan benar dan sangat baik Siswa menyunting benar dan baik Siswa menyunting benar dan sedang Siswa menyunting kurang benar SKOR MAKSIMAL
AB B S K
4 3 2 1 4
8. Soal nomor 8 Aspek Siswa menyajikan dengan benar dan sangat baik Siswa menyajikan dengan benar dan baik Siswa menyajikan dengan benar dan sedang Siswa menyajikan dengan kurang benar SKOR MAKSIMAL
Tingkat AB B S K
Penilaian soal nomor 7 HAL-HAL YANG DIAMATI Kesesuaian 4… Sesuai dengan kaidah dan struktur 3… Sebagian sesuai dengan kaidah dan struktur 2...Sebagian sesuai kaidah tetapi struktur tidak atau sebaliknya 1… Tidak sesuai dengan kaidah dan struktur Kelengkapan (ada peringatan-saran) 4… Ada bagian peringatan dan saran 3… Ada bagian peringatan atau saran saja 1
Ada sebagian peringatan atau larangan tidak sesuai
1...Tidak sesuai dengan kelengkapan Kelogisan 4……alasan mendukung pernyataan disertai dasar 3....alasan mendukung tapi tidak bisa menunjukkan dasar 2……alasan kurang mendukung pernyataan 1……alasan tidak mendukung pernyataan Penilaian soal nomor 8 HAL-HAL YANG DIAMATI Kelancaran dan Keruntutan 4… Tidak tersendat-sendat sehingga mudah diikuti 3...lancar tapi ada beberapa bagian yang tidak runtut
Skor 4 3 2 1 4
HAL-HAL YANG DIAMATI 2… Beberapa kali tersendat-sendat/ berhenti untuk berpikir 1… Selalu berhenti untuk mengingat-ingat Penggunaan Bahasa 4… Bahasa komunikatif dan sederhana, tidak menghafal 3...lancar tetapi terlalu sering mengulang bahasa yang sama 2… Struktur kalimat terlalu panjang sehingga sukar dipahami 1… Kalimat rumit dan tidak logis Pelafalan dan Intonasi 4… Pelafalan jelas dan tepat, intonasi bervariasi 3.. pelafalan jelas dan tepat tanpa variasi 2… Pelafalan jelas dan tepat tetapi intonasi monoton 1… Pelafalan tidak jelas dan tepat, intonasi monoton Penampilan 4… Gerakan tubuh bermakna dan mendukung isi 3... gerakan tubuh bermakna tetapi kurang mahir dalam improvisasi 2… Beberapa gerakan kurang sesuai dengan isi 1… Banyak gerakan yang tidak wajar dan tidak sesuai dengan isi SKOR = Program Tindak Lanjut: a.
Remedial, bagi siswa yang memperoleh nilai KD < KKM : (Kegiatan remedial diberikan kepada siswa yang belum tuntas dalam menguasai konsep) Apabila ada siswa yang belum dapat menjawab pertanyaan yang sesuai dengan harapan, guru dapat mendampingi siswa untuk menjawab pertanyaan yang tepat. Siswa dapat diberikan soal tambahan untuk menambah pengetahuan tentang materi teks eksposisi tradisi Jawa adat mantu.
b. Pengayaan bagi siswa yang memperoleh nilai KD > KKM: Pada materi teks eksposisi tradisi Jawa adat mantu, siswa dapat diberikan pertanyaan yang berbeda tingkat kesulitannya.
Lampiran 2 a. Lembar Kinerja Presentasi LEMBAR KINERJA PRESENTASI Mata Pelajaran Kelas/Program Kompetensi
: Bahasa Jawa : XI/ IPA-IPS : Kinerja Kinerja Presentasi
N o 1. 2. 3. 4. 5.
Presentasi Nama Siswa
1 2 3. 4. 5.
Keterangan pengisian skor 4. Sangat tinggi 3. Tinggi 2. Cukup tinggi 1. Kurang
kelan caran
Keb ahas aan
Isi Laporan Kelen gkapa n
kesesua ian
kelogis an
Jumla sistem h Skor atis
Nilai
Lampiran 3 b. Lembar Penilaian Portofolio LEMBAR PENILAIAN PORTOFOLIO Mata Pelajaran
: Bahasa Jawa
Kelas/Peminatan
: XI/IPA-IPS
Materi Pokok
: Teks eksposisi tradisi Jawa adat mantu
Penyajian Data
Kerapihann
Nama Siswa
Kelengkapan
No
Tampilan
Aspek Penilaian Skor ratarata
1. 2. 3. 4. 5. Surakarta, 03 November 2014 Guru Pamong
Praktikan / Mahasiswa PPL
(Sri Hastuti, S. Pd.)
(Anggun Budi Satriya)
NIP.
NIM. K4211001 Mengetahui
Dosen Pembimbing
Kepala Sekolah
(Djoko Sulaksono, S. Pd, M. Pd.)
(Suwarno, S.Pd.,M.H.)
NIK. 19821031 201302 01
NIP.19570307 198103 1 008
Nilai
LAMPIRAN MATERI A. Eksposisi Wacana eksposisi yaiku wacana kang njlentrehake utawa medharake sawijining bab kanggo pamaos. Supaya pamaos oleh informasi kang genep babagan sawijining objek, sabanjure pangretene pamaos bisa mundhak. Mula saka iku karangan eksposisi asipat menehi ngreti, ngonceki, aweh pamrayoga (saran), utawa ngandharake sawijining bab. Panulisane bisa ditindakake nganggo cara apa wae ing antarane wedharan proses lan wedharan ilustrasi. Bab kang diinformasikaken ing karangan/wacana eksposisi bisa awujud: a. Dhata faktual, yaiku sawijining kahanan kang nyata kedadeyan, ana lan bisa asipat historis (bisa dicritakake kanthi cetha) b. Sawijining analisis utawa penapsiran objektif saprangkat fakta c. Fakta ngenani pawongan kang gondhelan kenceng marang sawijining keyakinan Eksposisi utawa pemaparan ateges salah sawijining wujud tulisan utawa retorika kang njelntrehake lan ngandharake sawijining pokok pikiran, kang bisa nambahi pangreten utawa wawasan pamaos. Eksposisi utawa paparan nyawisake fakta utawa gagasan kang dirakit kanthi sabecik-becike lan ancase gampang dingreteni dening pamaos. Mula saka iki, paparan kudu rinakit kanthi tratur, logis, lan ganep. Paragraf eksposisi trep banget digunakake kanggo njlentrehake uraian ilmiah populer utawa uraian ilmiah kang ora ngujuk-ujuki pamaose. Sadurunge ngrakit karangan eksposisi mesthine prelu nyiapake dhata-dhata utawa fakta kang diprelokake kanggo njlentrehake prastawa kang rinembug, Topik sajrone eksposisi yaiku wohing pamikir utawa idhe, pangrasa, panemu panulis kang bakal dijlentrehake. Iku uga kerep diarani idhe pokok. Topik, idhe pokok, pangrasa, lan panemy iki bisa didadekake paragraf eksposisi kanthi mimbuhi pikiranpikiran kang nyengkuyung benere topik utawa idhe pokok kasebut. Mekarake gagasan kanthi pola pengembangan eksposisi proses mbutuhake proses mikir utawa intelektual. Katrangan proses utawa operasional iku katrangan kang mbudi daya kanggo mangsuli pitakonan. -
Kepriye sawijine pakaryan? Kepriye sawijine dumadi? Objek utawa bab iki klebu tahap kang endi? Objek utawa garapan iki dumadi saka tahap-tahap endi wae? Katrangan proses satenane bisa dibedakake dadi rong werna, yaiku katrangan
proses kang asipat kronologis lab katrangan proses kang asipat mekanik. Sajrone
katrangan kanga sipat kronologis pikiran kita diarahake marang tahap-tahap pelakasanaan fungsi kanthi dinamis. Kosok baline sajrone katrangan kang asipat mekanis pikiran kita diarahake marang kinerja, kanggo nyetakake
apa saben perangan wis
jumbuh karo uraian ngennai fungsine. B. Trap-trapan mekarake cengkorongan dadi paragraf eksposisi 1. Nemtokake topik/tema yen pinuju gawe karangan apa wae jinise karangan, trap kapisan kang kudu ditindakake yaiku nemtokake utawa milih tema. Saka tema iki mula bukane bakal mekarake dadi tulisan. Supaya ora kangelan anggone nulis lan mekarake isi karangan, mula tema kang digarap aja kamban jangkane/temane. Yen tema kang bakal mekarake temane kamban becike diwatesi utawa didadekake tema-tema cekak 2. Nemtokake ancas karangan Luwih dhsisik gawenen pola kanggo mekarake supaya katrangan bisa runtut lan sistematik. Pola karangan eksposisi bisa kawiwitan saka kang asipat umum marang khsuus utawa saka khusus marang umum. Sabanjure nemtokakae ancase karangan. Ing kene penulis njlentrehake pokok masalah kang kamot ing tema. Mula iku diprelokake fakta-fakta kang kudu dirakit kanthi becik supaya gampang kawaos. 3. Nglumpukake bahan karangan Bahan tulisan eksposisi bisa digoleki saka maneka warna sumber. Umpamane buku, majalah, layang kabar, lan sapiturute. Panulis uga bisa entuk bahan tulisan kanthi cara wawancara. Sabanjure kanthi nindakake pengamatan lan peninjauan langsung marang objek kang tinulis, bisa takon marang wong kang tau nglakoni utawa nliti prastawa utawa perkara kang arep tinulis, bisa uga lumantar angket. 4. Gawe cengkorongan/kerangka karangan Sajroning nulis karangan, panulis prelu gawe cengkorongan tulisan, amarga sakabehe bahan kang diklumpukake kudu dirinci lan dipithati kanthi premati. Bahan-bahan kang nyengkuyung tulisan wae bisa digunakake, dene kang ora bisa dilirwakake. Ancase gawe cengkorongan karangan iki supaya panulis gampang mekarake isi karangan. 5. Mekarake cengkorongan dadi paragraf kang wutuh Sawise cengkorongan karangan rampung, sabanjure mekarake dadi tulisan kang becik. Sakabehe pikiran utama saka pikiran kang kamot sajroning cengkorongan tulisan mekarake dadi ukara utama lan ukara katrangan. Mesthine sajroning mekarake kudu rinakit kanthi nggatekake panulise basa Jawa kanthi becik lan bener, sarta tandha wacan kang bener. C. Perangan Eksposisi
Eksposisi kudu ngemot perangan-perangan kaya andharan iki 1. Njlentrehake panemu, gagasan lan keyakinan 2. Mrelokake fakta kang dikuwatake utawa dicethahake mawa angka peta statistik, grafik, organogram, gambar, lan sapiturute 3. Mrelokake analisis lan sisntesis nalika ngonceki bahan lan fakta 4. Nggoleki sumber idhe saka pengalaman, pengamatan, sikap, lan keyakinan. D. Pathokan Panulisane Eksposisi 1. Eksposisi mung nggupaya kanggo nyethakake utawa njlentrehake sawijining pokok 2. 3. 4. 5.
prastawa Isi eksposisi ora duwe karep ngundang reaksi, ndayani sikap lan panemune pamaos Gaya eksposisi kudu informatif lan ngyakinake Basa eksposisi minangka basa pawarta tanpa rasa subjektif lan emosional Ing eksposisi, fakta-fakta mung digunakake dadi piranti kokkritisasi, maksude gawe rumusan lan kaidah kang dijlentrehake supaya tambah cetha (ora dadi bahan kang
dibuktekake) 6. Eksposisi ngupaya kanggo njembarake pamawas lan pangretene pawongan marang objek kang dirembug 7. Panulis eksposisi kudu ngreti prastawa kang diandharake 8. Panulis eksposisi kudu prigel nganalisis prastawa kanthi cetha lan konkret E. Kawruh Kagunan Basa 1. Dasanama Dasanama utawa sinonim yaiku tembung kang padha utawa meh padha tegese Tuladha: - Angin: bayu, bajra, maruta, panawa, samirana - Bumi: bantala, basundara, basundari, buwana, buntala - Gunung: ancala, arga, ardi, giri 2. Kerata Basa Kerata basa utawa jarwo dhosok yaiku negesi basa utawa tembung kanthi kapirit saka wancahan wandane, diothak-athik murih mathuke. Tuladha: - Anak tegese samubarang kekarepane kudu ana lan sarwa kepenak - Cangkir tegese nyancang pikir 3. Paribasan Paribasan yaiku unen-unen kang ajeg panganggone mawa teges entar (kiasan) lan ora ngemu surasa pepindhan. Tuladha: - Adigang, adigung adiguna tegese ngendel-endelake kekuwatane, kaluhurane lan -
kapinterane. Nabok nyilih tangan, tegese tumindak mulasara wong utawa gawe sengsarane
wong sarana kongkonan. 4. Bebasan Paribasan yaiku unen-unen kang ajeg panganggone mawa teges entar (kiasan) lan ora ngemu surasa pepindhan.
Tuladha: - Abang-abang lambe, tegese guneme nung kanggo lamis-lamis - Madu balung tanpa isi, tegese rebutan barang sepele ora ana gunane 5. Tembung entar Tembung entar yaiku tembung silihan, tembung kang ora kena ditegesi mung sawanrahe bae. Dadi tegese ora salugune. Tuladha: - Adus kringet,tegese nyambut gawe abot, nyambut gawe mempeng - Jembar segarane, tegese sugih pangapura 6. Tembung garba Tembung garba utawa tembung sinandhi yaiku tembung loro utawa luwih sing digandheng dadi siji sarana nyuda cacahing wandane. Tuladha: - Lumebu + ing dadi lumebeng tegese mlebu ing - Maha + resi dadi maharsi, tegese pendhita linuwih 7. Tembung saroja Tembung saroja yaiku tembung loro kang padha tegese utawa meh padha tegese kang lumrah dianggo bebarengan. Tuladha: - Abang mbranang - Gagah prakoso Teks Eksposisi Upacara Dhaup (Panggihing) Panganten Tiyang palakrama makaten ingkang baken pados tentreming manah, tentreming bebrayan, atut runtut, rukuning bebrayan, saha saged nurunaken wiji kanthi linambaran suci weninging ati, boten namung nuruti hardaning napsu. Supados turunipun saged daos putra ingkang utama, bekti dhateng (Gusti, tiyang sepuh, mara sepuh, sedherek sepuh, guru saha samining agesang) saha saged migunani tumraping agama, nusa lan bangsa Ngrembag lumampahing upacara pawiwahan penganten adat Jawi ingkang lumampah saha katindakaken ing wekdal menika sayektosipun boten gampil, amargi kawontenan kitha saha dhusun satunggal lan satunggalipun boten sami, bebasan desa mawa cara negara mawa tata, gumantung ageng alitipun anggenipun mahargya pawiwahan. Sedaya menika boten sanes awit saking kiyating naluri ingkang parikedah linampahan, kabekta anggenipun ngestokaken ila-ila ujaring para leluhur, ingkang tansah pinudhi-pundhi dumugi sapriki. Salah satunggalipun reroncening tatacara upacara pawiwahan penganten inggih punika upaca dhaup (panggihing) panganten. Upacara punika kalaksanan sabibaripun upacara
ijab. Sabibaripun ijab, penganten kakung kairing wangsul dhateng sasana palereman, dene penganten putri kairing mlebet ing bale mayang arum. Cak-cakanipun upacara panggihing panganten, inggih menika: 1. Sadaya ubarampe panggih sampun kacawisaken 2. Upacara panggih menika limrahipun mapan wonten wiwaraning sasana wiwaha 3. Menawi sedayanipun sampun tumata, panganten putri nembe kakanthi saking sasana rinengga tumuju dhateng wiwaraning sasana wiwaha, kairing para ingkang sampun kapiji. 4. Ingkang mangarsani nindakaken upacara panggihing panganten limrahipun dhukun (rias) panganten 5. Tumindakipun upacara panggihing panganten menika: - Wonten ingkang namung kanthi jawat asta (bersalaman) - Wonten ingkang sami nglangkahi ron kluwih, supados penganten kekalih tansah pikantuk kaluwihan samudayanipun. Upacara panggihipun panganten jangkep manut tilaranipun tiyang sepuh (leluhur) ingkang tasih limrah katindakaken ing wewengkon Surakarta ngantos sapriki inggih menika: 1. Panganten kakung putri sami balang-balangan gantal, godhang kasih godhang tutur 2. Panganten kakung putri sami mancik utawi menginjak pasangan, ingkang sampun kalemekan roning pisang raja sapapah (perangan menika limrahipun menawi katindakaken wonten dhusun) 3. Panganten kekalih nyaketi tigan ayam, tumuli panganten kakung amidak tigan ayam ngantos pecah. Panganten putri lajeng sumembah saha mijiki sukunipun panganten kakung mawi toya ingkang dipunwadhahi ing bokor kencana (sekar setaman) 4. Panganten kekalih jumeneng jajar sumandhing saperlu kaunjukan toya wening ingkang winadhahan kendhi pratala. 5. Panganten kekalih kinepyok sekar mancawarna 6. Panganten kekalih dipunsingepi sindur ingkang warninipun abrit pethak, ingkang nindakaken
ibunipun
panganten
putri
utawi
dhukun
panganten
ingkang
manggihaken. 7. Panganten kekalih tumuli kairing manjing sasana rinengga saha kalenggahaken, penganten kakung wonten sisih tengen utawi kanan, panganten putri wonten sisih kiwa utawi kering. Ubarampe sakwingkingipun sasana kursi rinengga, kacawisaken pipisan, tilam lampus, cuplak (damar senthir) Tatacara saha upacaraning pawiwahan panganten adat Jawi ing laladan Surakarta dumigi sakmenika tasih dipuntindakaken bebrayan agung, sanajan sampun boten sami saha boten jangkep malih, kados ingkang katindakaken wonten salebetipun karaton. Pahargyan
saha pawiwahan panganten ing wekdal menika katindakaken kanthi ringkes utawi prasaja, papan setunggal lan sanesipun boten sami, ngengeti kawontenanipun ingkang amengku gati.